SUA denunta restrictiile impuse in Romania minoritatilor religioase

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 13:36 Ultima ora


Libertatea religioasa este respectata in general in Romania, ea fiind garantata de lege si aplicata de Guvern, dar exista unele restrictii care impiedica grupurile religioase minoritare sa beneficieze de acest drept, se arata in raportul pe 2008 al Departamentului american de Stat, citat de Mediafax.

Subliniind ca nu exista schimbari majore in Romania pe durata realizarii acestui raport, Departamentul american de Stat mentioneaza ca grupurile religioase minoritare continua sa acuze, in mod credibil, oficialii guvernamentali ca le impiedica eforturile de convertire si interferare cu alte activitati religioase.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2700 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    cum s-ar zice (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:08)

    Ivanu [anonim]

    pocaitii din SUA s-au enervat ca nu ii lasam sa isi faca biserici si sa ne converteasca pe noi la penticostali, baptisti, etc.
    prefer sa ma lipsesc de pocainta lor, sunt bine si asa
    • +1 (3 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:49)

      RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Este vorba in special de Iehovisti si Scientologi, secte care in Germania (de pilda) sint interzise ca fiind periculoase si subversive.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce? (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:44)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

        De ce sa se implice autoritatile? Sa lasam selectia naturala sa functioneze.
        • +1 (1 vot)    
          de aia (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:59)

          Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

          pt ca nu vreau sa vad maicute cu batic prin tot orasul si fetite care stau cu o mana pe .... si cu cealalta fac cruce si spun ca sunt pocaite
          nu sunt cu absolut nimic mai presus decat noi, poate doar cu nivelul de indobitocire: nu le permit copiilor accesul la TV, radio, internet. si spun asta pt ca am avut colegi de clasa in situatia asta
          sa stea ei linistiti in America si sa nu ne indobitoceasca si pe noi
    • -2 (4 voturi)    
      raaspuns (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 15:10)

      gaby [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Nimeni nu vrea sa te converteasca la o religie....app pocaitii au multe drepturi...nu trebuie sa ne dai u aprobare ca sa ne facem biserici...ne da statul....Pocaitii vor sa se trezeasca Romania la o viata spirituala adevarata...nu sa dormim si sa ne plangem ca de ce ingaduie Dumnezeu asemenea dezastre la noi.... In crestinis este viata nu in religie
      • 0 (0 voturi)    
        pierzi timpul (Duminică, 21 septembrie 2008, 2:23)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui gaby

        aiurea pe aici.. in loc sa tii predici pe forum, mai bine du-te si te roaga, nu de alta, da' sa nu pierzi mintuirea :D
  • 0 (2 voturi)    
    minoritari (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:47)

    tica [anonim]

    rugam ANAF SI CURTEA DE CONTURI sa prezinte un raport cu toate incalcarile de lege facute de membrii grupurilor religioase minoritere .sa vedeti ce surprize apar .ar fi bine sa nu mai dea cu ciocu la marele licurici asa zisii religiosi minoritari
  • 0 (2 voturi)    
    Vrem sa venim in Romania! (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:48)

    Mormonul [anonim]

    Am fost arestati in America si am fost obligati sa renuntam la haremurile noastre de 150 de femei mormone, si la obiceiurile noastre de a ne inmulti numai in familie (ca tigrii din africa), si am vrea sa venim la Romania sa recrutam dintre nevestele lui Drakula.
    • +1 (1 vot)    
      pocaitule (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:55)

      Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Mormonul

      sa-i faci si o felatie lui Dracula :D
  • +3 (5 voturi)    
    Dublu standard (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 14:54)

    Mihai [anonim]

