UPDATE Crima din Brasov: Femeia care si-a decapitat si transat bebelusul de sase luni pentru a-l oferi jertfa lui Dumnezeu a fost arestata preventiv

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 10:43 Ultima ora


Femeia din Brasov care si-a ucis bebelusul de sase luni, apoi i-a transat cadavrul si-a motivat gestul prin versete biblice, spunandu-le anchetatorilor ca l-a oferit jertfa lui Dumnezeu, a declarat un procuror de la Parchetul de pe langa Tribunalul pentru Minori si Familie, potrivit Mediafax.

UPDATE Monica Iudeanu a fost arestata preventiv pentru 29 de zile.

Femeia a fost adusa, sambata, la ora 12.30, la Tribunalul pentru Minori si Familie Brasov, iar dupa aproximativ trei ore magistratii au emis mandat de arestare preventiva, pentru 29 de zile, pe numele acesteia.

Avocatul femeii a facut recurs la decizia magistratilor, acesta urmand sa se judece la Curtea de Apel Brasov.

La ora transmiterii acestei stiri, Monica Iudeanu este dusa in arestul Politiei Judetene Brasov.

Potrivit procurorului Marcian Aldea de la Parchetul de pe landa Tribunalul pentru Minori si Familie (TMF) Brasov, femeia a declarat anchetatorilor ca si-a ucis copilul pentru a-l oferi jertfa lui Dumnezeu.

"Pe perioada anchetei, femeia a invocat versete biblice din Vechiul Testament care spun ca 'daca il iubesti pe Dumnezeu, iubeste-l pe aproapele tau si ofera-l jerfa'", a afirmat, sambata, procurorul.

Femeia a fost retinuta in noaptea de vineri spre sambata, dupa mai multe ore de audieri, unde a declarat ca cei doi copii mai mari erau acasa in momentul comiterii crimei, ea trimitandu-i insa pe acestia in alta camera.

Potrivit purtatorului de cuvant al Parchetului de pe langa Tribunalul pentru Minori si Familie Brasov, Lucretia Teleki, femeia a primit mandat de retinere pentru 24 de ore, ea urmand sa fie prezentata instantei cu propunere de arestare preventiva pentru omor deosebit de grav.

La audieri, femeia de 27 de ani a declarat ca cei doi copii mai mari, un baiat de opt ani si o fetita de noua ani, erau acasa in momentul comiterii crimei, insa i-a trimis intr-o camera din spate si le-a spus sa nu iasa de acolo pana nu ii va chema ea.

"Cei doi copii mai mari erau acasa, insa nu au asistat la scena", a spus Teleki.

Baiatul de opt ani este cel care si-a sunat tatal, Iosif Iudeanu (38 ani), pe telefonul mobil si l-a chemat acasa, barbatul fiind plecat la Ghimbav, la parintii lui, impreuna cu ceilalti trei copii, cu varste cuprinse intre trei si sase ani.

Femeia va fi examinata de un medic psihiatru

Monica Iudeanu va fi examinata si de un medic psihiatru, iar in functie de rezultatul examinarii se va stabili daca femeia a actionat cu discernamant sau nu.

"Dupa ce va fi examinata de medic se va stabili daca era in deplinatatea facultatilor mintale cand a facut atrocitatea. Daca va fi gasita ca a actionat fara discernamant, atunci probabil va fi internata intr-un ospiciu si nu va face inchisoare. Au fost cazuri de genul acesta cand s-au comis fapte grave, iar autorii au fost gasiti fara discernamant si au ajuns la ospiciu", a mai spus purtatorul de cuvant al Parchetului TMF Brasov.

In locuinta femeii, anchetatorii au descoperit pasaje din Bibilie scrise de mana pe pereti, insa acest lucru este ceva obisnuit la penticostali, potrivit sursei citate.

Monica Iudean va fi transportata in cursul zilei de luni la Institutul National de Medicina Legala "Mina Minovici" din Bucuresti, pentru a fi expertizata de un medic psihiatru, care sa stabileasca daca era in deplinatatea facultatilor mintale, a mai spus procurorul Marcian Aldea.

