Elena Copaciu, medic ATI la Institutul Matei Balș: "Zilele acestea se stinge o întreagă generație de bunici, singuri în pustiul reanimărilor COVID, luptând pentru fiecare gură de aer"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 0:43 Actualitate | Sanatate


Medicul Elena Copaciu
Foto: Hotnews
​Mesaj emoționant al Elenei Copaciu, medic de Anestezie-Terapie Intensivă la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș, spital din prima linie COVID-19: "Numai dacă ați ști! ...în zilele acestea se stinge o întreagă generație de bunici! Ei mai întâi! Singuri în pustiul reanimărilor COVID, luptând pentru fiecare gură de aer, cu sau fără oxigen! Agonia în insuficiență respiratorie e cumplită!".

Medicul Elena Copaciu adaugă că acest lucru se întâmplă "într-o țară care nu are legislație 'end of life care'! Pentru că nu avem politicieni capabili să își asume moartea în demnitate a seniorilor noștri! Moartea e subiect tabu în România, deși ne pândește zilnic pe undeva!"

De asemenea, vârstă pacienților cu forme grave de COVID-19 a scăzut vertiginos, avertizează medicul Elena Copaciu: "În COVID vârsta celor cu forme grave a scăzut vertiginos! Pacienții devin agresivi dacă îi intrebi dacă sunt sau nu vaccinați, dar ne facem doar datoria unei anamneze medicale complete! La ATI nici nu mai contează dacă sunt sau nu vaccinați! 'Regula' e: prezentare tardivă, fibroză pulmonară deja constituită, Ivermectină până la toxicitate hepatică, Tocilizumab de multe ori prea târziu dat (dacă o fi bun de ceva), aparținători care aleargă disperați după Favipiravir (prea puține evidențe și prea mare risc teratogen), Remdesivir ( evidențe discutabile) sau, iar, Tocilizumab (multe reactii adverse și beneficii incerte), etc."

În tot acest timp, "nu înțelegem că cel mai sigur tratament este prevenția. Adică vaccinul."

Speranța vine dinspre Molnupiravir, medicamentul dezvoltat de Merck care ar putea fi primul antiviral ce vindecă COVID-19, însă medicamentul așteaptă în acest moment aprobările Food and Drug Administration din Statele Unite și ale Agenției Europene a Medicamentului: "Sperați în anticorpii monoclonali - nu sunt panaceu universal și sunt tot mecanism ARN. Nevaccinaților privilegiați tratați precum Donald Trump, nu vă temeți de acest mecanism ARN, ci doar de cel inclus în vaccinuri? Se pare că vom avea și antiviral specific, Molnupiravir, veste extraordinară, dar să vedem analiza organismelor FDA și EMA și să nu uităm că tratamentul cel mai sigur e prevenția!"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9930 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    Se va lasa cu dosare penale. (Joi, 28 octombrie 2021, 0:59)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Nu scapa ei asa usor.
  • +7 (13 voturi)    
    clar, la obiect, real, tragic.. (Joi, 28 octombrie 2021, 1:18)

    richter [utilizator]

    " agonia in insuficienta rspiratorie e cumplita !" ca si cum te-ar sufoca cineva asa, incet, tot mai mult zile in sir..poti "marturisi" tot...degeaba !!! (adica nu chiar degeba, poti primi iertare, depinde ce si Cui marturisesti)
  • -3 (25 voturi)    
    Toti votantii PSD (Joi, 28 octombrie 2021, 1:23)

    gabbello [utilizator]

    Generatie de bunici, generatie de comunisti, antivaxxeri si votanti de psd.
  • +13 (35 voturi)    
    seniorii nostri se uita la Antena3 (Joi, 28 octombrie 2021, 1:29)

    ippo [utilizator]

    ...si la Domnu' Gâdea.