    Cata compartimentalizare a mintii si ipocrizie le trebuie unor oficiali ai administratiei actuale americane sa ridice glasul sa critice vreo violare a libertatilor in lume. Sa nu care cumva sa se gandeasca cineva ca sunt anti-american ci sunt critic la adresa ipocriziei de a critica lumea cand tu insuti nu practici ce spui. Si asta pentru ce ceva s-a intamplat cu libertatea pe care o stiam sa existe in america. Tara liberior a fost incet incet transformata. Cand cei de pe forum critica administratia americana, nu critica libertatea, democratia reala si constitutia americana ci fascismul care s-a insilat acolo. Cititi definitia fascismului si apoi analizati detasat situatia (nationalizari, corporatii mana in mana cu guvernul, militarizare, massmedia controlata) si veti vedea ca discursul oficial despre libertate si democratie nu este sustinut de fapte acolo. ASta nu inseamna ca sunt pentru tirania chinezeasca, ruseasca sau vreo alta. Ci tocmai critic politica americana pentru ca de acolo aveam cu totii asteptari si incet incet se indeparteaza ....
  • +1 (1 vot)    
    MAFIA PENticostALA (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 15:50)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    Despre respectarea libertatii religioase din Romania, se poate spune doar la figurat ca este garantata de lege, si cat despre cei care impiedica grupurile religioase minoritare sa beneficieze de acest drept, sunt printre unii si Cultul PENticostAL.

    In acest cult, pastori PENticostALI precum pAVEL rIVIS tIPEI, cOROBAN tITUS, dUMITRU mOT, nELU fILIP, bOGDAN aLEXANDRU, cat si altii, care isi bat enoriasii in Biserica si pe camp, ii dau in judecata la Tribunal, cheama Politia la usa bisericilor ca sa le blocheze intrarea in biserica, fura din bisericii banul vaduvei si orfanului.

    Acest cult pune taxe enoriasilor mai mari decat pune statul roman cetatenilor sai, care consta din: a zecea parte din toate veniturile familiei, contributia anuala, donatii, colecte, colinde; deci intr-un cuvant „au privatizat bisericile cultului pe care le mulg precum mulge taranul vaca sau oaia”, biserici, din care securistii din cult au scos toti membrii fondatori din ele si au pus informatori/colaboratori.

    Vreau sa informez pe aceasta cale Departamentul american de Stat, ca cei care pun unele restrictii si impiedica grupurile religioase minoritare sa beneficieze de libertatea religioasa care este garantata de lege, sunt securistii din Cultul PENticostAL care colaboreaza cu GUVERNUL ROMANIEI, cu JUSTITIA, cu POLITIA, SI TERORIZEAZA ENORIASII MAI MULT CA PE TIMPUL LUI CEAUSESCU.
  • 0 (0 voturi)    
    oare??? (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 15:53)

    gicu [anonim]

    Oare cine a zis ca gruparea Martorilor lui Iehova este intrezisa in Germania???cam dezinformata persoana respectiva....
  • +1 (1 vot)    
    TERORIZAREA ENORIASILOR PENTICOSTALI (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:43)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    Despre respectarea libertatii religioase din Romania, se poate spune doar la figurat ca este garantata de lege, si cat despre cei care impiedica grupurile religioase minoritare sa beneficieze de acest drept, sunt printre unii si Cultul PENticostAL.

    In acest cult, pastori PENticostALI precum pAVEL rIVIS tIPEI, cOROBAN tITUS, dUMITRU mOT, nELU fILIP, bOGDAN aLEXANDRU, cat si altii, care isi bat enoriasii in Biserica si pe camp, ii dau in judecata la Tribunal, cheama Politia la usa bisericilor ca sa le blocheze intrarea in biserica, fura din bisericii banul vaduvei si orfanului.

    Acest cult pune taxe enoriasilor mai mari decat pune statul roman cetatenilor sai, care consta din: a zecea parte din toate veniturile familiei, contributia anuala, donatii, colecte, colinde; deci intr-un cuvant „au privatizat bisericile cultului pe care le mulg precum mulge taranul vaca sau oaia”, biserici, din care securistii din cult au scos toti membrii fondatori din ele si au pus informatori/colaboratori.

    Vreau sa informez pe aceasta cale Departamentul american de Stat, ca cei care pun unele restrictii si impiedica grupurile religioase minoritare sa beneficieze de libertatea religioasa care este garantata de lege, sunt securistii din Cultul PENticostAL care colaboreaza cu GUVERNUL ROMANIEI, cu JUSTITIA, cu POLITIA, SI TERORIZEAZA ENORIASII MAI MULT CA PE TIMPUL LUI CEAUSESCU.
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Duminică, 21 septembrie 2008, 14:16)

      i [anonim] i-a raspuns lui SERACIN AUREL

      tu chiar crezi ce zici ?:))
      • +1 (1 vot)    
        PRIGONIREA PENTICOSTALILOR PENTRU TOMA NECREDIN... (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:05)

        SERACIN AUREL [anonim] i-a raspuns lui i

        Daca doriti dovezi, va pot da cate vreti in legatura cu cele afirmate mai sus de mine la modul general. Iata-le!

