VIDEO UPDATE Incendiu de proportii la un complex comercial din Iasi, o parte din cladire s-a prabusit. Pompierii incearca in continuare sa stinga focul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 10:58 Ultima ora


Un incendiu puternic a izbucnit in noaptea de vineri spre sambata la complexul comercial Siraj din Iasi, cei peste 80 de pompieri dislocati in zona intervenind si la aceasta ora pentru stingerea focului. Unul dintre peretii complexului s-a prabusit din cauza flacarilor. Doi pompieri au necesitat ingrijiri medicale dupa ce in cursul diminetii au suferit arsuri de gradul I-II la nivelul fetei si picioarelor, precum si intoxicare cu monoxid de carbon, relateaza Agerpres.

UPDATE (19.00) Intensitatea focului a mai scazut, dar incendiul ar putea dura pe parcursul intregii nopti, scrie Ziarul de Iasi. Numarul pompierilor a fost marit.

UPDATE (14.00) Potrivit purtatorului de cuvant al ISU Iasi, in jurul orei 12.00, partea din spate a cladirii s-a prabusit.

Pentru stingerea incendiului, in zona au fost dislocati 80 de pompieri, marea lor majoritate chemati de acasa. Acestia intervin cu ajutorul a opt masini, alte sapte autocisterne fiind trimise in zona de primarul Gheorghe Nichita, de la societatea locala de salubritate, SalubrIs.

UPDATE (13.15) Silvia Spiridon, purtatorul de cuvant al ISU Iasi, sustine ca pompierii nu au reusit sa stinga incendiul nici dupa 11 ore de la izbucnirea acestuia.

"Incendiul este mai puternic decat era dimineata la ora 06.00. Nu stim cum si cand va fi stins in totalitate. Inauntru sunt sute de standuri comerciale pline cu mase plastice, materiale textile, sunt si alte materiale inflamabile. Focul a fost izolat, nu se va extinde si la cladirile din apropierea Siraj-ului", a declarat Silvia Spiridon pentru Agerpres.

Primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, s-a deplasat la complexul en-gros Siraj. El a declarat jurnalistilor ca marti va fi demarata o ancheta pentru a afla care sunt cauzele care au declansat incendiul, motiv pentru care a fost fluierat si huiduit de comerciantii ramasi fara marfa.

Huiduit si fluierat a fost si directorul ICRTI, locul unde se afla complexul Siraj, Mirel Diaconu.

Incendiul a izbucnit in jurul orei 02.00, in partea stanga a complexului comercial, potrivit purtatorului de cuvant al ISU.

In timp ce incercau sa stinga flacarile, doi dintre cei 80 de pompieri dislocati in zona, precum si doi paznici ai complexului, s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Din cauza gravitatii arsurilor de cai respiratorii, pompierii au necesitat ingrijiri medicale la spital.

"Doi barbati, in varsta de 23 si 31 de ani, au ajuns la Urgente in urma incendiului din Siraj. Ei sunt in curs de evaluare clinica, imagistica si biologica pentru arsuri si intoxicatia cu fum. Pacientii au beneficiat de tratament de urgenta pentru arsurile prin abur si cele chimice. Atunci cand starea clinica o va permite, vor fi externati la cerere pentru a petrece sarbatorile pascale alaturi de familie", a declarat Tudor Ciuhodaru, medic in cadrul Centrului de Trauma si Toxicologie din Iasi.

Deocamdata, autoritatile nu stiu cauza probabila a declansarii incendiului.

Siraj este cel mai mare complex comercial en gros din Iasi, unde functioneaza 200 de standuri ce vand marfa en gros pentru micii comercianti din Iasi dar si din alte judete limitrofe. Flacarile incendiului declansat in cursul noptii au ars peste 2.000 de metri patrati cu marfa.





Citeste mai multe despre   


















15920 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    "cel mai mare complex comercial"? (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 12:58)

    Jim cel negru [anonim]

