O nava de razboi ruseasca se indreapta spre coastele somaleze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2008, 18:03 Ultima ora


O nava de razboi ruseasca se indrepta vineri spre coastele somaleze, unde piratii au capturat un cargobot ucrainean care transporta circa 30 de tancuri si la bordul caruia se aflau trei marinari rusi, relateaza AFP, citat de Mediafax.

Nava Intrepid a fost trimisa in regiune "din cauza intensificarii atacurilor comise de pirati, inclusiv impotriva unor cetateni rusi", a declarat purtatorul de cuvant al marinei ruse, Igor Digalo.

O nava ucraineana care transporta tancuri de fabricatie sovietica a fost interceptata de pirati in largul coastelor somaleze in timp ce se indrepta spre portul kenyan Mombasa, a anuntat, joi, un oficial din cadrul unei autoritati maritime kenyene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1315 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Sa ocupe o portiune din Somalia .. (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:07)

    Plapatine II [anonim]

    .. daca au avut aia tupeul sa atace Cetateni Rusi !
    • 0 (2 voturi)    
      si totusi (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:26)

      deunazi [utilizator] i-a raspuns lui Plapatine II

      mi se pare o reactie relativ fireasca, in ciuda faptului ca cel mai posibil nava respectiva nu va ataca piratii din zona. din pacate ma indoiesc ca daca doi romani (sa zicem oricare dintre noi care am avea ghinionul) ar pati asa ceva, statul roman prin ai nostri intelepti conducatori, ar avea posibilitatea (ca sa nu aducem in discutie interesul sau imboldul de a actiona in vre-un fel) sa intervina intr-un mod relevant, macar pentru intimidarea adversarului.
    • 0 (2 voturi)    
      Razi tu razi ....... (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:35)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Plapatine II

      Harap Alb, da' astia nu glumesc ...... sa vezi ce-o iau aia, cre ca le curata rusii vreo juma de tzara ...... asta daca nu-s beti, ca altfel poate dispare Somalia de pe harta ....
  • +1 (1 vot)    
    Intre...what? (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:32)

    gogu de la sculari [anonim]

    Inteprid? Americana? Au furat rusii ultima nava americana denumita asa din rada New York? Sau este vorba de asta: Intrepid class starship (Star Trek), a fictional class of starships in Star Trek.
    • 0 (0 voturi)    
      De pe CNN ... (Vineri, 26 septembrie 2008, 20:48)

      CFG [utilizator] i-a raspuns lui gogu de la sculari

      The Russian patrol ship Neustrashimy, which left Wednesday for the coast off Somalia, may help crack down on pirates, a source in the Russian Baltic Fleet headquarters told Interfax-AVN on Friday.

      And the Russian Navy's commander, Adm. Vladimir Vysotsky, told Interfax that Russia plans to send combat ships to the Somali coast to fight piracy.

      "We have such plans for the near future," he said. "However, Russian ships will not be involved in any international operations. They will do this job on their own."
    • 0 (0 voturi)    
      Intrepid (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:02)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui gogu de la sculari

      Cred ca au tradus denumirea ruseasca in engleza :)
      Este probabil vorba despre Bezboyaznenny care este un distrugator din clasa Sovremenny.
  • 0 (0 voturi)    
    saracele soviete.. (Vineri, 26 septembrie 2008, 20:55)

    io [anonim]

    "O nava ucraineana care transporta tancuri de fabricatie sovietica "
    Sovietica???? Pai Uniunea Sovietica nu mai exista din 91. Sunt ceva ani de atunci...
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:50)

      tankistu [anonim] i-a raspuns lui io

      pai cam de atunci nu au mai facut tancuri. sunt cele sovietice;) nostalgici, de. oricum, nu erau rele.
  • 0 (0 voturi)    
    Sovietele ca sovietele (Vineri, 26 septembrie 2008, 23:08)

    BGDN [anonim]

    Tancurile au fost produse in URSS, ce conteaza ca acum nu mai exista pe harta ? Sau tu crezi ca africanii au bani de tancuri noi :D