Oana Gheorghiu (Dăruiește Viață): Spitalele sunt vechi, nu mai pot duce. Politicienii vor pune presiune pe manageri și medici să mărească numărul de paturi cu orice preț, pe măsură ce numărul de cazuri de COVID va crește

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 octombrie 2021, 13:21 Actualitate | Sanatate


Carmen Uscatu si Oana Gheorghiu
Foto: Arhiva personala
Spitalele din România "sunt vechi și nu mai pot duce", iar presiunea pe sistemul de sănătate va fi din ce în ce mai mare, pe măsură ce numărul cazurilor de COVID-19 crește: "Politicienii vor pune presiune pe manageri și pe medici să mărească numărul de paturi. Cu orice preț. Chiar și supraetajate, dacă se poate, doar să fie", avertizează Oana Gheorghiu, co-fondatoare, alături de Carmen Uscatu, a Asociației Dăruiește Viață, ONG care a construit două spitale modulare ATI COVID, unul în București și unul la Piatra Neamț, de la începutul pandemiei.

Avertismentul lansat de Oana Gheorghiu, vicepreședinte și co-fondatoare a Asociației Dăruiește Viață:
  • "Presiunea pe sistemul de sănătate va fi din ce în ce mai mare, pe măsură ce numărul cazurilor crește. Politicienii vor pune presiune pe manageri și pe medici să mărească numărul de paturi. Cu orice preț. Chiar și supraetajate, dacă se poate, doar să fie.
  • Dar instalațiile electrice sunt vechi de zeci de ani, subdimensionate și fără revizii la zi. Despre instalațiile de gaze medicale și sanitare nu are rost să povestesc, iar cele de ventilație sunt inexistente, așa că măcar știm sigur că nu e vina lor.
  • Personalul tehnic este foarte prost plătit și ca atare cu o foarte slabă pregătire profesională (am avut de-a face cu ei în multe spitale și știu ce zic), iar asta se vede...
  • Spitalele noastre, vechi de zeci de ani, au fost dotate cu echipamente moderne, pentru care instalațiile existente nu sunt suficiente, cu paturi care nu încap pe ușile neconforme în caz de evacuare, cu holuri prea înguste, cu spoiala noastră tradițională.
  • Spitalele din România sunt VECHI. Nu mai pot duce. Chiar nu mai au cum. E ca și cum vrei să agăți un televizor 4K pe peretele de chirpici al unei case de acum 80 de ani.
  • Am avut mai mult de 18 luni să facem ceva în sistemul medical, greu pus la încercare de pandemie. Am făcut doar noi, cetățenii. Statul a stat, cum face el de obicei.
  • Atâta vreme cât nimeni nu răspunde, cât nici acum nu știm ce s-a întâmplat la Piatra Neamț, la Balș, la unitatea mobilă de la Babeș lucrurile nu se vor schimba.
  • Nimeni nu e vinovat, la noi, mereu, 's-a întâmplat'.
  • Noi acceptăm 'să se întâmple', dacă n-am accepta nu 's-ar mai întâmpla'.
  • Îmi pare rău pentru cei care au murit. Îmi pare rău și pentru noi care am putea păți la fel, în spitalele noastre, deși se pare că nu prea pricepem asta..."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1493 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Dar (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:32)

    noi2013 [utilizator]

    cu spitalul construit de asociatoe ce se mai aude ca sunt vreo 3 ani de cand am dat bani
    • +2 (2 voturi)    
      va fi gata in vara 2022 (Vineri, 1 octombrie 2021, 15:08)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      constructia e gata dar mai trebuiesc instalate echipamente/calibrare si testare. Fiind echipamente complexe inclusiv de radioterapie dureaza
    • 0 (0 voturi)    
      Dar de spitalul modular pentru bolnavii covid de (Vineri, 1 octombrie 2021, 21:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Elias ati mai auzit ceva?
      https://www.daruiesteviata.ro/proiecte/spital-modular-pentru-pacientii-cu-covid-19/EPMrPK7Bp
      A fost tratat acolo cineva? Cine este tratat acolo?
  • +4 (6 voturi)    
    corect... (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:38)

    liviu_ [utilizator]

    manageru de spital tre sa mareasca paturile la ATI cu orice pret....
    daca nu le mareste e dat afara si vine altu in loc,
    daca le mareste risca sa ia spitalul foc (pt ca instalatia e veche si nu tine)

    guvernul este cel putin inconstient !!!
    sunt convins ca le-au spus si lor medicii lucru asta da nu le pasa... pentru ca citu nu e interesat decat de capitalul electoral
    • +2 (2 voturi)    
      Catu a dovedid (Vineri, 1 octombrie 2021, 15:28)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca nu este suficient de inteligent sa se lege la sireturi si PNL a pierdut multe voturi din cauza asta si va mai pierde in continuare. Sunt si alti prosti in politica, dar Catu e si mandru de asta. Nu am nici un fel de respect pentru el si ii sfatuiesc pe toti pe care ii stiu sa nu mai voteze cu PNL pana nu dispare specimenul asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:39)

    Milka Man [utilizator]

    In sfarsit o persoana care face niste declaratii coerente, nu gargara ieftina ca politicienii.
    • 0 (4 voturi)    
      Da, eficient? (Vineri, 1 octombrie 2021, 14:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Știe cineva dacă secția ATI de la Piatra Neamț, făcută de cei de la Dăruiește Viață, este funcțională și câți pacienți sunt internați acolo? Dacă autoritățile nu sunt interesate, nici ei nu sunt interesați?
  • +1 (5 voturi)    
    Dar sapca (Vineri, 1 octombrie 2021, 15:19)

    yol [utilizator]

    n aveti!!? Pai ce facem?!
    Faceti si voi 2 spitale si gata, va dati cu parerea despre adevaratii profesionisti.
    Mai aratati si a usr-iste ninja!

    Pai usl-istii care se intreaba singuri pe aici daca sunt functionale spitalele ar trebui sa-l intrebe pe tataru, ca el a pus bete in roate pentru cel de la piatra neamt. Nici acum nu le cade bine ca o asociatie privata a reusit in cativa ani sa faca mai multe spitale decat tot usl-ul in 30 de ani.

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Tot din categoria (Vineri, 1 octombrie 2021, 15:22)

    yol [utilizator]

    de ce nu ai sapca:
    Sunt pe youtube inregistrarile antenei 3 in care incearca s-o denigreze pe dna Uscatu, bine inteles tataru era in studio…..

    Ii invit pe tot usl-istii sa-l vada si sa nu mai injure ca idiotii pe aia care fac ceva