Explozie la Mina Petrila

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:51 Ultima ora


Cel putin patru oameni au fost raniti in urma unei explozii care s-a produs sambata la Mina Petrila, anunta Antena 3.

Peste zece mineri sunt blocati in subteran. 



















3190 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    minele grizutoase (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:20)

    minerul [anonim]

    ce bine ar fi daca aceste stiri ar fi documentate cu cifre reale privind costurile cu munca vie ,energia si daca ramane ceva pt materiale ,piese de schimb si protectia muncii in cadrul Companiei Nationale a Huilei!...Ma mir ca sint atat de rare evenimentele majore.Se lucreaza numai cu improvizatii....
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul nu-l sthie nimeni (Duminică, 16 noiembrie 2008, 14:59)

      anonimat [anonim] i-a raspuns lui minerul

      daca ar fi sa se zica adevarul despre toti cei aflati in mina,adica cati au intrat in mina shi respectiv cati au mai ieshit , nu cred ca ar zice careva adevarul.....oricum Dumnezeu e sus shi ii va pedepsi pe cei nenorociti care stiau ce se poate intampla in aceea mina ...... eu unu nu cred ca sunt doar 12 morti prea multe ambulante au circulat la spital......prea putini morti shi raniti fata de numarul de angajati....care lucrau in acel timp....
  • 0 (0 voturi)    
    DRAMA DE LA PETRILA (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 18:10)

    nu pot spune dar lucru la petrila [anonim]

    NUI DE MIRARE CA LA PETRILA A FOST EXPLOZIE ESTE DATORITA PROASTEI CONDUCEI PE CARE O ARE SI POT SPUNE CA LA STATILE TELEGRIZUMETRICE CHIAR DACA INDICA METAN PESTE 2 % CEI CARE SUNT IN FUNCTI DE CONDUCERE FAC IN ASA FEL SA TREACA ERONAT CA SA NU DEA LA COMPANIE HUILEI.SA NU SE STIE CE PROBLEME SUNT . DECI NUI DE MIRARE CA A FOST EXPLOZIE DACA VRETI SA STITI MAI MULTE SUANATI SI VA POT DA DETALI 0755780759
  • 0 (0 voturi)    
    mina si iar mina (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 18:56)

    eu [anonim]

    Ciudat, tocmai m`am angajat si eu la mina, dar la uricani, insa nu ma sperie, toti traiam sa murim, sau ne chinuim sa murim, asa ca , asta este,. fiecare ne traim viata, pana cand , nu stim, domnul cu noi,
    • 0 (0 voturi)    
      mina si iar mina (Duminică, 16 noiembrie 2008, 8:38)

      a [anonim] i-a raspuns lui eu

      inseamna ca tu esti un idiot emo sau asa ceva. tu vrei sa pari profund sau ce? Tu iti dai seama ce sa intamplat acolo? De luni sunt probleme in mina si jegosii aia nemernici tot baga oameni acolo. Tu sti ca sefii aia de acolo au 300 mil salariu?Ce ar fi daca ei nu ar mai fura si ar folosii banii ca sa imbunatateasca locurile de munca?
  • 0 (0 voturi)    
    mina petrila (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:06)

    un miner [anonim]

    nu sa bagat nici un leu in sigurata in locul sau la locul de munca! nu avem cu ce lucra... utilajele nu mai vor sa functioneze... ca nu ai cu ce sa le intretii, la un cuvant MORTUL E DE VINA!
  • 0 (0 voturi)    
    focuri din adancuri (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:38)

    adela [anonim]

    ca o copila a vaii, va pot spune ca durerea amintirii sirenelor de la minele din valea jiului e vie si azi in sufletul meu... doar dumnezeu stie de cate ori sunetul ei ascutit mi-a strecurat in suflet cea mai grozava spaima, aceea ca, in timpul unui accident sau explozii, riscam sa raman fara tata...
    sunteti constienti ce inseamna lucrul intr-o mina? cat de multa durere ascunde sarutul pe care minerul il da sotiei si copiilor inainte de a pleca la sut, stiind ca ar putea fi ultimul semn de ramas bun? dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace pe sarmanii oameni, iar pentru ceilalti ortaci, si pentru cei din Vale, Noroc Bun! si dumnezeu fie cu voi in orice clipa
  • 0 (0 voturi)    
    Toti murim (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:38)

    Minerul necunoscut [anonim]

    Sunt si eu unul din 13 mi de mineri din CNH. Muncesc din greu pentru familia mea.Toti ne promit conditii mai bune.Intram zi de zi, si sambetele, sa facem buzunarul gros celor care ne pindesc si ne rid in fata. Nu exista transparenta in minerit, aceasta e cauza a ceia ce se intampla. Toti murim, da alta e sa mori din vina celor care te conduc.Carbunele costa mult mai mult!
  • 0 (0 voturi)    
    nenorocitii sa plateasca (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 22:27)

    elena [anonim]

    sunt fica ,sotie,sora de miner lucreaza in conditii inumane si nenorocitii le rad in fata .Lucreaza bolnavi nu le este permis sa aduca medical sa aiba parte de acelasi lucru cei care merita
  • 0 (0 voturi)    
    in amintirea minerilor (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 23:22)

    intza [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte pe minerii si echipa de salvare care au decedat in cele 3 explozii din mina petrila
  • 0 (0 voturi)    
    Mina (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 23:29)

