VIDEO Cîțu, un nou atac la foștii ministri USR-PLUS: Ministerul Sănătății ar fi pierdut o finanțare UE de 4,7 milioane de euro pentru teste COVID-19 din cauza Ioanei Mihăilă

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2021, 13:46 Actualitate | Sanatate


Ioana Mihaila
Foto: Agerpres
Premierul Florin Cîțu a lansat joi un nou atac la foștii miniștri USR-PLUS, acuzând că Ministerul Sănătății ar fi pierdut o finanțare UE de 4,7 milioane de euro, sumă aprobată de Comisia Europeană pentru decontarea de teste COVID-19, din cauză că ministrul Sănătății la acel moment nu ar fi semnat contractul de finanțare trimis la avizare la jumătatea lunii august 2021. La acel moment ministru era Ioana Mihăilă.



  • "Un lucru mai puțin plăcut, dar ar trebui să-l știți. A fost lansată în luna iulie de la Comisia Europeană o linie de finanțare destinată statelor membre in vederea asigurării accesului la certificatele verzi COVID în cadrul instrumentului de finanțare ESI.
  • Au fost solicitate depuneri de aplicații pentru finanțare către statele membre interesate. Ministerul Sănătății a depus o aplicație pentru obținerea de fonduri în data de 2 iulie care a fost analizată de CE și aprobată pentru suma de 4,7 milioane de euro pentru asigurarea decontării unui număr de 88.350 de teste PCR și 89.760 teste rapid antigen.
  • Decontarea rambursarea testelor se poate realiza doar în corelare cu eliberarea certificatelor verzi pentru persoanele solicitante pentru perioada iunie-octombrie 2021.
  • În ceea ce privește semnarea contractului de finanțare, acesta a fost transmis spre avizare internă în prima jumătate a lunii august, Direcția juridică a discutat de mai multe ori cu ministrul de la acel moment despre necesitatea semnării urgente a acestuia.
  • Contractul a fost returnat Direcției juridice, neavizat, în 7 septembrie. Deci acești bani au fost pierduți pentru că ministrul de la acel moment nu a dat curs acestui lucru.", a declarat joi Florin Cîțu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3522 vizualizari

  • +25 (39 voturi)    
    Principalul responsabil (Joi, 14 octombrie 2021, 13:51)

    Laic [utilizator]

    pentru actuala criza si catastrofa sanitara de Florin Citu, care a bagat tara in criza cu campania #echipeicastigatoare si care acum nu stie cum sa caute tapi ispasitori.

    Ce faci cu aparatura, cap patrat, daca ai capacitate limitata din cauza lipsei de personal?

    Restul este cancan !
    • -13 (21 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 14 octombrie 2021, 14:31)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Laic

      Dar ai uita sa mentionezi si vinovatia pt pandemie, cresterea preturilor la carburanti si energie,incalzirea globala, topirea ghetarilor, disparitia coralilor, viitoarea aliniere a planetelor etc,etc, pt care tot Citu e vinovat. Sunteti penibili. Doar cine nu munceste nu greseste. Iar ministri Usr n-au gresit cu absolut nimic..
    • +5 (9 voturi)    
      Vad ca nu ii convine deloc (Joi, 14 octombrie 2021, 15:59)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Laic

      Eu zic sa puna stop aici si sa guverneze cu UDMR si PSD in continuare. Sa desemneze iar Iohannis niste procurori dubiosi cu aviz CSM negativ care ingroapa dosare, Citu premier si gata.

      Sa se bucure de toti banii furati si sa sarbatoreasca intr-un nou congres dar de data asta si mai mare, avand acum mai multi membri.

      De curand au exclus si membri mari din PNL care il mai sprijineau pe Orban. Sa moara PDL-ul reaparut cu Citu de gat si sa aiba majoritate USLista si sa faca guvern cu Rares Bogdan, Florin Roman, Bode, Turcan si alte diamante si lumini competente din partid.

      E clar ca asta si-au dorit de la inceput. E greu sa rupi o prietenie veche de 30 de ani. Mai ales ca si la PSD si la PNL s-a facut la greu schimburi de deputati.

      AUR a zis ca initiaza suspendarea lui Iohannis daca il pune pe Citu. Iohannis mizeaza ca nu face majoritate, dar asa a mizat si cu motiunea, desi acolo a dat USR-ul sah PSD-ului care tot ezita cu motiunea si mat cand PNL credea ca nu vor vota useristii motiunea pesedista.

