[P] Prima facultate americană de business din România și-a deschis porțile în București

de     Smile Media
Miercuri, 10 iulie 2019, 12:23 Actualitate | Studenti in strainatate


Tiffin University, Romania
Foto: Tiffin University
​Absolvenții de liceu care vor să-și dezvolte abilitățile antreprenoriale au acum posibilitatea să urmeze cursurile unei facultăți de business după o programă americană, care le oferă o experiență educațională și personală superioară, prin abordarea Learning by doing. Universitatea Tiffin din SUA a deschis la București prima facultate 100% americană - Facultatea de Administrarea Afacerilor. Cei care se înscriu în anul universitar 2019 - 2020 beneficiază de burse în valoare de 4.000 Euro pe an.

Tinerii au acum oportunitatea de a urma un program de licență 100% american fără să fie nevoiți să plece la studii peste ocean, pentru că la București a fost deschisă Facultatea de Administrarea Afacerilor, de către renumita Tiffin University din Ohio, SUA, care desfăsoară de 20 ani în București programul de Executive MBA (Locul 1 în ultimul top MBA al Ziarului Financiar).

Cursurile sunt predate în campusul amenajat în centrul capitalei, de către profesori americani, care vor veni special în România, în acest scop. Numele cursurilor, tematica, forma de predare și de desfășurare sunt identice cu cele din Statele Unite, programa de studiu fiind aceeași.

Partea practică a cursurilor presupune studii de caz bazate pe situații reale de business, obiectivul Universității Tiffin fiind acela de a face ca învățământul superior să fie mai practic, relevant pentru mințile tinere.

La Facultatea de Administrarea Afacerilor a Tiffin University se pot înscrie absolvenți români de liceu, dar și străini. Admiterea se face pe baza de dosar, ce trebuie să conțină și un certificat care să ateste cunoașterii limbii engleze, precum și susținerea unui interviu.

Diploma de licență este emisă direct din Statele Unite, acreditată de Universitatea Tiffin Ohio și recunoscută peste tot în lume, inclusiv de Ministerul Educației din România.

Cei care se înscriu în anul universitar 2019 - 2020 beneficiază de o bursă în valoare de 4.000 de euro, valabilă în fiecare din cei patru ani de studiu, astfel, costul de studiu pe an se reduce până la suma de 5.000 de euro.

“Sistemul educațional este bazat pe programa americană și se axează pe metoda ”learning by doing”. Propunem astfel o experiență completă, cu accent pe rezultate tangibile, care vor schimba perspectiva asupra sistemului de învățământ. Programul Tiffin BBA reprezintă trecerea într-un mediu de afaceri ancorat în realitate, ce se va dovedi o valoare adăugată importantă pentru orice student care face această alegere.”,a declarat Dr. Lillian Schumacher, președinte Tiffin University, Ohio”.


Programul Facultății de Administrarea Afacerilor a Tiffin University presupune 20 de module ce se desfășoară pe durata a patru ani. Fiecare modul durează trei săptămâni, cursurile fiind ținute de luni până vineri, de profesorii exclusiv din Statele Unite.

“Facultatea de Administrarea Afacerilor Tiffin garantează studenților că vor deprinde un set de abilități adaptate realității actuale din lumea afacerilor. Studenților li se asigură anual programe de internship remunerate, la companii de top din România.”, a adăugat Marius Mihailescu, Managing Partner Tiffin University Romania.”

Informații despre înscriere găsiți la biroul de admitere al Facultății de Administrarea Afacerilor Tiffin, pe site-ul oficial al Universitatii sau pe canalele de social media Facebook si Instagram.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10618 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Daca noi nu suntem in stare ... (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:58)

    Soro [utilizator]

    Aviz amatorilor de idei de "nationalism" care sustin ca altii ne cuceresc si incearca sa arunce cu noroi in ce vine de dincolo.
    Se stie ca intr-un stat in care tote institutiile slabite de stat vor fi "cucerite" de straini incetul cu incetul. Niciodata (in afara cazului in care inchizi granitele) nu vei reusi sa ai succes cu nationalismul altfel decat dezvoltand intern competitia.
    • -2 (2 voturi)    
      adica (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 10:27)

      ContHotnews [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      sa dezvolti competitia intre Tiffin si Romano-Americana nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:59)

