UPDATE Doi tineri electrocutaţi pe podul CFR din Parcul Herăstrău; intervenţia, dificilă din cauza tensiunii de pe fire

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 iunie 2019, 17:52 Ultima ora


Podul CFR din Herastrau
Foto: USER UPLOADED
Doi tineri s-au electrocutat duminică după-amiază pe podul CFR din Parcul Herăstrău din Capitală, intervenţia pompierilor şi salvatorilor SMURD fiind îngreunată din cauza tensiunii de pe fire, informează reprezentanții ISU București-Ilfov.

Agerpres relatează că la faţa locului au fost mobilizate mai multe echipaje SMURD, ale pompierilor şi medicale, însă nu s-a putut interveni rapid pentru salvarea celor două persoane din cauza tensiunii electrice de pe fire, fiind vorba de 27.000 de V pe linia de înaltă tensiune.

Anterior, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov au anunțat că un băiat, în vârstă de 17 ani, a fost electrocutat pe podul CFR din Parcul Herăstrău. El s-a urcat pe arcada metalică a podului și s-a electrocutat, iar un alt adolescent, în vârstă de 19 ani, s-a urcat și el pe arcadă în încercarea de a-l salva, potrivit Mediafax.

La ora transmiterii acestei ştiri, cei doi tineri au fost coborâţi de pe pod şi au fost predaţi echipajelor medicale, unul dintre ei având arsuri pe 60% din suprafaţa corpului şi fiind transportat la Spitalul Floreasca, iar celălalt, cu arsuri pe o suprafaţă foarte mică, a fost dus la Spitalul de Arşi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9945 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Prostia. (Duminică, 16 iunie 2019, 18:27)

    asavreau [utilizator]

    La 17 ani putea să știe că linia electrică este alimentată cu înaltă tensiune,dar,nici cu o linie electrică de tensiune mai mică 220/380 volți nu-i de joacă.De la părinți la profesori toți sunt vinovați că unii adolescenți nu au cunoștințe minime care să le asigure supraviețuirea.
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 iunie 2019, 19:36)

      [anonim] i-a raspuns lui asavreau

  • +5 (7 voturi)    
    De ce s-a urcat pe arcada metalica? (Duminică, 16 iunie 2019, 18:57)

    quietguy58 [utilizator]

    De ce s-a urcat pe arcada metalica?
    • +2 (2 voturi)    
      selfie (Duminică, 16 iunie 2019, 23:07)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      selfie
    • -9 (11 voturi)    
      De ce există arcadă metalică? (Duminică, 16 iunie 2019, 23:33)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      La 17 ani încă sunt copii. Există multe alte întrebări de pus: de ce există arcada, de ce e metalică, de ce se poate urca pe ea, de ce se poate ajunge pe linia ferată. Și sunt alte întrebări: de ce e linia de tensiune acolo, de ce sunt 17 000 de volți, de ce sergmentul ăla de linie nu avea tensiunea zero? Sunt multe, multe, multe, mult prea multe întrebări care trebuiesc puse în România. Mult, mult, mult prea multe.
      • +6 (8 voturi)    
        Multe intrebari ? (Luni, 17 iunie 2019, 12:35)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Adica si de ce exista cale ferata, poduri, sosele, strazi,masini, padure, munti, fluvii, ursi, sau de ce exista copii de 17 ani care habar nu au ce este aia inalta tensiune si ca nu trebuie sa o atingi ca sa o patesti, dar se pricep la selfie ?

        Sau chiar unii care nu stiu de ce este "arcada" acolo ?

        Nu era nimeni acolo sa-l avertizeze ? Poate nu era ca accesul era barat.

        Ar mai fi o intrebare. De ce ALPAB nu monteaza gard ????
      • +2 (2 voturi)    
        exista pentru a cerne prostimea (Luni, 17 iunie 2019, 18:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Anul trecut au inchis accesul pe podul CFR, dupa ce au construit o pasarela metalica la nivelul aleilor din parc. De altfel, scrie clar peste tot ca sunt fire de inalta tensiune si exista pericolul de electrocutare.