UPDATE Accidentul din Sibiu: Seful Misiunii Romaniei la Viena, operat de urgenta. Unul dintre fiii ambasadorului a murit

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2013, 18:40 Ultima ora


Seful Misiunii permanente a Romaniei pe langa organizatiile internationale de la Viena, Cristian Istrate, a fost implicat, duminica, intr-un accident produs pe DN 1, in judetul Sibiu, dupa ce masina in care se afla, alaturi de sotie si cei doi copii, a fost lovita de un alt autoturism, transmite Mediafax.

UPDATE Diplomatul este operat duminica seara de medicii de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta din Sibiu, avand 'traumatisme multiple'. Fiul cel mare, in varsta de 21 de ani, a decedat in urma cu cateva ore, iar celalalt fiu, in varsta de 13 ani, si sotia sunt internati la Sectiile de Chirurgie, cu rani multiple, a declarat pentru Agerpres Decebal Todarita, purtatorul de cuvant al spitalului.

"Baiatul de 21 de ani a murit. A fost adus in coma la spital, dar a murit inainte sa mai fie operat, avand rani incompatibile cu viata. Tatal copilului (diplomatul Cristian Istrate n.r.) este in operatie de jumatate de ora, are traumatisme multiple, traumatism abdominal, cranio-cerebral, sotia acestuia este constienta, a suferit si ea un traumatism toracic", a mai spus Decebal Todarita.

Diplomatul, sotia si fiul decedat se afla la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta, in timp ce celalalt fiu, in varsta de 13 ani este internat la Clinica de Chirurgie si Ortopedie Pediatrica din Spitalul de Pediatrie Sibiu, cu diagnosticul de 'politraumatism prin accident rutier, traumatism cranio-cerebral acut inchis, fara pierdere de cunostinta, contuzie coloana cervico-dorsala, posibil fractura de baza proces transvers stang vertebra T1, fisura metafiza proximala tibie stanga''.

"Fiul de 13 ani al diplomatului nu prezinta leziuni care sa-i puna viata in pericol si ramane internat in Clinica de Chirurgie si Ortopedie Pediatrica a spitalului pentru supraveghere si tratament", a declarat purtatoarea de cuvant a spitalului, Alina Mihaela Cozac.


Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Sibiu, Luciana Baltes, accidentul a avut loc pe DN 1, in zona localitatii sibiene Avrig.

"O femeie care conducea o masina inmatriculata in Bistrita a intrat in depasirea neregulamentara a unui TIR, moment in care din fata venea un autoturism care circula regulamentar. Cele doua masini s-au ciocnit, cinci persoane fiind ranite", a declarat Luciana Baltes.

Potrivit acesteia, in accident a fost ranita femeia care conducea masina inmatriculata in Bulgaria, dar si alte patru persoane din autoturismul care circula regulamentar, fiind vorba despre membri ai unei familii - sot, sotie si doi copii.

"Unul dintre copiii familiei are 14 ani si a ramas incarcerat in masina. Cel de-al doilea are 23 de ani, acesta fiind in stare grava", a spus Baltes.

Surse din cadrul anchetei au declarat corespondentului Mediafax ca in accident a fost implicat seful Misiunii permanente a Romaniei pe langa oraganizatiile internationale de la Viena, Cristian Istrate.

Ambasadorul, sotia lui si cei doi copii se aflau intr-o masina inmatriculata in Austria, acesta fiind autoturismul lovit de masina condusa de femeia care a intrat in depasire.

Initial, oamenii legii nu au putut preciza care este identitatea persoanelor implicate in accident, ulterior stabilindu-se ca este vorba despre ambasadorul Cristian Istrate.

Ambasadorul, sotia si fiul sau de 23 de ani au fost transportati la Spitalul Judetean Sibiu, iar fiul cel mic al diplomatului a ajuns la Spitalul de Pediatrie din oras.

La Spitalul Judetean Sibiu a ajuns si soferita care a provocat accidentul.

