Aproape o suta de refugiati sudanezi, adusi la Timisoara dintr-o tabara din Iordania

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:52 Ultima ora


Un numar de 97 de refugiati sudanezi, din care 15 copii, au fost adusi la Timisoara, in noaptea de marti spre miercuri, dintr-o tabara din Iordania, cu o cursa charter, urmand sa ramana pentru o perioada la Centrul pentru refugiati de la Timisoara, transmite Mediafax.

Directorului Centrului pentru refugiati de la Timisoara, Constantin Daminescu, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca cei 97 de sudanezi se aflau intr-o tabara in Iordania si au fost adusi in Romania cu o cursa charter.

"Sunt in total 97 de persoane, dintre care 15 sunt copii. Ei vor sta in centrul de la Timisoara atat timp cat vor stabili cei de la Inaltul Comisariat ONU pentru Refugiati si Guvernul Romaniei. Acordul prevede ca persoanele care au fost relocate in Romania pot sta in centrul de la Timisoara sase luni, cu posibilitatea de prelungire a sederii cu inca sase luni, dupa care vor fi relocati in alte tari", a spus Daminescu.

Potrivit acestuia, sudanezii au plecat de pe aeroportul Marca, din Iordania, unde se aflau intr-o tabara.

"Cei mai multi provin din regiunea Darfur si au fost adusi in centrul de la Timisoara pentru ca au nevoie de ajutor si protectie", a spus Daminescu.

Centrul de Tranzit pentru Refugiati de la Timisoara a devenit unul pentru transfer in regim de urgenta in data de 8 mai a acestui an, in urma unui protocol semnat intre Ministerul Internelor si Reformei Administrative si Inaltul Comisariat ONU pentru Refugiati. Dupa ce ajung in centrul de tranzit, refugiatii sunt transferati in statele in care vor primi definitiv rezidenta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















426 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Refugiati (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:57)

    Tequila [utilizator]

    Bine ati venit in Romania! Dar atentie la acordeoane!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:14)

    Dan [anonim]

    Astia sunt vai de capul lor, cred ca nu stiu nici macar ce e aia veceu, sau sa bea apa curata si sa manance de 3 ori pe zi. Si nu cred ca ii va lasa nimeni nesupravegheati, mi-e greu sa cred ca vor iesi din "lagar" sau ca se vor plimba altfel decat in autobuze inchise, cu insotitori !
  • +1 (1 vot)    
    ajutor (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:41)

    stefan [anonim]

    Vedeti pe larg situatia teribila din Darfur si ganditi-va, inclusiv prin intermediul presei, cum sa ii ajutam pe acesti nefericiti si in primul rand copiii de acolo. In mod normal, fiind locuitori din Darfur, au religie crestina, astfel incat romanii pot sa ii faca, poate pentru prima data in viata lor, sa simta un Craciun macar cu putina bunastare. In rest, comentarii rautacioase la adresa lor, nu-si au rostul.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:55)

      bob [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Locuitorii Darfur-ului sunt in proportie de peste 90% musulmani (negrii) si sunt persecutati de alti musulmani (Janjaweed, in marea lor majoritate triburi arabe). Crestini nu sunt in Darfur ci in sudul Sudan-ului. In rest sunt de acord cu postarea ta.
      • 0 (0 voturi)    
        gresiti! (Joi, 18 decembrie 2008, 15:37)

        carmen tatiana moldovan [anonim] i-a raspuns lui bob

        refugiatii din darfour sunt tocmai sudanezii
        din sud care sunt crestini. cunosc bine situatia, tatal fetii mele fiind sudanez din sud. este politician acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Sansa (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:41)

    d [anonim]

    Probabil asa erau priviti si romanii inainte de 89 care ajungeau in astfel de centre. La urma urmei ce vina au acesti oameni care vor sa traiasca in liniste si pace si probabil au pierdut tot ceea ce au avut.

    Pentru ei venirea in Ro o sa li se pare o picatura de Rai ... Intr-adevar poate nu toti stiu sa citeasca dar in scurt timp motivatia lor interioara de a se dezvolta in aceasta tara va fi mai mare decat a majoritatii romanilor care traiesc aici si considera Romania o troaca de porci unde mitocania si lipsa de respect fata de oameni e inca la putere

    Deci eu zic dati-le o sansa ve-ti fi surprinsi si chiar ati putea invata multe de la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    about of people of south of sudan (Joi, 18 decembrie 2008, 15:34)

    moldovan carmen tatiana [anonim]

    the father of my daughter is a southern from
    juba, the capital of south of sudan. he is a politician. his name is dr achol marial deng.
    the southern people are in majority christian
    and less muslims. they are very intelligent and
    hard working but the arabs from norhern want
    to be leaders. the war is complex. i know about
    this situation from 1975, when dr achol marial was studying medecine in bucharest.
    the refugees must be helped. i d like to meet
    them and talk to them. maybe, they re some of them from dinka tribe.
    god bless them!