VIDEO Verestoy Attila a fost ranit intr-un accident rutier. Din primele cercetari rezulta ca senatorul UDMR a intrat cu masina pe contrasens

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2011, 18:35 Ultima ora


Senatorul UDMR Verestoy Attila a fost ranit, joi seara, dupa ce a fost implicat intr-un accident rutier, potrivit Agerpres.

UPDATE 22.30: Verestoy Attila va fi internat la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, purtatorul de cuvant al acestei unitati sanitare, Bogdan Oprita, declarand, joi seara, ca parlamentarul a suferit mai multe fracturi in urma accidentului rutier in care a fost implicat.

UPDATE: Potrivit purtatorului de cuvant al IPJ Cluj, Alma Brehariu-Bruja, din primele cercetari rezulta ca Verestoy Attila a intrat cu masina pe contrasens, scrie agentia de presa citata.

''Din primele cercetari s-ar parea ca soferul autoturismului, care circula din directia Cluj-Napoca inspre Oradea, a patruns pe contrasens, unde a intrat in coliziune cu un autotren'', a precizat Alma Brehariu-Bruja. Purtatorul de cuvant al IPJ Cluj a mai spus ca in cauza s-a deschis o ancheta pentru a se stabili cu exactitate imprejurarile in care s-a produs accidentul.

Surse medicale au declarat ca accidentul a avut loc in localitatea clujeana Izvorul Crisului. Senatorul a fost internat la Unitatea de Primire a Urgentelor Cluj si se afla in stare stabila. Verestoy Attila a suferit un traumatism cranio-cerebral minor, fara pierderea cunostintei, si un traumatism toracic.

"Intr-adevar este la noi. Chiar eu am vorbit cu el si este intr-o stare stabila, dar ne-a rugat sa nu dam mai multe detalii", a declarat directorul Spitalului Judetean, dr. Cristiana Ciortea, citat de CityNews.ro.

Din primele informatii rezulta ca senatorul se angajase intr-o depasire cu masina pe care o conducea, care a fost lovita de un TIR care venea din sens invers.



Transportat cu avionul la Bucuresti

Senatorul UDMR Verestoy Attila va fi internat la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, purtatorul de cuvant al acestei unitati sanitare, Bogdan Oprita, declarand, joi seara, ca parlamentarul a suferit mai multe fracturi in urma accidentului rutier in care a fost implicat.

Bogdan Oprita a spus ca Verestoy Attila are o fractura la gamba, o fractura la o mana si o fractura de clavicula si va fi internat la Spitalul de Urgenta Floreasca.

El a precizat ca s-a luat decizia de a-l transporta la Bucuresti la cererea acestuia, mai ales ca la Cluj se afla un avion cu echipaj SMURD la bord, care a preluat si un copil cu arsuri, ce a fost transportat la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitala.



Citeste mai multe despre   
















7805 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    diehard (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:39)

    Mazeta [utilizator]

    Pt fiecare jeep exista un TIR. Poate data viitoare.
    • +26 (30 voturi)    
      exact (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:21)

      unul [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Exact, sa scoatem cat mai multe tiruri pe sosele :)))
    • -2 (14 voturi)    
      update (Joi, 17 noiembrie 2011, 22:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca este inconstient sau are un puternic traumatism cranian. Altfel, nu vad motivul pentru care isi risca viata prin spitalele romanesti, "reformate" de guvernul din care face parte.
    • +7 (7 voturi)    
      Daca (Vineri, 18 noiembrie 2011, 8:30)

      Florea Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca era un amarat cu un Logan iar vedeam vreo 4 morti.
      Oricum, ca un detaliu, acum dimineata am auzit pentru prima oara si expresia "a intrat in derapaj"... se fac pregatirile pentru spalarea pacatelor :(
      • +1 (1 vot)    
        SUV vs TIR, SUV vs Logan (Vineri, 18 noiembrie 2011, 18:22)

        ics [anonim] i-a raspuns lui Florea Daniel

        Noroc ca era autotren. E ciudat... parca asa se zicea si de Huidu, ca a derapat, nu ca ar fi mers cu viteza.
        Dupa cum zici tu, noroc ca nu era un Logan, ca altfel il compatimeam cum va trai saracul pentru restul vietii cu asa trauma...
    • +2 (2 voturi)    
      Fapt divers... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 12:21)

      Sevraj [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Este foarte amuzant cum toata lumea crede ca avea jeep, desi nu e precizata marca masinii. Pentru conformitate, este vorba de un AUDI A8, o masina buna si sigura (dar si scumpa, bineinteles, chiar mai scumpa ca jeep-ul). Nu stiu daca conteaza oarte mult ce masina era, dar m-am gandit ca e o precizare care merita facuta pentru intregirea articolului. Ba mai mult, cred ca multa lume ar vrea sa stie ce masina era.
    • +1 (1 vot)    
      De unde ai scos ca a fost un JEEP, (Vineri, 18 noiembrie 2011, 13:05)

