Studentii vor intra in caminele Moxa pe baza amprentei digitale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2008, 20:50 Ultima ora


Legitimatia de student, cartela de intrare in camin si chiar portarul ar putea deveni o amintire pentru studentii care stau in campusurile universitare. Intrarea pe baza amprentei digitale este cea mai recenta moda in camine. In unele camine ale Academiei de Studii Economice din Bucuresti au fost deja montate astfel de dispozitive, relateaza Realitatea TV.

De fiecare data cand vor dori sa intre in camin, studentii vor trebui sa fie identificati pe baza amprentelor. Dupa ce amprenta va fi recunoscuta, usa se va deschide.

Fiecare student este amprentat cu ajutorul unui dispozitiv electronic care va genera un cod unic. O data cu acesta, in baza de date se introduce numele si numarul legitimatiei sale. In privinta amprentarii, tinerii au pareri diferite.

Firma de paza care administreaza sistemul sustine ca dispozitivul nu afecteaza deloc siguranta studentilor.

"Este o amprenta simpla. Nu este pe baza de poza. Deci nu se pot scoate poze cu amprenta", a declarat Mihu Iulian, reprezentant firma.

Conducerea Academiei este incantata de inovatie si promite ca o va extinde in toate caminele.

"Este o baza de date locala, a noastra, gestionata de studenti, de nimeni altcineva, pur si simplu ca acel student sa poata fi identificat cand intra in camin si sa intre el si nu altul, sa nu se fure si sa nu se schimbe locul de camin", a precizat Doina Crisan, director administratie ASE. 




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1105 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    atat de stupid... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:15)

    akanom [anonim]

    Problema cu autentificarea bazata pe amprente este ca cine vrea sa intre are nevoie nu de o fotografie a amprentei, asa cum se spune in articol, ci numai de un deget. Cat o sa dureze pana cand hotii o sa taie un deget unui student, care o sa fie mutilat pe viata din cauza unei decizii luate fara prea multa gandire ? Sa vezi dupa procese pe capul ASE-ului si a doamnei Crisan.

    Sa nu ganditi fratilor, ca o sa va doara mintea.
  • 0 (0 voturi)    
    bagati degetu' aici ! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:16)

    eudoxiu [anonim]

    Stupid. Urmeaza implantarea cip-ului de recunoastere.
  • +1 (1 vot)    
    italia la noi acasa (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:27)

    blufus [anonim]

    mda.. nici un protest, nici o campanie contra?
    luarea amprentelor studentilor este un fapt foarte grav! cum li se garanteaza siguranta? absurd!
  • 0 (0 voturi)    
    ideea e aiurea (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 1:35)

    Jiji [anonim]

    slaba ideea.... cum spuneau si cei de mai sus
  • 0 (0 voturi)    
    Sinistru (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:36)

    Mihai [anonim]

    Cardul de acces nu este incrustat in corpul meu, este un identificator simbolic, pot renunta la el. La corp nu. Nu vad cu ochi buni sistemul. Ideea nu e numai proasta ci sinistra. Sinistra pentru ca "Baietii destepti" se joaca cu focul implementand astfel de sisteme care se apropie de marcarea corpului cu vreun cip. Dar nu ma indoiesc ca baietii stiu ce fac penru ca ei trebuie sa pregateasca terenul pana sa ne insclavizeze cu marcaje ca pe animale. Problema este ca prin astfel de sisteme ni se strecoara idea ca e ok sa fim discriminati pe baza vreunui stigmat al corpului nostru fie ca e amprenta sau cip. Iar chestia cu baza de date locala si ca nimeni nu mai are acces sunt vrajeli. Impactul este cel psihologic de a fi tratat de un sistem/institutie pe baza vreunui insemn corporal.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul ... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:57)

    ULY [anonim]

    Aceasta amprentare de care toata lumea vorbeste este numai pentru a nu se mai folosii vechile cartele magnetice de intrare, care se puteau da de la un student la altul sau imprumuta strainilor. Nu face altceva decat sa deschida 1 usa acea amprenta .... ce asa mare tam tam pe baza amprentarii ???
    • 0 (0 voturi)    
      re ugly (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ULY

      Am vazut pe toate site-urile posibile acelasi comentariu. Ori esti din administratia ASE ori estie de-a dreptul... Cum poti sa spui ca ce asa mare tam tam??? Dar ce e Moxa ? E cumva NASA ??? Nu se poate asa ceva!!!! Nu concep ideea de a fi luat drept prost. Zilele trecute era scris pe afisul de la parter un comentariu ca nu este legal ce se intampla, azi era schimbat cu unul nou. In baza unui contract...1447/...2006, 2006??? Cine a vazut contractul ala??
      Nu se poate asa ceva. Vreau sa stiu ce se poate face legal deoarece chiar nu vreau sa stau cu mainile in san. Va multumesc,