    Daca aveti bunici interesati-va la ce se uita la TV, nu fiti nepasatori. Ca si la copii.
  • +3 (17 voturi)    
    generația aia (Joi, 28 octombrie 2021, 8:53)

    nahir [utilizator]

    de bunici se stinge doar pt. că au crezut-o pe madam Șoșo, pe ciolacu anul trecut când nega existența covidului și pe toți antivacciniștii care le-au spus că o să le crească coarnele satanei dacă se vaccinează, cum propovăduiește și acuma ăla cu barbă de se visa mitropolitul Tomisului. Ăstora le trebuia un ceaușescu care ar fi dat un ucaz cum că toată lumea trebuie să se vaccineze, caz în care România ar fi avut imunitate 100% de anul trecut.
    • -1 (9 voturi)    
      Se stinge (Joi, 28 octombrie 2021, 17:44)

      JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Se stinge din cauza sistemului sanitar defect și a "profesioniștilor" care nu sunt în stare să își facă meseria! Din cauza lipsei medicației! Din cauza vaccinaților care poartă nestingheriți virusul de colo-colo! Din cauză că au fost ridicate în iunie restricțiile pentru a-i umple din nou de bani pe cei din HoReCa! Din cauza urii cu care vaccinații se uită la nevaccinați, de parcă nu am fi cu toții oameni! De aia se stinge!
  • -2 (14 voturi)    
    Dar (Joi, 28 octombrie 2021, 9:12)

    noi2013 [utilizator]

    o generatie de medici delasatori si incompetenti cand se va stinge?!
    • +1 (1 vot)    
      cand se va stinge (Vineri, 29 octombrie 2021, 15:56)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      sistemul "de stat"
  • -1 (15 voturi)    
    da (Joi, 28 octombrie 2021, 9:12)

    Hexadanus [utilizator]

    mor de frig sau de ce? lipsa de medicamente? am ajuns sa primim din Serbia tratamente?! baa, suntem tara UE
    • 0 (6 voturi)    
      Sunteti (Joi, 28 octombrie 2021, 11:05)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      Sunteti India Europei, trezeste-te.
      Tara cu cel mai mare trafic de carne vie, in familia traditionala din gradina maicii domnului.
    • 0 (4 voturi)    
      tara UE (Joi, 28 octombrie 2021, 11:46)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      mai mult pe "hartii".
      Ce anume seamana cu ce e in UE?
  • -1 (9 voturi)    
    Darwin Awards (Joi, 28 octombrie 2021, 11:01)

    JustinCase [utilizator]

    Vestea buna:

    - mai putini votanti pentru PSD si hAUR
    - mai putini sosoci
  • +2 (12 voturi)    
    Vaccinarea copiilor nu-i va ajuta.Tratamente ambu (Joi, 28 octombrie 2021, 11:45)

    D-or [utilizator]

    Trebuia de la bun inceput sa fie incurajate si acordate tratamentele ambulatorii care sa ii ajute pe oameni sa treaca prin boala cu riscuri minime si sa obtina o imunitate naturala reala, de lunga durata.

    Numarul reinfectarilor grave e minimal printre vindecati.

    Dar autoritatile nu au vrut nicio secunda sa piarda controlul total pe pandemie.

    Pentru care motiv Ministerul Sanatatii a respins cererea de la Terapia Cluj de a produce Favipiravir in Romania la costuri mici, inca din vara, inainte de valul 4?

    Pentru care motiv nu s-au vindut la liber toate medicamentele care au reactii adverse minime, testate pe oameni de zeci de ani si care au avut rezultate in tratarea Covid, cum ar fi Azitrox-ul si Clorochina?
    • 0 (2 voturi)    
      dna doctor spunea (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ca intre plamanii unei persoane vaccinate si a alteia nevaccinate si ambele atacete de virus sunt diferente semnificative

      Deci solutia este vaccinarea

      Solutia nu este expunerea la boala, de voie sau de nevoie, urmata de un tratamenl dificil si care lasa in urma un organism istovit.

      Dvs. ati presupus ca o persoana se imbolnaveste si face forma usoara, mai putin grava dar cine poate stii ca odata ce esti atins de virus fix in varianta soft o sa pici??? Si daca nimeresti in aia horror cu final pe lumea cealalta???