      Izolatu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      cand el conducea un Audi S8 ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Duminică, 20 noiembrie 2011, 10:13)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ar fi buna teorema ta dar din pacate pt Jeepul lui Huidu a existat doar un Logan cu morti.Partea cu data viitoare ne da totusi sperante
  • +40 (42 voturi)    
    drum bun (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:39)

    vasile [anonim]

    si nu te vom regreta! nici noi, nici ANI, nici padurile patriei, atatea cat au mai scapat de tine..
  • +28 (30 voturi)    
    noroc mare (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:43)

    cristi_an [anonim]

    peste fericitii care au fost in spatele tirului
  • +40 (42 voturi)    
    Ce cara Tirul? (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:52)

    cristi767 [utilizator]

    Sunt curios daca nu cara cumva TIR-ul cherestea sau busteni... Doar de curiozitate!
  • +26 (28 voturi)    
    Pe de o parte (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:58)

    a_claudiu [utilizator]

    Ma bucur ca a fost un tir si nu o dacie ca mai inainte.
  • +30 (32 voturi)    
    ehe (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    Dumnezeu nu bate cu parul. Oricum in tara lui cherestoy nu cred ca mai sint multi pari, a avut el grija sa-i taie.
    • +23 (25 voturi)    
      Asa am zis si eu cand am citit... (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:58)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ...dar din pacate, a fost doar o bataie pe umar, asa de atentionare.
  • +26 (30 voturi)    
    PROBABIL.... (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:00)

    geanin [anonim]

    o fi crezind ca are imunitate si in fata TIR-ului.....
  • +23 (25 voturi)    
    n-a crapat? (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:10)

    aaaagkjaja [anonim]

    pacat...Inseamna ca nu am pierdut nimic
  • +29 (31 voturi)    
    Blestemul (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:14)

    Dragos [anonim]

    L-a ajuns si pe el blestemul padurii....
  • +46 (46 voturi)    
    Toti primim ceea ce meritam (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:18)

    LEHEL [anonim]

    Sunt secui,dar, sincer,il urasc pe omul asta si hoarda lui de hoti.Stiti ceva?Nu conteaza daca esti maghiar,roman sau sas,sau tigan,atata timp cat esti hot si corupt! Omul asta imediat dupa revolutie,a pus mana pe fabrica de mobila din Odorheiu Secuiesc din care a facut milioane de euro,impreuna cu alti hoti (si din udmr,si din psd,pdl,etc.) si-au impartit pur si simplu padurile tarii intre ei! //(editat de HotNews.ro)
  • -15 (19 voturi)    
    secui ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 20:03)

    csaba [anonim]

    daca te cheama Lehel, nu esti secui. cauta-ti stramosii, au fost romani asimilati in secuime.
    • +10 (10 voturi)    
      Uite ca ai dat-o in bara (Joi, 17 noiembrie 2011, 22:57)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui csaba

      Nimeni nu e pur ca tine "Ciobo"... "Pamfletaru" ma face roman sau secui? Poate rus sau german... Cred ca a cam gresita logica ta...
  • +21 (21 voturi)    
    Culmea este (Joi, 17 noiembrie 2011, 20:12)

    Ioan Racariu [anonim]

    ca secui de-ai lui, proprietari de drept (de paduri) nu au reusit sa intre in posesia padurilor . Iar cand au intrat, doar pe CF scria padure, ca in realitate nu mai ramasese decat fanat sau pasune . Cazuri concrte in Ditrau . Imi pare rau ca nu am putut sa ajut oamenii aceia .
    Dumnezeu nu l-a vrut acum .
    Totusi Doamne, nu ni-l lasa noua de tot pe cap !
  • -6 (14 voturi)    
    "Verestoy Attila a fost ranit..." (Joi, 17 noiembrie 2011, 21:34)

    lilly [anonim]

    Constat, stupefiata, ca necazul unui om a devenit "subiect" "Hot news". Mai mult de-atat, este "comentat"...(Intre timp pot urmari "linistita" emisiuni de genul"Acces di(n)rect" la "Ora fericita"!
    • +11 (11 voturi)    
      ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 23:35)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui lilly

      Necazul? Unui om?

      Necaz ne e noua, ca Drujba lui Dumnezeu e doar putin zgariata, nici macar impactul cun un TIR nu poate sa o faca sa-i sara lantul.

