Tanara lovita de o masina a Ambasadei Rusiei este in coma

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2012, 13:08 Ultima ora


Tanara de 19 ani lovita de o masina a Ambasadei Rusiei pe o trecere de pietoni din Sectorul 3 al Capitalei este in coma la sectia de Terapie Intensiva a Spitalului Bagdasar-Arseni, avand contuzii la creier, a declarat, luni, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al unitatii sanitare, Florian Bica.

"Pacienta este in stare grava, la Terapie Intensiva. Este in coma, sedata si respira cu ajutor aparatelor", a spus medicul Florian Bica.

El a precizat ca tanara are mai multe contuzii la creier, dar in acest moment "nu are indicatie de a fi operata", in schimb este in supraveghere continua in vederea realizari unei interventii chirurgicale.

Tanara de 19 ani a fost lovita, duminica, in jurul orei 16.45, de un autoturism al Ambasadei Federatiei Ruse
. Accidentul a avut loc pe o trecere de pietoni aflata la intersectia strazilor Camil Ressu si Ilioara.

Soferul este cetatean rus, iar pe legimatia diplomatica este mentionat faptul ca este secretar al Ambasadei. El a refuzat testarea cu aparatul alcooltest, precum si prelevarea de probe biologice, invocand imunitatea de care beneficiaza, potrivit unor surse judiciare.



Brigada de Politie Rutiera a Capitalei va trimite, luni, o notificare catre Ministerul Afacerilor Externe in care va fi trecut numele angajatului Ambasadei Federatiei Ruse si numarul de dosar in care acesta este cercetat pentru vatamare corporala din culpa, precum si refuzul acestuia de a i se recolta probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.

In notificare se va solicita sa se precizeze statutul acestuia in cadrul Ambasadei Federatiei Ruse si daca are imunitate diplomatica.

In cazul in care soferul beneficiaza de imunitate, potrivit legii, va fi judecat conform prevederilor din legislatia in vigoare in Federatia Rusa.

Potrivit unor surse din Politie, tanara este din Braila si este studenta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3541 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 22 octombrie 2012, 13:14)

    Erasm [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      este o conspiratie mapamondica! (Luni, 22 octombrie 2012, 13:58)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      va phoote grija de ce nu apare in presa o stire de cotidian, dar care implica un cetatean rus!!

      daca nemernicul ala este arestat, credeti ca primim tezaurul, Basarabia si scuzele rusilor ca ne-au tras-o in ultimii 300 de ani pe toate gaurile pe care nu ni le-am acoperit?

      Fata din Braila, sa iti dea Dumnezeu zile multe, iar medicilor care te ingrijesc inspiratie sa te faca bine!
      • -2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 22 octombrie 2012, 15:24)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui nellino

    • 0 (0 voturi)    
      scuze... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      americanii au REFUZAT orice cooperare si l-au scapt pe ala
      e normal sa fie un val de ura...
      daca displomatul a scapat (nu rpea gasesc pe net informatii -> traiasca presa romaneasca .... petnru ca "uita" sa continue stirea) este normal sa fie fix acelasi lucru....
  • +8 (8 voturi)    
    Rusia nu va plati nimic (Luni, 22 octombrie 2012, 13:16)

    Gryphus [utilizator]

    la fel ca-n cazul Teo peter, rusul de la volan nu a fost arestat si e liber oricand sa plece din Romania. numai ca de data asta televiziunile "de stiri" nu mai fac atat de mult caz pt ca e vorba de ...rusia ("if you can read me")
    • +7 (7 voturi)    
      rusul si americanul (Luni, 22 octombrie 2012, 14:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      in cazul americanului, au fost alte circumstante.
      era militar, beneficia de un acord interstatal prin care romania si'a luat angajamentul sa nu judece militarii americani, care cad sub incidenta justitiei militare americane
      a fost o coliziune intre autoturisme, nu lovirea unui pieton pe trecere.
      a fost judecat de un tribunal militar american, gasit vinovat pentru condus in stare e intoxicare si condamnat la excuderea din armata, dishonorable discharge. asta duce la pierderea tuturor drepturilor ce s'ar fi guvenit in urma carierei militare.
      omul era seful us marines la ambasada americana, cu statut de diplomat.
      n'a plecat de la locul faptei, a mers la politie si a cooperat.
      a avut loc un proces civil, in cadrul caruia, in urma unei intelegeri amiabile, armata sua a platit despaguviri familiei lui teo.
      un fiu al sau a confirmat in presa ca procesul s'a incheit amiabil.

      iaca din wikipdia ce'i dihonorable discharge

      A dishonorable discharge (DD) can only be handed down to an enlisted member by a general court-martial. Dishonorable discharges are handed down for what the military considers the most reprehensible conduct. This type of discharge may be rendered only by conviction at a general court-martial for serious offenses (e.g., desertion, sexual assault, murder, etc.) that call for dishonorable discharge as part of the sentence.

      With this characterization of service, all veterans' benefits are lost, regardless of any past honorable service. This type of discharge is regarded as shameful in the military. In many states a dishonorable discharge is deemed the equivalent of a felony conviction, with attendant loss of civil rights.[

      mult mai mult decat condamnarea cu suspendare a lui huidu....

      cat de judecarea in statul de origine, pentru diplomatii cu statut diplomatic/imunitate, vezi cazul consulului ionescu din singapore.
      se judeca in romania.
      peste vreo zece ani, se va mai judeca !

      interesant, mae ar trebui sa stie cine are imunitate
      • 0 (0 voturi)    
        dishonorable discharge? (Luni, 22 octombrie 2012, 19:17)

        xvlad [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        De unde ai informatia ca a fost dat afara cu DD? Eu am cautat pe net si nu gasesc. Scrie doar ca a fost gasit vinovat de obstructionarea justitiei si inca nu stiu ce prostie.
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarul e ca Politia sta in pozitia ghiocelul , (Luni, 22 octombrie 2012, 13:56)

    linarel [utilizator]

    MAE la fel si oameni simpli mor sau raman cu sechele pe viata in bataia de joc a unor inconstienti cu imunitate care in sec 2 dupa accident sint in avion si isi construiesc alibiuri cum ei de fapt n-au baut si erau in vacanta la Ibiza . Pai ce gindesc ei ; in Ro se poate orice ca nu patim nimic .
    Nu cred ca imunitatea diplomatica acopera fapte penale . Astept minusuri .
    Citi oameni trebuie sa mai moara pt ca Politia sa ia masuri dure in astfel de cazuri? Cazul Teo Peter n-a fost de ajuns ?
  • +3 (3 voturi)    
    justitie de 2 lei (Luni, 22 octombrie 2012, 13:57)

    draq [utilizator]

    a cam venit momentu' sa facem ceva in privinta asta
  • +5 (5 voturi)    
    ca si la noi (Luni, 22 octombrie 2012, 14:19)

    alin gr [utilizator]

    este exact cazul diplomatului roman de la Singapore care a lovit o fata din Singapore baut fiind,nici o diferenta
  • +4 (4 voturi)    
    Multa sanatate fetei ... (Luni, 22 octombrie 2012, 14:20)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    sa speram ca isi va reveni rapid din aceasta situatie ... ce se va intampla cu cel vinovat... nu mai vreau sa ma gandesc