Raportul medico-legal in cazul bebelusului ucis, care a fost finalizat sambata, a aratat ca moartea acestuia a fost violenta, prin decapitare cu un satar.

Potrivit unor surse din randul anchetatorilor, capul a fost gasit intr-o punga, iar trupul in alta punga, ambele fiind puse intr-o plasa de rafie.

Brasoveanca si-a ucis, vineri, bebelusul de sase luni, apoi l-a taiat in mai multe bucati si l-a pus in pungi de plastic. Ea a fost gasita de sotul ei, in jurul orei 15.00, barbatul fiind cel care a chemat Politia.

Iosif si Monica Iudeanu mai au sase copii - cinci baieti si o fata.

Familia Iudeanu locuiste in Piata Sfatului nr. 13 din Brasov, intr-o cladire formata din doua corpuri - unul cu o camera si bucatarie, iar celalalt compus din doua camere si o bucatarie. Nici femeia, nici barbatul nu au ocupatie.

Potrivit vecinilor, barbatul mai lucreaza cu ziua, insa nu are un venit constant, familia, care apartine cultului penticostal, traind din ajutoarele primite de la Biserica Penticostala. Tatal sustine ca vrea sa-si creasca singur copiii, cu ajutorul parintilor sai, care locuiesc in Ghimbav si care au o situatie materiala foarte buna.

Monica Iudeanu urmeaza sa fie prezentata sambata magistratilor Tribunalului pentru Minori si Familie Brasov cu propunere de arestare preventiva pentru omor deosebit de grav.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5484 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 12:21)

    Ovi [anonim]

    Se mai pune problema daca a fost in deplinatatea facultatilor mentale?
    • 0 (18 voturi)    
      Aberatii reunite de religie (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:13)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Ovi

      Mi se pare paradoxal faptul ca ne gandim la ospiciu pentru o femeie care face un sacrificiu uman inspirata din Biblie, dar ni se pare OK cand cineva vine si ne spune ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu, intrupare intr-o virgina.

      Desigur, prima aberatie este socanta pentru ca este vorba de o crima (mai mult, crima comisa de o mama). Dar daca stai sa te gandesti, este la fel de aberant sa crezi ca poti face un sacrificiu lui Dumnezeu pe cat este sa crezi ca Dumnezeu s-a intrupat intr-o virgina acum 2000 de ani.

      Ambele credinte sunt la fel de toxice pe plan personal si social, chiar daca duc sau nu la crima.

      Mi se pare ipocrit sa aratam cu degetul pe "nebuna penticostala", doar pentru ca actiunea sa are consecinte atat de vizibil tragice, dar noi sa fim multumiti cu credinta in intruparea Divinitatii intr-o virgina si invierea unui om executat acum 2000 de ani. Si alte aberatii precum Sfantul Duh, Sfintele Taine ori Biserica drept corp sfant etc. Aberatii!
      • +2 (14 voturi)    
        religia ucide (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:22)

        Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Cel mai bine a spus Steven Weinberg:

        "Religion is an insult to human dignity. With or without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion."
        • +2 (4 voturi)    
          de fapt prostia ucide (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:21)

          2mai [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

          Halucinant citat. Pai atunci, de exemplu, daca faptele rele ale unei anumite persoane le pui pe seama habotniciei/credintei presupuse a aceluia, oare faptele bune ale aceleiasi persoane pe seama cui le pui? In plus, ce inseamna domnul meu "good people" si "evil people"? Exista oameni buni sau rai din nastere, astfel cum lasa sa se inteleaga "marele" Steven Weinberg si cum ne educa zi de zi hollywood'ul sau exista oameni normali, cu bucuriile, suferintele, gandurile, problemele lor, care au in orice moment posibilitatea alegerii intre a face bine sau rau? Transmite'i te rog din partea mea idolului tau Steven ca adevarata insulta impotriva propriei demnitati este aceea de a te crede in posesia adevarului absolut.
          • +4 (4 voturi)    
            exista adevar absolut in multe cazuri (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:28)

            Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

            Spre exemplu eu pot sa afirm ca detin adevarul absolut in ceea ce priveste Forta=masa *acceleratia. In acelasti timp pot afirma ca detin adevarul absolut atunci cand afirm ca a considera negrii untilaje agrare sau a considera femeile fiinte inferioare barbatiilor nu maximizeaza oportunitatile unei anume comunitati. Sau ca societatea afgana sau societatea evreilor antici ne e inferioara noua in ansamblul sau.
            Si in acelasi timp, da noi ne nastem, ca si multe alte mamifere, cu o anumita informatatie genetica numita ADN care se afla in cromozomi. Da, ne nastem cu compasiune, un spirit de echitate, preferinte sociale, dorinta de apartenenta la un grup social, etc... Nu, nu le luam din biblie sau de la preoti nicidecum. Asa cum exista societati/tari necredincioase care nu-si omoara membrii intre ei, vezi Japonia, China, tarile scandinave sau statul NY, asa si indivizii in mod individual pot trai si progresa fara povesti neadevarate.
            Nu vreau sa afirm ca multe lucruri care se afla in biblie nu sunt bune per total, dar sa sustii ca fara povestile cu personaje mitologice nu ne putem impune rationalitatea si calitatile umane in fata problemelor de zi cu zi e o propozitie falsa. DEMONSTRATA
            • 0 (0 voturi)    
              sofisme (Duminică, 26 februarie 2012, 8:48)

              dodu [anonim] i-a raspuns lui Rares101

              F=m*a e valabila doar in fizica newtoniana. In fizica cuantica nu mai are nici o valoare...
              Afirmatiile urmatoare(negrii, femeile, etc) sunt pur subiective, in sensul ca reprezinta perceptia d-vs deci nu se incadreaza in conceptul de "adevar absolut).
              Codul genetic uman, desii ne defineste ca individ, nu contine informatii despre comportamentul nostru(viitor) social, moral sau sexual, poate doar in SF-uri... Nu te nasti cu compasiune, spirit de echitate, empatie... astea le inveti de la parinti! Daca educatia copiilor de catre parintilor se bazeaza sau nu pe biblie e decizia lor, la fel subiectiva, dar nu putem sa o judecam ca fiind irationala...
              PS: rationalul nu are de a face cu sentimentele umane... ele vin sa il completeze dar pot fii in antiteza cu rationalul. Spre exemplu, in fata unui pericol rationalul cere sa ne salvam pe noi insine - egoism- , empatia educata -religios sau nu - prezuma sa ne salvam si semenii in masura posibilitatilor
    • 0 (10 voturi)    
      Credinta = fanatism (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:19)

      Leon Davidovici [anonim] i-a raspuns lui Ovi

      Poate ca va veni o vreme cand credinta in figuri religioase precum Dumnezeu, Allah sau diverse zeitati va fi incadrata ca tulburare psihica. Poate acea vreme va veni cand societatea va fi suficient de stabila incat recursul la traditii religioase nu va mai fi necesar sanatatii personale si publice si va fi doar un balast mitologic.

      Actiunile nebunei din Brasov sunt un caz nefericit. Din pacate sunt atatia si atatia oameni credinciosi printre noi care nu vor fi diagnosticati niciodata.

      Credinta poate fi o dementa benefica societatii si de multe ori ajuta pe oameni sa invinga multe oprelisti si suferinte. Dar credinta se poate manifesta si ca o orbire. Credinta inseamna fanatism. Nu exista moderatie, fie ca iti iubesti cu devotament aproapele, fie ca iti sacrifici propriul copil. Credinta este o forma de nebunie, oricum o intoarcem.
      • +1 (1 vot)    
        credinta nu e egal cu fanatismul. (Duminică, 26 februarie 2012, 12:16)

        dazzz [anonim] i-a raspuns lui Leon Davidovici

        uiti ca exista fanatism si nebunie si in afara religiei. din cate imi amintesc, Hitler si Stalin nu prea aveau treaba cu Dumnezeu. Pe de alta parte, avem inchizitia si o gramada de alte miscari actuale care, in numele lui Dumnezeu sau Allah sau ce vor ei, isi permit sa actioneze "fanatic" si "nebuneste". nu da vina pe religie pentru toate relele din lume. Din perspectiva mea, si in afara religiei, oamenii suficient de nebuni vor gasi o scuza/motiv/suport ideologic sa actioneze intr-o maniera agresiva.
  • +3 (13 voturi)    
    Cand o decapiteaza? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 12:23)

