Grecia, Spania si Danemarca au ridicat restrictiile pe piata muncii pentru romani si bulgari

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 2 ianuarie 2009, 11:44 Ultima ora


Trei state membre ale UE - Grecia, Spania si Danemarca - si-au deschis piata fortei de munca in fata cetatenilor romani si bulgari, odata cu intrarea in noul an, informeaza  vineri euobserver.com.

Conform datelor statistice, cetatenii bulgari manifesta un interes mai mare pentru angajarea in munca in Grecia, in timp ce romanii prefera sa lucreze in Spania.

Totusi, majoritatea statelor membre cu vechime in UE si-a pastrat temporar sistemul permisului de munca fata de Romania si Bulgaria, care au aderat la Uniune in 2007.

Acum insa, situatia a fost reevaluata, iar Atena, Madridul si Copenhaga au decis in favoarea ridicarii acestei restrictii. Motivand recentele probleme economice din regiunea estica, Marea Britanie, Irlanda, Germania, Austria, Luxemburg, Olanda si Belgia au anuntat oficial prelungirea restrictiilor cu trei ani.

In privinta tarilor care au devenit membre UE in 2004, intre care si Ungaria, exista de asemenea restrictii referitoare la angajarea in munca, insa in cazul acestora cercul statelor membre cu vechime in UE este cu mult mai restrans.

Potrivit agentiei de presa BGNES, ministrul Muncii din Grecia a informat oficial Comisia Europeana ca tara sa nu va mai aplica restrictii pe piata muncii dupa expirarea perioadei de doi ani de la aderarea Romaniei si Bulgariei la UE, la 1 ianuarie 2007.

Astfel, cetatenii romani si bulgari vor putea nu numai sa calatoreasca liber, dar si sa munceasca in Grecia.

Guvernul grec a decis ca aceasta initiativa va reduce numarul muncitorilor ilegali si nu ii va afecta pe greci.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2801 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Poftiti ! (Vineri, 2 ianuarie 2009, 12:22)

    Nae [anonim]

    Daca tot n'avem de munca , santeti bine veniti !
  • 0 (2 voturi)    
    lol (Vineri, 2 ianuarie 2009, 13:53)

    alex [anonim]

    La cum ii stiu eu pe greci, poate au nevoie de "carne de tun" in miscarile de strada (lume care sa fie batuta si aratata la televizor, doar ca e mai bine cand sunt imigranti si nu de-ai lor).

    Iar dupa aia se vor duce la UE sa ceara bani pentru reformarea sistemului politienesc si dotarea cu echipament performant.

    Glumesc... foarte bine... o masura de normalitate.
  • 0 (0 voturi)    
    dar Franta? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 18:08)

    americanu [anonim]

    Marea Britanie, Irlanda, Germania, Austria, Luxemburg, Olanda si Belgia au anuntat oficial prelungirea restrictiilor cu trei ani.
    Dar Franta inca nu a ridicat restrictiile, deci ea unde se plaseaza?
    Stie cineva?
    • 0 (0 voturi)    
      FRANTA (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 0:25)

      SILVIA [anonim] i-a raspuns lui americanu

      PAI DOMNUL SARKO INCA MAI STA PE GINDURI CE SA FACI SE TRAGE DIN NEAM UNGURESC NU PREA INTELEGE DIN PRIMA CUM STAU LUCRURILE ;
  • 0 (0 voturi)    
    vamos a trabajar! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 0:46)

    mircea [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Danemarca (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:33)

    Cadou de Anul Nou [anonim]

    Danemarca va ridica toate restrictiile de-abia pe 1 Mai 2009, scriu ziarele daneze:
    http://www.altinget.dk/rssItem.aspx?id=28076

    De asemenea, daca sunteti interesati puteti gasi o lista cu date si tari din UE in care romanii se pot angaja pe picior de egalitate cu localnicii la:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Mobilitatea_for%C5%A3ei_de_munc%C4%83_%C3%AEn_Europa

    Exista un tabel cu toate tarile pe pagina respectiva, dar atunci cand deschideti pagina e colapsat.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum e cu permisele de munca? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:05)

      Robbie [anonim] i-a raspuns lui Cadou de Anul Nou

      Nu prea sunt documentat... oare voi nu stiti, cum se obtin aceste permise de munca, de catre cine - angajat/angajator, si pe cine il costa?
      • 0 (0 voturi)    
        Fara permise de munca! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:01)

        Cadouri [anonim] i-a raspuns lui Robbie

        Salut Robbie,

        Nu mai ai nevoie de permis / acte speciale in tarile respective(Spania,Grecia). Se aplica exact aceleasi proceduri ca pentru localnici in toate sectoarele (cu exceptia anumitor domenii sensibile din sectorul public - aparare, servicii de informatii - din cate tin eu minte).

        In Danemarca procedurile "speciale" vor fi eliminate de la 1 Mai 2009. Pentru detalii privind situatia permiselor de munca in Danemarca in acest moment, verifica pe site-ul urmator ("New to Denmark", site-ul oficial al ministerului imigratiei si integrarii, in engleza):
        http://www.nyidanmark.dk/en-us/frontpage.htm