Limba tatara va fi studiata din nou in scoli

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 septembrie 2008, 12:35 Ultima ora


Dupa aproape cinci decenii, in sistemul de invatamint oficial vor fi reluate cursurile de limba tatara, anunta Rador.

Primele scoli in cadrul carora se va studia limba tatara vor fi cele din judetul Constanta. Uniunea Democrata a Turco-Tatarilor Musulmani din Romania isi propune ca in urmatorii ani sa dezvolte acest sistem la nivelul tuturor localitatilor unde exista comunitati de tatari, dar si la nivelul invatamintului preuniversitar si universitar.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1517 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    excelent! (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:15)

    Dedalus [anonim]

    Diversitatea culturala este un lucru extraordinar de bun pentru orice natie de pe Pamant.

    Ma bucur sincer!

    PS- nu sunt tatar.
    • 0 (0 voturi)    
      Multiculturalismulmasii (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:36)

      Deutch [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Biet ignorant, tarile vestice, alea care cu adevarat stiu ce e "diversitatea culturala", nu stiu cum sa scape de "multiculturalism", ideologie care a ingropat asimilarea si educarea imigrantilor.
      S-au trezit cu milioane de semi-analfabeti care refuza orice integrare in tara care a avut tolernata sa ii primeasca.
      Germania a introdus examen de limba si civilizatie, UK examen asupra valorilor culturale si de limba, Spania vrea sa faca la fel si invita "multiculturalii sa plece spre tarile de origine, Franta ii expulzeaza cu zecile de mii, Olanda, Danemarca, ce mai zici de Italia care scoate pistolul de cate ori aude "imigrant", iar propunerea lui Obama ca tinerii imigranti sa poata studia in limba lor materna a creat un scandal in USA si a fost respinsa de 84% din electori (Obama a si abandonat-o).

      Te bucuri ca omul simplu la minte, asta nu va face decat sa izoleze din ce in ce mai mult minoritatea tatara (vreo 20.000), va cere efort financiar suplimentar de la stat (pe care evident il vom suporta toti contrib uabilii nu doar tatarii). N-aveau decat sa-si plateasca scoli private si profesori de "tatara". Mda, o populatie migratoare care a adus numai omoruri si jafuri pe unde a intrat in Europa, numele tatar e sinonim cu "hot, invadator, jefuitor" de pe Volga pana la Viena :)
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Vineri, 12 septembrie 2008, 15:33)

        Dumerit [anonim] i-a raspuns lui Deutch

        tarile alea vestice si-au facut-o cu mana lor.

        ref. la Germania (ma gandesc ca nick-ul are si el o relevanta), turcii au fost chemati (retine acest cuvant, nu s-a trezit nimeni cu turcii pe cap ca nu mai suntem in evul mediu) masiv prin anii 60. Scuza nemtilor a fost ca aveau nevoie de mana de lucru. Prostia si fudulia n-au mers niciodata mai bine ca la nemti. Prostia: au crezut ca dupa ce isi vor termina turcii treaba vor pleca, ca nu au cum sa se adapteze climei, limbii etc. Nu numai ca n-au plecat dar si-au chemat toate neamurile. Cei drept, nu s-au adaptat ei la nemti ci i-au transformat pe nemti: in NRW se vorbeste un fel de turco-germana de acum. Exemplul cel mai la indemana: Nimeni nu mai zice "ich" ci "ish". Articolul nehotarat nu mai e folosit in limba vorbita (pt ca in limba turca nu exista articol). Fudulia: nemtii considera modelul lor cultural net superior oricarei alte civilizatii. Au fost ferm convinsi ca toti cei chemati vor cadea pe spate in fata "modului de viata german" si ca il vor adopta plini de fericire. Model care, in treacat fie spus este prost de-a binelea. In orice caz, simbioza turco-germana a dus la situatii paradoxale: in Turcia-mama emanciparea are loc intr-un ritm rapid pe cand in Germania turcii traiesc cu mentalitati de pe vremea sultanilor. O posibila explicatie este data si de insistenta cu care nemtii isi impun modul lor, reactia naturala fiind defensiva. Rezultatul il constituie comunitatile inchise in care nu se mai vorbeste limba tarii. In orice caz, eu nu cred ca exista "popor vinovat" (tigani etc) ci politici gresite. Nemtii tot ii dau cu politici de integrare cand de fapt sunt politici de asimilare. E normal ca strainii sa ramana refractari. Am observat ca mai nou politica nemtilor este sa-i sprijine pe arabi (dusmani traditionali ai turcilor; cam cum suntem noi cu ungurii) tocmai pentru a mai rari din majoritatea covarsitoarea a turcilor in raport cu ceilalti straini (50% din strainii din NRW sunt turci).
        Mai citeste!
      • 0 (0 voturi)    
        Multiculturalismulsinazistii (Vineri, 12 septembrie 2008, 16:11)