    Vizitiul [utilizator]

    Religia ne va duce la pieire!
    • 0 (12 voturi)    
      Salve! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:48)

      Dumelu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Depinde cum e traita de oameni! Daca interpretezi dupa capul tau Biblia, atunci, da!, ramai fara credinta si comiti si fapte necugetate, cum e, din pacate, cayul acestei mame! Insa daca descoperi in spatele cuvintelor Sfintei Scripturi iubirea lui Dumnezeu pentru om, atunci nici necazul, nici stramtorarea, nici durerea, nici suferinta, nu te pot impiedica sa traiesti bine, corect si moral aceasta viata!
      • 0 (6 voturi)    
        Daca descoperi ... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:26)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Dumelu

        Ea din punct de vedere religios e fara de prihana, a facut acelasi lucru ca Abraham, dar de data asta Dumnezeu se uita la meci.
      • +1 (7 voturi)    
        Iubirea cui???? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:40)

        Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui Dumelu

        9 milioane de copii mor anual pana a implini 5 ani. Gandeste o clipa la suferinta lor si a parintilor acestora. Cand voi termina eu de scris aceste randuri deja cativa din ei vor muri. Dumnezeul tau, priveste si ori nu face nimic pt ca e neputiincios ori e de o cruzime hiperbolica. Stalin, Hitler, Jack Spintecatorul se simt rusinati fata de atrocitatile comise de d-zeul tau. Dar de , toate astea fac parte din planul lui preamaret pe care noi nu-l pricepem, dar noi suntem f inteligenti sa pricepem in detaliu ce vrea el de la noi. Scriptura aia numai sfanta nu e. Oricare dintre noi poate scrie o scriptura mult mai buna. Numai daca scoatem vreo 2 capitole de acolo gen Deuteronomul si Exodul, deja am imbunatatit-o cu vreo 50%.
  • +8 (18 voturi)    
    Saracii copii! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 13:12)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Nu le ajungea ca au fost nevoiti sa isi traiasca copilaria intr-o stare de indoctrinare obtuza si sarita de pe fix, acum vor ramane in continuare, dupa asa trauma psihica, in "grija" tatalui si al cultului penticostal binevoitor...
    Brr! Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa iasa din ei!
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:41)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Spune-mi si mie ce crezi ca ar putea sa iasa din ei? Eu nu stiu ce ar putea sa iasa din ei..
      • 0 (0 voturi)    
        Ar putea sa iasa POLITICIENI MARCANTI (Duminică, 26 februarie 2012, 10:06)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Ca de exemplu cei dis Pepiniera de la Arad:
        Falca, Seculici, Igash si noua Blonda de la Guvern
        (ministra muncii)
      • 0 (0 voturi)    
        chiar nu stiiiiii? (Duminică, 26 februarie 2012, 13:31)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui daniel

        traumatizati pe viata sa iti vezi propria mama care iti taie in fata ochilor propriul fracte...MAMA care este imaginea corecta si curata!
  • +1 (9 voturi)    
    Brasov (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 13:57)

    grigoras [anonim]

    Femeia aceasta este clar ca nu-i sanatoasa. Citatul din Biblie este total incorect, un copil il daruiesti lui Dumnezeu dandu-i o educatie crestina nu ucigandul! As zice ca vinovati moral sunt mai repede asistentii sociali ai Organizatiei pentru apararea drepturilor copilului, tatal copilului. Un asemenea om trebuia protejat sa ajunga intr-o asemenea situatie! Evident ca ea trebuie izolata pentru a proteja ceilalti copii! Atentie si la acestia!
    • 0 (0 voturi)    
      GRESIT (Duminică, 26 februarie 2012, 13:33)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui grigoras

      nesanatosi sunt cei care i-au spalat creierul cu aceste versete!
  • 0 (6 voturi)    
    Brasov (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:02)

    grigoras [anonim]

