​Anna Karolina Schmiedlova, castigatoarea din 2015 a competitiei si locul 41 WTA, a fost eliminata in primul tur de la "BRD Bucharest Open", turneu dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Anna Karolina SchmiedlovaFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Anna a fost depasita in trei seturi, scor 6-4, 1-6, 7-5, de Aliaksandra Sasnovich (Belarus), locul 104 WTA, dupa o partida care a durat doua ore si 24 de minute. Schmiedlova a condus in setul decisiv cu 5-2 si a ratat o minge de meci la 5-4.

Luni s-au disputat si ultimele partide din calificarile turneului, pe tabloul principal ajungand urmatoarele sportive: Misa Eguchi (Japonia, locul 159 WTA), Isabella Shinikova (Bulgaria, locul 156 WTA), Elitsa Kostova (Bulgaria, locul 136 WTA) si Nadia Podorska (Argentina, locul 250 WTA).