Alexandru Rafila spune că nu pot fi impuse standarde de clădiri noi spitalelor care sunt vechi de zeci de ani: „Dacă aveţi în faţă un adversar – COVID - şi aveți un Kalaşnicov, nu o să trageţi pentru că nu e standard NATO?”

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 15:46 Actualitate | Sanatate


Alexandru Rafila
Foto: INQUAM Photos/Ilona Andrei
Medicul Alexandru Rafila crede că nu pot fi impuse standarde de clădiri noi spitalelor, care sunt vechi de zeci de ani, pentru obţinerea autorizaţiilor de securitate la incendiu şi trebuie găsită o situaţie de compromis. Rafila a declarat la Digi24 că măsurile de siguranţă la incendiu nu pot fi extrapolate la toate clădirile.

„Noi trebuie să găsim o soluţie, totuşi, de compromis (...) Această chestiune în care tu pui un standard... 80-90% din clădirile publice nu au autorizaţie, toate clădirile, nu spitalele. E clar că această autorizaţie pentru o clădire veche nu poate fi obţinută, întrucât investiţiile nu se pot face repede şi, oricum, nu depind de manager”, afirmat, duminică, Alexandru Rafila, la Digi 24, relatează News.ro

Acesta cere un proiect pentru sistemul de sănătate - o soluţie intermediară.

„Chestiunea asta cu autorizaţia pe care o impuţi managerului, mie nu mi se pare că este imputabilă managerului vreunui spital, că nu are de unde să facă el o investiţie pentru care nu e nici mandatat, nici nu are de unde să facă această investiţie”, a mai declarat medicul.

Acesta consideră că, în faţa pandemiei, trebuie utilizate toate mijloacele pe care le avem la dispoziţie.

„Dacă aveţi în faţa dumneavoastră un adversar şi acest adversar este COVID şi dumneavoastră sunteţi înarmat cu un Kalaşnicov, nu o să trageţi pentru că nu aveţi o puşcă standard NATO. Nu cred. Cam aşa este situaţia şi în ceea ce priveşte unele dintre facilităţile din Sănătate într-o situaţie de criză”, a mai declarat Rafila.

Potrivit acestuia, se poate găsi o soluţie la nivel Guvernamental, astfel încă toate unităţile medicale disponibile să poată fi făcute sigure pentru pacienţi, dar în condiiţile existente la cădiri vechi de zeci de ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4108 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Lol (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:56)

    mitg [utilizator]

    Atunci faci alta cladire de la zero. Probleme cu exproprierile nu-s, probleme cu logistica nu-s, ca doara le faci in mediul urban ...

    La Daruieste Viata fac totul foarte bine, asta in conditiile in care banii vin cu țârâita si nu au putut semna cu un constructor sau consortiu de la A la Z.

    Statul roman ce scuza are de nu poate face niste cladiri noii?
    • +9 (9 voturi)    
      Hotia si indolenta politicienilor (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:02)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      indiferent de culoare politica...Asta e scuza. Daca un politician are dureri de burta de la fasole, e dus imediat cu elicopterul la cele mai bune spitale, daca trebuie chiar la Viena. Cand oamenii "de rand" mor in spitale, tot ce intampla e ca auzim din nou acelasi discurs arogant si plictisitor al unor politicieni prosti, mincinosi si corupti...
    • +12 (14 voturi)    
      Nu contează vechimea clădirii, poate fi 300 de ani (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:55)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Instalația electrică se realizează în funcție de puterea electrică necesară în clădire. Dacă puterea necesară e mai mare astăzi, înseamnă că trebuie refăcută instalația electrică la standardele de azi. Există inclusiv cablare aparentă, nici măcar nu trebuie sparți pereții.

      Justificările lui Rafila sunt tipice pentru un politician, dar oamenii vor muri în continuare în incendii de spitale, cu justificările lui.
      • -2 (8 voturi)    
        Lasa mai Ghiocel, ca nu totu-i sa cablezi... (Duminică, 3 octombrie 2021, 19:07)

        X-Files [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Lasa mai Ghiocel, ca nu totu-i sa cablezi din nou o cladire. Sunt standarde de inaltime, de materiale, de dimensiuni ale lifturilor, de nr de lifturi, de dispunere spatiala, etc, etc, etc.

