UPDATE Crima si tentativa de omor la metrou: O tanara a murit dupa ce a fost impinsa de o femeie in fata metroului la Dristor - Politia Capitalei/ Posibil aceeasi femeie a mai incercat sa impinga o alta tanara la "Costin Georgian"

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 12 decembrie 2017, 21:33 Ultima ora


Magdalena Serban la metrou
Foto: Politia Capitalei
O tanara in varsta de 25 de ani a murit marti seara, in statia de metrou Dristor, dupa ce a fost impinsa intentionat de o alta femeie in fata unei garnituri de metrou, potrivit Politiei Capitalei.

UPDATE 09:12 Femeia care ar fi impins in fata metroului o tanara a fost retinuta de procurori. Ea este cercetata pentru omor si tentativa de omor - surse 

UPDATE 07:00 O femeie suspectata de comiterea crimei de la statia de metrou Dristor a fost prinsa de politisti si este audiata, miercuri dimineata, potrivit news.ro. Politia Romana a transmis ca la aceasta ora procurori ai Parchetului Tribunalului Bucuresti audiaza, la sediul Politiei Capitalei, persoana suspectata de comiterea faptelor din statiile de metrou Costin Georgian si Dristor 1. In cursul noptii, politisti ai Brigazii de Politie Transport Public Bucuresti au depistat o femeie in varsta de 36 de ani, ale carei semnalmente corespundeau cu cele ale persoanei cautate si au dus-o la sediul Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, a anuntat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca.

Femeia a fost filmata de camerele de supraveghere de pe peron, iar Politia face apel la populatie sa ajute la identificarea ei. Suspecta are in jur de 40-45 de ani, circa 1.70 m inaltime, constitutie slaba, ten deschis, pometi proeminenti si purta o esarfa pe cap.

Din primele cercetari ale autoritatilor reiese ca femeia si tanara care a decedat ar fi fost implicate anterior intr-un conflict.

Potrivit Politiei Capitalei, o alta femeie a incercat sa impinga o tanara in fata metroului in statia Costin Georgian, dar politia nu poate preciza daca e vorba de aceeasi femeie care a savarsit omorul la Dristor.

"Vorbim despre un incident care a avut loc cu cateva ore inainte, dar care a fost comunicat Politiei in jurul orelor 20,00. O tanara a fost, tot asa, impinsa, nu i s-a intamplat din fericire absolut nimic si in jurul orelor 20,00 s-a prezentat la Politie sa relateze acest eveniment. Exista indicii ca ar fi fost aceeasi persoana in cauza si aici", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca.

Echipele SMURD venite la fata locului la Dristorau incercat sa intervina, insa tanara nu mai prezenta semne vitale.

Circulatia metroului a fost oprita pentru scurt timp, dupa care s-a circulat in sistem pendul, la aceasta ora traficul desfasurandu-se normal.

Initial, s-a crezut ca tanara s-ar fi sinucis sau ar fi cazut din greseala pe linia de metrou. Ulterior, o tanara a depus o plangere la Politia Capitalei sustinand ca o femeie in jur de 40 de ani a incercat sa o impinga in fata unei garnituri de metrou in statia Costin Georgian. Politia crede ca ar putea fi vorba de aceeasi femeie care a actionat la Dristor.

Comunicatul Politiei:

"Politia Capitalei intervine, in toate statiile de metrou, pentru protejarea persoanelor aflate in aceste locatii si pentru identificarea unei femei, banuite de comiterea infractiunii de omor. In aceasta seara, in statia de metrou Dristor 1, femeia in cauza ar fi impins o persoana, pe linia de metrou, care in urma impactului cu trenul a decedat. Pentru a preintampina vreun alt eveniment similar, conducerea Politiei Capitalei a dispus ca politistii sa patruleze in toate statiile de metrou.

Solicitam sprijin din partea tuturor persoanelor care pot oferi informatii despre persoana din imaginea alaturata. Cei care o recunosc sunt rugati sa apeleze de urgenta prin 112 sau sa se adreseze celui mai apropiat politist. Cercetarile in cauza sunt efectuate de Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti si Serviciul Omoruri din cadrul Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti.

Semnalmente: varsta de 40-45 de ani, aproximativ 1,70 m, constitutie slaba, ten deschis, pometii proeminenti, imbracata in jacheta scurta, de culoare inchisa, pantaloni jeans bleumarin deschis, largi, iar pe cap purta o esarfa bleumarin inchis, care ii acoperea parul."




















