Adriana Pistol (INSP): O parte dintre cele 11.000 de cazuri vin din urmă, din weekend / Ne așteptăm la 20.000 de cazuri pe zi în octombrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 14:35 Actualitate | Sanatate


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
O parte dintre cele peste 11.000 de cazuri de COVID-19 raportate astăzi "vin din urmă, din weekend", iar autoritățile se așteaptă la 20.000 de cazuri pe zi în luna octombrie, a declarat marți, într-o conferință de presă, medicul Adriana Pistol, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul INSP.

"Este ceva ce se petrece în fiecare weekend, pentru noi ca epidemiologi nu are nicio legătură cu niciun congres al niciunui partid. În fiecare weekend se efectuează un număr de teste mai mic. În zilele de weekend nu lucrează toate laboratoarele, iar unele dintre ele acumulează probele și le lucrează luni", a adăugat Adriana Pistol.

Autoritățile au anunțat astăzi un număr record de infectări cu noul coronavirus în România: în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi.

Recordul anterior era de 10.269 de cazuri de COVID-19, în 18 noiembrie 2020. De asemenea, au fost înregistrate 208 decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.267 de pacienți.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28586 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Cateva mii vin de la Congresul PNL (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:46)

    Gryphus [utilizator]

    altii sunt 'raportari anterioare'

    anterioare a ce ? nu se stie
    • +1 (13 voturi)    
      deh, ca ”vanzarile anterioare” ale basescului (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:17)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      si n imeni nu l-a întrebat nimic.
    • +8 (10 voturi)    
      ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:24)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      A congresului usl, pardon, pnl!
  • +20 (28 voturi)    
    pai (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:49)

    noi2013 [utilizator]

    daca laboratoarele nu lucreaza in weekend, cum apar cazurile declarate luni?!

    Si cum de au venit numai weekendul asta intr-o asa mare masura si nu si cel trecut.....
    • +5 (9 voturi)    
      bugetarii nu lucreaza in weekend (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      laboratoarele private lucreaza.

      Dar numarul cazurilor nu ar fi asa o mare pb. Daca sunt 208 decese si la 14 zile erau doar 3900 de cazuri, la 11.000 de cazuri, peste 2 saptamani vor fi ~500 de decese. Si daca ajung
      • +4 (6 voturi)    
        si ce daca? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:16)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        si ce daca? au avut vaccin la discretie...
  • +18 (22 voturi)    
    Cam cate "vin din weekend"? (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:51)

    IoPaNet [utilizator]

    "O parte" e mult prea vag...
  • +14 (16 voturi)    
    Sintre cele (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    masluite de INSP la ordinul politic al „liberallilor” - pricini electorale. Regimul acesta este unul CRimINAl !
    • 0 (0 voturi)    
      Da, e masluiala (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:28)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      In ultimele 5 saptamani nu am avut nico crestere semnificativa in ziua de luni, din motive de procesare, de lipsa de personal si a altor abureli.

      Dar in lunea de dupa congresul PNL avem o tzeapa uriasa, pana la cer. Exact in saptamana de dinaintea congresului au disparut oamenii de la procesare si au lasat 8000 de cazuri sa le bage saptamana viitoare, din care jumatate in Bucuresti.

      Si marmora invelea ciocolata...
  • -2 (22 voturi)    
    nici o surpriza (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:08)

    martel55 [utilizator]

    atata timp cat vacicnatii nu sunt testati si au liber peste tot fara reguli,e si normal....intr-o singura clasa stiu 2 cazuri de elevi imbolnaviti de la parinti vaccinati, care au avut simptome minime si nimeni nu le-a spus sa faca teste sau sa se izoleze, sa vedem acum daca se mai imbolnavesc si altii in clasa respecitva din cauza normelor idioate emise de INSP-ul vietii
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:26)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    cateva zeci de mii (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:37)

    mmmircea [utilizator]

    vin din timpul sezonului estival, unde la Constanta incidenta oficiala era de sub 0,1 la mie. Desfiintati DSP-urile. Pentru raportari mincinoase apelati la expertii INS.
  • +9 (9 voturi)    
    Ori e medic, ori e director (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:41)