        Tartarus [anonim] i-a raspuns lui Deutch

        Biet ignorant, traiesti inca in epoca medievala si nu s-a indurat nimeni sa-ti spuna ca tatarii n-au mai jefuit pe nimeni de la Stefan cel mare incoace. Tarile alea vestice nu s-au trezit cu milioane de multiculturali ci chiar ele insele i-au invitat pe acestia sa faca munca de jos. Tatarii sunt in Dobrogea de sute de ani, asa ca nu se mai pune problema integrarii lor. Se pune insa in schimb problema pierderii (prin asimilare de catre noi majoritarii) identitatii lor culturale (limba in primul rand). Nu e vorba de izolare ci de prezervare, iar in ultima instanta de bun simt. Nimeni nu vrea izolare (cu exceptia fanaticilor religiosi). Inainte de a-i ataca pe tatari, gandeste-te la comunitatile de romani din afara granitelor tarii si spune-mi daca nu-ti pare rau de faptul ca dispar prin asimilare de catre majoritarii de acolo (Bucovina, Salonic, valea Timocului, si de data ceva mai recenta Kazahstan).

        Te burzuluiesti ca omul incuiat la minte, asta nu face decat sa tradeze idealurile tale fascistoid-paranoide. Si mai esti si mandru de treaba asta... deh, prostul trebuie sa fie si fudul.

        In alta ordine de idei: Eu cred ca prin sprijinirea turcilor si tatarilor "neaosi", putem inchide accesul fundamentalistior islamici (au inceput si la noi sa apara musulmani scoliti prin Sudan) in structurile de conducere ale muftiatului din Romania.

        PS nici eu nu sunt tatar
      • 0 (0 voturi)    
        @ Deutch [anonim] (Joi, 23 octombrie 2008, 17:38)

        tatar'man [anonim] i-a raspuns lui Deutch

        Daca ai mai intrat pe aici sa vezi ce au mai scris romani adevarati ,despre tatarii din Romania,sper sa-ti fie rusine de ce ai spus...Daca nu , ma risc eu , ca pe langa"hot si talhar" sa fiu si "barbatul" vietii tale.Ce zici ,te bagi bai "desteptule"?Altadata informeaza-te inainte sa scoti " perle" ,ca deja esti penibil in ochii tuturor!Spre norocul tau,bine ca nu ti-a cerut sa postezi foto la introducerea unui comment...Pa , si ramai acolo unde esti...
      • 0 (0 voturi)    
        Limba tătară (Joi, 18 decembrie 2008, 10:32)

        Mamuı Enver [anonim] i-a raspuns lui Deutch

        Limba tătară-limbă al celui mai puternic stat euroasiatic,cunoscut sub denumirea de Impe -riul Hoardei de Aur, reprezintă limba imperială vorbită în cadrul acestui stat, precum şi în stră-
        lucitorul Stat al Mamelucilor din Egipt (sec. XIII-
        XV). Acest fapt ce îl va determina pe papa Ino -centiu al II-lea să ceară studierea acestei limbi din anul 1256 în cadrul Universităţii Sorbona (v. Henri Masse, L' ISLAM, Paris,1952).
        Fără alte comentarii.
        Enver M.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca privesti istoria din alt unghi ... (Vineri, 3 septembrie 2010, 14:30)

