VIDEO UPDATE Problema cainilor maidanezi: Peste 300 de persoane au protestat in Parcul Izvor

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 septembrie 2013, 11:29 Ultima ora


Circa 300 de persoane s-au strans duminica in Parcul Izvor, in fata Palatului Parlamentului, pentru a protesta impotriva cainilor maidanezi. Oamenii au scandat "Jos Oprescu" sau "Fara referendum!", cu referire la scrutinul privind eutanasierea cainilor fara stapan initiat de Oprescu.

Participantii, de toate varstele, au venit cu pancarte pe care erau scrise mesaje printre care "A.S.P.A., asuma-ti!", "Nu sunt hrana pentru caini!", "Strada mea nu e cotet", "Va rugam sa ne scuzati, nu vrem sa fim muscati!" si "Vrem legea lui Ionut!".

La protest au fost aduse, de asemenea, fotografii ale primarului general Sorin Oprescu si ale edililor de sector, cu mesajul "Asuma-ti!", precum si pancarte cu poza lui Ionut Anghel - copilul de patru ani decedat dupa ce a fost muscat de caini vagabonzi in Capitala -, cu mesajul "De ce?", relateaza Mediafax.

Organizatoarea protestului, Nadine Apostolescu, a anuntat ca astfel de proteste vor fi reluate zilnic pana cand se vor lua masurile necesare, relateaza B1.ro. Ea a venit la protest cu un tricou negru pe care este scris mesajul "Asa nu se mai poate!".

La protest au venit si parintii lui Ionut, care au declarat ca vor sustine orice protest pentru ca astfel de tragedii sa nu se mai intample.

Un alt protest referitor la problema cainilor fara stapan a fost autorizat pentru luni 9 septembrie, intre orele 18.00 si 19.45, tot in alveola de la Parcul Izvor.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3827 vizualizari

  • -21 (27 voturi)    
    jalnic (Duminică, 8 septembrie 2013, 11:45)

    Mazeta [utilizator]

    Gata, s-a răcit isteria cu maidanezii. Așteptăm acum de la presă „ursul ucigaș”, „teroarea apelor” și „România sub nămeți”.
    • +1 (5 voturi)    
      Tu astepti urmatorul om omarat de caini! (Luni, 9 septembrie 2013, 8:34)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti nesimtit!
  • +22 (26 voturi)    
    Nu pot sa cred (Duminică, 8 septembrie 2013, 12:16)

    Martinezu [utilizator]

    Cu toate ca a murit un copilas si toata lumea se declara impotriva maidanezilorpe strada si numai 100 de insi????Practic sint mai multi cei care inca protesteaza impotriva eutanasierii???? Iar aia protesteaza la Universitate si ceialti in parc?
    Ma mir ca nu protesteaza in vreo parcare din Militari.
    Dumnezeule! Chiar nu se mai poate face nimc?
    • -2 (8 voturi)    
      Lumea e impartita, (Duminică, 8 septembrie 2013, 14:55)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      credeai ca inamicii eutanasierii au depus armele? Nu, nici gand! Tocmai de aceea e necesara consultarea populara, aici nu e un meci intre iubitori si inamici ai animalelor, e cu totul altceva. In ce baza ii poate trimite la plimbare Sorin Oprescu pe marii iubitori de caini? Astia nu se dau dusi cu una , cu doua.
    • +7 (9 voturi)    
      mai bine (Duminică, 8 septembrie 2013, 17:30)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      mai bine 300 de insi zi de zi decat zece mii o singura data.
  • +24 (26 voturi)    
    Dupa atatea (Duminică, 8 septembrie 2013, 13:05)

    evoque [utilizator]

    zile de dezbateri pe toate caile posibile cateva lucruri sunt clare:
    - Lege exista, trebuie doar aplicata.
    - Maidanezii trebuie sa dispara.
    - Cei care au facut bani din asa numita protectie a cainilor si cei care sustin protectia maidanezilor, ar trebui sa vada imaginile cu modul in care a fost mutilat copilul, ar trebui sa simta cum se rupe carnea si pielea acestui copil in coltii cainilor si apoi sa vorbeasca. Ei sunt insa mai preocupati de "afacerea" lor decat de durerea pricinuita victimilor sau macar sa vada cat de multi caini sunt si asta prin aportul lor direct.
    • +9 (11 voturi)    
      nu (Duminică, 8 septembrie 2013, 14:08)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nu, nu sa vada imaginile, ci sa fie aruncati in mijlocul haitelor. sa vedem atunci iubire.
  • +19 (27 voturi)    
    incompetenta TOTALA (Duminică, 8 septembrie 2013, 13:15)

    nova [utilizator]

    Concluzii : Nu ma incalzeste cu nimic daca sunt muscata de un caine sterilizat sau nu. NU as ierta pe NIMENI daca copilul meu ar fi sfartecat de o ceata de maidanezi sterilizati sau nesterilizati.
    Deci pe strada nu au ce cauta caini.
    SOLUTIE : Nici un caine sanatos nu vreau sa moara. Avem 600 de parlamentari care s-au plimbat, imprietenit, infratit, incuscrit, nasit cu fel si fel de personalitati pe tot globul. Fiecare parlamentar sa ia in grija 100 de caini pe care sa-i ingrijeasca daca vrea sau sa-i exporte la prietenii susmentionati. Un transport cu avionul chiar pana in China iese mai ieftin decat simulacrul de ingrijire pe bani grei care-l fac autoritatile. Pana la sfarsitul anului TOTI cainii maidanezi dispar (600 parlamentari x 100 caini = 60.000) si parlamentarii ies la raport.
    De la Oprescu ? Saracu'...... sa-i transmitem condoleante pentru FUNCTIE.
  • +24 (28 voturi)    
    Rămâne cum s-a stabilit de mult (Duminică, 8 septembrie 2013, 13:30)

    felis_tigris [utilizator]