    Un cititor [utilizator]

    Daca e director, nu mai e medic.
    Așadar e o politrucă, ca sa zic așa.
  • -1 (7 voturi)    
    alo,alo, (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:43)

    nick1587873340950 [utilizator]

    nu paca cu propaganda, Din octombrie avem 5 tratamente pe medicamente in UE oficial. Nu schuimbati placa ?
  • +5 (9 voturi)    
    Ceva nu e in regula cu statisticile (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:50)

    elysyum [utilizator]

    Pe graphs.ro rata de multiplicare R avirusului ERA IN IULIE aprox 1.3 acum e in scadere la 1.17.....ceva nu e fair....play....
    • 0 (8 voturi)    
      simplu (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:36)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      sunt din pix, asta nu e în regulă cu statisticile. nimic nu e "în regulă" cu "pandemia" asta.
    • +7 (9 voturi)    
      R de pe graphs.ro e prost calculat (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:37)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Ei fac tot felul de simulari bazate pe niste studii, dar realitatea ii contrazice de cateva luni, n-am stat sa analizez mai mult in urma. Deci ori studiile respective sunt eronate, ori simularile lor sunt facute incorect.

      Ar mai fi posibil ca acele studii sa fie corecte, simularea facuta si ea bine, dar studiile pe care s-au bazat sa nu mai fie valabile pentru varianta Delta.

      Cert e ca ar trebui sa se abtina sa mai publice aceste informatii inselatoare, pe care unii le-ar putea lua de bune.

      Daca vrei ceva mai aproape de realitate, poti folosi estimarile de pe www.globalrt.live .

      Ca bonus, pe acest site poti ajusta singur principalul parametru de care depinde estimarea, si anume intervalul de timp mediu intre o infectare si transmiterea virusului la alte persoane de catre infectat. In functie de varianta de virus, acest interval poate fi diferit.

      De exemplu pentru intervalul implicit de o saptamana, estimarea pentru Romania la 20 septembrie era R = 1,6 cu un interval de credibilitate 95% intre 1,37 si 1,82, ceea ce s-ar traduce intr-o crestere saptamanala a numarului de cazuri noi intre 37% si 82%, cu o valoare medie de 60%.

      Si exact asta vedem in ultima vreme in Romania.
  • +7 (11 voturi)    
    Asa pesimism nu am mai vazut. (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:41)

    Casargoz [utilizator]

    Cum adica ne asteptam la 20.000 de cazuri pe zi în octombrie?
    e cam greu sa zici saptamana viitoare:)

    R= 1.42 (1.00 - 1.58)
    daca ne uitam pe prognoze, acestea zic asa : la sfarsitul lui octombrie va fi nevoie multe de paturi ati. Mult peste capacitatea din orice scenariu: rosu, nviolet sau negru.

    https://covid19.healthdata.org/romania?view=resource-use&tab=trend&resource=all_resources
  • +5 (9 voturi)    
    Sa vedeti cand vor veni din urma (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:48)

    TheFreeOne [utilizator]

    Si cazurile provocate de congresul din weekend...
  • +3 (11 voturi)    
    ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 19:36)

    tudorr [utilizator]

    Mamaia asta e de la pnl sigur! Praf baietii, PRAF, dar nici nu vreau sa ma gandesc cum era sa fie Viorica, Liviu&Co la putere!
  • +3 (3 voturi)    
    Mai era unul (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:31)

    Zummm [utilizator]

    Care in septembrie estima 1000/2000 de cazuri pe zi. Ii trage cineva la raspundere pe repetentii astia ?
  • +2 (8 voturi)    
    selectie naturala... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:15)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    selectie naturala... lasati-i sa moara prosti, au avut vaccin la discretie !
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 29 septembrie 2021, 6:57)

    rei [utilizator]

    pana si la pandemie suntem pe ultimul loc in lume......la altii se termina valul 4, iar la noi acum incepe
  • +1 (1 vot)