UPDATE Toate cartierele din Bucuresti afectate de pana de curent au fost realimentate cu energie

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2012, 18:33 Ultima ora


Mai multe cartiere din Bucuresti au fost afectate, miercuri dupa-amiaza, de o pana de energie electrica, transmit televiziunile de stiri. Potrivit informatiilor oferite de compania Enel, nu au avut curent electric locuitorii din Titan, Obor, Pipera si Timpuri Noi, o zona ce cuprinde circa 400 de blocuri.

"Ca urmare a unei avarii in instalatiile Transelectrica, sase statii ale Enel Distributie Muntenia care alimenteaza partea de nord-est a Capitalei, respectiv zonele Titan, Obor, Pipera, Timpuri Noi, au ramas fara curent electric", a precizat compania Enel, citata de Mediafax.

Compania a precizat ca in prezent se fac manevre pentru preluarea consumatorilor pe alte surse si restabilirea alimentarii cu energie electrica.

Transelectrica a anuntat ulterior ca "pana de curent care a afectat miercuri partea de nord-est a Capitalei a fost provocată de o defecţiune a liniei 220 kV Bucureşti Sud-Fundeni".

Avaria a afectat cartierele din zona nord si nord-est a Capitalei, in special in sectoarele 1 si 2.

UPDATE 18:40: Furnizarea de energie electrica a fost reluata in unele zone afectate de pana de curent.

UPDATE 19:05: Enel a anuntat ca toate zonele din Bucuresti afectate de pana de curent au fost realimentate cu energie. Avaria a durat circa 40 de minute.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4409 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ce s-a mai furat acum? (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:39)

    Vizitiul [utilizator]

    Sunt curios care este cauza penei de curent.
    • +1 (9 voturi)    
      pe surse (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:46)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Premierul Mihai-Razvan Ungureanu a declarat ca, in loc sa stea la carciuma, oamenii ar trebui sa iasa si sa produca energie electrica.
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:22)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Buna asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Un stilp cazut probabil (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:28)

      bibicul [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Au mai pus un stilp jos. Nu ar fi primul. Se pare ca a devenit sport in zona Bucuresti. Furt de ancore.
    • +1 (1 vot)    
      a devenit ceva frecvent (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Acum vreo 2 saptamani, in Bucuresti Militari, au palpait becurile timp de vreun minut, dupa care tensiunea a scazut la 160V si a ramas asa timp de cateva ore. A urmat apoi o pana de curent timp de alte cateva ore. Majoritatea aparatelor au acum surse universale, dar unele nu cred ca au supravietuit evenimentului. Nu pot sa nu ma felicit de fiecare data pentru UPS-ul ieftin pe care l-am cumparat acum vreo 3 ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Tare UPS-ul tau (Miercuri, 15 februarie 2012, 21:13)

        volticius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        UPS-ul tau ieftin ofera si protectie la spike-uri?
  • +1 (1 vot)    
    Titan (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:39)

    Titan [anonim]

    In titan a revenit curentul acu 5 minute
  • +1 (9 voturi)    
    Cred ca nu s-a aprobat... (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:39)

    George [anonim]

    ... sistarea exportului de energie electrica, si ai dracu' straini sug din energia noastra! Ei nu au auzit ce a zis Basescu acum 2-3 zile, ca oamenii muncii nu vor suferi de vreo pana de curent?
    • +1 (7 voturi)    
      Gogu de la Electica (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:45)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai si ce vrei, sa schimbe Basescu sigurantele electrice cu unele mai mari ca sa nu mai sara la supraconsum?
    • -2 (4 voturi)    
      curent (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:01)

      eu [anonim] i-a raspuns lui George

      In Obor nu. Asta e nesimtire si bataie de joc.....!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Cauza defectiunii (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:16)

    Munch [utilizator]

    Poate sa fie o defectiune pe partea de inalta, dupa marimea defectului probabail pe 220kV sau 400kV. Mai ales ca e in curte la Transelectrica. Cand da afara o statie de inalta, repunerea in sistem (sau manevra de comutare pe alta linie) se face cu acordul dispecerului national si dureaza cateva ore. Sau cel putin asa era pe vremea cand lucram eu in sistem.
    Problema cu lipsa de energie in sistem este o prostie, probabil un motiv pentru noi scumpiri sau alte manevre politice. Nu mai avem industria energofaga de pe vremea lui Ceausescu, de fapt nu mai avem industrie.
  • -1 (5 voturi)    
    Vad ca e pe toate canalele tv (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:20)

    dragos234 [utilizator]

    Acum, daca s-a luat lumina in Bucuresti trebuie sa ne luam toti cu mainile de cap?
  • +2 (2 voturi)    
    pe colentina nu e curent (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:41)

    ana [anonim]

    pe colentina, intersectia cu teiul doamnei nu este curent. sunt deja 2 ore!!! si nici caldura nu avem!!
  • +1 (1 vot)    
    mincinosi! (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:53)

    ana [anonim]

    sunati la 0219291, formati 12 si ascultati mesajul! spun ca in jurul orei 21 vor remedia!
  • +1 (1 vot)    
    Nu e adevarat (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:01)

    Madalina Fodolica [anonim]

    La Bucur Obor e oprit curentul si acum!!!!
    • +1 (1 vot)    
      MINCIUNI (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:17)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Madalina Fodolica

      Ceva se intampla si o parte din dristor - vitan este curentul cazut !! Asta e nesimtire ceva se intampla !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Valeu... (Joi, 16 februarie 2012, 1:28)

    Andrei966 [utilizator]

    cati au net pe mobil si laptop-uri incarcate..si eu n-am.. va trebui sa iau masuri in aceasta privinta..