    Vizitiu...chiar trebuia afisat? As fi curios ce cunostinte despre religie are acest om. Ii recomand sa citeasca Istoria religiilor, si am siguranta ca inteligenta lui se va extinde cel putin cu 1 cm!
  • -1 (9 voturi)    
    Mai asteapta un copil acum ..... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:45)

    K Terinca [anonim]

    Ce-o sa faca cu el ?
    O sa-l decapiteze ea, sau o sa reuseasca autoritatile sa i-l ia viu dupa nastere?
    Anul si nasterea ....
    Ca deh, asa e religia lor.
    Penticoastali ?!?
    Ce-s astia?
    Un fel de animale cu chip de om?
  • +1 (7 voturi)    
    Obicei antic barbar (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:28)

    Rares101 [utilizator]

    Mi-aduc aminte ca la ora de romana m-am ridicat in picioare si i-am spus profesorului ca balada Mesterul Manole nu trebuie sa fie in programa scolara pt ca promoveaza o practica barbara a sacrificiului uman. M-au considerat toti sensibil dar putin deplasat, au spus ca e vorba de o legenda romaneasca samd.... In antichitate, in Orientul Mijlociu, cu precadere la evrei, bebelusii erau ingropati de vii la bazele unui templu sau o cladire mare ca sa trainuiasca. Si practica asta e descrisa si in biblie in vechiul testament, iar in noul testament nu-l vad pe Isus sa rectifice, ci el spune ca toata biblia trebuie respectata cuvant cu cuvant. Cam asta a facut si Monica acum cateva zile. A adus o ofranda zeilor pt a avea ea o viata mai buna pe pamant si ca sa aiba amandoi o viata mai buna in "ceruri'.
    Daca vreun crestin incearca sa argumenteze ca povestea lui Isus nu se termina si promoveaza acelasi lucru, sacrificiu uman, inseamna ca trebuie sa consulte un neurolog de urgenta.
    • 0 (0 voturi)    
      pui de marxist... (Duminică, 26 februarie 2012, 8:55)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Rares101

      pai daca parintii v-au educat dupa invataturile lui Lenin, Marx si Engels, de ce sa se mire cineva ca sustineti ceea ce sustineti... anticrestin, amoral si antisocial... si atat de violent!
      Probabil conform principiului "cine striga mai tare are dreptate"!?
    • 0 (0 voturi)    
      E bine sa fii informat (Vineri, 2 noiembrie 2012, 22:19)

      Kostynson [anonim] i-a raspuns lui Rares101

      Daca citeai putin din Biblie, macar pt informare sa vezi daca se poate ca un Dumnezeu ce pretinde a fi iubitor ar incuviinta o astfel de practica. In Legiea data lui Moise pe muntele Sinai este stipulat clar: "Sa nu existe la tine (in popor) oameni care isi trec prin foc fiul/fiica in cinstea lui Moloh (un zeu al paganilor din jurul poporului evreu)". Dimpotriva se spune: "aduceti copii vostri la mine ca Eu sa le dau pace, indurare, intelepciune in viata". Iar in Noul Testament Isus si-a pus mainile peste ei pt a le oferi atentie, grija, protectie in viata lor ce o aveau in fata! E bine sa nu se puna o fapta abominabila a unui individ cu caracter deviant in dreptul unui grup de oameni care nu au nici un fel de legatura cu astfel de practici!
      (Auto)Informare inainte de toate!
  • +5 (7 voturi)    
    Ipocrizie (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:52)

    DP [anonim]

    Mi se pare o mare ipocrizie sa aratam cu degetul ca e "penticostala"... Nebunia nu are religie. Fanatismul de asemenea are consecinte grave indiferent de religie.

