UPDATE Carnea scoasa din lacul Tarnita este de cal

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2013, 12:08 Ultima ora


Seful Laboratorului Sanitar-Veterinar Cluj, Marian Mihaiu, a declarat ca pe baza aspectului carnii gasite in lacul Tarnita, a structurii fibrei, aspectului grasimii si a consistentei acesteia "subscrie pentru carne de cal", potrivit Mediafax.

 "Avem probe si contraprobe sigilate, recoltate din peste 30 de saci, care reprezinta probe de carne aduse de la Tarnita. Din investigatiile noastre, pe baza aspectului carnii, structurii fibrei, aspectului grasimii, consistentei acesteia, subscriu pentru carne de cal. Dat fiind faptul ca avem de-a face cu bucati de carne, fara parte osoasa, fara organe, va trebuie sa avem si confirmarea unui institut de referinta, Institutul de Igiena si Sanatate Publica Bucuresti, unde vom trimite aceste probe, urmand a avea confirmarea", a declarat, duminica, presei, seful Laboratorului Sanitar-Veterinar Cluj, Marian Mihaiu.

Potrivit acestuia, cantitatea de carne scoasa din lac este "proaspata" si urmeaza sa fie dusa pentru incinerare la SC Protan Dej.

Sambata, sute de kilograme de carne congelata au fost descoperite aruncate pe malul lacului Tarnita, din judetul Cluj, si in lac, Politia si Directia Sanitar-Veterinara Cluj declensand o ancheta in acest caz.

 Pana duminica, reprezentantii Directiei Sanitar-Veterinare Cluj si ai Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Cluj au strans din lacul Tarnita si de pe malul apei, aproximativ o tona de carne congelata si care fusese aruncata, rezultatele probelor de laborator urmand sa fie comunicate marti.

Directorul DSV Cluj, Nicolae Pivariu, declara, duminica, ca din primele informatii reiese ca nu este vorba despre carne alterata.

"Reprezentantii DSV si ai ISU Cluj au strans din lacul Tarnita si de pe mal circa o tona de carne congelata care a fost aruncata. Pungile cu carne nu erau etichetate, astfel ca nu putem sti provenienta si tipul de carne. Au fost recoltate probe de carne pentru laborator, analizele privind determinarea speciei urmand sa fie facute la Bucuresti, iar rezultatele vor fi prezentate marti. Din ce am constatat, carnea e conforma, nu este alterata", spunea Pivariu.

Potrivit acestuia, actiunea de colectare a carnii din lacul Tarnita continua si duminica, iar toata cantitatea urmeaza sa fie dusa la o firma specializata pentru a fi incinerata.

Directorul DSV Cluj a evitat sa spuna daca este vorba despre carne de cal.

De asemenea, au fost prelevate si probe de apa din lacul Tarnita pentru a se verifica in ce masura aceasta ar fi fost infestata, tinand cont ca lacul este cel care alimenteaza cu apa municipiul Cluj-Napoca.

Prefectul judetului Cluj, Gheorghe Ioan Vuscan, a cerut, duminica, Directiei Sanitar Veterinare (DSV) Cluj controale "la sange" la procesatorii si depozitele de carne din judet, afirmand ca este "inadmisibil" ca aproximativ o tona de carne congelata sa fie depozitata si autoritatile sa nu stie.

Gheorghe Ioan Vuscan a declarat, duminica, ca ar trebui ca inspectorii de la DSV sa nu se mai lase "indulciti" cu cate o oferta, astfel incat sa nu efectueze controale la anumite firme.

"Ceea ce ma nemultumeste la cei de la DSV Cluj este activitatea de control, pentru ca nu trebuia sa se ajunga la ceea ce s-a intamplat cu carnea aruncata in lacul Tarnita. Cei de la DSV ar fi trebuit sa stie care este situatia exacta a cantitatilor de carne la procesatori si la depozite. Este inadmisibil sa nu se stie nimic cand e vorba despre o asemenea cantitate de carne congelata, de circa o tona, indiferent ca este de cal, de vita, expirata sau nu, este vorba in cele din urma de alimentatia si sanatatea cetatenilor. Ar trebui ca cei de la DSV sa nu se mai lase indulciti cu cate o oferta, astfel incat sa nu efectueze controale. Am cerut conducerii DSV Cluj ca de luni sa declanseze controale la sange la toti procesatorii si depozitele de carne din judet, sa vedem care e situatia. Trebuie sa fim fermi", a spus Vuscan.