        Rafila are dreptate; argumentatia lui e cam tembela (Kalasnikov si virus)...dar dincolo de asta, asa e, cum spune.

        In alte parti, chiar asa se procedeaza in astfel de situatii: standardele aplicabile sunt cele care existau im momentu constructiei, nu cele de peste 50 sau 100 de ani.

        Daca-i cladire de utilitate publica, se evalueaza daca a trecut in zona totalei nefolosiri sau se poate (re)utiliza...daca nu, ras, tuns si frezat, sa faca loc unei cladiri moderne, la standardele actuale.

        Deci, flexibilitate, gandire (ca nu doare). Stiu ca in Romania orice problema e un cui si se foloseste ciocanul...dar in lumea civilizata e mai complex.
        • +3 (3 voturi)    
          Lifturile se atașează pe exteriorul clădirii (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:14)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui X-Files

          iar scările exterioare pentru ieșirile de urgență, la fel, se atașează conform normelor de astăzi, nu conform normelor de-acum 100 de ani. Mergem la ISU să întrebăm? :)

          Dacă într-o clădire sunt astăzi 500 de oameni, în caz de incendiu trebuie evacuați toți. Nu contează cum s-ar fi procedat în urmă cu 100 de ani.

          P.S. Asta nu se rezolvă cu postaci trimiși pe forumuri, ”ghiocel”. Du-te la Rafila și spune-i că din cauza lui mor oameni în incendii, fiindcă trimite postaci pe forumuri în loc să respecte normele anti-incendiu.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:57)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      @Lol, pentru ca e mult mai profitabil pentru toata lumea sa repari la nesfarsit aceleasi sandramale.
      1. costa in general cu 50% pana la dublu sa aduci in aceleasi standarde o cladire mai veche la standardele uneia noi. Explicatiile sunt multe si tin de tehnici de constructie, normative de indeplinit, samd. Ca si la masini sunt "in circulatie" cladiri care trebuia sa fie demult "dauna totala". Si o Dacie 1300 poti sa o faci cu investitii suficiente NCAP de 5 stele si EURO 6 dar cat costa?
      2. La o cladire reabilitata rubrica "diverse si neprevazute" e muuult mai ampla ca la o cladire noua, uneori depaseste investitia in sine. Mai gasesti niste fisuri neconstatate initial, iti mai dai seama ca tamplaria e non-standard si costa de trei ori mai mult ca una standard, samd.
      3. Dr. Rafila o fi medic competent dar despre cladirile care sunt spitalele spune aiureli. Repararea la nesfarsit e o groapa fara fund, o fundatura. Singurele cladiri spitalicesti care merita sa fie pastrate sunt cele monument...si asta cu economie.
  • +23 (29 voturi)    
    Intreaba-ti colegii PSD de ce nu sunt spitale noi (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:14)

    CezarN [utilizator]

    Este cea mai parsiva incercare de a transfera vinovatia pentru starea jalnica de la ATI pe cei care nu se vaccineaza si asta irita mult populatia. NU! Vina este a colegilor tai de partid care din 1989 au fost la guvernare 75 % din timp si care nu au construit niciun spital modern. Doar studii de fezabilitate si parandarat, atat! Desigur, si a celorlalti carea u fost la guvernare in tot acest timp, insa PSD este principalul vinovat.
    • -4 (8 voturi)    
      Si PNL-ului (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:08)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ii revine doar 25% din vina?
    • +6 (8 voturi)    
      Cu toata incapabilitatea guvernelor (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:52)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      mult mai vinovati sunt cei care nu respecta regulile si nu se vaccineaza.
      Sistemele sanitare au o limita in pandemie, vezi ce s-a intamplat in tari bogate si civilizate, ce sa mai vorbim de Romania.
      Treaca de la voi si vaccinati-va, chit ca nu credeti in vaccin sau virus, nu aveti nimic de pierdut daca aveti un dram de empatie cu cei ce mor la ATI sau de boli cronice netratate din cauza inchiderii sectiilor de specialitate!
      Nu mai cautati vinovati in alta parte ca nu ajuta la nimic. Aveti posibilitatea sa faceti o fapta buna cu efortul primirii unei intepaturi pe care de cele mai multe ori nici nu o simtiti!
      • +4 (4 voturi)    
        De acord cu tine, dar ... (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:24)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        1.Eu m-am vaccinat. Probabil o sa-mi fac si doza a III-a
        2.Sunt total impotriva obligativitatii vaccinarii
        3. Unde este legea (regula) care spune ca vaccinarea este obligatorie?
        4. Unde este legea care spune ca in RO avem pandemie?
        5. Eu, informandu-ma si gandind cu capul meu, am luat decizia ca este mai bine ptr mine sa ma vaccinez. Indemn pe oricine sa faca la fel, dar nu am incredere in politicieni. Spune-mi o situatie in care politicienii romani au avut grija de si au empatizat cu poporul roman. De aceea refuz sa primesc lectii de omenie si solidaritate de la politicieni.
        6. Ce bine ar prinde ptr restabilirea increderii in clasa plitica un politician care si-ar cere scuze public ptr starea sistemului sanitar si, drept urmare, s-ar retrage din viata politica.
        7. Singurul lucru pe care l-as citi cu placere de la un politician trecut sau actual ar fi biletul de adio.
  • -1 (13 voturi)    
    Wow ce analfabetism: (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:18)

