Linia de metrou Nicolae Grigorescu - Linia de Centura, inaugurata miercuri

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:39 Ultima ora


Noua linie de metrou Nicolae Grigorescu - Linia de Centura, cu o lungime de aproape cinci kilometri, va fi inaugurata miercuri, 19 noiembrie, a declarat, ministrul transporturilor, Ludovic Orban, citat de Mediafax.

Linia a intrat in teste de circulatie la 1 noiembrie.

Constructia tronsonului a inceput in 1989. Noua linie are patru statii: Nicolae Grigorescu 2, 1 Decembrie, Policolor si Linia de Centura.

Reteaua de metrou din Bucuresti insumeaza 62,2 kilometri de cale dubla, structurata pe patru magistrale, 45 statii si trei depouri. Metroul transporta anual peste 140 milioane de pasageri.



















1617 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    numai 19 ani? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:51)

    liviu [anonim]

    numai atat l-a luat sa faca 4 statii? enorm de putin...
    pai daca e sa ne luam dupe eficienta ... o sa ajungem la concluzia ca democratia are in romania un randament de vreo 40-50 de ori mai mic decat comunismul...
    • +1 (1 vot)    
      Daca erai printre muncitori (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:07)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Daca erai printre muncitorii aia care au facut metroul in comunism nu mai gandeai asa. Nu zic ca nu le-a luat prea mult, dar sa sustii ca comunismul era mai bun e o prostie.
      • 0 (0 voturi)    
        metrou (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:39)

        comunistu [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        Era vorba de eficienta, si realizari. Vezi ce s-a facut in ultimii 20 de ani de comunism si ce in ultimii 20 de ani de democratie. sau si mai bine ce s-a facut din 1918 pina in 1938 (adica 20 de ani) si ce s-a facut in ultimii 20. Chiar este trist. 4 km de metrou, citiva zeci de autostrada, si ... cam atit. Ca sa nu ne referim la comunism hai sa comparam cu cita linie ferata s-a facut intre razboaie.
  • 0 (0 voturi)    
    Finalitate (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:58)

    Eu [anonim]

    Pai sincer, eu nu inteleg de ce s-ar duce cineva pe linia de centura cu metroul, ca asta e facuta pentru masini (OK, bine, cu exceptia /:))
    • 0 (0 voturi)    
      centura (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:20)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Finalitate, iti spun eu dece. Inchipuie-ti ca nu locuiesti in bucuresti sau ca locuiesti foarte aproape de centura.
      Te-ai lamurit ?
    • 0 (0 voturi)    
      Gandire de la tara de la mine (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:08)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Iti spun io: ca sa faca autostopul spre alte orase
  • 0 (0 voturi)    
    M3 (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:32)

    Stere [anonim]

    La statia de metrou Nicolae Grigorescu au pus afise cu M3, ceea ce insemana Erorilor- Industriilor.
    Intrebarea mea este: Dc va fi metrou direct care sa uneasca cele 2 autostrazi: A1-A2(Linia de centura- Pacii-Industriilor) sau doar cele 4 statii noi? Stie cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    drumul taberei (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:16)

    bog [anonim]

    aia cu metrou in drumul taberei e minciuna electorala ? Voi credeti ca s-ar putea face? Ce ziceti? in 10 ani ar fi posibil in contextul actual?
  • 0 (0 voturi)    
    M3 (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:31)

    Stere [anonim]

    oricum nu mi s epare normal sa se numeasca M3, fiindca ca sa ajungi dintr-un capat in celalat al lui M3, trebuie sa schimbi de 3 ori metroul. In mod normal pt cele 4 statii noi trebuia sa aleaga alt nume de ex M5.
    De ex pt M1, ca sa ajungi din un capat in celalat e acelasi metrou, dar pt M3, trebuie sa schimbi la Grigorescu(foarte aglomerat) si la Eroilor(iar aglomerat). Ma gandeam ca o sa revina la sistemul de acum 8 ani..cand un metrou mergea la gara altul la industriilor...si ar fi mai bien pt toti!
  • 0 (0 voturi)    
    Va merge direct (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:33)

    aqualung [utilizator]

    Ideea este să meargă direct de la Linia de Centură la Industriilor. Acum vreo 7 ani, înainte să se apuce din nou să lucreze la M3, linia era Republica-Industriilor, iar pe linia nouă trenurile vor pleca de la LdC şi vor merge până la Industriilor, fără a trebui să schimbi.

    Din ce am văzut la Grigorescu, nici nu poţi trece de la terminalul de M3 la cel de M1 fără să plăteşti din nou, e ca la Gara de Nord între M1 şi M4. Evident că nu va fi obligatoriu să schimbi metroul de 2 ori.
    • 0 (0 voturi)    
      Corecţie (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:22)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Astăzi se lucra de zor la mutarea turnichetelor pentru a permite accesul între NG1 şi NG2. Dar trenurile tot urmează să circule direct. Vezi http://www.mediafax.ro/economic/tronsonul-de-metrou-nicolae-grigorescu-linia-de-centura-inaugurat-pana-la-sfarsitul-anului.html?1686;3187186
  • 0 (0 voturi)    
    metrou n grigorescu > Industriilor (Duminică, 16 noiembrie 2008, 11:21)

    Andrei [anonim]

    Se va circula de la Linia de Centura pana la Industriilor fara a fi nevoie sa schimbi metroul.

    Asta a si fost conditia finantatotului cand au aprobat proiectul. Altfel, ce trafic ar fi fost dupa statia 1Decembrie 1918 catre Linia de Centura?

    Totusi, pana in septembrie-octombrie 2009, se va circula doar pana la N Grigorescu A, pt ca trebuie sa modernizeze infrastructura pe M1 si pe M3.
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Luni, 17 noiembrie 2008, 15:38)

      mamalustefancelmare [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      cu alte cuvinte vom reveni la varianta : 1 metrou de gara, unul de militari pe portiunea dristor - eroilor...