    Acestea fiind spuse, oricine face generalizari de genul "penticostalii sunt..." la fel ca si cele de genul "romanii sunt..." greseste si da dovada de o incultura crasa. Si cu toate astea avem pretentia ca europenii sa nu ne judece prin prisma infractorilor care "ne reprezinta" ca si popor...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 26 februarie 2012, 9:10)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui DP

      Atata timp cat ea isi justiifica crima prin religie, e normal sa o aratam cu degetul pentru religia ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti chiar ipocrit sau mai nou (Duminică, 26 februarie 2012, 14:14)

      aa [anonim] i-a raspuns lui DP

      Political corect -
      Europenii ar trebui sa zica adevarul ca tiganii fura si cersesc si nu romani.
      Daca ar vrea sa nu fie cu adevarat ipocriti europenii, ar trebui sa zica ca europenii fura si cersesc si nu romanii.
  • +1 (3 voturi)    
    RELIGIA AR TREBUI INTERZISA (Duminică, 26 februarie 2012, 2:05)

    cipri [anonim]

    interzicerea religiei ar rezolva multe probleme, copilul ar fi fost inca in viata, iar oamenii mai feirciti,
  • 0 (0 voturi)    
    Comunicat (Duminică, 26 februarie 2012, 8:16)

    eu [anonim]

    Pozitia oficiala a Bisericii penticostale vizavi de caz: http://www.opiniacrestina.net/crima-de-la-brasov-comunicatul-bisericii-penticostale
  • 0 (0 voturi)    
    Femeia aceasta NU a fost inspirată de Dumnezeu... (Duminică, 26 februarie 2012, 10:34)

    raluca [anonim]

    Femeia aceasta spune contrarul a ceea ce spune Biblia. Niciunde in Biblie nu se porunceste uciderea copiiilor...

    Dumnezeu este mânios pe cei care practica astfel de obiceiuri (Levitic 20:3).
    In Vechiul Testament Dumnezeu porunceste:” Sa nu dai pe nici unul din copii tai sa fie adus ca jertfa lui Moloh , si sa nu pangaresti Numele Dumnezeului tau. Eu sunt Domnul. ”(Lev. 18:21)
    Avraam a fost doar incercat de D-zeu ca să vadă daca el il iubeste mai mult pe fiul sau sau pe Dumnezeu. Avraam nu și-a ranit în nici un fel fiul deoarece ingerul lui Dumnezeu i-a poruncit sa nu o faca ”Sa nu pui mâna pe băiat , si sa nu-i faci nimic; caci acum stiu că te temi de Dumnezeu...”Gen. 22:12
    • 0 (0 voturi)    
      Frumoasa incercare (Duminică, 26 februarie 2012, 15:39)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui raluca

      Biblia e plina de contradictii, iar cei religiosi iau pasajele care le plac.

      Asa poti sa spui ca si femeia asta a fost incercata dar ingerul nu a aparut. De ce nu a aparut?
      De ce Dumnezeu il pune pe cineva sa-si omoare copilul doar pentru a vedea daca se "teme" de el?

      Scuza-ma, dar acum femeia asta e considerata dusa cu pluta de toti, dar in vechiul testament o astfel de fapta e considerata "pilda". Si culmea e ca iudaismul, crestinismul si religia musulmana toate pornesc de la aceeasi carte si cu aceiasi "incercare" imbecila. Mai incolo se diferentiaza in functie de profeti, fii si interpretare.
  • 0 (0 voturi)    
    ACEASTA E JERTFA PLACUTĂ LUI DUMNEZEU... (Duminică, 26 februarie 2012, 11:16)

    raluca [anonim]