    Cornel [anonim]

    am lucrat 11 ani in mina.o mina plina de mafie.acum sunt in italia, dar mafia de aici are multe de invatat de la asa zisi 'ingineri' de la E.M.Uricani !!!!

    mie mi-a aruncat foaia de boala pe jos.un rahat de inginer care acum e in spania.aveam si am probleme cu plamanii.

    in ziua platii nu mi-au dat banii pentru ca nu a semnat seful de sector foaia de boala.l-am cautat acasa si dansul lucra la garaj cu 3 angajati ai minei.(cotruta marian).sa-i dea dumnezeu ceea ce merita.

    luna urmatoare , a trebuit sa caut hotul.adica directorul curut marin.sa ma milogesc asa bolnav cum eram, ca am nevoie de bani(salariul meu) sa merg la deva la spital .

    deci nu e de mirare ce se intampla acum acolo.


    tot raul spre bine ...
    • 0 (0 voturi)    
      trist (Duminică, 16 noiembrie 2008, 11:09)

      cosmina [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      e trist, e foarte trist ce s-a intamplat.Dumnezeu sa-i odihneasca!
      locuiesc in acest oras, am cunostinte care lucreaza la aceasta mina, cunosc o parte din morti si ma gandesc la cei care au ramas fara ei...
      mergi pe strada si vezi barbati "fardati", au ochii conturati cu negrul carbunelui care nu iese oricat s-ar freca, acesti oameni lucreaza la frontal, dau la tarnacop.
      stiu de la cunostinte ca de multe ori e atat de cald acolo jos, incat lucreaza aproape dezbracati...
      multi zic:minerii au salarii mari, dar sa stiti ca nu-i chiar asa.
      am prietena careia i-a murit sotul in accident de mina la 43 de ani, mai avea 2 ani pana la pensie, dar nu s-a mai bucurat de ea.:(
      viata-n mina e grea, prost platita, iar buzunarele pline le au doar unii.:(
  • 0 (0 voturi)    
    trista intamplare (Duminică, 16 noiembrie 2008, 13:59)

    anonimous [anonim]

    eu cred ca cei de ola putere cei falnici si care ne mint zi de zi ar trebui sa declare o zi de doliu national pentru cei care ne au parasit spre a merge spre nefiinta.dumnezeu sa le odihneasca sufletele.condoleante tuturor familiilor sa va ajute dumnezeu sa treceti peste pierderi. cei vinovati ar trebui trimisi in mina si lasati acolo pana s ar produce o noua explozie sa aiba aceeasi soarta ca cei9 pe care i au ucis.
  • 0 (0 voturi)    
    petrila (Duminică, 16 noiembrie 2008, 14:37)

    nelu [anonim]

    ami pare rau pentu iei
  • 0 (0 voturi)    
    acum esti, peste cateva clipe nu mai poti fi (Duminică, 16 noiembrie 2008, 15:26)

    oarecare [anonim]

    Asa accidente "controlate" se pot intampla doar la noi, imi pare foarte rau pt cei decedati si pt. familile lor! Am un prieten care s-a ,,chinuit" putin sa intre la mina acum cand au fost ultimele angajari, si omu nu a stat ..doar cateva luni si apoi a decis sa plece, nu se dadea in spate de la munca dar a vazut in ce conditii se lucreaza si n-a mai stat. Deci nu e placut deloc in mina nu esti in siguranta deloc si atunci..ce sa faci de nevoie daca ai o familie tot esti nevoit sa mergi, banii sunt putini pe cat ar merita acesti oameni. Condoleante famililor, si Dumnezeu sa-i odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    sincere condoleantze!!! (Duminică, 16 noiembrie 2008, 15:31)

    ...... [anonim]

    ..nu ma mira ceea ce s-a intamplat..si ce se va intampla in viitor..sa nu crezi ca nu vor mai fi astfel de tragedii..iresponsabilitate..nepasare..lipsa banilor..romania!!!!!!!!...dupa toata zarva acestui 'eveniment' apele se vor linisti si mira- m- as daca se vor solutiona macar o parte din problemele astea...oamenii nu mai stiu de Dumnezeu..si e logic nu ?!!!!ca El ne reaminteste......dar..platesc oameni nevinovati..si copii care n au nici o vina....e lamentabil:(...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 16 noiembrie 2008, 17:27)

    doar atat [anonim]

    Daca s-ar face o inspectie tehnica a utilajelor cu care se lucra in mina ar iesi adevaruri usturatoare pentru unii. Sper sa se afle care sunt vinovatii pentru tragedie si ar trebui decorati post-mortem cei decedati deoarece si-au dat viata pana la urma pentru aflarea adevarului si pentru o viata mai buna a tuturor... Ei sunt eroii nostrii !!! Merita macar atat: TRAGEREA LA RASPUNDERE A TUTUROR VINOVATILOR.

    P.S. Un prieten de-al meu a murit acolo... Un om simplu... Un om de treaba... Un om ca mine si ca tine...