        Subsemnatul reprezint a patra generaratie de penticostali din familia mea, strabunica dupa mama fiind unul dintre cei trei membri fondatori ai Bisericii Penticostale Zervesti, in anul 1947. Apartenenta mea la Cultul Penticostal a luat sfarsit in urma cu 4 ani in mod stupid prind excluderea intregii mele familii, in total 5 persoane (2 parinti, sotie, frate), de catre pastorul bOGDAN aLEXANDRU in mod ilegal, fara convocarea Adunarii Generale a Bisericii, cu aprobarea tacita a presedintelui Cultului Penticostal pAVEL rIVIS tIPEI, mICURESCU eUGEN cat si a lui dUMITRU mOT si cOROBAN tITUS, pentru motivul ca la data de 02.01.2005, tatal meu i-a pus pastorului in plina adunare intrebarea: ”ce ai facut cu banii bisericii in ultimii 8 ani de zile?” (peste 1 miliard de lei intre anii 1994-2002), fapt ce l-a suparat atat de rau pe pastorul bOGDAN aLEXANDRU, incat fiul pastorului ne-a amenintata cu moartea si a sarit peste banci dar l-au retinut ceilalti enoriasi, iar preoteasa a lovit-o si a tras-o de par pe mama mea, incat aceasta si-a revenit cu greu dupa 21 de zile de spitalizare.

        In 03.01.2005 tot pastorul bOGDAN aLEXANDRU s-a adresat Parchetului Caransebes, iar in 05.01.2005, tot el a depus PLANGERE PENALA impotriva noastra la JUDECATORIA CARANSEBES, pentruca, vezi Doamne, intrebarea ce-ai facut cu banii bisericii fiind interpretata de acesta drept insulta si calomnie, motiv pentru care ne-a amenintat cu moartea si ne-a dat in judecata penala (vezi dosarul penal nr. 57/P/2005 respectiv dosar nr. 1344/P/2006 si dosar nr. 1386/P/208/2008 la Judecatoria Caransebes –sotia pastorului, bOGDAN iCONIA a ramas cu 1000 RON amenda penala la cazier; si dosar nr. 91/P/2005 al Parchetului Caransebes).
      • +1 (1 vot)    
        PRIGONIREA PENTICOSTALILOR PENTRU TOMA NECREDIN... (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:08)

        SERACIN AUREL [anonim] i-a raspuns lui i

        Procesul dureaza de 4 ani si nu s-a terminat nici in prezent, si intre timp copiii pastorului l-au prins si pe tata la muncile campului unde l-au batut si au vrut sa-l omoare cu furca de fan (vezi dosarul penal nr. 1776/P/2007 al Parchetului Caransebes, si dosarul penal nr. 342/P/208/2008 al Judecatoriei Caransebes). Pastorul duce la avocati bani din caseria bisericii, iar eu duc bani din BUGETUL FAMILIEI !!! CA LA PENticostALI LA NIMENI !!!

        Expertiza contabila din dosarul nr. 1369/P/2004 al Parchetului Caransebes imi da un prejudiciu cauzat de pastorul bOGDAN aLEXANDRU Bisericii Penticostale Zervesti de 103.279.000 de lei incepand cu anul 1994 !!!!!, dar a venit avocatul cultului de la Bucuresti, fLORIN iANOVICI, si a spus ca nu i se imtampla nimic pastorului, si asa a fost, doar GARDA FINANCIARA i-a dat o amenda de 3.000.000 in 12.12.2003, pe care a platit-o pastorul iar din banii bisericii. Pastorul a avut bagati banii bisericii si la F.N.I. pe numele lui, deoarece sotia lui lucra la C.E.C. Caransebes. Dupa aceea am aflat ca avocatul are o cumnata (sora sotiei), Elena Iordache, procuror in Parchetul General al Romaniei, ocupand si functia de presedinte de Sectie. (In Romania deacum, mai face puscarie cel care fura un telefon mobil, o gaina sau un portofel, iar cei care fura cu geamantanul se plimba nestingheriti printre noi).

