​VIDEO Cîțu cere mai multă implicare de la Nicușor Dan: Vreau să văd cum este implicată Primăria Capitalei și spitalele din subordine în valul 4 / Raed Arafat și Cseke Attila să vină cu plan de acțiune pe București

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 13:38 Actualitate | Sanatate


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
"Un alt front pe care trebuie să-l folosim și văd că nu funcționează încă este cel al spitalelor din subordinea Primăriei Capitalei. Vreau mai multă implicare din partea Primăriei Capitalei și vreau o situație în orele următoare pentru a vedea cum este implicată Primăria Capitalei și spitalele din subordine în acest val 4", a declarat marți premierul Florin Cîțu. În plus, acesta a cerut secretarului de stat Raed Arafat și ministrului Sănătății, Cseke Attila, o situație și un plan de acțiune pe București cu privire la capacitatea secțiilor ATI și a numărului de paturi pentru pacienții COVID.



"Un alt front pe care trebuie să-l folosim și văd că nu funcționează încă este cel al spitalelor din subordinea Primariei Capitalei. Vreau mai multă implicare din partea Primăriei Capitalei și vreau o situație în orele următoare pentru a vedea cum este implicată Primăria Capitalei și spitalele din subordine în acest val 4. Nu toate spitalele aparțin de Ministerul Sănătății sau altfel spus, nu întotdeauna e o decizie a ministrului Sănătății. Trebuie să înțelegem că nu este vorba de spitalul instituției x sau y, ci de spitale unde tratăm pacienți. Nu vreau să mai avem astfel de discuții, au mai fost discuții în iarnă, nu vreau să ajungem la aceste discuții. Este vorba de spitale unde tratăm pacienți și toată lumea trebuie să înțeleagă acest lucru.", a declarat marți premierul Florin Cîțu la întâlnirea cu prefecții și reprezentantii DSP.

De asemenea, Cîțu le-a solicitat secretarului de stat Raed Arafat și ministrului Sănătății, Cseke Attila, ca cel târziu mâine (n.a miercuri, 21 septembrie) să vină cu o situație și un plan de acțiune pe București cu privire la capacitatea secțiilor ATI și a numărului de paturi pentru pacienții COVID.

În valul 4 al pandemiei, România are funcționale doar 1.087 de paturi ATI pentru pacienții cu COVID-19, iar luni în București, Cluj sau Timișoara nu mai era liber niciun pat la ATI COVID.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1756 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    fibrilatii? (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:39)

    lumi74321 [utilizator]

    :)
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:42)

    tirolez [utilizator]

    De 3 saptamani bubuie Bucurestiul in fiecare week-end de muzica si festivaluri fara masca (saga, bbb, 5gang etc) si acum bate din picior sa se dea cocos?
    • +1 (3 voturi)    
      am eu o propunere pentru el (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:06)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      sa amane congresul ala cu 5000 de oameni
      • -1 (1 vot)    
        De ce sa-l amane? (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:05)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Sa faca congresul cu maximum 30 de persoane!
  • +2 (8 voturi)    
    Buna gluma! (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:46)

    atc [utilizator]

    Hai, ca ti-ai si gasit de la cine sa ceri implicare!
  • +7 (9 voturi)    
    Nicusor (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:55)

    miluch [utilizator]

    Hai ca maine il "demite" si pe Nicusor, Florinel e pus pe fapte mari - rade tot :)))
  • +3 (5 voturi)    
    Catu n-a facut imic toata vara sa nu-l injure... (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:57)

    UnOarecare [utilizator]

    ...prostii si acum face pe zmeul.
    Rusinica!
  • +5 (7 voturi)    
    Eu nu vad decat (Marţi, 21 septembrie 2021, 14:14)

    persuasiv [utilizator]

    fumigene penibile.
    • -1 (1 vot)    
      Pai sigur… (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:03)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Sambata incepe congresul si trebuie sa mimeze si el ca se implica!
  • +3 (5 voturi)    
    hait, ca-l demite si pe Nicusor (Marţi, 21 septembrie 2021, 14:24)

    revo [utilizator]

    fiti pe faza, urmeaza Nicusor Dan.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa-i spuna careva Nataraului asta (Marţi, 21 septembrie 2021, 14:44)

    Susufler0 [utilizator]

    ca nu are nicio treaba cu Nicusor. Nici pe linie administrativa, nici pe linie politica !

    Mi-e ca pe mamelucul asta il ia valul si maine, poimaine il vezi ca se ia si de Iohannis si ii cere sa consume mai putina apa la Cotroceni.

    PS. O sa ne distram in iarna asta !
  • +1 (3 voturi)    
    Salvarea, 112 (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:36)

    Nicolae_Dolana [utilizator]

    Cineva sa-l salveze pe Cîțu! Oricine! Numai sa-si asume raspunderea pentru pandemie. Si in general pentru tot. Numai el sa iasa nevinovat. Nicusor, e randul tau!
  • 0 (2 voturi)    
    Vrei să vezi (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Și eu vreau să văd dacă mai ai susținere politică să fii primul ministru.
    Că dacă nu ai, ești bun de Las Fierbinti.