De ce rămân școlile deschise și la incidență de peste 6 la mie. Explicațiile ministrului Sănătății: Dacă într-o școală nu avem niciun elev infectat, ea poate să își desfășoare activitatea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 20:15 Actualitate | Sanatate


Cseke Attila
Foto: AGERPRES
Rata infectării dintr-o localitate nu va influența activitatea școlilor din localitatea respectivă decât în măsura în care în școli apar cazuri de infectare, a explicat joi ministrul Sănătății, Cseke Attila, într-un interviu acordat HotNews.ro. "Dacă eu în școală încă nu am niciun caz de infectare la niciun elev, atunci pot să îmi desfășor activitatea în continuare. În momentul în care apar elevi infectați, în clasa respectivă, în mod cert se va trece în online și de la un anumit număr de cazuri, întreaga școală va trece în online", spune ministrul interimar al Sănătății.

Decizia este discutată în această seară în ședința Comitetului Național pentru Situații de Urgență, iar apoi va ajunge pe masa Guvernului. Cseke Attila spune că instituția pe care p conduce a susținut această soluție, iar în ședința grupului tehnic în care ea a fost elaborată, reprezentantul Ministerului Sănătății a votat în favoarea ei. Precizările vin după ce, în această dimineață, în presă a circulat pe surse informația că directori din Ministerul Sănătății s-ar opune soluției de decuplare a școlilor de la rata de infectare din localitate.

"În ceea ce privește ședința grupului de specialiști din toate instituțiile, Ministerul Sănătății a fost reprezentat iar votul a fost unanim, reprezentantul Ministerului Sănătății a susținut această măsură", a declarat Cseke Attila, pentru HotNews.ro.

"Nu vorbim despre școli deschise indiferent de faptul că avem cazuri de infectare în școală"


Această soluție, care este discutată în Comitetul Național pentru Situații de Urgență și apoi în ședință de Guvern, "nu este o soluție de păstrare a sistemului educațional în modul fizic, cu elevii, în toate localitățile. Nu despre asta vorbim. Vorbim despre faptul că decuplăm rata infectărilor într-o localitate unde avem o școală de situația din școală - de numărul de infectări. Adică, dacă eu în școală încă nu am niciun caz de infectare la niciun elev, atunci pot să îmi desfășor activitatea în continuare. În momentul în care va apărea într-o clasă un copil care este infectat, din acel moment, pe baza Ordinului comun Ministerul Educației - Ministerul Sănătății care se va da, toată clasa va trece în online pentru 14 zile. Această perioadă se poate prescurta numai în cazul în care după a 8-a zi toți elevii sunt testați și sunt negativi", a explicat ministrul interimar al Sănătății.

Cseke Attila mai spune că "nu vorbim despre faptul că școlile vor fi deschise indiferent de faptul că avem cazuri de infectare în școală sau nu avem. În momentul în care apar elevi infectați, în clasa respectivă, în mod cert se va trece în online și de la un anumit număr, și școala va trece în online."

"Este vorba doar despre faptul că rata infectării pe localitatea respectivă, unde este situată școala, nu va influența activitatea școlii decât în măsura în care apar cazuri de infectare", a mai explicat Cseke Attila.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24345 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    Daca NU testezi nu ai cum sa stii cine e infectat (Joi, 30 septembrie 2021, 20:22)

    Gryphus [utilizator]

    90% din copii NU au simptome de covid deci daca NU testezi toti copiii inainte sa intre in scoala NU ai cum sa stii daca sunt bolnavi sau nu

    asta ne ia pe toti de prosti? Decizia e POLITICA
  • +4 (28 voturi)    
    Ruleta ruseasca cu copiii, asasinilor (Joi, 30 septembrie 2021, 20:35)

    gmb72 [utilizator]