        In data de 11 august 2008, presedintele Cultului PENticostAL, pAVEL rIVIS tIPEI, a trimis 2 ECHIPAJE DE POLITIE (10 POLITAI), sa insoteasca conducerea Comunitatii Penticostale Arad, nELU fILIP, dUMITRU mOT, rUS dOREL, cOROBAN tITUS, la Biserica Penticostala Paltinis, cu misiunea de a interzice accesul unui membru in biserica; iar in data de 7 iulie 2008 a fost bataie si in Biserica din Paltinis ca si in cea din Zervesti. Si enoriasii penticostali din Paltinis au dosare pe rol pe la Parchetul si Judecatoria Caransebes. (Si excluderea noastra ne-a fost adusa la cunostinta tot de POLITIE, dar de la POSTUL TURNU-RUIENI). (va urma)
      • +1 (1 vot)    
        PRIGONIREA PENTICOSTALILOR PENTRU TOMA NECREDIN... (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:12)

        SERACIN AUREL [anonim] i-a raspuns lui i

        Mai stiu si alte cazuri asemanatoare cu cele relatate mai sus, dar consider ca exemplu este suficient de elocvent prin care demonstrez si sustin afirmatia ca pastorii impreuna cu conducerea Cultului PENticostAL in frunte cu presedintele acestuia, tovarasul pastor pAVEL rIVIS tIPEI, persecuta proprii enoriasi infinit mai mult decat ii persecuta pe pocaiti Cultul Ortodox majoritar din Romania.

        Daca mai doriti si alte detalii va pot oferi cate vreti contactandu-ma la adresa de e-mail: seracinaurel@yahoo.com, pana cand nu ma vor omori pastorul penTICOSTal impreuna cu copiii lui, care ma ameninta mereu cu moartea.
        Din acest caz, a aparut foarte putin si in mass-media, pentruca tovarasul pastor PENticostAL SECURISTO-COMUNIST, pAVEL rIVIS tIPEI, a amenintat pe jurnalistii din presa scrisa ca ii da in judecata, iar cu directorii de televiziuni a incheiat contracte de publicitate la sume exorbitant de mari, din banii cultului, numai sa nu se mai mediatizeze acest caz !!!
        • -1 (1 vot)    
          rusinicaaaa !!!! (Luni, 1 decembrie 2008, 23:08)

          VIOLETA [anonim] i-a raspuns lui SERACIN AUREL

          Am citit mesajele de mai sus si am ramas socata de afirmatiile pe care le-ati facut si mi se pare rusinos faptul ca ati recurs la metoda asta de a va rezolva problemele pe care le aveti .Am inteles dint toata povestea asta ca dintre toti pe care i-ati mentionat mai sus d-voastra sunteti singurul penticostal,drept credincios,neprihanit si neindreptatit iar toti ceilalti sint niste farisei,Iuda,lipsiti de orice frica de D-zeu sau rusine de oameni.Trebuie sa va amintesc ca nici o conducere a vreunui cult religios nu poate sa-si terorizeze enoriasii pt ca ficare are dreptul sa renunte oricind sa mai fie membru intr-o biserica care nu se gideaza dupa biblie.In ce priveste zeciuala ,nu este obligatorie in cultul penticostal,este o actiune benevola pe care o poate face orice membru din biserica sau poate la fel de bine sa nu o faca.TREBUIE SA VA SPUN CA DACA ATI AVUT VREODATA SUSPICIUNI LEGATE DE FELUL IN CARE SINT FOLOSITI BANII PE CARE II DONATI BISERICII ,IN PRIMUL RIND NU MAI TREBUIA SA FACETI NICI O DONATIE,SI APOI SA AVETI O CONVERSATIE PARTICULARA (CONFORM CU BIBLIA)CU CEL PE CARE IL SUSPECTATI, NU SA STRIGATI IN GURA MARE IN BISERICA,IAR DACA NU VA LINISTEA RASPUNSUL PE CARE IL PRIMEATI PUTEATI SA CAUTATI ALTA BISERICA IN CARE SA MERGETI FARA GRIJA ,SAU INDOIALA.PENTRU CA SPUNETI CA SUNTETI PENTICOSTAL VA SFATUIESC MAI INTII CAUTATI SA AVETII ROADA DUHULUI SFINT DUMNEAVOASTRA,LASATI ORICE CEARTA,SI LASTII PE CEI CARE SINT PUSI IN FRUNTEA CULTULUI PENTICOSTAL SA-SI FACA TREABA VOR DA EI SOCOTEALA INAINTEA LUI D_ZEU DE FELUL IN CARE SI-O FAC BINE SAU RAU,VOR RASPUNDE IN MOD SIGUR.D-voastra aveti oricind dreptul sa hotariti sa nu mai faceti parte din cultul penticostal daca aveti nemultumiri dar daca spuneti ca sinteti omul lui D-zeu demonstrati asta prin atitudine,dati dovada de blindete pt ca la asta ne-a chemat D-zeu,cautati sa va impacati cu pirisul si lasati orice cearta pt ca nu duce la nimic bun.DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE !
          • +1 (1 vot)    
            rusinica (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:38)

