Ce măsuri ia Ministerul Sănătății în mijlocul valului 4, pentru a asigura paturi ATI: 180 de inspectori vor verifica dacă paturile există fizic în fiecare județ

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 11:46 Actualitate | Sanatate


Salon ATI Covid din Romania
Foto: Hotnews
​Ministerul Sănătății va verifica "zilnic", prin 180 de inspectori din cadrul direcțiilor de sănătate publică, numărul paturilor de Terapie Intensivă desemnate pentru tratarea pacienților infectați cu virusul SARS-CoV-2. Din ordinul ministrului interimar Cseke Attila, inspectorii sanitari se vor asigura că "paturile există fizic și sunt utilizate în conformitate cu deciziile asumate din planurile de reziliență întocmite la nivelul fiecărui județ". Decizia vine într-un moment în care doar 19 paturi ATI pentru pacienți COVID mai erau libere ieri în spitalele din România, iar în București, Cluj sau Timișoara nu mai era niciun loc liber.

"Inspecția Sanitară de Stat va monitoriza, în teren, situația paturilor de terapie intensivă COVID-19. Începând de astăzi, 21 septembrie 2021, din ordinul ministrului interimar al Sănătății Cseke Attila, un număr de peste 180 de inspectori sanitari de stat din cadrul direcțiilor de sănătate publică vor verifica, zilnic, numărul paturilor de terapie intensivă desemnate pentru tratarea pacienților infectați cu virusul SARS-CoV-2 din secțiile de terapie intensivă ale unităților sanitare cu paturi. Inspectorii sanitari se vor asigura că, paturile există fizic și sunt utilizate în conformitate cu deciziile asumate din planurile de reziliență întocmite la nivelul fiecărui județ", arată Ministerul Sănătății, într-un comunicat.

În plus, la cererea ministrului interimar al Sănătății, pe pagina de web a Ministerului Sănătății, www.ms.ro a fost publicat Planul național de reziliență la recrudescența COVID-19 care este întocmit și asumat la nivelul fiecărui județ de către managementul direcțiilor de sănătate publică și a unităților sanitare cu paturi.

La nivel național sunt operaționale 1.087 de paturi ATI pentru pacienții cu COVID-19, iar autoritățile spun că dintre acestea 116 sunt paturi rezervate persoanelor cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2. Autoritățile spun că vor să ajungă la un total de 1.600 de paturi ATI dedicate pacienților COVID.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4250 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    cum verifici daca un pat exista fizic (sic)... (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...stim deja, de la Schrödinger ca un lucru poate sa exista si sa nu existe...in acelasi timp!
    • +1 (5 voturi)    
      Se duce inspectoru si numara paturile...nebunie! (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:32)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      intrebarea e de unde stie inspectoru ca e pat covid si nu e pat...pt orice altceva de la ati?

      PNL si UDMR sunt in campanie electorala, cu gandul ca PSD va forta alegerile anticipate si vor sa para ca fac ceva desi nu vor face nimic, pt ca sunt incompetenti
  • +10 (12 voturi)    
    pristanda (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:11)

    Casargoz [utilizator]

    2 la primărie 4 la școala de fete
    Vreau un guvern care sa ma anunțe ca are o strategi astfel încât sa existe o rezerva de 10% de paturi
    Un guvern care te anunța ca nu “mai ieste locuri” e nefolositor.

    In 2020 s-au luat 600 de paturi pe fonduri naționale și 400 pe baza de împrumut banca mondiala :
    “Unde ieste ele?”
  • +4 (4 voturi)    
    De 3 ani exista un proiect ATI (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:29)

    magicianul [utilizator]

    Exista un proiect de monitorizare a paturilor si sectiilor ATI, online ca la carte...
    Dar se pare ca totul in Romania se misca de la foarte incet spre deloc..
    Pentru cei de la Hotnews.ro le dau linkul:
    https://www.adr.gov.ro/sistem-informatic-evidenta-clinica-sectii-ati/

    Ar trebui intrebati toti din Ministerul Sanatatii de ce nu e asta deja gata??
    Acum era perfect..Cum sa pui 180 de oameni sa verifice zilnic?? Poti avea un sistem IT care sa faca singur treaba asta...
    Dar sa platim 180 de oameni e mai rentabil..
  • +1 (1 vot)    
    Buna dimineata! (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:52)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Fara legatura cu Pandemia si cu valul 4, este interesant ca abia acum Minsiterul se apuca sa verifice daca paturile ATI care sunt raportate, chie există fizic la nivelul fiecărui județ!
  • +1 (3 voturi)    
    Penibil (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:59)

    of of [utilizator]

    În plin val 4, suntem printre cele mai afectate țări din Europa, nr 1 la decese (!!), iar Cîțu și cu interimarul verifică dacă paturile există? Așa se pregătesc ei? Atât??
    • -1 (1 vot)    
      Nu fi rau! (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:52)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Pana acu' s-au ocupat sa verifice daca exista spitalele din subordine si, daca DA, din ce partid sunt managerii.
  • -1 (1 vot)    
    Masura foarte buna (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:47)

    VOX. [utilizator]

    Puneti mana pe paturi si zgaltaiti-le bine, ca nu cumva sa fie imagini holografice.