    feroviarul123 [utilizator]

    1.Kalashnikov se scrie Kalashnikov ca asa-l chema pe inventator. No poti sa-i "traduci" numele in romanește. Plus ca de fapt se spune AK-47 sau AK7-4 depinde de varianta.
    2. AK-74 este acum calibru 5.56 la fel ca si NATO. reducand calibrul gloanțele au devenit mai ușoare si poti transporta mai multa muniție la aceeași greutate, 18 încărcătoare vs 12 încărcătoare de 7.62.
    Discutam de spitale de 30 de ani si nu s-a facut nimic. Un spital modern cu 400 de paturi costa cam un miliard de euro. Dar mare parte din acest pret sun doatrile medicale, paturi, echipamentele de diagnoza, etc. Cladirea in sine nu costa atat de mult. Problema adevarata o constituie reteaua electrica construita acum 50 de ani pentru becuri si o priza sa bagi un radio. Trebuie reabilitata instalația electrica in toate spitalele , lucru care se poate face cu mai putin de 5 milioane de euro per spital. Dar se cumpăra la preturi astronomice echipamente proaste si pe care nu le folosește nimeni. Sunteți prosti , habar nu aveți sa administrați spitalele si România. Angajați un inginer sa va arate ce trebuie făcut.
  • +9 (11 voturi)    
    Â gasit Rafila buba! (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:18)

    Cataleya [utilizator]

    Nu se pot impune standarde noi si moderne ca e veche cladirea.
    Eu ma mir de ce mai stau bolnavii in spitalele alea darapanate si nu se muta in zecile de spitale, moderne, care stau goale prin toate judetele..
    Cum care spitale?
    Alea multe pe care le-ati construit voi in 3o de ani, impreuna cu PNL cu PDL cu USL....
    Stiti voi care!
    Eu zic sa-i exonerati definitiv si pe ticalosii aia raspunzatori de tragedia de la "Colectiv"
    Ca si acolo, cladire veche, ce sa mai pui tu norme de la ISU-PISU?
    Domne am facut si noi ce-am putut, a mai venit pe-aici nea Vasile ca era ajutor de electrician cand a iesit la pensie, mai trage un cablu, mai monteaza o priza, mai pune o litza la sigurante.
    Uite si ce frumos am izolat fonic.
    Nu se mai aude nimic afara, da' arde ca napalmu'!

    're-ati voi sa fiti de netrebnici! cum incercati de fiecare data sa ascundeti mizeria, incompetenta si coruptia tuturor politicienilor care au guvernat si "parlamentat" tara in asta 30 de ani!
  • +9 (11 voturi)    
    De ce PSD NU a construit spitale in 30 ani? (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:20)

    Gryphus [utilizator]

    Spitalul universitar e o RUINA, trebuie daramat si reconstruit.

