Camera aproba indemnizatia de 85% pentru viitoarele mame

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:43 Ultima ora


Camera Deputatilor a aprobat, miercuri, initiativa legislativa care asigura viitoarelor mame o indemnizatie de 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni, dar nu mai putin de 600 de lei, cat primesc acum de la stat pentru concediul de maternitate.

Potrivit documentului legislativ, de la 1 ianuarie persoanele care au intrat in concediu pentru cresterea copilului vor primi pe o perioada de doi ani o indemnizatie lunara de 600 de lei sau, optional, 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4337 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatie (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:19)

    CP [anonim]

    Legea nu precizeaza cui se aplica - copiilor nascuti incepand cu 1 ianuarie sau mai devreme?
    • 0 (0 voturi)    
      85% (Miercuri, 15 octombrie 2008, 18:08)

      ramona [anonim] i-a raspuns lui CP

      Nu ar fi corec doar cei care se nasc dupa 1 ianuarie2009, sper ca si celor care s-au nascut mai devreme.
  • 0 (0 voturi)    
    gemeni (Miercuri, 15 octombrie 2008, 20:05)

    vera [anonim]

    in 6 octombri s-a aprobat indemnizati lunara oferita diferentiat pt. un copil, gemeni sau tripleti.... cum ramane cu acest 85% in cazul gemenilor???
  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatie (Joi, 16 octombrie 2008, 10:17)

    marius [anonim]

    ce se intampla cu indemnizatia mamelor care au nascut inainte de 01.01.2009 si se afla actualmente in concediu de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani ? vor primi 85% sau tot 600 ron de la 01.01.2009 ?
  • 0 (0 voturi)    
    85% (Joi, 16 octombrie 2008, 10:35)

    Elena [anonim]

    Ce reprezinta 85% din veniturile realizate, salariul net pe ultimele 12 luni sau reprezinta si alte venituri precum comisioane, bonuri de masa, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    85% din venituri (Marţi, 28 octombrie 2008, 20:13)

    florentina [anonim]

    as dori sa stiu daca eu care voi naste pe 30 .11.2008 voi beneficia de cei 85% din venituri si ma intereseaza daca se iau in calcul si alte venituri car sunt impozabile ?
  • 0 (0 voturi)    
    85% (Vineri, 31 octombrie 2008, 21:12)

    ioana [anonim]

    daca mamica,din motive financiare,a inceput serviciul(dupa terminarea concediului postnatal),mai beneficiaza de aceasta lege?
    daca da,ce demersuri trebuiesc facute?
    mi-ar fi de mare ajutor un raspuns de la cineva in cunostinta de cauza...
    ms mult
  • 0 (0 voturi)    
    buna ziua (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:00)

    Dumitrache [anonim]

    va intreb si eu 85%din ce venit ,inclusiv tichete cadou ?Mai am o intrebare daca in momentul cand voi naste vreau sa lucrez program redus (4 ore) cum voi fi platita si daca se poate sa beneficiez si de o parte din salariu si de indemnizatie.