Un avion Air France care venea de la Paris la Bucuresti a fost intors, dupa o ora de zbor. Fortele de ordine au descins in aeronava la aterizare

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 august 2014, 19:57 Ultima ora


Un avion al companiei Air France, care a plecat de la Paris in jurul orei 16.00 si urma sa aterizeze la Bucuresti la 19.15, a fost intors dupa o ora de zbor, pasagerilor spunandu-li-se ca lipsea o persoana, care avea insa bagaj la cala, dar si ca a fost o problema tehnica.

Avionul a decolat cu o intarziere de 30 de minute. Dupa aproximativ o ora de zbor, avionul a fost intors la Paris, pasagerilor spunandu-li-se de catre membrii echipajului ca lipseste o persoana care are insa bagaj la cala, a declarat pentru Mediafax unul din pasageri.

Dupa ce a aterizat la Paris, fortele de ordine au descins in aeronava pentru a face verificari, iar pasagerilor li s-a spus la acel moment ca este o problema la computerul de bord.

Zborul cu 131 de pasageri a fost anulat, a declarat pentru Mediafax directorul de comunicare al Companiei Nationale Aeroporturi Bucuresti, Valentin Iordache. Acesta a mai spus ca nu a fost indicat un motiv de catre Air France pentru acest lucru.

Pasagerii, majoritatea romani, ar urma sa plece cu o alta cursa.

Pe site-ul Air France se arata insa ca zborul 1588 Paris - Bucuresti a fost intors si anulat din cauza unei greve a angajatilor companiei aeriene.

Pasagerii, majoritatea romani, vor petrece noaptea la Paris, urmand ca, duminica, sa fie impartiti in trei grupuri si sa vina la Bucuresti cu trei curse Air France.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16813 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    probabil... (Sâmbătă, 2 august 2014, 20:08)

    dekar [utilizator]

    ...ca s-a sperat ca persoana care "lipsea" de la bord ,sa fie descoperita in avion dar n-a fost sa fie.Chiar lipsea.Asta e ! Mai dau kix si baietii bine instruiti de la securitatea zborului. Sau, ordinul de reverificare a venit prea tarziu.
    • +4 (6 voturi)    
      ideea e... (Sâmbătă, 2 august 2014, 22:12)

      legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      Teoretic avionul nu are voie sa plece numai cu bagajul unui pasager, decat daca pasagerul avea motive intemeiate sa lipseasca, de ex. nu a prins avionul, venind de altundeva. Dar bagajul nu prea are cum sa ajunga inaintea pasagerului, care trece eventual printr-un control de pasapoarte, pe cand bagajele trebuie descarcate toate din avion, incarcate in remorci, duse in hangarul de sortare, sortate, re-incarcate in alte remorci (sau trimise la banda), re-incarcate in noul avion. Deci sanse mici...
      De aceea se tot anunta in aeropoarte ca cei intarziati sa se prezinte la poarta de imbarcare, altfel li se va da bagajul de cala jos.
      De fapt sunt si ratiuni de siguranta (antiteroriste): nimeni sa nu calatoreasca fara bagaj.
      In sensul celalalt (nu a ajuns bagajul, dar a ajuns calatorul) se accepta, bagajul vine cu urmatorul avion.
      Cred ca vina e a adormitilor de francezi de pe CDG Paris, carora li se cam rupe. Nu au mai facut o greva cam de mult (cred ca e 1 an si 1-2 luni) si nu mai le arde de munca...
    • +3 (3 voturi)    
      . (Sâmbătă, 2 august 2014, 22:14)

      I [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      pesoana lipsea dar bagajul era la cala. S-au gandit ca e un atac terorist. Au intors avionul din drum ca sa aterizeze inainte ca acel bagaj sa explodeze (daca chiar ar fi fost pus de un terorist).
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 august 2014, 1:40)

        [anonim] i-a raspuns lui I

  • -6 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 august 2014, 21:28)

    rerenenegate [utilizator]

    Au si Malayasian Airlines actiuni la Air France? Vad ca au si site unde poti sa verifici zborul :)) sunt curios daca dau search dupa mh17 sau dupa cel pierdut pe undeva, ce iese?
  • +3 (5 voturi)    
    Francezi (Sâmbătă, 2 august 2014, 23:20)

    Matrafirefox [utilizator]

    Astia-s francezii, ce vrei. Cineva nu si-a facut treaba si a iesit un ... croissant, haha.

    Si scuzele pe care le-au dat sunt de-a dreptul comice si contradictorii.
  • -6 (10 voturi)    
    Ia uite (Duminică, 3 august 2014, 2:07)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ia uite ce fac americanski, zboara cu avioane de spionaj dupa bunul lor plac si intra in spatiul aerian al tarilor suverane fara permisiune! In cazul asta, Suedia!

    http://www.cnn.com/2014/08/02/us/us-spy-plane/index.html?hpt=hp_t2
    • 0 (0 voturi)    
      Minusuri?! (Duminică, 3 august 2014, 22:05)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Ce, acum si CNN-ul va miroase?!

      Aaaa, pardon. Voua va miroase orice nu se alineaza cu imaginea imaculata a Marelui Licurici :D :D Penibililor
  • +3 (3 voturi)    
    bataie de joc !!!! (Duminică, 3 august 2014, 2:33)

    traiang [utilizator]

    Este pur si simplu bataie de joc la care vinovati sunt francezii Cu greva sau fara greva sunt niste reguli care protejeaza pasagerii.Nu cred ca i-ar incanta pe cineva sa pateasca o astfel de situatie si ar trebui sa se adreseze pe situl Comisiei Europene care prevede sanctiuni clare si situatiile respective Mi se pare un lucru grav si intra-adevar nu pleaca bagajul fara pasager si nici nu te simti prea bine cand stii ca ceva poate sa plesneasca in coada avionului din o neglijenta !!!!!