    Apostolul Pavel ne indeamna să ne aducem ”trupurile ca o jertfă vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu..”Romani 12:1.
    Adică să anihilăm dorințele noastre răutăciose, egoismul, dorința de răzbunare etc.... Textul continuă prin a ne îndemna la o dragoste neprefacută, la a ne ajuta unii pe alții, la bucurie, la încurajare, la smerenie, la a nu întoarce rău pentru rău, ci a ne ajuta chiar dușmanul.
    Atunci când vom asculta de D-zeu și vom împlini prin comportament aceste lucruri putem spune ca am adus o jertfă pe placul lui Dumnezeu. Cuvântul lui Dumnezeu trebuie interpretat în context ...
  • 0 (0 voturi)    
    Un articol echilibrat, bun pt. HotNews (Duminică, 26 februarie 2012, 13:18)

    Alin Cristea [utilizator]

    http://patrincaandrei.wordpress.com/2012/02/25/femeia-care-si-a-omorat-pruncul-si-religia-ei
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINEEE (Duminică, 26 februarie 2012, 13:37)

    Ana [anonim]

    atentie la ce spun vecinii - un covrig inghetat impartit la 6 copii, cu alte cuvinte lipsuri materiale si intrebare? de ce acesti smecheri care se autointituleaza - preoti - le spun acestora sa faca copii peste copii si ei in schimb nu au bani in buzunar sa le cumpere o prajitura, nu au venituri fixe lunare...de ce medicii nu le leaga trompele? de ce barbatii vor atatia copii daca ei nu au timpul necesar sa mearga la psiholog si sa mearga la servici deoarece trebuie sa stea cu cei mici? de ce oare ei barbatii isi bat joc de ele? oare de ce? nu exista lege parlamentara ...alo?? alo? daca nu ai venituri sa nu faci asa copii peste copii, dar TU nu ai bani de paine si lapte...oare cine este mai nebun? ea ca a fost manipulata groaznic sau toti cei care nu fac legi conforme unei vieti decente ? sau doctorii? sau barbatul ei care nu foloseste prezervativ? Cîta bataie de joc sa te folosesti de o secta...de niste oameni simpli pentru a nu le oferii copiilor un trai decent...faceau bunicii nostri cate 8 sau 9 copii, dar nu erau metode contraceptive, si atunci aveau resurse materiale si faina, tarata, struguri, fructe, legume, pamant la camp...aveau pe langa casa de toate..vaca///porc, dar aceasta femeie cum traia? in cate camere? care era hrana lor zilnica? nu cersit! ci hrana LOR!!!! rusine acestor secte din ROMANIA care imping tinerii sa faca copii peste copii care sunt lipsiti de mancare, dulciuri, fructe si sper sa-i pedepseasca intr-o zi legea pe acesti smecheri care le spala creierii cu versete din BIBLIE dar acesti copii nu au o banana pe masa sau o para ...si ii pun sa se ia la intrecere uite aia a facut 8 copii, 9 copii....sa le fie rusine acestora! Oamenii trebuie sa faca copii in functie de resurse materiale...ia ganditi-va ca si pana si animalele ...se miros si se uita....am vazut o emisiune pe discovery in care pasarea nu-l primea pe pasaroi daca NU avea casuta frumoasa...EA NU ESTE VINOVATA...vinovati dupa parerea mea sunt:
    - parlamentarii
    - doctorii
    - preotii,
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare (Duminică, 26 februarie 2012, 13:44)

    Ana [anonim]

    vacinii,

    eu propun ca acel Parlamentar arondat zonei unde s-a facut crima datorita unui verset din BIBLIE - asa zis verset cu o intelegere eronata sa faca urgent un proiect de Lege si sa propuna si opinia, presa si ceilalti sa voteze o LEGE in care sa le interzica dupa 2 copii, sa mai faca copii daca ei cersesc, daca ei nu au bani, resurse sa ii creasca...altfel acesti Parlamentari lasa un ABUZ si anume ce vina are de exemplu cel de-al cincilea copil sa vada crima facuta de mama? ce vina are el sa traiasca doar cu o bucata de covrig??? nu mi se pare normal ca si barbat sa faci atatia copii unei femei, dar tu iei sa nu-i oferi un concediu de odihna, un masaj, un inot sa nu ii oferi un buchet de flori de ziua ei...si doar sa o pui sa faca copii? ea pentru asta s-a nascut? bun ii face dar are cu ce sa-i creasca? care era suma veniturilor lor nete lunare??? ea este vinovata? NUUUU acel predicator care impinge familiile sa faca copii - ca la o intregere cine face mai multi...si noi mergem la cersit pentru secta noastra...chiar nu le este rusine? acestor predicatori? ei stau in vile, masini scumpe si aceste familii sufera...si vin pe asistenta sociala a noastra a tuturor, o alta intrebare de pus ..in ce spatiu locativ traiau cei mici si ce pamant cultivau pentru asigurarea unui TRAI DECENT? deci se incalca Constitutia in care se spune ca trebuie ca STAT sa asiguri un trai DECENT

