Raed Arafat: Suntem aici din cauză că 70% din populație a refuzat să se vaccineze. România a pus la dispoziția populației cea mai bună armă pentru a controla pandemia - vaccinul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 17:06 Actualitate | Sanatate


Raed Arafat
Foto: Guvernul Romaniei
"Noi suntem acum unde suntem din cauză că populația nu a ascultat de specialiști, ci de oameni care nu se pricep. Oamenii au mers după ei în loc să meargă după medici, după INSP. 70% dintre români au crezut că medicii îi păcălesc, dar despre cei fără studii medicale nu au crezut că îi păcălesc", a declarat vineri șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, adăugând că România a pus la dispoziția populației cea mai bună armă pentru a controla pandemia - vaccinul.

"Dacă suntem unde suntem acum, este pentru că cea mai mare parte a populației a refuzat să se vaccineze. Am avut centre de vaccinare cu capacitate de a vaccina 100.000 de oameni pe zi, unde se vaccinau 3.000 de oameni pe zi", a afirmat șeful DSU.

"În România vaccinul împotriva COVID nu a lipsit niciun moment, dar a trebuit fie să donăm o parte din doze, fie să le vindem, pentru că oamenii au refuzat să le primească", a adăugat Raed Arafat.

"Măsura cea mai importantă este în mâna tuturor: Mergeți să vă vaccinați!", este mesajul șefului DSU.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7659 vizualizari

  • +6 (42 voturi)    
    suntem aici pt ca tu & Cutzu ati condus Vaccinarea (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:20)

    Gryphus [utilizator]

    toti specialii astia dau vina pe populatie, niciodata pe cei care au organizat si condus actiunea de vaccinare

    adica ei: Cutuz, Arafat, Gheorghita, baciu etc
    • +3 (11 voturi)    
      Problema e mult mai adanca (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:38)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si nu trebuie cautata ieri sau anul trecut, ci in cateva sute de ani de istorie...
    • +2 (12 voturi)    
      si ai pus si tu umarul... (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:01)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      la acest rezultat, indemnand lumea sa nu se vaccineze.
      Dormi linistit?
    • +4 (10 voturi)    
      Priveşte harta Europei (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:24)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cu vaccinarea: https://bit.ly/3FMRrlr
      Observi o diferenţă de culoare, mergând de la vestul Europei înspre est?
      Toată Europa de Est e mai puţin vaccinată decât Europa de Vest, acesta NU e un fenomen specific numai României.
      Neîncrederea popoarelor în vaccin s-a datorat neîncrederii în clasa politică.
      Nivelul de neîncredere în clasa politică din fiecare ţară este corelat cu nivelul corupţiei din fiecare ţară.
  • -2 (26 voturi)    
    politicienii si birocratii (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:30)

    alxxx [utilizator]

    Politicienii si birocratii ii pacalesc pe oameni. Medicii au pareri impartite.
  • +7 (29 voturi)    
    Gargara inutila (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:31)

    Maspp [utilizator]

    Problema a fost mereu la conducerea tarii. Cu niste idioti precum Iohannis si Catu nu ai cum sa rezolvi o problema atat de complexa.
  • +4 (20 voturi)    
    Corect! (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:35)

    Metec [utilizator]

    Nimic de comentat, nimic de adaugat.
  • +5 (21 voturi)    
    Raspuns corect partial (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:36)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Statul e slab
    Si prost condus

    Brucan a zis ceva de "stupide people".
    Pandemia va continua fara sfarsit!

    Danezii nu mai au probleme.
    Dar au stramosi vikimgi.

    La noi originea e necunoscuta.
    Sunt ipoteze.
    Si vaccinarea pe masura.
  • +15 (19 voturi)    
    pai si atunci (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:42)

    alex34 [utilizator]

    ridicati naibii toate restrictiile, cei care au vrut sa se vaccineze s-au vaccinat iar ceilalti nu cred in covid, vaccin sau doctori, sa fie sanatosi...sa-si faca un ceai, pe cine protejati cu restrictiile?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu prea înțeleg pe cine ajutăm acum (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:39)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Mai mulți oameni nu se vor vaccina
      Nimeni nu face nimic să îi convingă pe sceptici
      Ne vom bloca pentru a ieși mai încolo la fel de vulnerabili.
      Deci nu înțeleg de ce intrăm iar in carantină.
  • +5 (23 voturi)    
    Mai are si tupeul sa dea vina pe altii.. (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:48)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Alte proceduri covid mai aveti? In afara de un tub pe gat si un sac de plastic la final? Penibilule!
  • +3 (19 voturi)    
    si in 1900, (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:11)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cin poporul s-a rasculat, de fapt tot el era de vina si nu mosierii. Niciodata cei care conduc, nu ?
    • 0 (14 voturi)    
      Mosierii.... (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:36)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      ....care au supt sangele poporului....

