Optimile probei masculine de simplu de la Toronto au avut loc joi, unde principalii favoriti, printre care Novak Djokovic, Stan Wawrinka sau Kei Nishikori, si-au asigurat locul in sferturile de finala ale competitiei. Rogers Cup este dotat cu premii totale de 4.089.740 de dolari si se desfasoara la Toronto, in perioada 25-31 iulie.

Stan Wawrinka, la turneul de la TorontoFoto: rogerscup.com

Novak Djokovic, numarul unu mondial, s-a impus usor in fata cehului Radek Stepanek (37 ani, 34 ATP), cu 6-2, 6-4. In sferturi, Djokovic il va intalni pe cehul Tomas Berdych (8 ATP), care a trecut de americanul Ryan Harrison (144 ATP) cu 6-4, 6-7 (2/7), 6-4.

Stanislas Wawrinka s-a calificat in sfeturile Mastersului de la Toronto, dupa ce a obtinut prima victorie din cariera in fata lui Jack Sock, scor 7-6 (7/3), 6-2. Elvetianul a avut nevoie de tie-break sa se impuna in primul set, insa setul doi si l-a adjudecat dupa doar 29 de minute.

In aceeasi faza a competitiei s-a calificat si japonezul Kei Nishikori (6 ATP), dupa ce a trecut de americanul Rajeev Ram (25 ATP), scor 6-3, 6-4.

Partida dintre Gael Monfils (14 ATP) si David Goffin (11 ATP) a durat 2 ore si 14 minute. Fancezul a luat primul set la tie-break si l-a pierdut pe al doilea cu 2-6. In decisiv, Monfils s-a impus cu 6-4. In sferturi, francezul va juca impotriva canadianului Milos Raonic (7 ATP).

Veteranul Ivo Karlovic (37 de ani, 27 ATP) a fost eliminat de bulgarul Grigor Dimitrov (40 ATP), care s-a impus cu 6-3, 7-5.