Situația medicamentelor pentru tratarea COVID care lipsesc din spitale: Remdesivir va veni săptămâna viitoare în stoc suficient / Tocilizumab nu se găsește nici prin Mecanismul UE de protecție civilă, nici prin cel al NATO

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 16:05 Actualitate | Sanatate


Tocilizumab
Foto: Facebook
Săptămâna viitoare, Remdesivir, medicament antiviral perfuzabil folosit în tratarea formelor medii și severe de COVID-19, va ajunge în România în stoc suficient și nu vor mai fi discontinuități, a dat asigurări vineri Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății. În ceea ce privește Tocilizumab, anticorpi monoclonali folosiți în tratarea formelor medii și grave de COVID-19, acesta nu a putut fi găsit în cantități suficiente nici măcar în urma activării Mecanismului european de protecție civilă și al mecanismului similar al NATO, a precizat Raed Arafat. "Este o problemă generală, nu doar a României", afirmă șeful DSU.

"Tocilizumab l-am solicitat prin Mecanismul UE de protecție civilă, dar nu a existat. Am cerut Tocilizumab inclusiv prin mecanismul NATO, însă țări care ar fi vrut să ne ajute - SUA, Israel - au spus că nu dispun de stocuri suficiente. Dacă țări care au o problemă mai mică decât noi cu valul 4 nu îl au în stoc, înseamnă că a fost o problemă generală, nu a României", a explicat Raed Arafat.

Firma producătoare Roche a anunțat astăzi Ministerul Sănătății că va livra în România 5.670 de flacoane de Tocilizumab, medicament pe care autoritățile nu au reușit să îl găsească în cantități suficiente nici prin Mecanismul european de protecție civilă, astfel că s-a discutat direct cu firma care îl produce, a mai spus șeful DSU.

România a primit aproximativ 5.200 de doze de anticorpi monoclonali, de la Italia, după activarea mecanismului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3203 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Remdesivir inca o teapa la buget (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:10)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    Se gaseste pentru ca nu e bun de nimic la tratamentul Covidului, asa cum arata studiile.

    Germania a avut grija sa cumpere la greu anticorpi monoclonali, care chiar functioneaza...prostii stau si fac ce le spune butonul de la Department of Justice

    - baeti, e momentul sa cumparati 1 milion de Remdesivir si 10 avioane F16 vechi de 40 de ani.

    - sa traiti!
    • -2 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Germania a avut grija sa se vaccineze!!
    • -1 (7 voturi)    
      Alte vise umede cu tratamentul minune (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:00)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Acum am ajuns la anticorpi monoclonali, adica la un tratament (promitor, e drept) la care s-au finalizat primele studii de abia in vara iunie 2021, adica cum trei luni.

      Adica ne aruncam ca disperatii sa facem rost de un tratament care chiar e experimental si care costa mii de euro, doar ca nu cumva sa ne vaccinam. In conditiile in care vaccinul a iesit pe piata anul trecut, in noiembrie, a fost aprobat de toate marile agentii ale medicamentelor si sunt deja cateva miliarde de oameni care l-au facut, fara efecte adverse majore. Si mai si costa si 20 de euro.

      Dar noi, nu si nu, vrem anticorpi monoclonali, doar sa nu cumva sa facem vaccinul. Oarca suntem nebuni.
      • +1 (7 voturi)    
        Fiecare tabără cu soluția-minune a sa (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:07)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        E aproape amuzant (daca n-ar fi trist) sa vezi cele doua tabere radicalizate fixate dogmatic pe doua soluții unice si minunate, care elimina complet pandemia si aduc pacea pe planeta: unii cu vaccinul cel perfect, altii cu tratamentul bun la toate.

        Stiți că sunteți la fel, nu?
        • 0 (4 voturi)    
          de ce la fel? (Vineri, 15 octombrie 2021, 22:07)

          vox_bobuli_vox_bei [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          nu mi-e clar de ce cineva care e dispus sa se trateze chiar daca asta l-ar imbolnavi e la fel cu cineva care e dispus sa se trateze doar daca s-ar imbolanvi
      • 0 (4 voturi)    
        !!!! (Vineri, 15 octombrie 2021, 22:24)

        clauv [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        E tratamentul administrsat lui Trump, care dupa 3 zile nu mai avea nimic !
  • -2 (14 voturi)    
    ! (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:34)

    tudorr [utilizator]

    3 Euro un vaccin! I rest my case! Sosoncarii trebuie tinuti la poarta spitalelor ca pe niste zombie ce sunt!
  • +1 (5 voturi)    
    !!!! (Vineri, 15 octombrie 2021, 22:23)

    clauv [utilizator]

    Da' ivermectina se gaseste ??!
    • +1 (3 voturi)    
      Da' medicamentele anti-gripale (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 0:00)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui clauv

      Favipiravir şi Arbidol se găsesc?
      Nu se mai găseşte nici un tratament "minune".
  • +1 (3 voturi)    
    Incompetentii de la guvernare (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:37)

    Ibit [utilizator]

    In loc sa ne spuna de ce nu au fost si nu sunt medicamentele necesare , ne spun ca vor veni saptamana viitoare !
    Cati romani vor mai muri pana atunci ?
    Cine va raspunde ?
    Cand vor pleca acesti incapabili ?