UPDATE: Protestul a luat sfarsit, iar furnizarea energiei electrice s-a reluat. Aproximativ 50 de persoane din Sectorul 2 al Capitalei au protestat in urma penelor frecvente de curent

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2012, 21:46 Ultima ora


Aproximativ 50 de persoane din Sectorul 2 au declansat un protest spontan in urma intreruperilor repetate de energie electrica. Oamenii se plang ca de zece zile nu mai au curent, acesta fiind intrerupt de mai multe ori pe zi, transmite Realitatea TV.

Cei aproape 50 de oameni au blocat, pentru cateva zeci de minute, circulatia pe Soseaua Petricani din Bucuresti, potrivit Mediafax. Oamenii agita facturi si chitante care demonstreaza ca au platit la zi facturile de electricitate si spun ca refuza sa plece pana cand problemele nu se opresc.

Bucurestenii au cerut Primariei Sectorului 2 sa remedieze situatia, insa aceasta a acuzat Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE) de numeroasele probleme.

Mai multe cartiere din Bucuresti au fost afectate, miercuri dupa-amiaza, de o pana de energie electrica, transmit televiziunile de stiri. Potrivit informatiilor oferite de compania Enel, nu au avut curent electric locuitorii din Titan, Obor, Pipera si Timpuri Noi, o zona ce cuprinde circa 400 de blocuri.
 
Transelectrica a anuntat ulterior ca "pana de curent care a afectat miercuri partea de nord-est a Capitalei a fost provocata de o defectiune a liniei 220 kV Bucuresti Sud-Fundeni".

Enel a anuntat ulterior ca toate zonele din Bucuresti afectate de pana de curent au fost realimentate cu energie. Avaria a durat circa 40 de minute.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1187 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pe asa o vreme (Miercuri, 15 februarie 2012, 22:19)

    banateanul. [utilizator]

    nu este de mirare ca sa pice transformatoarele.
    Este o chestie logica, consumul fiind mare chiar foarte mare ,normal sa pice undeva.......
  • +1 (1 vot)    
    what? (Miercuri, 15 februarie 2012, 22:25)

    spy [utilizator]

    ce treaba are ANRE-ul cu penele de curent?
  • +1 (1 vot)    
    Asa, frate! (Miercuri, 15 februarie 2012, 22:48)

    Alex [anonim]

    Sa nu mai acceptam mizeriile sistemului! Protestul este solutia! Am inghitit destul!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este adevarat (Miercuri, 15 februarie 2012, 22:58)

    anonim [anonim]

    Nu exista nicaieri pene de curent, doar a anuntat basescu asa ceva.
    Penibil
  • 0 (0 voturi)    
    Protestul a luat sfarsit, iar furnizarea energiei (Joi, 16 februarie 2012, 0:00)

    Bancheru [anonim]

    Aceasta societate trebuie ori complet reorganizata ori desfiintata. Este o rusine ce se intampla cu intreruperile de curent electric in unele sectoare din Bucuresti. Aceste intreruperi au loc de 3-4 luni nu de cand a nins si a venit gerul. Nu exista nici-o explicatie plauzibila. Eu locuiesc in sectorul 4 si avem dese intreruperi de la cateva minute la cateva ore in zona strazilor 11 Iunie, Gramont, Justitiei, Regina Maria etc. De asemenea sunt intreruperi dese si de lunga durata (peste 10 ore) in sectorul 5 in zona strazilor Suhaia, Nedeia, Pieptanari, Drumul gazarului si alte strazi adiacente. In momentul unui apel la telefonul de deranjamente 0219291 ti se prezinta tot felul de informatii privnd strazile pe care sunt intreruperi de lumina si durata aproximativa de remediere. Aceasta societate in loc sa efectueze investitiile necesare bunei functionari a retelelor de distributie a energiei electrice face lucrai de neinteles pentu noi cetatenii. Sa luam de exemplu strada 11 Iunie din sectorul 4. Acum 4-5 ani strada a fost complet renovata (au fost inlocuite toate conductele subterane de apa, gaze si electrice,
    s-a inlocuit calea de rulare pentru tramvaie si s-au inlocuit stalpii vechi din beton cu altii tot din beteon pe care sunt monte cablurile electrice, cablurile de telefonie, de transmisii TV prin cablu si de internet). Cu toate acestea, la inceputulul lunii ianuarie 2012
    (inainte de inceperea ninsorilor) au inceput o serie de lucrari pe ambele trotuare ale strazii (s-au spart trotuarele, s-au sapat santuri si s-au introdus noi cabluri electrice. Lucrarile au ramas neterminate din cauza inrautatirii vremii. Circula zvonul ca se intentioneaza inlocuirea actualilor stalpi de beton, aflati in stare buna cu altii din fier. Deci cine mai intelege de ce se fac aceste lucrari si mai ales de ce in miezul iernii cand am avut o vreme excelenta datorita toamnei tarzii si relativ calde.
  • 0 (0 voturi)    
    punem pariu (Joi, 16 februarie 2012, 10:14)

    electricianul [anonim]

    ca'i vo revedea curand, poate chiar in seara asta ?
  • +1 (1 vot)    
    de fapt... (Joi, 16 februarie 2012, 11:45)

    geo [anonim]

    in zonele acelea mentionate de @Bancheru locuieste o anumita populatie a carei incalzire se face in principal pe baza de curent...si este normal sa pice trafo-urile indiferent cit ar fi ele de moderne...sau puternice...