    Cel mai mare complex comercial?Cred ca ar trebui sa scoateti aceste cuvinte.Siraj este un fel de bazar cu spatii ingheuite un fel de talcioc,bazar acoperit,cu conditii mizere,fara locuri de parcare suficiente,nici macar pentru patronii ce aveau dughenele acolo.Siraj fiind unul din locurile in care evaziunea fiscala era la cote astronomice,Cand am trecut dimineata pe acolo erau o multime de privitori dar si oameni care din pacate si-au pierdut locul de munca sau toata marfa daca erau mici patroni.Chiria pentru un loc infect acolo era de circa 4000 de lei pentru 15-20 metri patrati.La preturile astea gasesti spatii duble in Mallurile si alte complexe adevarate in Iasi,dar acolo evaziune e la cote mici.
    • -2 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:03)

      ale [anonim] i-a raspuns lui Jim cel negru

      engros nene.cel mai mare complex comercial engros.nu a zis nimeni ca nu`i inghesuit.de prea multe standuri.ca suprafata e cel mai mare.
      • +7 (7 voturi)    
        stai linistit (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:45)

        novarom [utilizator] i-a raspuns lui ale

        ca nu se vindea nimic en.gros acolo. Marfa de la complexele chinezesti din capitala, cu adaosul de rigoare si fara facturi.......
  • +15 (15 voturi)    
    completari (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:37)

    varu.maftei [utilizator]

    Citat de pe bzi:
    #225331 Varu Jan Wolksvaginian | 14-04-2012 10:51:49 |

    "Cu ocazia acestui incendiu va fi nevoie de renovări, materiale de construcții, muncitori, etc. Abia acum sperăm ca niște oameni să aibă de muncă acolo, ca o să se taie niște facturi, ca o să se plătească niște dări către stat, căci prea ne-a lăsat Sirajul fără Țesătura, Tehnica Confecției, Tehnoton, șamd. Patria evaziunii fiscale era Sirajul iar pe linie de pompieri erau încălcate toate regulile. Sperăm ca Ministrul de Interne să ordone o anchetă în legătură cu îndeplinirea atribuțiunilor de către oamenii din subordinea sa pe linie de prevenire a incendiilor și pe linia evaziunii fiscale. la fel și Ministrul de Finanțe.Dar asta doar după ce își vor face mai întâi ordine în complexele chinezești și Turcești din București. Am închis fabricile românești și cumpărăm chinezării. Evaziune, evaziune, evaziune. În acest timp, proștii care au magazine în care se vând produse de calitate sau cei care fabrică în țară astfel de produse plătesc taxe și dări la stat, stat care trebuie să plătească pompierii care sting incendiu, medicii care acordă asistență medicală celor intoxicați cu fum, polițiștilor care trebuiesc să facă cercetări cu privire la cauzele incendiului. Și toate astea din banii celor care plătesc impozite la stat și sunt concurați neloial de către Siraj. Adică, Unii cu mălaiul și-alții cu... futaiul. Cică: ''toată lumea știe că se face evaziune fiscală la Siraj '' Oare ??? și șefii instituțiilor cu atribuțiuni pe această linie ? Și atunci... de ce ? și pen-ce nu fac ei ce trebuie ? Are Sirajul vre-o legătură cu Văru Jan... Wolksvaginian ?"
    • -1 (5 voturi)    
      siraj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:34)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui varu.maftei

      cele mai dese controale noi la Siraj,esti visator cite cacaturi poate inventa cineva sa te amendeze .Cica daca te angajezi la firma ta tre sa dai postul la concurs altfel 25 mil amenda ?stii ca marea majoritate sunt ingineri ,oameni cu studii superioare fortati de imprejurari sa isi cistige o piine ...stiti ca eu am angajat care lucreaza la mine de 17 ani si se roaga sa nu dam faliment sa poata sa isi creasca copilu....numai prostii aveti in cap si minciuni ,sunt oameni si oameni
      • 0 (2 voturi)    
        omule (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 21:10)

        ady [anonim] i-a raspuns lui ioan

        aia cu diplome de lucreaza in depozite sunt produsul societatii comuniste...eu n-am auzit de cineva care a invatat bine.si cand spun bine sa dea cu matura..gata cu diplomatii de carton..societatea se aseaza incet
      • 0 (0 voturi)    
        17 ani si nu si-a gasit o alta calificare? (Duminică, 15 aprilie 2012, 8:49)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Daca o persoana n-a facut nimic vreme de 17 ani spre a se califica si pe alte planuri (sa invete una-doua limbi straine,poate ceva contabilitate, poate ceva SAP, poate ceva retelistica - si lista e lunga), inseamna ca e un autosuficient si faptul ca traieste greu / prost nu i se poate imputa decat lui.
  • +6 (8 voturi)    
    De asta avea nevoie economia Iasiului... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:42)

    bgd [utilizator]

    In loc sa arda Casa Patrata...arde Siraju... buna treaba. Ne permitem, ce dracu'...