      Om? Daca era om, ii pasa ce lasa in urma lui. E lacusta...
  • +8 (12 voturi)    
    Spune-mi padure.... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:25)

    Soso [anonim]

    .......nu mai suntem Decat doi copaci/ vor veni Kerestoi sa ne tunda.....
    De ce mor cate 14 oameni nevinovati loviti de un tir si unu ca asta e dus cu avionul la urgenta??? Oare.....pana si pe Dumnezeu l-au mituit?? De aceea se zice ca Romania este tara ocrotita??? Am spaguit pana si zeii??? Sau sa inteleg ca de fapt cei care mor nevinovati sunt mai fericiti cau s-au eliberat, pe cand noi ne traim veacul aici langa asemenea "norocosi " ?
  • +6 (6 voturi)    
    gdans (Vineri, 18 noiembrie 2011, 2:44)

    gdans [utilizator]

    Karma si padurile.
  • +5 (9 voturi)    
    contrasens (Vineri, 18 noiembrie 2011, 3:22)

    unul_care_iese_in_strada [anonim]

    Pe contrasens este UDMR-ul de la infiintare.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:25)

    cetatean [anonim]

    Dar de cine s-a lovit ?
  • +2 (2 voturi)    
    Un maghiar (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:02)

    hm [anonim]

    Sunt de acord cu "urarile de bine" de mai sus. Sper insa ca ele vin pentru calitatea de politican corupt, nu pentru faptul ca este maghiar.
    Nu cred ca suntem vinovati pentru ca hotii si idiotii nostrii sunt in parlament sau in guvern. Asa cum nici romanii de rand nu sunt vinovati de hotii si idiotii lor din parlament si guvern.
    Eu sper ca daca in locul lui ar fi fost un alt politician corupt (de ex. adrian nastase sau vasile blaga) ar fi primit la fel de multe sincere "urari".
    • +3 (3 voturi)    
      stai linistit (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:29)

      CAlex [utilizator] i-a raspuns lui hm

      N-are nimeni nimic cu maghiarii, nu te ambala.

      Si eu sunt curios sa aflu "imprejurarile" derapajului necontrolat, sunt convins 100% ca nu o sa spuna nimeni ca era vorba de depasire, si martorii o sa se evaporeze.

      Sper ca soferul TIRului sa fie in regula.
  • +1 (1 vot)    
    ministerul sanatatii la UDMR (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:06)

    buha [utilizator]

    Asta o fi motivul pentru care s-a dispus sa fie transportat cu avionul la bucuresti un accidentat cu piciorul rupt?

    Cati pacienti romani in stare grava primesc avion pentru situatii urgente?
    • +1 (1 vot)    
      hmmm (Vineri, 18 noiembrie 2011, 14:21)

      me [anonim] i-a raspuns lui buha

      am avut si eu un comentariu relativ similar mai devreme (inainte de update) dar nu s-a aprobat... dracu stie d c....

      in fine... da ... ma mir ca au observat atat de putini lucrurl asta...

      accidentul nu pare grav... d c a fost transportat la bucuresti cu avionu?! sunt oameni care sunt in situatii mult mai grave si nu ii baga nimeni in tara...
      traiasca minunata romanie:(
  • 0 (0 voturi)    
    a intrat cu masina pe contrasens (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:39)

    alecu [anonim]

    Ei, bine a facut!Poate ca asa o sa isi aduca aminte de raul care l-a facut.
    Poate ca o sa isi dea seama ca toti bani furati din distrugerea padurilor nu ajuta la nimic...si ca viata e una ...poti alege sa o traiesti demn sau nu!
    Dar ce spun eu nu sunt valori compatibile cu clasa politica romanaesca....asa ca ce a patit asta, sa repare medici cu salariu de mizerie...sau sa mearga in Austria ...ca la cati copaci a taiat, si a furat ...poate..nu?
    • +1 (1 vot)    
      carpe diem (Vineri, 18 noiembrie 2011, 11:18)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui alecu

      asta face domnul n cauza... isi traieste viata cum crede el de cuviinta. Are nevoie de bani pt. a-si indeplinii visele si singura sursa pe care o poate accesa e furtul, distrugerea, coruptia etc.
      Dar in principiu va urmeaza sfatul: ai o viata - traieste-o(lui i se pare ca e mai demn decit un amarit intr-un logan care nu poate intra pe contrasens cind vrea el)
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtire pana la capat.. (Vineri, 18 noiembrie 2011, 21:07)

    gl [anonim]

    Se pare ca unii primesc "atentie" deosebita si tratament "aerian" pentru niste rupturi banale, pe cand altii care stau sa moara abia primesc ingrijiri la urgenta. Sunt din Cluj, am fost si eu la urgenta cu o taietura mai neimportanta si cat am stat acolo pentru o cusatura (adica vreo 7 ore!!!, da vorbim de urgenta din Cluj) au fost adusi acolo diferiti oameni, doi dintre ei victimele unui accident rutier grav (unul avea capul bandajat in totalitate), si nimeni nu s-a uitat la ei timp de vreo 4 ore. Si pentru nesimtitul asta repede zboara elicoptere si vine SMURDul sa-l ia (in alt ordine tot respectul pentru aceasta organizatie si arabul din fruntea ei) sa-l duca la Bukale. Cu "scuza" ca au mai transportat un alt bonav cu arsuri....Hotule...lasa-ne...