Roman torturat intr-o inchisoare din Belgia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:47 Ultima ora


Un roman incarcerat intr-un penitenciar de maxima siguranta din Belgia a fost batut crunt de politisti si tinut la izolare timp de doua zile fara ingrijiri medicale si fara posibilitatea de a-si contacta familia sau de a informa autoritatile romane despre cazul sau, informeaza TVR.

Razvan Afrasinei este un roman incarcerat in Belgia inca din 2007 pentru o serie de fapte despre care el afirma ca nu le-a comis. Potrivit declaratiei acestuia, el se ruga, duminica trecuta, in celula sa, lucru care i-a deranjat pe gardienii penitenciarului care i-au cerut sa inceteze. Acesta nu s-a suspus si imediat au fost chemati sase mascati care l-au batut.

Potrivit directiei penitenciarului, se pare ca Afrasinei ar fi creat dezordine in celula si ar fi provocat chiar si o inundatie, acesta fiind, se pare, adevaratul motiv al bataii care i-a fost administrate.

Dupa ce a fost batut, romanul a fost tinut la izolator timp de doua zile si jumatate fara a i se administra niciun medicament.

Colegii de celula au fost cei care au alertat-o pe sotia lui Razvan Afrasinei, care la randul ei a facut diligentele necesare catre reprezentantii diplomatiei romanesti in Belgia.

Abuzul aminteste de cazul unui alt conational, care a murit intr-o inchisoare din Polonia, dupa ce autoritatile romane au ignorat memoriile trimise de acesta.

















1514 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    trebuia sa se roage in gand (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:59)

    elan [anonim]

    sau se roage inainte sa comita infractiunile pe care nu recunoaste ca le a comis. Poate nu a comis una sau doua dar o "serie"... ..ma indoiesc ca politia belgiana te acuza din senin de o serie de infractiuni de care, printr o minune, tu nu esti vinovat.......
    • +2 (2 voturi)    
      Belgia practica abuzurile in mod sistematic (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:30)

      UDEP [anonim] i-a raspuns lui elan

      POLITIA BELGIANA COMITE NUMEROASE ABUZURI.NU CUNOSC DACA DL RAZVAN AFRASINEI A INCALCAT LEGEA SAU NU DAR E DE NOTORIETATE DISPRETUL FATA DE DREPTURILE OMULUI MANIFESTAT DE ACEASTA TARA.Belgia a fost chiar condamnata de Curtea Drepturilor Omului in urma cu cativa ani.Personal am fost supus la un tratament asemanator .AM fost militant pentru drepturile omului in Belgia timp de doi ani si expulzat pentru acest motiv din acesta tara.Tratamentul la care te supun e infiorator, iar tortura e la ea acasa in centrele de detentie.Nu am comis nicio infractiune pe teritoriul belgian insa daca incerci sa demasti practicile lor nedemocratice in materie de azil te fac tandari.Nu vorbi daca nu cunosti!
      • +1 (3 voturi)    
        esti un infractor domnule... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:41)

        elan [anonim] i-a raspuns lui UDEP

        nu mai ai pentru ce sa militezi in romania si te ai dus in belgia???? la noi in tara se respecta legea la un asa nivel incat nu merita sa mai militezi pentru nimc si te ai gandit sa pleci la aia sa faci pe desteptul??? ...hai scuteste ne!
    • +1 (3 voturi)    
      e firesc! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:00)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui elan

      acest Afrasinei face parte din turmele de moldoveni plecati in Vest ca sa "faca bani" dupa metodele "baietilor dastepti", adica fara munca; intamplator,a bulit-o, se afla acum la bulau si a crezut ca povestea cu drepturile omului (de a face ce vrea muschiul sau, fara a tine seama de cei din jur, ca in Romania) tine si in Belgia; uite ca nu, acolo cine incalca regulile o afrasineste rau de tot!!!
      • +1 (3 voturi)    
        esti un (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:42)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        clujeanule, te crezi mai presus de moldoveni, dar esti doar un inapoiat care crede ca valoarea oamenilor e data de locul in care s-au nascut. dupa primul razboi mondial moldoveni ca Racovita au plecat la Cluj sa ridice invatamantul universitar de acolo, moldovenii v-au ajutat de cate ori au putut in timp ce voi erati sub jugul austro-ungar. acum se spune ca Moldova este mai saraca, asa o fi dar diferenta nu e mare. Cat despre ce face unul sau altul in vest sau aiurea, aia e doar o vina persoanala si nu colectiva.
        • -1 (1 vot)    
          gargara (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:53)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Lasa gargara cu ajutorul dat de moldoveni. Nimeni in vestul tarii n-a avut nevoie de "ajutorul" vostru. Ati venit ca lacustele cand ati vazut ca aici se munceste si oamenii chiar au ceva. Ati venit cu trenurile foamei, cum li se spunea si acuma bati preful de pe toba cu abureli din astea. Intereseaza-te asa de curiozitate de ce vi se spune "sarma".
          • +1 (1 vot)    
            napirca (Duminică, 2 noiembrie 2008, 11:04)