    Ai uitat ceva, bre.
    Cum știu școlile dacă au copii infectați sau nu când apar simptomele sau chiar ajung la spital, asa-i ?
    Imbecililor, măsura asta trebuia luata la pachet CU OBLIGATIVITATEA scolii de a realiza un screening anticovid constant, săptămânal sau bisaptamanal al copiilor, indiferent de opinia părinților, sau, dacă părinții refuza screening-ul, scoala trece în online...
    Asa, jucam ruleta ruseasca, ducem copiii la școală cu speranța că "poate nu va fi al meu primul "....
    Va doare în fund de scoala și educație, ca daca nu va durea, scoala nu producea azi aproape 50% analfabeți funcțional.
    Altul e motivul pentru care țineți școlile deschise CHIAR CU PRETUL VIETII UNOR COPII, și anume faptul ca Superman nu mai are bani la buget sa mai plătească părinții care ar trebui sa stea acasă cu copii, daca s-ar face învățământ online pe scara larga.
    Deși știe bine ca încet, încet se va închide fiecare scoala din cauza celor ce se vor infecta, mai exact, a celor ce au ghinion la Ruleta Covid, dar, orice amânare a unei cheltuieli e bine venita.....
    • -12 (20 voturi)    
      Speriatule (Joi, 30 septembrie 2021, 21:11)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Tiine-ti copiii acasa daca esti atat de fricos.
      • +8 (10 voturi)    
        Curajosule (Joi, 30 septembrie 2021, 21:42)

        raz_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Pline spitalele de curajosi ca tine. Din cauza desteptilor ca tine ne indreptam spre locul 1 in lume la morti.
      • +8 (8 voturi)    
        Clar nu ai copii (Joi, 30 septembrie 2021, 21:56)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Mai bine.
  • +7 (7 voturi)    
    Problema (Joi, 30 septembrie 2021, 21:37)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    Daca intr-o localitate ai incidenta de 6 la mie, atunci intr-o scoala cu 1000 elevi cam cati infectati aduni in 2 saptamani? Cate zile trec in medie intre 2 infectii la elevii scolii?

    Pont: incidenta se calculeaza cu nr. de infectati gasiti, nu cu nr. real de infectati, care e mai mare.
  • +7 (7 voturi)    
    Da (Joi, 30 septembrie 2021, 21:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru ca in niciun caz copii dintr-o clasa nu interactioneaza niciodata cu copii din alta clasa, nu?! O logica imbatabila
    • +2 (2 voturi)    
      ca de altfel si profesorii (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:38)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      care predau mai multor clase diferite, unde chiar e o certitudine interactiunea zilnica cu multi elevi.
    • +2 (2 voturi)    
      Plus (Vineri, 1 octombrie 2021, 12:33)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Copiii aia se teleporteaza pana la scoala ca in Star Trek, nu sunt urcati in autobuze sau alte mijloace de transport in comun.
      Iar copiii aia sunt crescuti de roboti, nu au parinti care se duc la serviciu ... hai sa facem ping pong cu un virus de la un parinte, il transmite copilului care il imprastie la toti colegii din clasa care il duc la parintii lor. Si pe urma ne miram cum de am ajuns la 40.000 de cazuri pe zi!!!

      Mai adaugam un pelerinaj la ceva moaste si suntem Number one la ceva in Europa (pe langa numarul de morti in accidente auto).

      Tara condusa de retarzi !
  • +5 (7 voturi)    
    Ioi, Cseke, mare prostie spus la tine... (Joi, 30 septembrie 2021, 23:28)

    Popcea [utilizator]

    Copiii aia care vin la scoala intr-o localitate de peste 6 la mie, de unde vin ei? Vin de pe Luna? Normal ca scoala va functiona ca un centru de distributie Covid.
  • +5 (5 voturi)    
    Du-te ma... (Joi, 30 septembrie 2021, 23:32)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Aveti voi bani sa testati saptamanal toti elevii si toti profesorii??? Si cine face testele astea? Portarul?

    Daca nu se face testare full nu ai cum sa depistezi infectatii, ca cei mici nu au simptome evidente.

    Or sa trimita si ei cate 100 de teste la scoli si sa ii instruiasca sa le "consume" doar cand e unul cu febra si tuseste de rupe prin scoala..atat. In rest tot parintii isi vor duce copiii la medic si la test pe banii lor, daca se simt rau, nu o sa faca scoala nimic. Sa speram doar ca vor anunta si scoala de rezultatul testului...daca vor, bineinteles.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:52)

    _Sherlock_ [utilizator]

    La noi in scoala sunt 13 clase cu cazuri, se tine totul
    la secret, afli doar daca ai noroc sa sti pe cineva
    cu conexiuni in interior! Aceasta scoala nu se inchide!
    Deci cum e cu regula dupa un anumit numar de copii?
    Care din nou, NU se specifica!!!! 13 clase bolnave
    sunt suficiente? Sau asteptam sa fie 30? Nu mai dau
    numere baietii, o ard asa evaziv, "dupa un anumit
    numar de cazuri......
    Unde e comunicarea transparenta de la scoli sa stim
    exact cati sunt bolnavi, care clase?
    Hal de tara!!! Si ne mai miram de explozia de cazuri!