17925 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    .. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 0:18)

    mazgalici [utilizator]

    nu a vrut sa se sinucida, a fost impinsa ...:(
  • -35 (61 voturi)    
    interesant baticul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 0:53)

    Dodel540 [utilizator]

    Poate preciza cineva daca baticul respectiv este similar cu al unei femei de religie musulmana?
    Ca acelea pe care le vedeti din ce in ce mai des prin oras.
    Ca daca este asa atunci se schimba complet datele problemei si putem vorbi de primul atac terrorist pe teritoriul Romaniei.
    • -25 (41 voturi)    
      Dodel540 (Miercuri, 13 decembrie 2017, 1:35)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Dodel540 are, din nefericire, dreptate.
      • -22 (34 voturi)    
        Interzicerea bukra si vestmintelor ciuhapesti (Miercuri, 13 decembrie 2017, 6:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Pe strada alaturi de supravegherea telefoanelor si comunicatiilor acestora
        • -6 (10 voturi)    
          Si cum ramane cu multiculturalitatea?! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:43)

          complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ar fi extrem de trist, sa nu mai celebram diversitatea!

          Bucurestiul are 3,5 milioane de locuitori, 2-3 persoane impinse in fata garniturii de metrou nu ar fi un pret prea mare ca sa ne bucuram si noi de frumoasele datini ale celor cu Religia Pacii!
    • +6 (6 voturi)    
      nu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:00)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Nu e batic arabesc.In plus de asta atentatele arabesti nu se fac asa,ele trebuie sa fie "eroice" cu criminalul asteptat in rai de 70 de virgine + multe victime.De data asta chiar va fi vorba de o bolnava psihic.Daca ar fi impins o singura persoana se putea vorbi de razbunare,asa nu prea mai sta in picioare nici varianta asta.
    • +5 (5 voturi)    
      daca asta a fost atentat terorist... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:02)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ...atunci va candida cu success la titlul de cel mai patetic atac din istoria terorismului.
    • +7 (9 voturi)    
      sa stii (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:07)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ca (aproape) toate fanaticele pupatoare de moaste din Ro. poarta batic. de unde stii ca nu a fost o ultra-ortodoxa / indoctrinata romananca, din familie traditionala ...

      nu vorbi prostii inainte sa stii toate datele problemei, troll (care esti tu pe persoana fizica)
    • +7 (9 voturi)    
      Da, ma Dodel (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:11)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Mie mi se pare mai degraba similar cu al unei habotnice pocaite de la Tanacu, pupatoare de cadavre.
    • +3 (3 voturi)    
      Dodel, sigur nu te cheama Dorel ? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:15)

      zanax [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ...:):)
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e o premiera (Miercuri, 13 decembrie 2017, 7:58)

    2087 [utilizator]

    Ori psihopata, ori terorista.
  • +6 (6 voturi)    
    PROBABIL ... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:10)

    0_Gandalf [utilizator]

    A fost deja prinsa ... traim in Romania sa fim seriosi.

    Totusi, situatia fiind de o gravitate mare se discuta cum trebuie prezentat evenimentul astfel incat sa nu ne panicam.

    Plm eu o sa stau la 5 m de linie si o sa ma uit in spate cand vine metroul de azi incolo.
  • +1 (1 vot)    
    15 ani de inchisoare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:30)

    un_carnat [utilizator]

    O asteapta pe femeia asta
    • +7 (7 voturi)    
      20 minim... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      cel mai probabil 25/viata....
      era gravida persoana ucisa deci.... + tentativa de omor

      ceea ce ma ingrozeste e ca din cauza lui slugarell.... o asemenea persoana poate iesi in 5 ani din inchisoare...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce atac terorist?!? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:05)

    lasa [utilizator]

    Semnalmentele sunt ale unei persoane de etnie roma, putea sa fie de orice etnie, sigur are o problema psihica grava.
    Intrebarea nu e daca a fost un atac terorist, ci ce face POILTIA romana, sa previna si sa pedepseasca, exemplar, asemenea fapte.
    Ca sa traduc: sa stie TOATA lumea, ce se intampla in cazul unei tentative de omor cu premeditare si , mai rau, a unei crime.
    Va rog sa va imaginati ca a fost implicata o persoana apropiata dvs si atunci veti intelege de ce CIVISMUL , care lipseste cu desavarsire, trebuie sa primeze. Si actiunile Politiei si Justitiei sa aiba FINALITATE.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:18)

    dragonfly [utilizator]

    ce calitate proasta au aceste imagini, zici ca au filmat cu un cartof!! poate cu ocazia asta se sesizeaza si metrorex si fac niste inevstii cu cap!! In rest nu mai poti sa zici mare lucru cand umbla toti nebunii liberi pe strazi!!
    • -1 (3 voturi)    
      avem monitoare nene... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

      ne mai trebuie si camere?!
      noi trebuie sa dam bine la tv nu sa fim atenti la siguranta oamenilor....