            dan [anonim] i-a raspuns lui VIOLETA

            Nu sunt din Zervesti, nu am fost niciodata acolo,nu cunosc pe nimeni de acolo dar ce stiu e ca tot judetul Caras-Severin stie de cele petrecute de acolo. Din unele surse sigure (de la nivel inalt) s-a confirmat cele spuse de Seracin Aurel. Nu cunosc tot adevarul dar in mare parte este adevarat. Te sfatuiesc ca femeie sa-ti vezi de treburile casei si sa inveti atributiile unei femei precum ca : sa inveti pe cele tinere ( nu pe barbati ) sa-si iubeasca barbatii si copiii. Biblia ne invata sa dam raul din mijlocul nostru. Si vai de cel ce zice rau la bine si bine la rau. Se pare ca dintr-o ravna fara pricepere aperi raul, sub forma dragostei crestinesti. Este un duh de inselaciune care imbata adunarile cu: dragoste, ingaduinta, o evanghelie ieftina s.a.m.d., ca sa nu vada adevarul si sa se uneasca cu minciuna si astfel raul ramane in mijlocul adunarii. Gandeste adanc de ce a trebuit apostolul Pavel sa spuna unei biserici: si schilodeascase odata cei ce va tulbura. Daca ai auzi vorba aceasta astazi la cineva ce parere ti-ar face astfel de om. Ai spune ca n-are dragoste, ca nu iarta etc. Si totusi apostolul Pavel a vorbit de la Duhul Sfant. (e cam greu sa crezi nu?) Domnul sa-ti dea o spiritualitate matura sa vezi dincolo de ce nu vezi.
          • +1 (1 vot)    
            Mai intai cerceteaza, si apoi crede (Miercuri, 11 martie 2009, 22:52)

            SERACIN AUREL [utilizator] i-a raspuns lui VIOLETA

            Violeta, pentru a te documenta mai bine, si sa poti face comentarii in cunostinta de cauza, acceseaza

            http://www.glsa.ro/informatii/actualitati/41545-agresiuni_fizice_intre_penticostali.html
            http://ultimaora.phg.ro/scandal_intre_penticostalii_din_zervesti-s154695.html
            http://www.romanialibera.ro/a145375/scandal-intre-penticostalii-din-zervesti.html
            http://www.dailymix.ro/personaj/zervesti
            http://www.ziarultricolorul.ro/articole.php?aid=11237&what=capitulat–
            http://www.interesulpublic.ro/print.php?id=3096

            si vei vedea mai detaliat ceea ce se intampla in Cultul Penticostal.
            • -1 (1 vot)    
              prostii (Joi, 21 mai 2009, 16:00)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui SERACIN AUREL

              e si normal ca in vremurile din urma credinciosii sa fie defaimati prin ziare de tot felu de oameni de nimic ca tine
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA FINANCIARA I-A AFECTAT GRAV SI PE PASTOR ... (Joi, 4 iunie 2009, 16:27)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    criza financiara i-a afectat grav si pe pastorii penticostali

    hei, frate pastor penticostal, coroban titus, m-ai gasit si aici … esti bun … nu pot sa zic nimic … dar nu prea esti cautat. mai cauta comentarii din acestea pe internet, ca sunt foarte multe … pana acum ai gasit foarte putine … . decat sa te obosesti sa mergi toata sambata la seminarul tau teologic de la resita (ca sa-ti maresti veniturile familiei – 5 milioane de lei vechi de cursant e foarte mult pentru tine, nu-i asa! de la americani nu mai primesti nimic, si se cunoaste ceva cat de putin.) si sa te chinui sa-ti faci un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva (matei cap.23:15), mai bine ai sta toata ziua pe internet, si ai vedea cine te mai invita pe la evanghelizari !!!