    Totusi..pe de alta parte, poate se reprofileaza unii dintre ei (care mai au niste rezerve...) pe productie si mai renuntam la adaos la adaos...pt ca e nevoie. Mall-uri peste mall-uri, hipermarket-uri, apartamente si spatii comerciale...da productie pauza. De parca banii ar pica din cer.
  • +1 (7 voturi)    
    s-a prabisit deja (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:02)

    muncitor fara carte de munca [anonim]

    macar am primit ieri salariul....ca daca amana pe azi..nu mai pupam nici un salar..sa nu mai zic de prima
    acum trebuie sa-mi cault altceva de lucru...
    Felicitari Selgrosului, Kauflandului si Carrefourului...au reusit sa elimine impreuna o concurenta destul de serioasa....
    • +9 (9 voturi)    
      calm (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:48)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui muncitor fara carte de munca

      cine isi lua adidasi facuti pe vapor din jegul asta de complex nu-si cumpara acum de la Mall. Aici se "echipau" la moda baietasii de la tara si cumparau carpete cu rapirea din serai femeile gospodine..
  • -2 (8 voturi)    
    nepricepere sau delasare? (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:45)

    Antonoaia Marian [anonim]

    E mai mare rusinea ptr. un oras de impotanta Iasului sa nu poata inteveni si localiza un incendiul ca acesta ........Sau in sptele acestui eveniment stau alte lucruri . ce nu se pot spune .. E de rusine !!!!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      incompetenta si delasare (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:36)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Antonoaia Marian

      ganditi-va ce o sa fie la cutremur!
    • +10 (10 voturi)    
      Ce sa localizezi (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:37)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Antonoaia Marian

      Sunt standuri inghesuite, pline cu stocuri de diluanti si tot felul de substante inflamabile.

      Rusinea mare e ca i s-a dat autorizatie desi n-are sistem de stingere a incendiilor... nici macar alarma. Practic, din anii '90, nu s-a schimbat nimic in acest "complex comercial" (unde evaziunea depaseste 90%).

      Nu era o chestiune daca o sa arda sau nu, ci cand se va intampla asta.
    • +5 (5 voturi)    
      ca la nebuni... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:24)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Antonoaia Marian

      am asistat cateva zeci de minute la ce s-a intamplat acolo. Interventie mai de amatori nu am vazut in viata mea. Culmea culmilor, in timp ce pompierii se chinuiau sa intre, la un moment dat un bou de la rutiera care trebuia sa fluidizeze circulatia a blocat-o pt. ca voia sa-l amendeze pe unul care avea xenoane necorespunzatoare. Am avut o senzatie de film cu tampiti.
  • +11 (11 voturi)    
    Chinatown (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:50)

    bnd [anonim]

    A ars China-Town ul Iasului.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai degraba (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:38)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui bnd

      ... bazar town, ca majoritatea marfii venea din Turcia.
  • +11 (11 voturi)    
    Era pe vine (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:39)

    zet [anonim]

    Cred ca sunt 20 de ani de cand am prezis, impreuna cu oricine a vizitat mizeria aia de Siraj :), ca in cele din urma asa ceva se va intampla, fara doar si poate. Nu cred ca exista norma de prevenire a incendiilor care sa nu fi fost incalcata in Siraj. Bine ca nu sunt victime.
    Catre autor: Siraj nu e complex comercial, e un fel de complex Europa, un talcioc sinistru, in care se vinde absolut totul fara nici cea mai mica urma de documente legale.
    • -6 (6 voturi)    
      un cumparator din siraj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:15)

      TURISTUL [anonim] i-a raspuns lui zet

      prietene, cand ai facut cumparaturi ultima data acolo ? eu de fiecare data am primit bon !
      • 0 (0 voturi)    
        naiv (Duminică, 15 aprilie 2012, 16:14)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui TURISTUL

        tu ai impresia ca fiecare imprimanta termica este casa de marcat? daca masinaria aia nu este "fiscalizata" (stiu, este un termen dubios, de argou), e egal cu zero bonul tau. continutul memoriei respectivelor masinarii trebuie sa ajunga intr-un fel la ministerul de finante, care astfel sa stie ce taxe si impozite trebuiesc platite.

        daca nu se intampla asta, cum mai mult ca sigur se intampla in acel "complex comercial", bonul respectiv nu valoreaza nici cat hartia pe care este tiparit.
  • +4 (6 voturi)    
    daca si cu parca (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:33)

    MirceaA [utilizator]

    daca totul ar fi fost legal, nimeni n-ar fi pierdut nimic. Marfa declarata si asigurata si stateai linistit.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce urat ganditi :) (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:51)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Pai sunteti un outsider! :) Doriti raul societatii.
  • +5 (5 voturi)    
    siraj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:44)

    dan [anonim]

