Fiul lui Radu Mazare a fost prins conducand cu 194 de kilometri pe ora pe Autostrada Soarelui

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2012, 12:39 Ultima ora


Fiul primarului Constantei Radu Mazare, Raducu Mazare, a fost oprit de politisti, miercuri, pe A2, dupa ce autoturismul pe care il conducea a fost surprins de aparatul radar in timp ce circula cu peste 190 de kilometri pe ora, potrivit Mediafax.

Politistii Directiei Rutiere si Serviciului Autostrazi au declansat, miercuri dimineata, o actiune pe Autostrada Soarelui pentru tragerea la raspundere a soferilor care depasesc limita de viteza.

La un moment dat, in dreptul kilometrului 49, pe sensul de mers dinspre Constata spre Bucuresti, aparatul radar a surprins un autoturism Jaguar, care circula cu 194 de kilometri pe ora. Autoturismul a fost oprit de politisti la kilometrul 30, iar la volan se afla Raducu Mazare, fiul primarului Constantei, Radu Mazare.

Potrivit unor surse din politie, tanarul, care nu avea actele la el, le-a spus politistilor ca, in momentul in care masina sa a fost inregistrata de radar, nu conducea el, ci un un prieten de-al sau. Raducu Mazare a explicat ca acestuia i s-a facut rau, pe motiv ca petrecuse intr-un club si a fost nevoit, pentru a preveni un eventual accident, sa treaca el la volan.

Prietenul lui Raducu Mazare a sustinut, la randul sau, declaratia soferului, drept pentru care politistii i-au ridicat lui permisul de conducere, si nu fiului primarului Constantei.

Cu toate acestea, spun politistii, imaginile surprinse de camera video a aparatului radar vor fi analizate joi, in asa fel incat sa se stabileasca exact cine a condus. Tot joi, Raducu Mazare si prietenul sau vor fi chemati pentru a fi confruntati.

Auturismul Jaguar condus de Raducu Mazare este inregistrat pe numele societatii de leasing "Tiro Plastic" SRL.

Raducu Mazare a ramas fara permis in urma cu o luna si jumatate, pe A2, pentru depasirea limitei de viteza, insa permisul i-a fost restituit dupa ce a depus o contestatie in instanta. Ca urmare, pana la solutionarea cauzei, Raducu Mazare are dreptul sa conduca. In cazul in care instanta va respinge contestatia acestuia, Raducu Mazare va pierde dreptul de a conduce pentru 90 de zile.

















6842 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    straveziu... (Miercuri, 22 august 2012, 12:54)

    strelka [utilizator]

    cam stravezie povestea lui rafucu........poate ca intre-o zi o sa afle pe propria piele ce inseamna sa te crezi mai destept decat esti la volan, sa speram ca nu va fi ultimul lucru pe care o sa il afle, desi la asa pramatie de tata... nu poti sa te asteptzi la prea multe de la fiuso....
    • +13 (13 voturi)    
      sa speram (Miercuri, 22 august 2012, 13:16)

      LaurentiuVasiescu [anonim] i-a raspuns lui strelka

      Ca o sa afle numai el, fara victime colaterale.
      • 0 (0 voturi)    
        Subscriu (Joi, 23 august 2012, 11:34)

        catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

        Sa speram ca atunci cind o sa afle ca de legile fizicii nu-si poate bate joc asa cum face cu cele ale tarii sa nu ia si pe altii cu el !
    • +10 (10 voturi)    
      Politia Romana nu mananca mazare (Miercuri, 22 august 2012, 13:34)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Ce conteaza cine era la volan in momentul radarului. A fost tras pe drepta si n-are permis deci are dosar penal. Ca judecatorul care ii accepra spaga trebuie dus langa Nastase e de alt dosar SF.
      Daca a ajuns in mai putin de 6min de la km 49 la km 30 inseamna ca minte si cu schimbarea soferului.
      • -6 (6 voturi)    
        Ho (Miercuri, 22 august 2012, 14:44)

        ClaudiuArseniu [anonim] i-a raspuns lui dottore

        Nu fi dilimache, are permis, dar nu-l avea la el.
      • -8 (10 voturi)    
        Sti ? (Miercuri, 22 august 2012, 14:53)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Basescu a fost filmat in direct de toate televiziunile cand s-a urcat beat la volan si a plecat cu masina. Ar fi trebuit sa fie in parnaie la ora asta.
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Miercuri, 22 august 2012, 15:02)

        calin22 [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Pai sa nu exageram. Raducu nu avea actele la el (cel putin asa se zice in stire) nu inseamna neaparat ca nu detine permis de conducere. Daca nu ai actele la tine primesti o anumita amenda iar pentru viteza care a avut-o soferul va sta pieton 1 sau 3 luni (nu mai stiu exact).
        Oricum vor face contestatie la tribunal si acolo se va "rezolva" problema. Se va ajunge la concluzia ca aparatul radar nu avea verificarile facute sau mai stiu si eu ce.
  • +12 (12 voturi)    
    shmenuri (Miercuri, 22 august 2012, 12:56)

    firstfb [utilizator]

    ce marlanie si smenuri de 2 lei ....