    frate pastor titi coroban, dumneavoastra spuneti in predici, prin toate bisericile pe la care ajungeti ca eu umblu cu minciuni, si acestea sunt prostii, iar eu incerc sa expun pe internet (celor carora pastorii din cultul penticostal nu au reusit sa le spele inca creierele; sa stii ca odata cu “invazia mea de mesaje pe internet" – cum o numesc unii a crescut cu mult si numarul membrilor din biserici carora li s-a schimbat sistemul de gandire), in masura in care imi este ingaduit de dumnezeu, situatia reala a lucrurilor. ce spui? cine are mai mult castig de cauza? eu sau tu? cred ca ar fi mai bine sa taci, caci ai mai multa liniste! stiu ca iti este greu sa taci, deoarece ti se macina corpul inauntru cu urmari in dereglarea functiilor organismului, la fel cum pateste si presedintele cultului penticostal, pavel rivis tipei. ramane ca sa hotarasti tu singur, ce-si face omul singur cu mana lui, se numeste lucru de mana, si nu mai poate strica nimeni!!!
    (va urma)
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA FINANCIARA I-A AFECTAT GRAV SI PE PASTORI... (Joi, 4 iunie 2009, 16:32)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    (continuare)
    Te rog frumos in numele Domnului Isus, nu mai fi fatarnic inducandu-i in eroare pe toti carora le predici, ca esti un credincios desavarsit, fiind tot timpul persecutat si urmarit. Ce ziciti, e greu sa-ti dai masca jos?

    … “ Mai intai de toate paziti-va de aluatul Fariseilor, care este fatarnicia. Nu este nimic acoperit, care nu va fi descoperit, nici ascuns, care nu va fi cunoscut. De aceea ce ati spus la intuneric, va fi auzit la lumina; si orice ati grait la ureche, in odaite, va fi vestit de pe acoperisul caselor. Va spun voua, prietenii Mei: Sa nu va temeti de cei ce ucid trupul, si dupa aceea nu mai pot face nimic.” LUCA cap. 12: 1-4.

    In data de 21 mai, la mai putin timp de nici o ora, dupa ce ai lasat un comentariu pe site-ul aradon, la articolul ”Ce nu trebuie sa ratati inainte ca lumea sa sfarseasca”, m-ai gasit si aici. Insista si mai cauta ca o sa ma gasesti in mai multe locuri. Eu nu sunt ca tine fricos sa nu-mi dau numele si sa postez cu anonim! Crezi ca daca nu-ti dai numele, o sa-ti fie RUSINEA mai mica? Te inseli AMARNIC! Dimpotriva, lumea te cunoaste, si din ce in ce te vor cunoaste cat mai multi.

    Prin urmare iti las si aici comentariul pe care ti l-am lasat pe site-ul aradon la articolul ”Ce nu trebuie sa ratati inainte ca lumea sa sfarseasca”, pentru a te delecta/desfata mai mult.
    (va urma)
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA FINANCIARA I-A AFECTAT GRAV SI PE PASTORI... (Joi, 4 iunie 2009, 16:36)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    (continuare)
    Stimate pastor penticostal Coroban Titus, vreau sa iti spun ca pana in prezent imi intretin singur familia mea pe care mi-a dat-o Dumnezeu. N-am venit niciodata la biroul tau de la Biserica ta, Menorah din Caransebes, ca sa-ti solicit vre-un ajutor financiar, si nici nu m-am dus pe la vreo biserica sa stau la usa bisericii, cu mana intinsa dupa bani, cum ai facut-o tu cand ai fost in America. Intr-o mana aveai pozele din Romania ale familiilor cu multi copiii din sectorul tau, Tocaci Nicolae si Pop Mitica precum si pozele cu Biserica Penticostala din Zervesti in constructie, pentru a umbla la psihicul americanilor ca sa le declansezi mila si sa bage mana cat mai adanc in buzunar, si sa scoata cati mai multi dolari pentru tine, iar cealalta mana o tineai intinsa dupa dolari, si spuneai americanilor ”Dumnezeu se bucura de fiecare dolar pe care il dati omului/unsului lui Dumnezeu”. Mai du-te si acuma sa vezi cati dolari o sa mai capeti?

