Justine Henin s-a calificat in finala de la Australian Open dupa ce a invins-o pe Jie Zheng una dintre marile surprize ale competitiei. A fost 6-1, 6-0 pentru fostul lider mondial. In marea finala, Henin va da piept cu Serena Williams, americanca depasind-o foarte greu pe Na li, scor 7-6 (4), 7-6 (1).

Aflata la primul turneu de Mare Slam dupa revenirea in activitate, Henin a avut un meci relativ usor, Jie Zheng fiind depasita categoric cu 6-1, 6-0. Justine a avut nevoie de 27 de minute pentru a castiga primul set si de alte 24 de minute pentru a se impune.

Justine Henin - Jie Zheng 6-1, 6-0

Serena Williams a avut nevoie de doua seturi decise la tie-break pentru a ajunge in ultimul act de la Australian Open. Na Li, a 16-a favorita a turneului, a jucat foarte bine impotriva liderului mondial, Serena s-a impus in primul set dupa 58 de minute, scor 7-6 (4). Lucrurile nu s-au schimbat prea mult nici in setul doi, mentiunea fiind doar ca mezina familiei Williams s-a impus cu 7-1 in tie-break (dupa 64 de minute).

Serena Williams - Na Li 7-6(4), 7-6(1).

Marea finala dintre Serena si Justine va avea loc, sambata, pe Rod Laver Arena.