      in strainatate de baga garduri si altele sa previna astfel de evenimente... la noi nici nu se gadesc la asa ceva... mai bine schimba o bordura la 2 luni
  • +5 (11 voturi)    
    mie mi se pare că (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:25)

    Sorrows [utilizator]

    baticul ăla e un batic ortodox, în genul purtat de femeile din familiile tradiţionale. Aprobat şi garantat de Coaliţia pt familie.
  • +6 (6 voturi)    
    Se pare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:27)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ca ambele erau din Craiova. O fi fost vreo razbunare, ca e cam mica probabilitatea sa nu aiba nici o legatura intre ele. Imediat s-au gasit comentatori care au dat-o in paranoia! Va dati seama ce-i in mintea lor?!....nu stiu cum poti trai cautand sensuri si scopuri ascunse in orice! Poate un tratament n-ar strica! Sa ajungi de la un batic/ esarga la atac terorist , e ceva!
  • +3 (7 voturi)    
    Dorel540... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:42)

    derzemel [utilizator]

    Dorel540... Daca era votanta PSD deprimata ca nu i-au marit pensia si ca au crescut preturile?
    Si in deprimarea ei a deschis Antena3 si a inghitit dejectiile si aberatiile de acolo si a inceput sa creada tinerii si corporatistii sunt de vina si a decis sa inceapa ea sa faca ordine.
    Baticul/esarfa aia poate a cumparat-o de la o taraba din piata. Daca te duci la biserica o sa vezi multe femei purtandu-le exact ca ea (pentru ca este foarte comfortabil)
    Povestea se adanceste.
    DAR, dar... Daca nu avem nici unul din noi dreptate si explicatia e ca femeia aia are probleme mentale si nu a mai avut bani de tratament, ca deh... preturile au crescut, pensia de handicap a ramas la fel
  • +4 (4 voturi)    
    si criminala... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    o sa primeasca 20 de ani in inchisoare, din care o sa faca maxim 10 si o sa iasa si cu niste banuti ca doar a stat in conditii precare saracuta in inchisoare... ce mai conteaza ca a omorat o tanara cu sange rece?!

    sau o sa fie declarata nebuna si o sa stea 2-3 ani la ospiciu...

    avand in vedere ca a declarat ca nu are locuinta... o sa fie concediu pt criminala...

    nu-i asa ca legea e minunata?!
    • +4 (6 voturi)    
      Gresesti, TU (polev)dorel ii da Drumul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asa cum a eliberat recent Sute de Bestii (cateva bestii au crescut profitul pompelor funebre si al popilor luna trecuta, probabil si in Decembrie,deh,e luna Cadourilor)
  • +1 (5 voturi)    
    asta este (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:11)

    csan [utilizator]

    nimeni nu da doi bani pe viata noastra. Persoanele cu probleme psihice trebuie reintegrate cu riscul pierderii de vietii oamenilor normali. Ei au dreptul la o sansa, noi nu. Am fost atacat de o astfel de persoana. Nimeni nu a facut nimic. Persoana cu probleme psihice se plimba in continuare pe strazi si ataca alte persoane normale. Asta este. Persoana respectiva va scapa neatinsa. Nimeni nu va plati pentru viata pierduta a tinerei ucise si nici pentru vietile distruse ale celor din familie. Iar parlamentul voteaza legi sa scape cati mai multi criminali, hoti , talhari si mai ales mafioti care au facut avere furand din bugetul de stat.
    • 0 (2 voturi)    
      Asta e tot ce stiti sa vreti? Sangele altora? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:47)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui csan

      Nu degeaba problemele psihice sunt vazute ca fiind atat de taboo in societatea romaneasca. Niciun pic de progres nu va fi facut cat timp lumea stie numai sa vrea pedepse peste pedepse ca sa se simte ei mai bine.