Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Adolescentă de 17 ani, vaccinată din greșeală cu Johnson&Johnson, vaccin aprobat doar peste vârsta de 18 ani. Ce spune Valeriu Gheorghiță

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:22 Actualitate | Sanatate


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
O elevă de 17 ani din Cluj a fost vaccinată din greșeală cu Johnson&Johnson, vaccin neaprobat pentru această vârstă, ci doar de la 18 ani în sus. Tânăra a fost informată, ulterior, că s-a produs o încurcătură și a fost vaccinată cu alt ser decât cele aprobate pentru respectiva grupă de vârstă - Pfizer și Moderna. Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, spune că "nu se anticipează niciun risc" cu privire la starea de sănătate a tinerei.

Valeriu Gheorghiță a declarat că a vorbit cu directorul DSP Cluj, care i-a confirmat acest incident: "A fost, din câte mi s-a transmis, o eroare la momentul triajului. În momentul în care o persoană vine la triaj, se scanează cartea de identitate şi acolo se vede vârsta şi în funcţie de tipul de vaccin se spune dacă este sau nu eligibil, dacă se poate sau nu vaccina. Persoana a trecut de triaj şi a fost vaccinată. Ulterior, în momentul în care s-a încercat să se introducă în RENV vaccinul, evident că nu s-a putut face acest lucru, pentru că a apărut o eroare de introducere, ţinând cont că vaccinul Johnson&Johnson este autorizat în acest moment doar peste vârsta de 18 ani. Sigur că este un lucru care nu trebuie să se întâmple."

Coordonatorul campaniei de vaccinare spune însă că nu anticipează vreun risc privind starea de sănătate a tinerei: "Nu se anticipează niciun risc. Din punct de vedere al profilului biologic, imunologic, la peste 17 ani, respectiv 18 ani, organismul nu este diferit ca reactogenitate şi ca imunogenitate. Cred că principala recomandare este să ne asigurăm că personalul vaccinator cunoaşte foarte bine instrucţiunile şi le şi respectă."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9219 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Românie, plai cu flori (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:26)

    Simbad [utilizator]

    Și, evident, nimeni nu va fi tras la răspundere. Că așa-i la noi. Corect, nea Gheorghe, militar de carieră?
  • +8 (22 voturi)    
    Pai (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:32)

    Luk [utilizator]

    Nu e niciun risc daca nu-i vorba despre tine sau copilul tau.
  • +15 (19 voturi)    
    In Romania 'erorile' medicale NU se platesc (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:40)

    Gryphus [utilizator]

    sunt multi romani omorati in spitale cu nosocomiale, acte medicale gresite (vezi cazul de ieri de la Galati)

    malpraxis-ul in Romania NU exista si paxcientii NU au nici un drept.
  • +8 (12 voturi)    
    Eh, ati vazut ca v-ati speriat degeaba? (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:43)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Nu se intampla nimic.
  • -1 (7 voturi)    
    dupa pandemie ... (Marţi, 16 noiembrie 2021, 18:06)

    rapidos [utilizator]

    Vaccinul se v-a pune in circulatie anul viitor , (cel plasture )si atunci , gheorghita v-a intra in parnaie in tandem cu arahat si catzu ! averile le vor fi confiscate , s-ar putea sa avem surprize de miliarde de euro , industria farmaceutica nu se joaca , mituieste de la miliarde in sus Si atunci , se v-a dovedi ca totul a fost pus la cale pentru niste buzunare , al caror proprietari au inventat acest corona cirus , care exista de zeci de ani , doar ca ei l-au pus pe piata in China , sa cada aia de fraieri !Lumea se v-a schimba cu susul in jos , cei bogati , vor spala picioarele celor saraci , cerandu-le iertare !
  • +5 (15 voturi)    
    Practic (Marţi, 16 noiembrie 2021, 18:26)

    noi2013 [utilizator]

    S-a vaccinat pe proprie raspundere, deci cine sa raspunda?!
    • -11 (19 voturi)    
      . (Marţi, 16 noiembrie 2021, 18:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      pun pariu ca ea a cerut personal Johnson , ca toata lumea care il face ca vrea cat mai repede certificat.
    • -1 (13 voturi)    
      Cetatene (Marţi, 16 noiembrie 2021, 19:08)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Tu n-ai citit ca-i minora? Cum sa raspunda fetita aia? De unde sa stie un copil (sau chiar si un adult, acum ca a venit vorba) care vaccin pentru ce varsta/varste e?

      Despre ce tot vorbesti?!
  • -2 (14 voturi)    
    iubesc antivaxxeri (Marţi, 16 noiembrie 2021, 19:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand se face cum trebuie ,nu-i bun e apa de ploaie, daca se face o greseala cat de mica devine acid sulfuric!