    ARTICOLUL 47
    (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
    (2) Cetăţenii au dreptul la pensie, la concediu de maternitate plătit, la asistenţă medicală în unităţile sanitare de stat, la ajutor de şomaj şi la alte forme de asigurări sociale publice sau private, prevăzute de lege. Cetăţenii au dreptul şi la măsuri de asistenţă socială, potrivit legii.

    Deci daca aceste secte sunt mai tari ca si STATUL ROMAN si ca si Constitutie atunci aceste smenari sa le asigure TRAIUL DECENT acestor familii.,...am
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Marţi, 28 februarie 2012, 17:01)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Ana

      vecinii
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Duminică, 26 februarie 2012, 13:51)

    Ana [anonim]

    am vazut familii cu 14 copii sau cu 8 copii dar atentie daca ii intrebai daca au biscuiti pentru cei mici NU AVEAU! deci cine este mai nebun?? noi societatea civila ca toleram astfel de cazuri? sau acea femeie in lipsuri materiale, sufletesti si manipulata??? eu una acestei femei nu i-asi da NICI_O pedeapsa ...si anume ...ar trebui trimisa in vacanta undeva linistita fara sa aiba pe cap de hranit 9 guri, faceti un calcul matematic simplu - ei 7 unul mic in burta 8 si barbatul ei 9! si trebuie sa asiguri 9 mic dejun, 9 pranz si 9 cina!

    si mesele dintre - un fruct...cum spun medicii

    si acum intreb Parlamentarii....medicii...daca acesti 2 oameni nu au cum sa le asigure pe luna

    9*3 =27 de mese pe zi ori 30 zile 810 mese in sensul de hrana portionata - decai daca EL SI EA nu au aceste posibilitati va intreb pe dvs care sunteti lucizi la cap de ce sunt lasati sa faca atatia copii si sa-i infometeze?ce lege in ROMANIA spune sa facem copii si sa-i infometam si femeile sa ajunga sa innebuneasca din cauza problemelor zilnice, lipsuri materiale....imaginati-va ca ea nu are faina in hambare, o vaca sa-i dea zilnic lapte...si atunci ea este vinovata? NUUUUUUUUU acesti smecheri nenorociti de penticostali care i-au o BIBLIE in mana si cer zeciuiala si le interzic acestor amarati sa ia si POMANA...daca dvs care citit va moare mama sau tatal ...ei nu sunt lasati s aprimeasca pomana friptura, prajituri, apa, sucuri ca este PACAT
  • 0 (0 voturi)    
    raluca nu a citit toata biblia (Duminică, 26 februarie 2012, 14:23)

    Virgil [anonim]

    Jud 11:30
    2 Sam 12:15
    • 0 (0 voturi)    
      te înșeli... (Luni, 27 februarie 2012, 22:58)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      In Judecatori 11:30 se vorbește despre un juramânt făcut de Iefta. Ceva asemanator cu Mesterul Manole. Dumnezeu nu i-a poruncit nimic.

      2Sam 12:15 Contextul e mai larg ... E vorba de o neascultare a lui David fata de poruncile lui Dumnezeu, urmată de consecinte... Cand el si-a indreptat caile, Dumnezeu l-a binecuvantat astfel incat urmatorul fiu nascut din Batșeba a fost cel mai extraordinar imparat pe care l-a avut poporul vreodată...