El a precizat ca are informatii potrivit carora ar functiona in judet si depozite ilegale de carne si a cerut verificarea datelor, avertizand ca este vorba despre "situatii penale".

"Vrem sa avem certitudinea ca in judetul Cluj nu exista comercianti ilegali de carne", a mai spus prefectul judetului Cluj.

El a cerut DSV Cluj sa ii prezinte, luni dimineata, un raport asupra situatiei de la lacul Tarnita.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4698 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 februarie 2013, 12:12)

    [anonim]

    • -9 (13 voturi)    
      he (Duminică, 24 februarie 2013, 12:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui

      ce te poți aștepta de la niște mitici...
      • +3 (3 voturi)    
        Cred ca este o eroare! (Duminică, 24 februarie 2013, 17:34)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Stimate domen,

        Noi, miticii, suntem in SUD. CLujul este in Nord.
        Orasul miticilor este aici pe malurile Dambovitei, nu acolo linga Tarnita.
        Daca sustineti ca un abator din Bucuresti a aruncat carnea colo, ne faceti un mere compliment, este o performanta deosebita sa reusesti sa arunci tone de carne congelata la distanta asa de mare si sa nu se prinda nimeni!

        CU multumiri pt apreciere,

        Cristian M. Ioan
  • +11 (11 voturi)    
    Oameni nebuni si institutii slabe (Duminică, 24 februarie 2013, 12:24)

    Adi_rus [utilizator]

    Iata! Deci ne mai miram de ce o ducem rau in Romania? Pai daca un patron de magazin isi permite sa faca asa ceva - sa arunce 1 TONA de carne in lacul cu apa din care este alimentata orasul - ce sa mai asteptam de la oamenii saraci, needucati, samd? Nu stiu cat l-ar fi costat pe tipul ala sa incinereze carnea la un crematoriu specializatt, dar oricum ce a facut e o nebunie. Avea o alternativa mai buna s-o duca si s-o lase sus in munti ca o mancau lupii si ursii.

    In al doilea rand ave institutii slabe. Daca lacul de acumulare din care alimentezi cu apa cel mai mare oras din Transilvania nu e pazit, ingradit, etc. atunci ce mai putem spune? In alta tara daca tipul ala ar fi facut asa ceva era acuzat de terorism alimentar si pedeapsa era pe masura. La noi sigur scapa cu o spaga data cui trebuie.
    • +5 (5 voturi)    
      ce sa pazeasca? (Duminică, 24 februarie 2013, 21:52)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Pe malul lacului respectiv nu mai poti sa arunci un ac, ca nu poti ajunge la malul lui, de vilele si casutele de vacanta de pe mal.
      Toti si-au pus gardurile pina in apa, desi, din cite stiu eu, plajele sunt domeniu public in Romania.
      Acum ma intreb, oare cite din aceste case de vacanta au fosa septica conforma, sau canalizare, pentru deversarea apelor uzate? As paria ca mai degraba apa de la WC este deversata direct in lac.

      Asa ca o tona de carne aruncata pe mal e fix trinta fata de ce se arunca in lacul ala tot anul.
      • 0 (2 voturi)    
        nimic nou (Luni, 25 februarie 2013, 3:53)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

        Situaţia este identică în jurul celor mai multe lacuri de acumulare din ţară. În CS staţiunea Crivaia nu are canalizare, toate gospodăriile îşi varsă canalizarea în pârâul care alimentează lacul de acumulare. Şi nu este vorba doar despre gospodării particulare ci şi unităţi hoteliere şi ferme de creştere a animalelor. Toate dejecţiile ajung în lac, toată lumea ştie, nimeni nu mişcă un deget. Asta-i România, o ţară de care avem toate motivele să ne fie SCÂRBĂ!
    • 0 (2 voturi)    
      risipă (Luni, 25 februarie 2013, 3:56)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Adevărat că făptasul nu s-a gândit la lupi şi ursi, românii au în genă să ascundă gunoiul sub preş, adică cel mai adesea sub suprafaţa apei. Fie lac, fie pârâul care traversează o localitate, la noi în loc să fie ceva scos în valoare, este îmbâcsit de gunoi.

