Isarescu: Inflamarea inflatiei din ultimele sase luni este temporara

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2008, 11:32 Ultima ora


Inflamarea inflatiei din ultimele sase luni este temporara, insa lipsa masurilor ar putea duce la o spirala a acestei cresteri si la pierderea tututor realizarilor din ultima perioada, a declarat, joi, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

Cresterea preturilor la alimente, la combustibili si evolutia cursului de schimb sunt principalele motive ale ascensiunii ratei inflatiei in 2007. Rata anuala a inflatiei a fost in 2007 de 6,57%, peste tinta BNR de 4%. Isarescu a afirmat ca nivelul cursului de schimb de 3,3-3,4 lei pentru un euro inrgistrat in iunie-august 2007 a fost anormal, in timp ce actualul curs de 3,6 este valoarea normala.

Determinantii identificati de BNR pentru cresterea inflatiei in ultimul trimestru din 2007 au fost seceta si cresterea preturilor pe pietele externe la produsele agricole si la combustibili.

Guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, a prezentat, joi, raportul inflatiei pentru ultimul trimestru al anului 2007.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1046 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sigur, sigur... (Joi, 7 februarie 2008, 13:28)

    un cetateaz [anonim]

    Seceta a fost de vina, si preturile din alte tari...
    Si daca erau ploi, alea erau de vina. Sau uraganele din Caraibe, sau cutremurele din Japonia.
    Daca ploua, la noi cresc preturile. Daca ninge, cresc preturile. Daca un ciine de pe strada trage un pirtz, iar cresc preturile.
    Dar pe haosul generat de 18 ani de guvernare plutocratica, pe mizerabila gospodarire a tarii nu da nimeni vina. Oricine e de vina, numai noi nu...
  • 0 (0 voturi)    
    Parca mai ieri erau salariile (Joi, 7 februarie 2008, 13:54)

    Stoewer [anonim]

    Parca mai ieri Mugurel zicea ca de vina sunt salariile si cheltuielile de Craciun. Omul asta nu stie ce sa mai inventeze.

    Mai bine citesc o Plenara CC de prin anii 80, ca mai mult adevar gasesc acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      e o diferenta (Joi, 7 februarie 2008, 14:19)

      Isti [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      salariile sunt de vina pentru asteptarile inflationiste, adica inflatia in 2008. alimentele, cursu si energia sunt de vina pentru inflatia din 2007 si evident va influenta si in 2008.
      • 0 (0 voturi)    
        Da da (Joi, 7 februarie 2008, 14:53)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Isti

        Da da, adica pentru faptul ca din cauze externe au crescut preturile, nu are voie sa-mi creasca mie leafa. Mai pe romaneste: sa-mi scada venitul net.

        Remember 2004: "sa traiti bine".
  • 0 (0 voturi)    
    Si in 2009 ce o sa ne spui.... (Joi, 7 februarie 2008, 14:01)

    Stanislav [anonim]

    Foarte curios....la anul probabil o sa ne spuna ca un curs de 3,6 nu era normal si probabil ca unul de 4,1 este unul normal si tot asa. Cata mai explicatia!
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 7 februarie 2008, 14:21)

      Isti [anonim] i-a raspuns lui Stanislav

      da, cursul de schimb "normal" depinde de factori macroeconomici. daca la anu se impute treaba cu contu curent si deficitu bugetar poate sa ajunga cursul de echilibru (sau va fii "normal") si la 4,1 (nu zic ca va si ajunge, imi vine greu sa cred, dar exista si scenariul asta)
  • 0 (0 voturi)    
    Normal ca este temporara... (Joi, 7 februarie 2008, 14:25)

    Alius [anonim]

    Peste 20 de ani vom avea o cu totul si cu totul alta situatia, care va fi si aceea temporara...
  • 0 (0 voturi)    
    dada (Joi, 7 februarie 2008, 14:40)

    goe [anonim]

    Deci, pariem pe leu, nu? :)