Craiova: Un avion cu 48 de calatori la bord a derapat la decolare si a iesit in afara pistei

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 12:45 Ultima ora


Un avion cu 48 de calatori la bord a iesit de pe pista, luni, pe Aeroportul din Craiova, dupa ce a derapat din cauza zapezii cand incerca sa decoleze, informeaza Mediafax. Pasagerii cursei cu destinatia Timisoara sunt in siguranta.

Potrivit directorului Aeroportului Craiova, Mircea Dumitru, avionul, care trebuia sa decoleze la ora 10:15, a incercat sa plece la ora 11:00, insa nu a reusit.

"In momentul in care avionul se pregatea sa decoleze, din cauza zapezii a derapat si a iesit de pe pista, in dreapta. Pasagerii care urmau sa plece la Timisoara sunt in siguranta", a declarat directorul Mircea Dumitru.

Mediafax informeaza ca, la ora 12:23, pasagerii erau in sala de asteptare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4165 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Suna serios... (Luni, 13 februarie 2012, 13:03)

    ddanescu [utilizator]

    Avioanele nu au voie sa alunece de pe pista ca cateii la patinoar... Pista a fost curatata? Avionul a fost dezghetat cum trebuie inainte de decolare. Daca nu, de ce l-au lasat sa plece in conditii nefavorabile?
    • +1 (1 vot)    
      Comandantul decide (Luni, 13 februarie 2012, 13:25)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

      Comandantul aeronavei este cel care decide daca decoleaza, aterizeaza sau nu. Decizia nu e a altcuiva.
      Ceilalti au doar datora de a-l informa asupra situatiei meteo, a pistei si a altor aeronave (esalonarea).
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Luni, 13 februarie 2012, 13:57)

        ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Asa este, capitanul decide. Care probabil era sub presiune sa ajunga cu duca aeronava la Timisoara pentru urmatoarea cursa. Dupa ce zice iRealitatea, se pare ca avionul a avut avarii serioase.

        Ridica totusi semne de intrebare despre infrastructura de la Craiova, care are aspiratii de aeroport international, si cat de capabila este sa faca fata la situatii extreme.

        Daca ei si-au facut treaba, cinste lor, dar va fii important sa vedem cat de mult va fii investigata treaba asta cand PSD-ul local (aka prefectul Prioteasa) este puternic implicat in dezvoltarea aeroportului.
        • 0 (0 voturi)    
          precizare (Luni, 13 februarie 2012, 14:38)

          zxcv [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

          Preoteasa nu e prefect, e presedintele consiliului judetean, prefect este Giugea de la PDL. Intradevar aeroportul s-a modernizat ceea ce e un fapt pozitiv si pentru care cei care s-au ocupat merita sa fie apreciati indiferent de partid, iar aceasta este o intamplare nefericita care se putea petrece si in alte locuri.
          • 0 (0 voturi)    
            Scuze... (Luni, 13 februarie 2012, 15:30)

            ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

            ...am incurcat rolurile.

            Mi-as dorii foarte mult sa fii fost o intamplare nefericita si nu o problema de sistem. Si poate a fost asa. Mi-as dorii foarte mult ca Aeroportul Craiova sa reuseasca si sa pot sa zbor acolo cu un sentiment de siguranta.

            Dar totusi n-ar trebuii sa se intample, daca este nevoie sa se repare ceva, sa se repare. Sper doar ca cine e in spatele proiectului sa fie onest si sa investeasca in masuri - alte alternative nu sunt.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu mai fi asa de anti PSD (Luni, 13 februarie 2012, 14:43)

          orly [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

          Deci in aceasta situatie nu este Ponta de vina. Prioteasa a castigat pentru ca alternativa era sa il alegem pe Berceanu, si asta nu se va intampla in veci in oltenia. Din nefericire niste destepti din PDL l-au pus ministru, nasol, dar nu PSD a fost de vina.
          Aeroportul este operational, cat de cat, pentru ca nu are contract semnat cu Delta ACM pentru dezapezire, altfel era inchis si acoperit de gramezi organizate de zapada ca si restul Craiovei.
          Intradevar pista trebuia sa fie curatata pana la asfalt, desi ninge. Dar capitanul avea decizia finala si trebuia sa verifice calitatea pistei si sa fie atent la viraje.
    • +1 (1 vot)    
      Limba romana, nota 3! (Marţi, 14 februarie 2012, 13:58)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      ca cateii zici...
  • +4 (4 voturi)    
    clar (Luni, 13 februarie 2012, 13:39)

    Riker [anonim]

    Picard e de vina.
  • +1 (3 voturi)    
    Mai fratilor ! (Luni, 13 februarie 2012, 14:02)

    mircea [anonim]

    :)
    Mai fratilor , pai fusei asara , cu zarghitul de Suca ..sti nepotu' a lu Veta lu zapacitu. Pai cum va spusei , fusei asara pe la Suca si ce-mi zce nebunu .. Ba ' unchiule .. io am un pfa si as vrea asa .. sa fac o afacere . Vorbii asara cu sefu Nicu , a lu ' Titi a lu Fleasca . Ce nu stii ?! Sa -mi inchirieze campu ' ala mare de la aeroport sa -mi deschiz patinuar . Si , facui , vorbi si gata treaba . Asar dadui drumul la tri hidranti si gata . pana dimineata aveam patiunuaru gata . Ce uita-i io sa il intreb si nici el nu putu sa-mi spuna ,,, .. e daca cursa de dimineata , intarzaie olecuta sau macar sa puna dreaqu lanturi pe roti .
    Acu' patinara un pic ce mai ... patinara un pic de se inmuiara toti la cur . Se facura asa mai stacojii la fata si un pic de maro mai pi jos pi la izmene ...
    :))
    • +1 (1 vot)    
      patinuaru (Luni, 13 februarie 2012, 14:57)

      alcapraz [anonim] i-a raspuns lui mircea

      stacojii, stacojii .. dar se speriara asa de tare de sarira din avion si nu alta - coaste si picioare frante ...
  • 0 (0 voturi)    
    decolare? (Luni, 13 februarie 2012, 14:21)

    Istvan [anonim]

    Eu presupun c-a derapat in timpul deplasarii catre pista, la vreo curba, daca derapa in timpul decolarii se termina urat, avand in vedere viteza....
    • 0 (0 voturi)    
      pai s-a terminat urat (Luni, 13 februarie 2012, 15:14)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Istvan

      Din spusele unei pasagere: avionul a derapat, a lovit pista cu aripa, aripa care a luat foc. Stewardesele nu au fost in stare sa desfaca toboganele si lumea efectiv a sarit din avion in zapada. In urma sariturii o femeia s-a ales cu o fractura de coloana vertebrala.