      Dar nici autorităţile nu sunt mai breze. De ce trebuie incinerată carnea aceea? Mai ales că nici măcar nu este alterată! Mureau dacă o împărţeau la grădini zoologice şi padocuri de câini???
  • +14 (14 voturi)    
    Mafie (Duminică, 24 februarie 2013, 12:41)

    Alex007 [utilizator]

    Acum incepe sa iasa la suprafata aceasta caracatita; sunt curios ce altceva ne mai pune in mancare.Daca carnea de vita e inlocuita cu cal,carnea de pui cu ce este?
    • +16 (16 voturi)    
      "The green product" (Duminică, 24 februarie 2013, 13:31)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      Ati vazut filmul "Produsul verde"? E un film vechi, chiar interesant...
      • +7 (7 voturi)    
        ... (Duminică, 24 februarie 2013, 18:21)

        etcetc [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

        green substance... brrr!!!

        nu l-am putut uita niciodata... un pamint suprapopulat, oamenii ajungeau sa-si doreasca moartea, pentru a mai vedea odata, inainte de a muri, imagini cu pamintul verde de odinioara... si asa ajungeau "green substance" cu care erau hranite masele...
    • +1 (3 voturi)    
      luciiciu@gmail.com (Duminică, 24 februarie 2013, 16:29)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      caine? pisica? corb?
      • +3 (3 voturi)    
        NU (Duminică, 24 februarie 2013, 18:07)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        "Soylent Green" nu e nici caine, nici pisica si nici corb... :)
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Duminică, 24 februarie 2013, 18:07)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      N-ai vrea sa stii :D
  • +6 (6 voturi)    
    Pariu ? (Duminică, 24 februarie 2013, 13:21)

    XL [utilizator]

    Pariu ca-i câine pentru export ?
    • +8 (8 voturi)    
      hmm (Duminică, 24 februarie 2013, 15:23)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui XL

      Cred că erau vrăbioare de vită.
      • +5 (5 voturi)    
        Care necheza? (Duminică, 24 februarie 2013, 17:04)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        ... sau facea I-haa-haa ?
    • +7 (7 voturi)    
      pai de ce nu scade nr cainilor comunitari? (Duminică, 24 februarie 2013, 15:24)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui XL

      Hai ca in preajma pastilor se mai poate face un caine in loc de miel. Dar acum cam greu.
      • 0 (6 voturi)    
        Daca am avea emigranti chinezi... (Duminică, 24 februarie 2013, 17:05)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Pentru aia cutu-cutu e o delicatesa..
  • +5 (9 voturi)    
    pai... (Duminică, 24 februarie 2013, 15:51)

    ctman [utilizator]

    cred ca au venit francezii sa-l arunce la noi ca doar noi(romanii) nici usturoi nu am mancat nici gura nu ne miroase...
  • +2 (2 voturi)    
    Daca (Duminică, 24 februarie 2013, 18:11)

    fdaniel [utilizator]

    Daca aflau minoritarii mai repede decat cei de la Garda de Mediu... pe langa faptul ca erau mai rapizi si lucrau si noaptea, un sfert ar fi fost deja consumat iar restul era in piete

    Pe un alt ton acum: pai daca schimb uleiul la masina in natura imi iau o amenda de-mi sar ochii din cap (si foarte bine ca-i asa), atunci cat poate fi pedeapsa pt. contaminarea sursei de apa a orasului Cluj???

    Al Qaeda nu o nimerea mai bine decat un Dorel-sofer de basculanta
  • +1 (1 vot)    
    ...cu ata alba (Duminică, 24 februarie 2013, 18:49)

    Gaby51 [utilizator]

    Important este si din ce specie este, dar si de ce au aruncat-o, ce aveau de ascuns...
  • 0 (0 voturi)    
    piata obor bucuresti (Luni, 25 februarie 2013, 13:23)

    vlad.pe [utilizator]

    In septembrie - decembrie 2011 au fost prinsi cativa comercianti care vindeau carne de cal in Piata Obor, s-a mai auzit ceva despre acele cazuri ?

    Cum s-au solutionat ?
    Au fost condamnati proprietarii de magazine sau s-a dispus neinceperea cercetarilor penale ?