        CTA [anonim] i-a raspuns lui Deutch

        "Factorul turcic s-a implicat activ în procesele istorice care au cuprins popoarele din zonă, inclusiv şi îndeosebi spaţiul românesc, de-a lungul întregului mileniu care s-a încheiat de curând. Efectele acestei implicări au fost, după părerea mea, mai mult pozitive decât negative. In primul rând, elementul turcic (cuman, tătar sau otoman) a îndeplinit un rol de garant al fiintei etnice, apoi politice şi spirituale ale românilor, mai întâi împotriva prozelitismului agresiv al marilor puteri catolice vecine, apoi împotriva expansiunii Rusiei ţariste. Până acum s-a insistat, uneori până la absolutizare, pe efectele negative ale legăturilor românilor cu turcii şi tătarii sau, mai corect, cu turco-tătarii. Cred că a venit vremea să fie făcute îndreptările necesare şi în viziunea istoricilor români. Imbucurător este faptul că, noua generaţie de istorici români - între care mulţi sunt cu adevărat bine pregătiţi - şi-a manifestat deja determinarea de a aborda altfel decât s-a făcut până acum şi problematica relaţiilor istorice cu turco-tătarii."

        Publicat în vol.Moştenirea istorică a tătarilor, I, Bucureşti, 2010, p.9-22 - Tasin Gemil
  • 0 (0 voturi)    
    ma vandalule cultural (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:48)

    sakura [anonim]

    Oare ce ai putea avea cu ei? ai cunoscut tu tatari? Eu da, sunt oameni la fel ca noi, la fel de muncitori sau lenesi.
    Sotia mea a avut la scoala romana cei mai buni profesori tatari, la fel si invatatoarea.
    Sotia mea nu era loc unde sa nu le multumeasca, sa spuna ca daca le datoreaza ceva, acelor anonimi dascali care fac pentru ca voiesc, nu pt ca trebuie sau pt. bani.
    Mi-a povestit ca profesorul de lb. romana(tatar) tinea in timpul liber cu colegii ei de clasa, cu copii tatarilor lectii de limba si religie acasa, le cumpara carti si rechizite.
    Toata stima pt tatarii si turcii din Romania, un clujean cu nevasta din 23 augustCT.
  • 0 (0 voturi)    
    absolut de acord sakura (Vineri, 12 septembrie 2008, 15:47)

    Cristina [anonim]

    Sunt nascuta in Constanta, am trait printre tatari o viata intreaga, unii dintre cei mai buni prieteni ai mei sunt tatari, si sunt absolut de acord. Sunt o comunitate de oameni extraordinari, cred ca sunt cea mai bine adaptata comunitate etnica din Romania, niste familii extraordinare, oameni de la care inveti ceea ce inseamna familie, respect si munca. Nu am decat repect pentru ei si in acelasi timp sila fata de „biata” ignoranta unora .
  • 0 (0 voturi)    
    f bine (Vineri, 12 septembrie 2008, 17:09)

    ronnie [anonim]

    @deutch - man, nu uita ca tatarii nu sunt imigranti in Romania asa ca ei cunosc limba romana ... limba tatara e buna ca sa fie cunoscuta, asa traditiile si obiceiurile se vor pastra mai bine ... iar limba tatara s-a studiat legal pana in anii 50 ... si parca numele "roman" e sinonim cu altceva decat "hot, cersetor, aurolac" in Vest ... sa lasam asemenea apelative ca nu isi au rostu
  • 0 (0 voturi)    
    tatar tili (Vineri, 12 septembrie 2008, 22:30)

    erol [anonim]

    Butun Romanya Tatarlarina Hayirli Bolsin!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai fiti xenofobi si rasisti! (Vineri, 18 decembrie 2009, 2:12)

    Vasile [anonim]

    Cei care sunt xenofobi si rasisti nu au avut niciodata vreun contact cu tatarii din Dobrogea, e clar. Suntem o comunitate respectata pentru valorile noastre, pentru care nu putini chiar ne invidiaza. Restul sunt rasisti si xenofobi.

    Dovada ca desi suntem cam 5% din judet, nu o sa afli despre noi ca am fi savarsit fapte reprobabile. In schimb, pe voi va gasim, aveti afinitati prin peninsulele sudice ale europei...ati facut valuri prin presa italiana.
    • 0 (0 voturi)    
      xenofobi si rasisti (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:07)

      Gio [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      pai nu spuneai tu sa nu fim xenofobi, nu critica pe altii, mai spune odata cine a facut valurile?