    Cornescul [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    inca un aspirator (Vineri, 12 iulie 2019, 7:51)

    nicoR [utilizator]

    de parai de la fraieri romani ... adica ce sa ne invete amerlocii, cum sa aduci o tara in criza fiindca ai maximizat profitul la cei 1% ?
    • +2 (4 voturi)    
      atata logica in spusele tale... (Vineri, 12 iulie 2019, 12:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      ai terminat liceul ? ... la FF ?
      • -1 (3 voturi)    
        da tu gradinita ? (Vineri, 12 iulie 2019, 15:58)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        stii vreo poezie ...
  • 0 (6 voturi)    
    inca un aspirator (Vineri, 12 iulie 2019, 7:51)

    nicoR [utilizator]

    de parai de la fraieri romani ... adica ce sa ne invete amerlocii, cum sa aduci o tara in criza fiindca ai maximizat profitul la cei 1% ?
    • +2 (4 voturi)    
      Inteleg, jelesti dupa Stefan Gheorghiu (Vineri, 12 iulie 2019, 15:29)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      Nici un semn de la Moscow, o Facultate de Juleala Ivan Gheorghiu ceva? Nimic?
      • -1 (5 voturi)    
        inteleg ca primesti (Vineri, 12 iulie 2019, 17:00)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        vreo doi biscuiti de la washton dupa efortul asta intelectual ... (sper ca biscuitii sa nu fie din rezervele din irak ..), cu ceva marmelada pe kant ...
        • +1 (3 voturi)    
          Saracul de tine, ai nostalgia biscuitilor (Vineri, 12 iulie 2019, 22:35)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          comunisti, hrisca nu-ti prieste???
          • -1 (1 vot)    
            deci asta ti-e nivelul (Duminică, 14 iulie 2019, 16:14)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            banuiam .. continui sa cred ca niste biscuiti (chiar comunisti, cum zici) ar fi ok de buni pt tine ca sa te poti inscrie ... (cheltuieli minime cu intretinerea).
            • +1 (1 vot)    
              Prime tenderloin AAA Angus beef (Duminică, 14 iulie 2019, 19:52)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

              Stii ce e aia???
              • 0 (0 voturi)    
                s-ar putea sa stiu (Duminică, 14 iulie 2019, 23:33)

                nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                https://www.youtube.com/watch?v=5w4VKhjllzs
                (nu-mi mai da minus si tie insasi plus)
  • +1 (1 vot)    
    #firstbank (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 10:25)

    ContHotnews [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/First_Bank_(Romania)

    o scuza de luat banii la prosti. problema nu e educatia, problema sunt oportunitatile.

    pai daca aveau unde munci asemenea calificati, nu credeti ca erau deja aici?

    sa traiasca statul roman, cu baietii de incredere pusi pe functii, doar nu era sa-i trimita la cules de capsuni in spania. partea trista e ca sunt paraleli.
  • 0 (2 voturi)    
    banii vorbesc (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 10:26)

    ContHotnews [utilizator]

    (Locul 1 în ultimul top MBA al Ziarului Financiar).

    adevarul e ca au avut competitie acerba. presa din romania nici nu se indoaie dupa culoarea bancnotei.
  • -2 (4 voturi)    
    Taxa de scolarizare (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 10:32)

    elena1234 [utilizator]

    Durata de invatamant: 4 ani
    Taxa: 9,000 (noua mii) de euro / an

    HAHAHAHAHAHAHAHA ok, boss
    Si poate cu ocazia asta se introduc imprumuturile bancare pentru studii superioare, nu? Ca studentul american isi petrece primii 10 ani din viata post-facultate platind facultatea.

    No, thanks! Romania is better, bă!
    • +3 (3 voturi)    
      Asa merg treburile la ei (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 18:09)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui elena1234

      Romania is better??? Hahahahaha, scoate analfabeti cu diplome pe Zero lei, mdah, you have a point!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Fabrici de diplome peste tot (Duminică, 14 iulie 2019, 22:09)

    Harald Hardrada [utilizator]

    Sunt destule fabrici de diplome (vezi Spiru Haret cu 300000 studenti in 2008, cea mai mare universitate din lume la acea vreme!) romanesti acum apar si straine. Universitatea Tiffin nu figureaza in nici un clasament Elsevier al ,,World University Rankings 2019" si ma intreb cum a fost acreditata de ministerul educatiei. In ce priveste profesori universitari care urmeaza sa predea in Romania sunt mari rezerve daca le urmaresti din CV facultatile pe care acestia le-au absolvit https://bba.university/ro/profesori
    In urma cu cativa ani Universitatea Harvard din SUA intrase in Romania in afacerile cu paduri traficate, prin coruptie. https://www.riseproject.ro/articol/harvard-si-ikea-afaceri-cu-paduri-traficate/
    Sper ca Tiffin sa se ocupe numai de educatia studentilor si sa nu urmeze exemplul patronilor lacomi de la Harvard.