      Prietene, ca ai facut Istoria cu sau la Stefan Gheorgiu, inteleg, da nu te-a oprit nimeni sa cauti adevarul. Si daca la 30 de ani de la Revolutie sunt oameni care spun ce spui tu, atunci covidul si vaccinarea sunt cea mai mica problema a acelei tari....
  • -4 (22 voturi)    
    Suntem aici (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:13)

    PowerIon [utilizator]

    Pentru ca v-a fost teama ca nu mai primiti voturi la partid si nu ati luat masurile restrictive pentru a constrange populatia idioata sa se vaccineze.
    Iata ca idiotii tot nu va voteaza.
    In Israel nu intrai in magazin fara certificat, acum 2/3 din cei vaccinati au a 3-a doza, au avut si 10000 cazuri noi zilnic la jumatate din populatia Romaniei, dar spitalele au lucrat normal.
    In Cipru la fel, fiecare om era chemat la vaccinare conform programarii centralizate, nimeni nu a facut mofturi, in magazine intrai cu certificatul.
    • 0 (6 voturi)    
      Ca sa pretinzi normalitate in spitale... (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:26)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Trebuie sa ai spitale...nu jegurile astea numai bune de demolat pline de bacterii si virusi. Sa ai echipe de medici si personal medical auxiliar platiti la limita decentei europene.

      Orice ministru al sanatatii imediat dupa numire a avut ochii numai dupa contracte de achizitii aducatoare de parandarat....pe toti i-a durut undeva de imbunatatirea sistemului medical, s-au ocupat in principal de cumetrii cu mafia medicamentelor si cam atat.

      De aproape un an jumate, o pandemie si 3 ministrii...tot atatea paturi la ATI sunt iar lipsa medicamentelor/tratamentelor parca s-a accentuat premeditat :)))
  • 0 (20 voturi)    
    bravo luminatule (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:24)

    mbembe [utilizator]

    intreaba cat de bine e in Israel sau alte state unde majoritatea populatiei e vaccinata!
    nu aveti cum sa mai sperieti lumea sa faceti voi bani!
    afisati pretul declarat si real al unei doze de vaccin daca sunteti destepti! devoratorillr de buget si ban public!
    • -2 (12 voturi)    
      Afla ca e foarte bine (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:21)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      In Israel sau in alte state unde majoritatea populatiei este vaccinata, Nu tu lockdawn, economia duduie.
      Daca nici evreii nu sunt oameni cu scaun la cap, apăi cine? Asta trebuie sa-ti de de gandit!
    • 0 (2 voturi)    
      Ce-are sula cu prefectura? (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:37)

      seaman65 [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Ce treaba are pretul vaccinului cu IQ-ul prostilor care cred ca le baga cineva ceva in pensie?
    • +2 (8 voturi)    
      "devoratorilor de buget" (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:32)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      De asta nu vă vaccinaţi voi, ca să faceţi economie la buget?
      Află că vaccinurile au fost deja plătite, aşa că NU faceţi vreo economie, refuzând vaccinarea.
      Dar spitalele şi ATI-urile pline, astea nu sunt devoratoare de buget?
  • +4 (8 voturi)    
    Coruptia, Nepotismul, Incompetenta si Statul la Stat (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:08)

    MDK [utilizator]

    Astea ucid. Poate gasesti un vaccin pentru astea, domnule ,esentialule cu 3 doze in tine. Cand ati segregat populatia in esentiali si pleava cand ati implicat armata si ei de fapt au profitat sa isi vaccineze rudele si cunoscutii pe “pile”. Noi unde eram? Iti spun eu ..eram tot aici …si nu vom uita nimic din ceea ce se intampla acum. Nota de plata vine la sfarsit.
  • -2 (12 voturi)    
    ipocrizie (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:38)

    draganx36 [utilizator]

    suntem aici datorita lipsei de medicamente in tratarea covid gen Tocilizumab si Remdesivir NU prin falsa impresie care vrea sa o creeze Impostorul Raed Arafat ca lumea nu este vaccinata iar principalul vinovat este chiar dansul care avea obligatia desi stiau ca vine acest val ,,programat..numarul mortilor din spitale este lipsa medicamentatiei chiar numerosi doctori o spun ,,,acest impostor o sa fie judecat pt aceste crime,,,
    • +4 (6 voturi)    
      Tocilizumab şi Remdesivir crezi că au (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:53)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui draganx36

      eficacitate 100% pt. prevenirea decesului?
      Că la vaccinuri strâmbaţi din nas că au eficacitate "numai" 70% la prevenirea decesului.

      Iată un articol ştiinţific despre eficacitatea Tocilizumab: https://bit.ly/3lKcf4K
      Citez: "all eight trials together showed that the drug is linked to a 13% drop in death by 28 days"

      Iată un articol ştiinţific despre eficacitatea Remdesivir: https://bit.ly/3vgLk3E
      Citez: "No significant difference was found in mortality between drug and placebo"
  • +3 (9 voturi)    
    Vile, limuzine, conturi grase, excursii exotice (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:45)

    Iorgovan [utilizator]

    I-ati tinut pe romani la baza piramidei lui Maslow, iar acum le cereti sa fie responsabili? 200 si ceva euro salariul minim, intr-o "tara europeana"? Really?

    E treaba voastra pe unde o sa scoateti camasa, cand Stapanii va vor intreba de ce nu v-ati indeplinit planul. Vai de curul vostru...
  • -1 (7 voturi)    
    Suntem aici pt. că tu esti de prea mult timp șef (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:26)

    andipetre [utilizator]

    domnule Arafat. Ai fost cu toate partidele, toate guvernele, toate dezastrele.
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 17:39)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 18 octombrie 2021, 10:41)

    liviu_ [utilizator]

    ironic e ca atunci cand arafat spune tampenii lumea il apara...
    acum cand arafat spune exact ce trebuie spus, ironic, lumea il/o sa il injure!