    i s-a facut rau - yeah right - astia chiar ne cred atat de prosti ?
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 august 2012, 13:05)

    Marcu. [utilizator]

    Propun montarea de stalpi si pe marginea autostrazilor.
  • +8 (8 voturi)    
    impotenta politistului (Miercuri, 22 august 2012, 13:09)

    amacedon [utilizator]

    Deci politia actioneaza asa de linistit, ca si cum astia care sofeaza cu vitezele astea nu sunt de fapt niste criminali fara victima (deocamdata). Deci politia nu are salariu sa previna ci doar sa confirme decese.
  • +10 (10 voturi)    
    Toti sunem prosti? (Miercuri, 22 august 2012, 13:11)

    Draky [utilizator]

    Chiar asa? Astia ne cred proti pe toti!
    Nu inteleg cum accepta politistii asemenea povestioare!
    Mai ales ca e recidivist domnisorul...
  • +11 (11 voturi)    
    pana intr-o zi (Miercuri, 22 august 2012, 13:14)

    UglyKidJoe [utilizator]

    cand il vom vedea la stiri proptit in nu stiu ce stalp, sau mai grav omorand niste inocenti
  • +9 (9 voturi)    
    Graba justificata (Miercuri, 22 august 2012, 14:18)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Se grabea sa vada "Memorialul durerii" la televizor.
  • +11 (11 voturi)    
    Legal nu se putea altfel (Miercuri, 22 august 2012, 14:18)

    AdrianCalin [anonim]

    Polițistul nu avea ce face, dacă prietenul lu' Răducu (mânca-l-ar tata de deștept că bine i-a trecut prin cap să-l pună pe prostul ăla să declare că el era la volan) a recunoscut că el a săvârșit infracțiunea. Rămâne însă lipsa de responsabilitatea pe care o afișează tot mai multă lume. Răducu o să se laude că a scăpat pentru că a fost deștept. El n-a învățat nimic, o să meargă la fel de repede și de acum înainte iar când o să omoare pe cineva o să găsească ei alte explicații pentru că ei "este băjeți deștepți". Eu în locul lu' Mazăre îi trăgeam o bătaie să mă țină minte toată viața lui și îl mai lăsam în mașină numai după ce muncea el și câștiga bani pentru o mașină ca să înțeleagă mersul firesc al lucrurilor. Dar și Radu și Răducu sunt la fel, ce naște din pisică tot șoareci mănâncă.
    • +1 (1 vot)    
      Cum e Radu, e si Raducu... (Miercuri, 22 august 2012, 21:57)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      Numai ca lor li se potriveste zicala de la sfarsit, cu o mica modificare "Ce naște din pisică, șorici poartă."
  • +13 (13 voturi)    
    clar, basescu e de vina.... (Miercuri, 22 august 2012, 14:20)

    visio [utilizator]

    nu se mai poate asa mai...peste tot, la fiecare colt, in fiecare garaj, il gasim pe basescu...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai cine crezi ca-i apasa pedalele lui Mazare (Miercuri, 22 august 2012, 16:24)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Ai ghicit! Basescu!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu se poate asa ceva!!! (Miercuri, 22 august 2012, 17:21)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Basescu a depasit orice limita!!! Daca se ia si de copiii oamenilor din PSD este o problema de siguranta nationala. Totul este doar o inscenare murdara a basistilor si a acolitilor sai, pentru a arunca o imagine neagra asupra urmasilor care vor veni la conducerea PSD, si implicit a tarii. Este doar o manevra basista, pentru ca peste 20 de ani sa aiba ce sa i se reproseze lui Raducu!!! Sa-ti fie rusine Traian Basescu!!!

    PS: textul de mai sus este un pamflet, si este o declaratie imaginara a lui Ponta/Antonescu/Voiculescu & Co.
    • +1 (1 vot)    
      Politia i-a oprit. (Miercuri, 22 august 2012, 23:10)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      Sunteti multumit domnule Basescu !!??
    • +1 (1 vot)    
      Esti spiritual, nu ?... (Joi, 23 august 2012, 13:46)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      adica asa te crezi .Ca si altii de pe-aici , aveti impresia ca basescu e un mare politician, un tip foarte versat, nu-i asa ,o Alba ca Zapada care ii pune pe toti cu botul pe labe, si nu v-ar trece nici macar o secunda prin cap ca e de fapt un dezastru national , o adevarata pacoste umana .Sinteti pierduti fratilor, daca aveti mintile prinse in chingi....si v-o spune unul care nu e de nici o parte , pentru ca nu ai cu cine ,ar trebui sa fie destul de clar pentru orice om de buna credinta ca efectiv numai merita nici o grupare vreo urma de incredere. Sinteti niste copii...