Potrivit medicilor din Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean Sibiu, tanarul de 23 de ani a suferit multiple leziuni, traumatisme si contuzii, starea sa fiind foarte grava.

Luciana Baltes a adaugat ca traficul in zona accidentului s-a desfasurat cu dificultate pentru o scurta perioada de timp.

Decretul privind trimiterea la post ca ambasador a lui Cristian Istrate, ca sef al Misiunii permanente a Romaniei pe langa organizatiile internationale de la Viena, a fost semnat de presedintele Traian Basescu in luna martie, dupa ce acesta a fost avizat in octombrie 2012 de comisiile parlamentare de specialitate pentru functie.

Istrate a fost ambasador al Romaniei in Norvegia in perioada 2006-2011.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8974 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    solutia? (Duminică, 14 iulie 2013, 18:47)

    srpc [utilizator]

    puneti TIR-urile pe platforme de tren si eliberati soselele de aceste crime mobile
    • +2 (14 voturi)    
      TIR-uri pe DN-uri (Duminică, 14 iulie 2013, 19:34)

      rrrrrrr [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Nu se poate pt ca asta voia Basescu cand era min transporturilor. Nu va dati seama ce pieredri imense pt soferii de TIR?!
      • -4 (4 voturi)    
        lol? :)) (Duminică, 14 iulie 2013, 22:46)

        I [utilizator] i-a raspuns lui rrrrrrr

        am auzit ca nici Decebal nu prea vroia asta.
    • +6 (12 voturi)    
      @srpc (Duminică, 14 iulie 2013, 20:57)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      prietene, vezii ca nu tirul i-a lovit, ci o proasta care nu a aproximat cum trebuie sa faca o depasire.Asta s-a speriat si a intrat in masina diplomatului.... Asa ca ia o gura de Cola si calmeaza-te!

      btw HOTNEWS.... ""O femeie care conducea o masina inmatriculata in Bistrita a intrat in depasirea neregulamentara a unui TIR, moment in care din fata venea un autoturism care circula regulamentar. Cele doua masini s-au ciocnit, cinci persoane fiind ranite", a declarat Luciana Baltes.

      Potrivit acesteia, in accident a fost ranita femeia care conducea masina inmatriculata in Bulgaria, dar si alte patru persoane din autoturismul care circula regulamentar, fiind vorba despre membri ai unei familii - sot, sotie si doi copii."

      Pina la urma era cu numar de BG sau BN???
    • -1 (11 voturi)    
      sau (Duminică, 14 iulie 2013, 23:39)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Controale mai profesionist facute la firmele de transport, care angajeaza toate panaramele de soferi, le masluiesc tahografele si ii obliga la mai multe ore de condus decat ar fi permis.
    • 0 (8 voturi)    
      Logica (Luni, 15 iulie 2013, 0:57)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Logica Made in Rromania !


      Scoatem TIR-urile de pe drumuri ca e mai usor decat sa respectam regulile de circulatie !
  • +18 (30 voturi)    
    Corect! (Duminică, 14 iulie 2013, 19:51)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Taxe mari pt TIR-uri pe sosea si puse pe tren. Acum tot sint private
    Si SCAPATI-NE O DATA DE MASINI INMATRICULATE IN BULGARIA si conduse de pitecantropi locali! Sau cu volan pe dreapta!
    Sau nu sinteti in stare de asta? Hai tonta Ctrl-c/Ctrl-V dupa legea germana! Stiu ca poti!
    • +9 (17 voturi)    
      tipic usl (Duminică, 14 iulie 2013, 21:18)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      daca nu e vina lui Base, e a TIR-ului, sau invers, daca nu e TIR-ul e Base. e vina cocalarei din cealalta masina.
      la cite taxe si impozite platesc firmele de transport, pe sosele ar trebui sa circule doar ei. nu e vina transportatorilor ca guvernantii nu construiesc autostrazi, asa ca lasa tu legea germana, pe cind vor fi si la noi macar jumatate din autostrazile pe care le au nemtii.
    • +4 (8 voturi)    
      bulgaria (Duminică, 14 iulie 2013, 21:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      sau bistrita, ca in text e ba una, ba alta. Altfel, de acord cu eliminarea masinilor cu numere bulgaresti sau volan pe dreapta.
    • +6 (12 voturi)    
      vezi ca le amesteci (Duminică, 14 iulie 2013, 22:49)

