Legea privind asigurarea obligatorie a locuintelor a fost promulgata de presedinte

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:47 Ultima ora


Presedintele Traian Basescu a promulgat o lege potrivit careia asigurarea locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor devine obligatorie, informeaza Presedintia.

Legea a fost adoptata, in 8 octombrie, in Camera Deputatilor. Astfel, proprietarii fizici sau juridici ai imobilelor cu scop de locuinta trebuie sa le asigure, valoarea politei de asigurare fiind diferentiata in functie de tipul de locuinta.

















1838 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Traiasca firmele de asigurari!!! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:22)

    Ella [anonim]

    Lege pentru firmele de asigurari!!!

    Aceasta lege mi se pare absurda prin aptul ca ne obliga sa platim asigurari, desi in mod normal asigurarile pe locuinte nu sunt obligatorii (exceptand cazul in care ai ipotece pe bun). De ce platim asigurari contra inundatiilor in orasa/sate de munte/deal relativ departe de o apa curgatoare sau lac? Sau impotriva cutremurelor cand in zona in care ai case nu au fost niciodata cutremure????

    E o situatie aberanta si ar trebui sa ne revoltam cu toti...
  • -1 (1 vot)    
    Alta taxa? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:22)

    shefu [anonim]

    Alta taxa? sa o plateasca parlamentarii, eu, unu' nu o platesc. Cate taxe ne mai pun pe cap?
  • 0 (2 voturi)    
    Asigurari?!! Acum?!! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:44)

    gigi [anonim]

    Bun, deci firmele de asigurari pica pe capete si noi trebuie prin lege sa platim asigurare? Chiar daca la prima calamitate firma va da faliment si "ghinion"? Super tare!
  • 0 (0 voturi)    
    lege pentru clasa politica (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:47)

    florin [anonim]

    Pe cind o lege de penalizare fiscala sau chiar puscarie pentru clasa politica care , mai ales in campanie electorala , promit marea cu sarea , ca apoi dupa ce pun mina pe ciolan( senator, deputat...) sa NU se tina de cuvint , sa uite ce au promis ???
  • +2 (2 voturi)    
    Optiuni (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:56)

    Maverick [anonim]

    Eu mi-as asigura ap. pt. inudatii, adica apa care-mi curge de la etaju' de deasupra cand vecinu adorme in vana cu robinetu deschis, pt.cutremur, de la subwooferul lu tanaru de sub mine care asculta manea la maxim de se zguduie bibelou'-n vitrina, de incediu daca Dorel baga 380 V pe instalatia el., etc restu' conteaza mai putin.

    Se baga vreo firma de asigurari la asa ceva ?

    Recunosc si eu mai uit cateodata ( a gresi e omeneste) scurgerea de la masina de spalat si ma trezesc cu vecinu pe cap...vecine imi cer scuze poftim asigurarea mea si hai sa bem ceva de impacaciune !
    • 0 (0 voturi)    
      Asigurari locuinte (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:22)

      Florin Topor [anonim] i-a raspuns lui Maverick

      Se pot face asigurari cum doreste Maverick, mai putin partea cu manele la maxim de la vecin - aici intervine politia. Dar cele cu innundatii facute de vecini sau incendii se pot face si sunt f.f.f.f. bune si din cite stiu eu daca ai o astfel de asigurare sau in general asig. de locuinta atunci nu mai trebuie sa o faci pe cea obligatorie - dar asteptam publicarea legii in monitorul oficial. /
      Apropo de ce spunea mai sus cineva firmele de asigurari nu pica, ele sunt sprijinite si reasigurate dupa cum ati vazut si ce s-a intimplat in America, pentru ca acolo sunt banii oamenilor in programe sociale si nicaieri in lume nu se lasa balta o asemenea firma.
  • +1 (1 vot)    
    hai un ceva gen RCA era ok, dar asa e prea mult... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 14:33)

    dan [anonim]

    mai bine spus RCL, gen la bloc cand inunzi vecinul, sau whatever...

    dar asa nu mi se pare ok... bine, e de inteles din prisma faptului de N sate inundate; da, nici eu nu sunt de acord ca sa le faca case din banii mei... adica aia isi taie padurile pe acolo, li se inunda casele si porma din banii mei le fac case la aia...

    nu, sa faca ceva de genul: in zonele cu risc sa fie recomandat sa iti faci asigurari da' sa fie ceva de genul: daca nu vrei asigurare sa semnezi ca ai luat la cunostintza cu riscurile zonei si ca nu te plangi la stat daca itzi inunda casa...

    oricum casele alea care sunt distruse de inundatii 99% din ele nu cred ca le putem numi case dupa norme europene...
  • 0 (0 voturi)    
    noi murim de prosti, nu de calamitati (Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:58)

    tyty [anonim]

    pai pot sa ne puna astia oricate taxe, ca noi o sa le platim. altfel, din ce se iau loganuri de 70000e? cand ai tara condusa de banditi, legi facute de banditi, justitie, politie, administratie, biserica, parlament, presedinte banditi, nu mai sunt solutii...tot ce merita facut este sa inseli statul, ca este cel mai mare hotz. traiasca evaziunea fiscala (pacat ca este disponibila doar pentru aceeasi banditi enumerati mai sus).
  • 0 (0 voturi)    
    Ce excrocherie ordinara ! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:12)

    gogu [anonim]

    Sint foarte multe zone in tara unde probabilitatea de cutremur, inundatii sau alunecari de teren este practic nula.
    Pastele mamii lor cu clientela lor politica cu tot !