            arukas [anonim] i-a raspuns lui Sakura

            Bai gargara, sarac si mic ai fost, sarac si mic esti, sarac si mic vei ramine.
            Tot de curiozitate intereseaza-te de ce vi se zice "cimici".
          • 0 (0 voturi)    
            dureros (Duminică, 2 noiembrie 2008, 13:24)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

            e felul cum gandesc unii dintre voi cei din Ardeal. Suntem cu toti romani si ar trebui sa fim uniti si sa ne respectam unii pe altii. Asta este punctul nostru slab, suntem divizati si ne uram unii pe altii.
            Foametea din Moldova din '46 a fost cauzata de seceta si de razboi. Taranii din nordul si estul Moldovei nu au putut sa-si lucreze pamantul in '44 pt ca au fost siliti sa se refugieze din calea rusilor. in '45 a fost seceta si toate rezervele lor s-au terminat. Guvernul Groza nu a luat nici o masura si fiecare a trebuit sa se descurce cum a putut. Faza cu sarma este autentica dar nu vad nimic comic sau rusinos in asta. Este patetic sa vezi cu unii iti spun "sarma" pt ca esti din Moldova si li se pare ca e ceva spiritual sau jignitor. Este ceva ce nu conteaza, doar o gluma proasta.
        • 0 (0 voturi)    
          citeste-l pe Rebreanu (Ion si Rascoala) (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:56)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui minos

          si o sa afli care era deosebirea, acum 100 de ani, intre un sat (sarac si oprimat national) din Ardeal fata de unul (liber, cica) din Regat; nu locul unde s-a nascut omul conteaza ci mentalitatea majoritara a acelei zone, care isi pune amprenta asupra copilului la varste la care influentele raman defintive; e drept ca, la maturitate, discernamantul ar trebui sa-i indrepte pe indivizii prost rescuti catre normalitate dar, din cate se vede, nu prea e cazul... si da, ai drepate, foarte multi regateni au venit in Ardeal dupa 1918, iar rezulatul se vede:o scadere tot mai accentuata a nivelului de civilizatie in zona (incusiv la Cluj); asta nu ma impiedica sa fiu incantat de dulceata si tandretea femeilor din Regat!
          • 0 (0 voturi)    
            degeaba zici tu, trebuie sa si dovedesti (Duminică, 2 noiembrie 2008, 13:30)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            clujeanule, uite, eu sunt moldovean, hai sa ne intalnim sa discutam sa vedem daca sunt asa cum zici tu ca sunt moldovenii. sa vedem daca stiu sa tin furculita, daca put, daca am cultura generala mai slaba decat a ta. de ce te crezi tu mai bun? cu ce ajuti societatea, ce faci la servici, cum iti educi copii, in afara de a le insulfa faptul ca oamenii sunt diferiti in functie de mediul in care se nasc. O multime din oamenii mari ai tari au fost la origine niste simpli tarani, indiferent ca au fost ardeleni, moldoveni sau munteni. In toate domeniile regiunile tarii sunt proportional reprezentate, sunt si buni si rai in aceeasi masura.
  • 0 (0 voturi)    
    in 50 de ani Belgia va fi majoritar musulmana (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:05)

    Ovidiu [anonim]

    Atunci sa vedeti cum se va aplica Sharia si cum vor deveni minoritare femeile fara val.

    Bate-l pe un roman si injura-i pe romani la TV si nimeni nu iti face nimic, spune ceva de arabi si incep sa sara trenurile in aer si sa iti ia foc ambasadele.. se pare ca dupa acest principiu se ghideaza Europa de Vest..

    mama lor de imputiti si fricosi..
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:38)

    alinas [anonim]

    Fara inregistrari video,cuvintele nu mai au valoare cand se spun astfel de chestii.In acest mod coruptia,nesimtirea,violenta sunt aparate.Pe mine ma lasa rece orice se scrie de acum inainte in materie de stiri senzationale in care sunt acuzati oamenii (indiferent de situatie) daca nu sunt si inregistrari video care sa demonstreze cele intamplate.
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:01)

    nick [anonim]

    "nevinovatul inchis pe nedrept se ruga si el intr-un colt al celulei, si au chemat mascatii sa-l bata crunt" ???

    lasa sa-l bata, cine stie cati copii a vandut si cate batranele a violat.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-ti mai da cu presupusul (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:33)

      titi [anonim] i-a raspuns lui nick

      daca nu stii, de ce vb? eu il cunosc f bine pe acest razvan si pe deasupra mi-e si cumatru. deci....inainte de a face comentarii ar fi bine sa te documentezi. e un baiat ok din toate punctele de vedere. de ce judeci un om daca nu il cunosti? doar din auzite? poate nici macar asa dar asa sunt unii le place sa dea cu presupusul. ma mir cum de va mai tine pamantul. bai baiatule nu faci decat sa dai idei la altii ca sa ai mai puna cate ceva in carca. daca eram in locul nevestei lui intram pe acest forum si te faceam varza. dar ea e prea doamna ca sa se coboare la nivelul tau de.......nu iti gasesc nici un diminutiv
  • 0 (0 voturi)    
    Afrasinei din clanul belgienilor? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 12:29)

    Fara nume [anonim]

    O fi vorba chiar de Razvan Afrasinei din "clanul belgienilor"?
    http://www.adevarulvs.ro/index.php?module=full_news&id_news=2265