Brașov: Băiatul de 10 ani care a încercat să se spânzure ca să nu meargă la școală a murit

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 17:32 Ultima ora


Copil
Foto: pexels.com
Un copil de 10 ani din localitatea Zizin, județul ​​Brașov, care a încercat să se spânzure în locuința sa, după ce bunica l-a trimis la școală, a murit sâmbătă, după cinci zile, la Spitalul de Copii din Brașov, unde fusese ținut în viață cu ajutorul aparatelor.

Surse medicale au declarat pentru Mediafax că băiețelul de 10 ani, care luni a fost găsit spânzurat în locuință, a murit, sâmbătă dimineața, după un stop cardio-respirator.

Băiatul a încercat să-și ia viața luni, după ce bunica l-a trimis la școală. Femeia le-a spus anchetatorilor că a ieșit câteva minute din casă, până la un magazin în zonă, iar în acest timp, copilul a vrut să se spânzure într-o anexă a casei în care locuia cu familia sa, pentru că i-ar fi cerut să se pregătească să meargă la școală.

Copilul a fost găsit de bunică la scurt timp, iar echipa de salvare ajunsă la fața locului au reușit să îl resusciteze pe băiat, apoi l-au transportat la Spital de Copii din Brașov, unde, timp de cinci zile, a fost conectat la aparate, la Terapie Intensivă.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2037 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    rudele si profesorii (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 18:02)

    torna_fratre [utilizator]

    chiar nu au sesizat nimic?
    de obicei sinucigasii dau 'semnale' insa cei neavizati le ignora...pe principiul las' ca trece.
    sunt sigur ca parintii si bunica habar nu aveau de starea sufleteasca in care se gasea copilul.
    si unde mai pui presiunea de la scoala...trebuie sa inveti,sa iei note mari,sa fii cel mai bun,bla,bla,bla...tipic comunist cu realizari marete la hectar.
    daca nu te omoara sistemul medical ,mai e un filtru...te omoara sistemul de educatie.
  • +10 (10 voturi)    
    ma indoiesc (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 18:07)

    Adrian_. [utilizator]

    ca motivul a fost acesta sau doar acesta.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 20:16)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Da, sincer și mie mi se cam pare cusută cu ață albă povestea.
    • +2 (2 voturi)    
      Parintii? (Duminică, 16 decembrie 2018, 10:30)

      Petecut [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Nimeni nu observa lipsa parintilor? Nu cred ca scoala l-a determinat la sinucidere (cel mult poate a umplut paharul) ci lipsa parintilor. Unde sunt parintii lui? Divortati, plecati la lucru in stainatate, abandonat... oricare ar fi motivele, acestea determina cea mai mare frustrare in inima copiilor.
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 19:04)

    tirolez [utilizator]

    Cine stie cine il hartuia la scoala. Vad/aud asta tot mai des, iar "scolii" nici nu-i pasa.
    • +5 (5 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 20:15)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... de asta am citit commenturile, sa vad daca gandeste cineva acest lucru evident: acolo e o "gasca" sau un individ care a provocat aceasta tragedie. SAU un invatator dement.
      Sunt curios daca va face cineva o ancheta.
      Sau acceptam ca unii copii se sinucid asa de amp****?
    • +5 (5 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 20:33)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      asta este o problema foarte mare in scoli care nu e luata in serios, gen ''ei sunt copii, se mai cearta'' .. copii de obicei spun o data, de doua ori, apoi tac si acumuleaza in ei... multi trec peste, altii isi modifica comportamentul si devin si ei ''batausi''... dar altii nu fac fata presiunii sau sunt afectati sufleteste... masuri concrete nu ia nimeni... problema nu e considerata una destul de serioasa. Si aici nu vorbesc doar despre batai sau hartuire fizica... de multe ori hartuirea psihica e cea mai grava...acat..nici de copii nu prea mai avem grija..ma refer ca societate, in general nu neaparat ca si parinti
  • +3 (5 voturi)    
    Psihologie, nu religie! (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 19:51)

    of of [utilizator]

    Atâtea ore inutile am avut la școală, de exemplu desen în fiecare săptămână timp de 4 ani, muzică idem (nu făceam mai nimic, învățam pentru alte materii...) Probabil și acum e la fel. Muzica, desenul etc. pot fi studiate timp de 1 an de zile, la fel religia (se face din clasa pregătitoare!!!).
    Trebuie să facem loc în programă pentru educația zilelor noastre, în primul rând, pentru o oră de psihologie pe săptămână,de la grădiniță până la liceu. Cu psiholog licențiat, nu cu profa de română sau cu cine mai are nevoie să-și umple norma.
    • +4 (4 voturi)    
      desenul muzica arte (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 21:25)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Dezvolta creativitatea copiilor. Nimeni nu si doreste o societate fara oameni creativi. (Ex China)
  • +3 (3 voturi)    
    Oare de ce nu voia sa mearga la scoala? (Duminică, 16 decembrie 2018, 2:58)

    Codruta N [utilizator]

    Asta a fost intrebarea pe care mi-am pus-o de cand am citit doar titlul, practic am citit articolul doar ca sa vad raspunsul la aceasta intrebare!
    Cand colo... NIMIC!
    Cum e posibil ca un copil sa fie atat de hotarat sa nu mearga si sa-si ia viata (si de unde a invatat sa-si pregateasca spanzuratoarea) numai pentru ca sa nu mearga la scoala?
    Ceva la scoala aia nu-i DELOC in regula!!
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat (Duminică, 16 decembrie 2018, 16:19)

    Protoss [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte, nu ai cum sa iti dai seama cum gandeste un om major dar un copil, este ingrozitor cum un copil ajunge sa faca acest gest, el nestiind ce insemna moartea :(