    Sirajul ne-a hranit pe toti pana sa rasara supermarketurile dupa 2000. proprietarul cladirii si autoritatile sunt de vina pentru ce sa intamplat acolo. Partea proasta e ca erau familii intregi care aveau mici afaceri si traiau din asta, oameni la fel ca cei din bazar care ingheata de frig acolo iarna la -30 de grade sa ne luam noi ieftineli, oameni care aveau si ei rate si facturi de platit.
    Inainte sa vorbiti de evaziune deschideti-va o afacere sa vedeti cum va ia statul legal aproape tot, nu ei sunt vinovati de modul evazionist in care se fac afaceri in romania ci nivelul astronomic la care au ajuns taxele si impozitele. Regret ca judecati lucrurile atat de usor. Incendiul asta n-a facut bine nimanui.
    • +2 (2 voturi)    
      siraj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 20:55)

      byultimul [anonim] i-a raspuns lui dan

      Incediul asta nu a faucut bine nimanui??? gresit, eu cred ca a facut hipermarketurilor din Iasi un mare bine ,inca o dovada ca traim un ''razboi economic''
  • 0 (0 voturi)    
    Mai scade evaziunea . (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:28)

    gjfonuhf [anonim]

    Poate ca deacum se mai vand si produsele romanesti ca acolo din ce ma vazut erau mai mult chinezesti si nu stiu daca aveau acte.
  • +1 (1 vot)    
    siraj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 20:54)

    gica [anonim]

    stati linistiti, va rasari alt siraj. sper doar sa fie ceva mai sigur pentru bietii angajati. munceau in niste conditii jalnice, inghesuiti, fara caldura, suiera vintul pe acolo, cite si mai cite. ancheta ar trebui sa se faca si ma astept sa cada citeva capete mari( in special de la pompieri) ce au pe frunte lipite multe, multe bancnote si mari.
  • +1 (3 voturi)    
    ..... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 21:49)

    anonim [anonim]

    as vrea sa spun .... ca am lucrat la siraj timp de 7 ani , Sincer , a fost foarte bine ....


    nu facea patronul , cat faceam eu ....


    dar acuma ? ce mai este de furat ? cenusa ?:)))
    • 0 (2 voturi)    
      ce mai este de furat? (Duminică, 15 aprilie 2012, 16:15)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      tu lucrai acolo, adica munceai ceva, carai, vindeai, faceai curat, etc. sau lucrai adica furai?
  • +1 (1 vot)    
    chinezii sunt de vina (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 22:24)

    eu [anonim]

    am inteles ca au adus la siraj , din china, un bax cu lumina sfanta contrafacuta, pentru a fi vandute la mitropolie pe strada.
    poate s-o fi rasturnat o cutie de lumina sfanta... cine stie.... ???
  • +2 (2 voturi)    
    o lovitura pentru iasi (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 22:32)

    costica [anonim]

    Habar nu aveti cit e chiria intr-un mall. Sirajul era cel mai mare complex comercial en-gros din Iasi. Ca se vindeau mai mult chinezarii n-are nici o importanta, vinzatorii aduc ce se cumpara. Erau si lucruri bune, nici o grija!

    Se vindea cu facturi iar unele standuri vindeau numai cu factura. Ca se facea evaziune? Exact in fund ma doare, n-are decit statul sa-si miste armata de bugetari platiti sa depisteze evaziunea.

    Nimeni nu-si pune problema cite locuri de munca s-au pierdut. La fel, nimeni nu se intreaba cum e posibil ca un incendiu sa arda o zi intreaga in oras.
    • -1 (1 vot)    
      sall (Duminică, 15 aprilie 2012, 3:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui costica

      poi e ceva normal daca pompierul de acolo nu stia despre ce e vorba ardea langa el si cred ca era beat sau chir de nu a vazut ca a inceput sa iasa fum tot daca simtiea un pic de miros ca arde ceva se ducea sa vada dar cred ca el era sa bea ceva
  • -1 (1 vot)    
    Peste 300 de locuri de munca (Duminică, 15 aprilie 2012, 23:16)

    Ionas [anonim]

    S-au dus peste 300 de locuri de munca, asta este cel mai tragic.

    Erau magazine, care aveau acceasi marfa si in Iulius Mall dar la preturi de 2 ori mai mici. Per ansamblu era un loc de unde puteai sa cumperi mai ieftin. Nu toata marfa era chinezeasca sau de proasta calitate.

    Parerea mea este ca un incendiu era iminent, era doar o chestiune de timp, prost intretinut si administrat. Administratorul complexului trebuie sa plateasca.