      I [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      unde e inmatriculata masina nu are nici o legatura cu comportamentul celui care o conduce. Nu stiu de ce, cetatenii romani, dupa 45 de ani de comunism, isi doresc in continuare cat mai multe reguli si daca se poate, dintre cele mai absurde si deci si neaplicabile.
    • +5 (7 voturi)    
      nu mai spun... (Luni, 15 iulie 2013, 0:09)

      was [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      ...ca la inceput fiul cel mare are 21 de ani, apoi 23
  • +6 (6 voturi)    
    Ce organizatii ? (Duminică, 14 iulie 2013, 19:52)

    Koczka [utilizator]

    Am remarcat aceasta ambiguitate pe toate site-urile de stiri. Nu toti suntem enciclopedii ambulante sa stim la ce organizatii internationale din Viena are Romania ambasador.
    • +2 (2 voturi)    
      stai (Duminică, 14 iulie 2013, 21:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      linistit, ca nici reporterii respectivi nu stiu.
  • +7 (9 voturi)    
    e o stire foarte trista (Duminică, 14 iulie 2013, 20:29)

    Sasul70 [utilizator]

    23 de ani dupa revolutie si nu avem autostrazi, ci doar banii furati, oameni stresati si superficiali... ca soferita din Bistrita nu adica din Bulgaria. Si victimele au odata 13 odata 14 si respectiv 21 sau 23 de ani. Superficialitate si graba peste tot in tara asta incl. pe HN....
  • +6 (6 voturi)    
    Si iata ca practic nu mai este vorba de (Duminică, 14 iulie 2013, 20:56)

    Kepler [utilizator]

    un ambasador ci de o familie de romani distrusa ca atitea multe altele, de data aceasta din cauza unei masini inmatriculate in Bulgaria.
    Numarul romanilor care mor pe sosele nationale sau internationale este mult prea mare!
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte pe baiat! (Duminică, 14 iulie 2013, 21:04)

    Hor [utilizator]

    nu stiu cum a fost acum, dar imi doresc ca toata lumea sa poarte centura de siguranta cind e in masina!
  • +11 (13 voturi)    
    soferita e vinovata (Duminică, 14 iulie 2013, 21:47)

    jhondoe [utilizator]

    ce vina are tirul?masina inmatriculata in Bistrita sau Bulgaria a depasit neregulamentar,din patru comentarii doua au fost despre tir,care in cazul de fata nu are nici o vina.
  • +13 (13 voturi)    
    Viteza (Duminică, 14 iulie 2013, 22:36)

    cocoalex [utilizator]

    M-am intors mai devreme de undeva din nordul judetului Buzau, venind prin Urziceni. Este incredibil cum se conduce, in afara sau in localitate, pe o sosea cu banda de urgenta, care functioneaza insa ca si banda a doua.

    Cu sau fara tiruri, in Romania se va muri in continuare pe sosele din cauze nebuniei a peste 70% din soferi.
    • +5 (7 voturi)    
      Si a politiei (Luni, 15 iulie 2013, 1:18)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Care nu stie sa le dea peste bot. Desi e platita sa o faca.
  • +7 (9 voturi)    
    respeca legea... (Duminică, 14 iulie 2013, 23:41)

    CristiRu [utilizator]

    Soferul camionului nu a avut nici o vina . Doamna care sa angajat in depasire a produs tot dezastrul (nu are nici o importanta unde este inmatriculata masina sau pe ce parte are volanul ) .
    Pacat ca inconstienta unui sofer NEPREGATIT a putut pricinui atata DURERE.
    CONDOLEANTE .