    Peste drum de el Casa Radio sta de 30 de ani in ruina desi acolo e loc pt 4-5 spitale.
  • +8 (10 voturi)    
    Autorizatia de protectie la incendii nu depinde (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:39)

    xolv [utilizator]

    de cat de veche e cladirea. Daor ca hraparetii de la stat baga toti banii in salarii....
  • +4 (4 voturi)    
    Corect (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:42)

    Costi888 [utilizator]

    Ar trebui construite altele.. aaa, stai.. nu avem bani.
  • +4 (6 voturi)    
    ce mare descperire!!!! (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:13)

    ..13 [utilizator]

    sa il propunem pe Rafila penrtu Nobel in medicina!!!!

    #ciumarosie nu a murit inca???

    mai respira bag de seama dar cu covid-ul si cu meeting-urile astea se curata de la sine.

    PS
    mai da-te in spirit domnule

    cand apare o unitate noua privata, fie ca este spital, fie ca este hotel, fie ca este un amarat de boutique, ceri sau nu ceri aprobarile necesare care inseamna investitii serioase ale persoanelor/entitatilor private.
  • +5 (9 voturi)    
    da mey rafla (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:52)

    John_Re [utilizator]

    dar ce treaba au cladirile cu meseria.

    iar la furat si spagi nu va intrece nimeni.
  • +1 (7 voturi)    
    Dacă vezi cum camarazilor (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:22)

    Con_stan_tin [utilizator]

    le explodează Kalashnikov-ul în față fiindcă superiorii le-au dat gloanțe cu calibru mai mare nu o să tragi.
  • +2 (2 voturi)    
    in seconda 2, dupa astfel de comentariu (Luni, 4 octombrie 2021, 0:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    gagiul era plecat din orice functie publica. o nesimtire pe care nimeni nu ar trebui sa o accepte. in al doilea rind, in tari f bine dezvoltate un spital nou nout e intre 60 si 190 milioane dolari complet echipat.acum daca vreti un care sa fie in top 10 in lume sa ne asteptam la sa inmultim cu 10 cifrele de mai sus.
    • +3 (3 voturi)    
      Statul încasează oricum banii pentru CASS (Luni, 4 octombrie 2021, 2:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nu e nevoie să construiască niciun spital pentru asta.

      Sistemul de sănătate e complet decuplat de realitate, la fel cum era toată economia națională pe vremea lui Ceaușescu.
  • 0 (4 voturi)    
    De ce le-ati pus termopane etanse? Recunoasteti (Luni, 4 octombrie 2021, 10:16)

    D-or [utilizator]

    Spitalele explodeaza nu pentru ca sunt vechi, ci pentru ca le-ati pus termopane etanse si la usi si la ferestre.

    In toate saloanele, de ATI sau obisnuite sunt instalatii de O2. La ATI, concentratia creste de se poate aprinde de la o simpla scinteie electrostatica.


    Acum, problema e ca nimeni nu recunoaste oficial ca aceasta este cauza. Pe de o parte, ar insemna sa recunoasca faptul ca sunt prosti, pe de alta parte, nu le iese nimic de aici.
    Toti vor sa obtina acum investitii cit mai grase, eventual, bani pentru spitale noi care sa fie privatizate dupa aceea
    • +1 (1 vot)    
      privatii si-au contruit ei spitalele! (Luni, 4 octombrie 2021, 11:27)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      dimpotriva, pesedaca fierea incerca sa nationalizeze spitalul oncologic pediatric construit de un ong din donatii private.
    • -1 (1 vot)    
      termopane etanse? nu te opresti cu perlele astea? (Luni, 4 octombrie 2021, 21:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Pot sa te intreb cum dreaq respira toturi oamenii aia in saloanele alea "etanse"? Doar cu aerul care se improspateaza cand se deschide usa sa intre asistenta?
      Mai omule, termopanele "etanseaza" impotriva prafului , schimbului de caldura si zgomotelor.
      Daca tu zici ca din cauza "etanseizarii" s-a creeat o concentratie prea mare e oxigen spune-ne de ce pisica masii in vest unde au termopane cu vreo 50 de ani inaintea noastar nu se intampla din astea? Cu aceeasi frecventa ca la noi?
      Ai auzit de briciul lui Occam? Explicatia cea mai simpla e aia foarte probabil cea mai adevarata. In cazul de fata instalatia electrica!