    Eutanasiere, ce ne iese la afacerea asta, mai nimic?!
    Ocrotire în ţarcuri, papa bun, furăm cât cuprinde!
  • +26 (28 voturi)    
    Rămâne cum am stabilit (Duminică, 8 septembrie 2013, 13:34)

    felis_tigris [utilizator]

    Dacă toţi câinii vor muri, cine mai suge la greu bani nemunciţi?
  • +11 (13 voturi)    
    Iubitorii de animale trebuie să ştie: (Duminică, 8 septembrie 2013, 14:45)

    Ana Armanca [utilizator]

    Iubitorii de animale trebuie să ştie:
    Un studiu al GIA: Dintr-o pereche de câini, în patru ani, rezultă 4.372 de câini.

    Din cele 65.000 de animale de pe străzile oraşului, dacă 1.000 de perechi rămân necastrate timp de cinci ani, cifrele devin înfricoşătoare: 4.000.000 de câini, de două ori mai mult decât oamenii.

    Alternativele la aplicarea legii şi eutanasiere nu sunt viabile.Şi nu există.
    Dar dacă vreţi să salvaţi maidanezi, adoptaţi-i. Luaţi-i acasă. Nu la bloc, acolo distrug totul. Nici în faţa blocului, deranjează vecinii.Căutaţi familii care locuiesc la curte, la ţară şi vor să adopte un maidanez. Şi eu asta fac.
    Nu vă faceţi iluzia că locuitorii capitalei vor putea sau vor accepta să trăiască cu patru milioane de maidanezi. Şi atunci va începe măcelul lor.
    Ce doriţi:
    - 65.000 de victime din care putem salva şi noi cât mai mulţi maidanezi?
    - patru milioane de victime.
    Numai că la alternativa de patru milioane de victime mai adăugaţi şi faptul că mulţi dintre ei vor muri nu eutanasiaţi, ci otrăviţi. Deja circulă pe forumuri povestea asta…
  • +11 (13 voturi)    
    hai sa trecem la treaba! (Duminică, 8 septembrie 2013, 14:50)

    emilos [utilizator]

    Eu ador cateii. (mici, in curtea vreunui om sau in lesa)
    Vorbeam aseara cu un prieten si imi povestea ca la noi in oras, in Racadau (un cartier din Brasov) au fost gasiti mai multi caini otraviti. Pot sa presupun ca s-a gasit un barbat mai cu minte si tupeu care nu a mai asteptat oarecare serviciu al primariei si a rezolvat problema.
    Poate stie cineva:
    Daca ma apuc sa otravesc cainii din zona mea este ilegal?
    Cine ma poate acuza?
    Cum pot sa-i omor/otravesc la sigur?

    PS. Am copii de varsta lui Ionut.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stii sa actionezi? (Luni, 9 septembrie 2013, 8:06)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui emilos

      1. Suni la autoritatea din orasul tau responsabila cu ridicatul cainilor si le spui sa vina sa-i ridice. Daca nu vin in 24 de ore, le spui ca ii dai in judecata pentru abuz in serviciu, Articolul 248 si 248(1) cod penal.
      2. Daca cainii sunt "adoptati", "adoptatorul" care a lasat un caine pe domenuil public trebuie sa plateasca amenda 500 de RON. Daca cainii sunt ai numanui, pot fi eutanasiati(le spui asta si celor care sunt responsabili cu ridicatul lor).
      3. Daca problema nu se rezolva in 24 de ore, dai primaria in judecata si ceri daune morale si plata cheltuielilor de judecata. N-ai nevoie de avocat, poti incepe si singur o actiune in justitie, intereseaza-te pe internet cum.
  • +7 (7 voturi)    
    gata (Duminică, 8 septembrie 2013, 19:09)

    xox [utilizator]

    Invit pe cei care sunt fani caini maidanezi sa adopte cati caini doresc, sper sa se termine cu sarada asta ieftina, am fost muscat de 3 caini (in perioade diferite) inconjurat de haite de caini in timp ce ma intorceam de la munca seara pe jos, a venit momentul deciziei finale, eutanasierea este solutia reala in care putem scapa de aceasta problema.

    PS: plimba-te noaptea singur pe strazile din Bucuresti sa vedem ce simti, te simti in siguranta?
  • -5 (5 voturi)    
    Ce bravi sunteti toti!!! (Duminică, 8 septembrie 2013, 20:04)

    soundtrack [utilizator]

    Mai bine ati protesta sa se poata confisca legal (desi e inutil pt. ca o lege d-asta tre' votata de lipitorile din parlament) averile ong-urilor, conturile celor responsabili , oprescu si toata haita de la primariile de sector, si i-ati obliga sa rezolve problema, nu prin barbarie si omor pt. ca asta este educatia data copiilor, violenta fata de animale si implicit fata de semeni.Cum va sta voua, ditamai barbatii sa va luati la lupta cu cainii? Ce cred copii despre moarte si omorarea animalelor? Cum isi priveste copilul tatal care se bucura ,zumzaind ca o albinuta, topaind ca un alt animal ca un caine/catel va fi omorat? Daca nu se intampla evenimentul tragic, stateati toti la o ber...i, cu deshtu-n nas, fericiti ca exponentii usl vegheaza!