Gaza: Premierul turc acuza Israelul de provocare

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 21:24 Ultima ora


Primul ministru turc, Recep Tayyip Erdogan, a acuzat, luni, Israelul ca a provocat miscarea islamista Hamas in Fasia Gaza, potrivit televiziunii Al Jazeera.

"Revenirea la situatia dinaintea armistitiului s-a produs din cauza ca Israelul a continuat blocada asupra Fasiei Gaza, astfel incat eu consider ca Israelul este cel care a provocat (...), si nu Hamas", a declarat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















518 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Kurzii (Luni, 5 ianuarie 2009, 21:37)

    Da-da [anonim]

    Da, da, domnule Recep Tayyip.
    Aceeasi idee o au si kurzii.
    Cu ei tu te comporti la fel.
    Bravo! Felicitari!
    Esti "cel-mai-foarte" echidistant.
    Nu numai ca ideea "e la 180 grade".
    Asa ca poti s-o intaresti: fa-o dubla, la 360!
    (Apuca-te de geometrie! Aici mai ai o sansa.)
    • -3 (3 voturi)    
      Dreptul la opinie (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:15)

      figu [anonim] i-a raspuns lui Da-da

      Nu mai are nimeni voie la opinie? Mai ales cand e om politic?
      Te pomenesti ca forumistii care stiu totul despre tot or fi nisciva genii ale geopo0liticii.
      • +3 (3 voturi)    
        E "liber" la pareri (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:50)

        Kurzii [anonim] i-a raspuns lui figu

        Eu am fost de acord cu orice parere.
        Cu o singura conditie: judecata buna pentru X sa i-o aplic si lui Y, iar judecata buna pentru Y sa fie buna si pentru X.
        Si tu ai dreptate: numai azi sa nu-ti contrazici afirmatia de ieri, iar miine sa nu-ti contrazici parerea de azi.
        Atit mi-am dorit.
        Doresc bine tuturor!
        (Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face! E bine?)
  • +2 (2 voturi)    
    huh? (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:20)

    io [anonim]

    care e problema ca nu inteleg? ce tot dau cu blocada asta?
    daca erau oameni cu capul pe umeri isi vedeau de ale lor...au granita cu egiptul...de ce nu au profitat de asta? dar nu vedeti ca nici aia nu ii mai vor?? arabi sunt si aia de prin dubai..dar nu ii vad pe aia ca lupta pt disparitia israelului..isi vad de ale lor si o duc binee ;)
    • -2 (2 voturi)    
      de ce? (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:44)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui io

      Egiptul nu are voie sa deschida trecerea de frontiera de la Rafah asa cum pofteste - uite un material informativ:

      http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/fisk/robert-fisk-the-rotten-state-of-egypt-is-too-powerless-and-corrupt-to-act-1220048.html

      Cat despre discutia cu kurzii, dupa acelasi argument ar trebui sa ne cam bagam picioarele in orice discutie despre Holocaust - pentru ca guvernul israelian omoara cu sange rece oameni acum, dar insista sa ne aduca aminte de niste lucruri pe care (poate) (unii dintre) bunicii nostri le-au facut. Cum suna?
      • -2 (2 voturi)    
        Aha (Luni, 5 ianuarie 2009, 23:12)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

        Deci Israelienii ii pun pe palestinieni in lagare si ii omoara cu milioanele prin gazare? Avand ca scop final eliminarea rasei arabe? Iar palestinienii sunt niste inocenti care sunt transportati in trenurile mortii?

        Asta inseamna sa compari Holocaustul cu razboiul din Gaza.

        Daca asta ai vrut sa spui, esti in cel mai bun caz neinformat. In opinia mea insa, esti mai degraba un antisemit. Doar recunosti singur ce au facut bunicii tai, si pari si mandru de asta.
      • 0 (0 voturi)    
        da? (Marţi, 6 ianuarie 2009, 0:48)

        io [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        http://www.hyscience.com/archives/Gaza%20Map.gif

        daca vroiau cu adevarat.....aveau deschidere si la mare....asa ca nu le cauta motive ;)
  • -2 (2 voturi)    
    RUSINE!!! (Luni, 5 ianuarie 2009, 23:42)

    chris [anonim]

    Citesc si ma crucesc de prostia omeneasca.In Gaza mor sute de oameni la tv se vorbeste doar de cativa evrei care au murit si totusi evrei sunt cei napastuiti? Oare nu este f clar ca incalca toate tratele ONU si se bazeaza pe faptul ca americanii vor da Veto la orice rezolutie?Rusinile sa le fie pt ceea ce fac si noua tuturor ca nu vrem sa privim relitatea ,cum face cineva un comentariu in defavoare lor este acuzat de antisemitism.RUSINE!!!