    Titi draga, vad ca ai cam obosit, ai ramas cu mult in urma, cu cititul comentariilor care le-am scris pe internet; e mare internetul asta, cauta-le si comenteaza-le/descarca-te ca sa nu ti se intample ceva grav … si-asa demult ai dat in paranoia. Sunt foarte multe, si mai urmeaza si altele, iar daca stii ca ti se face rau, atunci mai bine sa citesti in Biblie si sa te pocaiesti in sac si cenusa!!

    Voi arata odata si ce securisti am gasit la unele ziare care lucreaza sub acoperire pentru Cultul Penticostal, iar pe alti ziaristi cum i-a amenintat la telefon cu procese, direct chiar presedintelui Cultului, Pavel Rivis Tipei. Internetul este prea mare ca sa poata detine controlul asupra lui securistii din Cultul Penticostal la fel cum au facut-o pe la unele ziare.
    (va urma)
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA FINANCIARA I-A AFECTAT FOARTE GRAV SI PE ... (Joi, 4 iunie 2009, 16:40)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    (continuare)
    criza financiara i-a afectat foarte grav si pe pastorii penticostali.
    stimate pastor penticostal coroban titus, ce ai fost si ce-ai ajuns!! nu mai da nimeni nimic pe tine. esti tratat precum un taran (sa nu iti zic bou, cum mi-ai zis tu mie) de colegii tai care abia acum incep sa isi dea seama pe ce prapastie i-ai dus tu cu minciunile tale pe care le-ai spus pana acum. ma bucur ca acum spui ca sunt “prostii”, ai realizat si tu ca nu te mai crede nimeni daca spui ca sunt minciuni cum ai spus pana acuma; peste putin timp vei spune ca sunt inventii (oare cine poate sa inventeze atatea?), ca la urma cand …. sa spui ca sunt adevaruri.

    “trezeste-te tu o data cel care dormi, si cristos te va lumina”.

    “de ce sa te miri ca e nerusinat omul care s-a deprins cu rusinea?”

    “nerusinatul nu simte nimic nici atunci cand alatora li-e rusine ca-l mai vad.”

    “e un om acela care nu are de ce sa se rusineze inaintea nimanuia si care poate conduce pe altii fara sa-i rusineze.”

    “niciodata un om cinstit nu se poate apara cu atata inversunare ca mincinosul care a fost prins.”

    “a putea trai in minciuna este o insusire speciala, ca aceea de a te simti bine pe corabia ce se clatina pe timp de furtuna.”

    “increderea nu se pierde decat odata.”

    “cearta se preface in lupta cand la capat se intrevede biruinta adevarului.”
    n. iorga

    iubite pastor coroban titus, abia acum realizezi unde ai ajuns cu minciunile tale!

    toate ranesc, dar ultimul ucide !!
  • 0 (0 voturi)    
    Despre credința vândută pe bani buni (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 23:46)

    Raul Vasile But [anonim]

    Dragă domnule Seracin,
    vreau sa-mi permiti sa Il rog pe Bunul Dumnezeu sa te binecuvinteze pe tine si pe intreaga familie pentru curajul de a spune ADEVARUL care pe unii ii doare asa de mult, si sa te indemn sa ramai credincios Lui Dumnezeu, chiar daca vei mai intalni astfel de ”oameni” care isi zic ”vestitori ai Evangheliei”! fii credincios pana la capat si Dumnezeu Iti va purta de grija! ”Domnul este ajutorul meu si nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul! mai bine este a te increde in Domnul decat a nadajdui in capetenii!” spune psalmistul!
    Nu e de mirare ca iti vor raspunde cu rautate, ei asat stiu, atata pot! Fii bun, credincios si lasa-i in laturile lor, pentru care vor fi pedepsiti in gheena focului vesnic, chiar daca aici mananca truda saracilor!
    Lasa-L pe Dumnezeu sa-i judece, dar spune Adevarul, si vei fi liber!
    Dumnezeu sa-ti fie scut!
    un preot ortodox, care stie prin ce ai trecut