Sofer bucurestean prins de trei ori in cateva minute cu peste 200 km/h pe A2; recordul de viteza, 232 km/h

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iulie 2014, 12:16 Ultima ora


Un bucurestean aflat la volanul unui Porsche Cayenne a fost prins de trei ori sambata dimineata, intr-un interval de doar cateva minute, in timp ce conducea pe A2 cu peste 200 km/h, recordul sau de viteza inregistrat de radar fiind de 232 km/h, au declarat pentru Mediafax oficiali din Politie.

Soferul, in varsta de 34 de ani, circula pe sensul Bucuresti-Constanta, fiind inregistrat de aparatele radar, la kilometrii 121, 131 si 139, cu vitezele de 232 km/h, 220 km/h si 202 km/h.

Pentru fiecare dintre cele trei viteze peste limita legala, el a fost sanctionat cu 900 de lei amenda si 90 de zile de carnet auto suspendat. Astfel, in total, bucuresteanul a primit 2.700 de lei amenda si i-a fost suspendat permisul pentru 270 de zile.

Viteza legala pe autostrada este de 130 km/h. Pentru viteze peste 180 km/h, in afara de amenda, soferul prins de Politie este sanctionat si cu suspendarea temporara a carnetului de conducere.

Politia Rutiera a anuntat vineri ca pe A2 vor fi amplasate, sambata, radare "in cascada".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3923 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 12:31)

    marianmarian [utilizator]

    Doar n-o sa se lase batut de trenul nostru de 160km/h, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 12:31)

    SoulSearcher [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=PhPJmEt8cmI

    cam asa se merge in Germania pe autobahn, 300km/h in mod legal.

    pentru cine urmareste tot video-ul, am rugamintea sa observe disciplina nemtilor, care nu tin banda din stanga niciodata ocupata, indiferent ca ai mercedes, porsche sau tricicleta... depasesc, si apoi se intorc pe banda aleasa, in functie de viteza pe care vor sa o atinga, unii mai incet, altii cu 150km/h, altii cu 300km/h

    50 km in 15 minute.

    radeam cand eram copil, dar acum nu mai rad.... cand vom avea noi infrastructura si disciplina nemtilor, ei se vor teleporta sau vor zbura cu masinile, desi cred ca nici acum, cu maimutoi precum ponta sau sova
    • 0 (6 voturi)    
      Sa ne mai uitam o data pe film (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 15:54)

      CatalinBanu [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Si o sa observam ca

      1. Nu prea e aglomerat pe banda unu
      2. Cam toti merg pe banda doi
      3. Autostrada are 3 benzi

      Pe Bucuresti-Pitesti se merge cu 90 pe banda unu si este plina. nu inteleg de ce ar trebui sa ma bag pe banda unu daca merg cu 120-139 la ora.

      Totul tine de infrastructura.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 19:52)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

        1. banda 1 e pentru camioane si tiruri care sunt limitate oricum la 80km/h
        2. neamtul civilizat cu masina noua, tine limita, 130km/h si merge constant, de obicei pe banda 2, depaseste pe banda 3 si apoi se intoarce pe 2


        foarte bine ca ai pus punctul pe problema,

        DIN CAUZA ca au infrastructura, nu e aglomeratie, pentru ca e bine pusa la punct, nu se merge bara la bara ca in romania pe singura autostrada pe care o avem.

        eu de cate ori am iesit pe afara niciodata n-am prins aglomeratie pe autostrada, in sensul sa se mearga pe 3 benzi, decat cand sunt accidente, sau prin dreptul marilor orase
    • -1 (1 vot)    
      eh (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 17:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      romanu' are mostenire banda stanga de la strabunica.

      O singura remarca re. Germania: exista si acolo un fel de romani. >50 ani si Mercedes, eventual sapca/basca/palarie.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu-i nimic (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 12:41)

    EuInsumi [utilizator]

    da examen si-l ia in 30 de zile. avem legi bune
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 15:35)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      30 zile dupa alea 270 zile...poate.

      oricum e interesant ca se cumuleaza suspendarile de permis (3 sanctiuni x 90 zile).
  • +3 (3 voturi)    
    drum lung pana in germania (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 13:47)

    ciufy [utilizator]

    sa zicem ca isi ia un smecheras masina care prinde 300 km/h... de ce ti-ai lua asemenea masina? pentru ca vrei sa vezi cum e la 300km/h, sa smti senzatia... unde poti vedea asta? pe autostrada.... daca te duci pana in germania sa verifici, ori mori pana la granita romaniei, ori te costa mai mult benzina si cazarea decat amenda....
    deci te duci frumos pe autostrada soarelui si vezi cat prinde masina... asta e riscul, sa iti iei amenda....
    exact asa mi-a zis un smecheras ca se face... banii nu sunt o problema, iar carnetul se ia SIGUR in 30 de zile inapoi... iar la tzara, in provincie, daca esti cunoscut, nu te opreste nici dracu', niciun politist sa te verifice de carnet.... va dau lista cu 10 persoane cu cnp si serie buletin dintrun oras de provincie care seara de seara conduc beti morti..... politia nu le face nimic, dar le zice mereu: frate, macar nu fa accident ca suntem nevoiti sa iti dam fiola.... noroc ca seara nu prea fac accident.... de 3 ori am sunat la 112 si am reclamat conducatori auto pe sosele...
  • +3 (3 voturi)    
    stupid (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 15:17)

    Vlad C [anonim]

    3 radare in cascada x 90 zile = 270 zile

    Daca puneau 100 de radare in cascada din zece in zece metri ii suspendau permisul pentru 9000 de zile?
    • 0 (0 voturi)    
      le-a dat idei la gardieni, recte pol locala (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 17:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

      acum o sa dea o amenda de stationare la fiecare 10 minute, aceluiasi sofer pentru aceeasi masina :D
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 15:38)

    Xorciser [utilizator]

    Se pot cumula suspendarile de permis?

    Inainte nu era posibil asa ceva, daca te luau mai multe radare succesiv se aplica o singura sanctiune- in cazul asta ar fi 90 zile.
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 22:55)

      kubbity [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      - sa adune amenzile si sa le plateasca pe toate 3 inteleg.

      - dar la suspendare, nu se aplica 90 de zile de la data savarsirii faptei? adica max. 90 zile?
      • 0 (0 voturi)    
        De fapt (Duminică, 13 iulie 2014, 12:56)

        Cocosulgarlic [utilizator] i-a raspuns lui kubbity

        permisul e suspendat de 3 ori pentru aceeași perioadă de 90 de zile :). Doar amenzile le plătește cumulat.