      Chiar vor Citu si Iohannis sa ajunga la tomberonul istoriei demisi impreuna? Pare ca isi forteaza norocul cam mult. Au pierdut deja un pariu.
  • -12 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 14 octombrie 2021, 13:53)

    [anonim]

    • +21 (31 voturi)    
      Oare... (Joi, 14 octombrie 2021, 14:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      ... n-ar fi mai intelept sa asculti intai si punctul de vedere al ministrului? Nu e posibil ca acuzatiile sa fie partial neadvarate, sau cauzele nesemnarii sa tina si de alte ministere sa de aspecte legale?
      Daca au declar acum ca mikapolonyca e postac penelist platit cu 5 lei postarea, ar trebui sa ma creada toata lumea?
      • +6 (10 voturi)    
        . (Joi, 14 octombrie 2021, 14:08)

        Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Eu te cred :))
      • +6 (8 voturi)    
        Eu te cred! (Joi, 14 octombrie 2021, 14:25)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ….
      • +1 (5 voturi)    
        Corect (Joi, 14 octombrie 2021, 15:13)

        Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pe Catu nu l-as crede nici sa spuna ora exacta cu ceasul la mana.
      • 0 (2 voturi)    
        Uite mestere polonik... (Joi, 14 octombrie 2021, 15:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cum te simti acu, cand unii aleg sa ma creada fara sa asculte si varianta ta? Bine, la partea cu postaceala e greu sa combati, ca un simplu seach pe google te da de gol, dar la suma ar fi putut sa e intrebe si pe tine daca se castiga asha prost...
      • +1 (5 voturi)    
        De unde atata valoare ? (Joi, 14 octombrie 2021, 15:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Daca ia 1 leu de postare !
  • +14 (20 voturi)    
    Catu minte si cand respira (Joi, 14 octombrie 2021, 14:12)

    Godaro [utilizator]

    Catu minte si cand respira. Si daca ar avea dreptate, oricum nu il mai crede nimeni.
  • +10 (14 voturi)    
    Individul asta are vreun plan? (Joi, 14 octombrie 2021, 14:15)

    provest_1 [utilizator]

    Sau doar acuzatii la adresa USR?
    • +4 (10 voturi)    
      Da, are ! Sa-i acuze de toate nereusitele (Joi, 14 octombrie 2021, 15:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui provest_1

      pe useristi !
  • +11 (15 voturi)    
    Catu (Joi, 14 octombrie 2021, 14:22)

    yol [utilizator]

    o sa ramana singur in curand cu atitudinea asta de psd-ist. E prea coleric. Pur si simplu e un marunt care nu poate sa depaseasca anumite momente.
    Sper sa-l tina de-o parte pnl-istii, e prea copilaros. Prima data am zis, sa fiu sincer, ca vv e copilaros si nu poate sa faca fata unui dialog, dar asta e pur si simplu caz patologic.
  • +11 (15 voturi)    
    Asta Da Memorie! (Joi, 14 octombrie 2021, 14:51)

    deTerminator [utilizator]

    Cum a reusit sa-si aduca aminte?

    -Poate peste 2 (doi) ani va afla ce EL era responsabil pentru subfinantatrea sistemului.( Asa ca ministru de finante)
    -Poate peste 3 (trei) ani va afla ca asa zisa Campania de vaccinare sub Guvernarea lui , nu era chiar asa de Mare succes, si nici pandemia nu el a oprit.
    -Poate peste 5(cinci) ani, va afla ca el a dat(donat) banii Sistemului sanitar primariilor buni-votanti.

    poate, dar nu sigur
  • +6 (10 voturi)    
    eu stiu ca (Joi, 14 octombrie 2021, 15:18)

    codrean [utilizator]

    raspunderea este a guvernului si a Primului Ministru care trebuie sa-si asume personal esecurile !
    Mizerabil atacul !
  • +5 (7 voturi)    
    tovarase: (Joi, 14 octombrie 2021, 16:52)

    liviu_ [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-25106426-plin-val-4-pandemiei-sute-ventilatoare-zeci-milioane-masti-echipamente-medicale-valoare-650-milioane-lei-sunt-blocate-depozitele-unifarm.htm -> pentru asta tot ministrii usr sunt de vina?!

    iti justifici propria incompetenta aruncand vina pe altii
    atat te duce capul...
    nici radu vasile nu era asa praf ca tine!
  • +2 (4 voturi)    
    are dreptate citu domne... (Joi, 14 octombrie 2021, 17:03)

    liviu_ [utilizator]

    stim cu totii ca COVID 19 a fost creat de USR ca sa sublimeze autoritatea lui citu si a lui kj !
  • 0 (2 voturi)    
    >>>>> (Joi, 14 octombrie 2021, 17:27)

    chhe [utilizator]

    Mie mi se pare un atac al ministresei la sanatatea romanilor.