Beneficiezi sau nu de voucherul de 100 de lei dacă faci doza 3 de vaccin împotriva COVID-19?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 17:06 Actualitate | Sanatate


Centru de vaccinare
Foto: CNCAV
Cine beneficiază de voucherele acordate în tichete de masă în valoare de 100 de lei pentru vaccinarea împotriva COVID-19? De vouchere beneficiază toți cei care s-au vaccinat cu schema completă - două doze - după momentul publicării în Monitorul Oficial a Ordonanței de Urgență ce stabilește beneficiarii, adică data de 31 august, a clarificat astăzi Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății și vicepreședintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

Conform legii, românii care fac acum doza 3 de vaccin, așadar au făcut primele două doze în urmă cu cel puțin 6 luni, înainte de apariția Ordinului, NU pot beneficia de aceste vouchere.

"Toți cei care s-au vaccinat cu a doua doză imediat după intrarea în vigoare, cât și cei care fac schema completă în acest moment, beneficiază de aceste vouchere", a explicat secretarul de stat Andrei Baciu.

În cazul în care unele persoane s-au vaccinat spre exemplu la începutul lunii septembrie, dar nu au primit voucherele la acel moment, ele pot reveni acum la punctul unde s-au vaccinat - centru de vaccinare sau cabinetul medicului de familie - pentru a își primi voucherele, a mai precizat Andrei Baciu.

Voucherele se acordă sub forma a 5 tichete de masă în valoare de 20 de lei fiecare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24605 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    Lol (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:08)

    HP [utilizator]

    "Mai da-le o suta, Nicule".
    • +3 (19 voturi)    
      Te referi la (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:14)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui HP

      morții de la ATI, stimate AURolac?
  • +9 (17 voturi)    
    de ce nu le trimiteti prin posta? (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa ma duc iar la nu stiu ce centru , medicul de familie sa umble cu ele in geanta ca postasul? ce idiotenie!
  • -10 (30 voturi)    
    hmm (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca nu ne vaccinam si donam vaccinul pentru oamenii in nevoie de pa glob, ce primim?
    • +4 (10 voturi)    
      Te lasa Putin inca 1 minut... (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:27)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...sti tu deja unde.
    • +7 (9 voturi)    
      loc de veci (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:43)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pentru tine, temporar un loc la ATI si in ultima instanta , un loc de veci !
    • +3 (5 voturi)    
      interdictii ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:54)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .
    • +7 (9 voturi)    
      O posibilă internare (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:16)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la spital, sau de ce nu la ATI, sechele pe viață, economie făcută praf etc. etc.
    • +3 (5 voturi)    
      Covid (Marţi, 12 octombrie 2021, 19:43)

      om_de_bine [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Covid și un loc la ATI. Ups, nu mai sunt locuri la ATI!
  • -6 (10 voturi)    
    . (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:25)

    nub [utilizator]

    de ce nu se dau 1mil $ cash la fiecare ?
    • -2 (2 voturi)    
      sau functia (Marţi, 12 octombrie 2021, 19:33)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui nub

      de presedinte
  • 0 (0 voturi)    
    Dar vaccinatii cu Johnson & Joghnson ?...... (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:51)

    kukubau [utilizator]

    Vaccinul Johnson & Johnson are o singura doza ! ei vaccinati cu el..... nu beneficiaza de vouchere ???
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:29)

    123qwe [utilizator]

    De ce nu judeca prostii care ne conduc cu capul?
    Se poate da o scutire pe ceva impozit pentru cei ce se vaccineaza si cred ca ar fi mai eficient decat actuala politica publica de doi lei si care nu reuseste sa stimuleze pe nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista vouchere!!!! (Luni, 25 octombrie 2021, 10:29)

    mandalau [utilizator]

    Astazi am insotit o cunostinta la vaccinare si cei de acolo mi-au spus ca nu mai au de mult vouchere asa ca nu au dat. Mi-au zis sa revin dupa 1 noiemebrie sa intreb daca au primit (doar ca sa intreb, nu ca sa-mi dea voucherele!!!!).

    Inteleg ca statul roman asa intelege sa previna pandemai prin a obliga populatia sa faca drumuri aiurea pentru incompetenta unora.....
    • 0 (0 voturi)    
      ...si marmota... (Luni, 25 octombrie 2021, 16:46)

      mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      Sa afle dl.Baciu ca la spitalul militar Gafencu din Constanta nici nu au aflat ca trebuie sa dea vouchere!!Dl dir .Tranca a fost foarte uimit sa afle dupa ce cel de la bariera m-a luat la misto ca acolo e spital militar domne!!!nu se da asa ceva!!??
      • 0 (0 voturi)    
        corectie (Luni, 25 octombrie 2021, 18:01)

        mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui mihai.popescu

        Dl comandant dr.Aurel Trană...nu Tranca cum eronat am inteles...