Vlad Voiculescu: Unde este raportul după incendiul de la Piatra Neamţ? Dar cel de la Balş? Ce s-a întâmplat de fapt acolo? Ştim? Nu ştim / Cum vă explicaţi asta?

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 14 septembrie 2021, 20:12 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu întreabă, marţi, unde sunt rapoartele întocmite în urma incendiilor de la Piatra Neamţ şi Institutul ”Matei Balş” şi ce s-a întâmplat acolo cu adevărat. Voiculescu acuză că, după 14 aprilie, data la care a fost revocat din funcţie, nimeni nu a mai fost întrebat despre aceste rapoarte, deşi în vremea mandatului său ”interesul în presă părea atât de mare”, potrivit News.

”Unde este raportul după incendiul de la Piatra Neamţ? Dar cel de la Balş? Ce s-a întâmplat de fapt acolo?”, a scris, marţi, pe Facebook, Vlad Voiculescu,

Acesta susţine că, în mandatul de ministru - din Decembrie 2020 până în Aprilie 2021 – a fost insistent întrebat despre cele două rapoarte. ”Culmea este că niciunul dintre cele două rapoarte (dacă prin raport înţelegem evaluarea complexă a situaţiei care a declanşat incendiul) nu era la Ministerul Sănătăţii. Dar, indiferent cine trebuia să le finalizeze, vă mai amintiţi să mai fi întrebat cineva între timp?”, a mai scris Vlad Voiculescu.

Acesta afirmă că primul raport - cel de la Piatra Neamţ - era la Parchetul General.

”Aţi mai auzit ceva de el? Ştim ce s-a întâmplat acolo? Nu ştim. Şi totuşi... interesul în presă părea atât de mare până la 14 aprilie... Al doilea - cel de la Matei Balş - trebuie să fie un raport întocmit de Corpul de Control al Premierului - iar atunci când premierul trimite Corpul de Control, ministerele nu fac acelaşi lucru în paralel ci trimit de asemenea oameni în echipa de control a premierului. Ştim ce s-a întâmplat acolo? Nu ştim. Şi totuşi... interesul în presă părea atât de mare până la 14 aprilie... Voi cum vă explicaţi asta totuşi?”, a mai scris Vlad Voiculescu.

Un incendiu a izbucnit, în 14 noiembrie 2020, la Secţia ATI a Spitalului Judeţean Neamţ. Zece pacienţi au murit şi alte şapte persoane, inclusiv medicul Ioan Cătălin Denciu, care a încercat să salveze bolnavii, au fost rănite.

Un alt incendiu a izbucnit, în 29 ianuarie, la unul dintre pavilioanele Institutului "Matei Balş". Douăzeci de pacienţi au murit, patru pe loc, iar alţii după ce au fost transferaţi la alte spitale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4474 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    ! (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:15)

    tudorr [utilizator]

    Asteptam lamuriri de la Lucean Bode :))
    • +9 (19 voturi)    
      Doarme (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:16)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Va rugam reveniti!
        #showComment
    • -3 (11 voturi)    
      Ce-mi place! (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:28)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Lucean.
      Superb!
    • -5 (7 voturi)    
      Cât a fost ministru nu a fost interesat (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Brusc, Vlad Voiculescu a devenit interesat de ce au luat foc Secțiile ATI ! Din păcate, nu a înțeles ce se întâmplă și ,dacă ar fi ministru, nu s-ar schimba nimic. Vlad Voiculescu vrea un vinovat să-l pedepsească ,nu eliminată cauza și rezolvată problema pentru întotdeauna. Lipsa unei gândiri logice își spune cuvântul.
        #showComment
  • +13 (21 voturi)    
    unde raportul cu mortii din 2020 declarati in 2021 (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:16)

    Gryphus [utilizator]

    de fiecare data cand sunt implicati SPECIALI sau altii de la secu, lucrurile sunt musamalizate
    • +1 (5 voturi)    
      E simplu! (Marţi, 14 septembrie 2021, 23:15)

      mihaivls [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      "iohanis" si pnl, au vrut cascavalul psd si au avut nevoie de alegeri.
  • -1 (25 voturi)    
    Hop si tu! (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:36)

    atc [utilizator]

    Pai, Ministrul Sanatatii, dupa incendiul cu 14 morti dintr-un spital Covid, si-a dat imediat demisia. In Macedonia de Nord.
  • -5 (29 voturi)    
    ne Vaicarim Voiculescu sau gasim vinovatii!! (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:37)

    hopsinoi [utilizator]

    Ne bagam in sema, dar cand a fost ministru ce a facut ? blaturi si scandaluri
    • +3 (5 voturi)    
      minți (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      cu nerușinare, așa cum îi stă bine oricărui pesedaco-penalist/usl-ist.
      Unul din rapoarte era la 14.04.2021 la Parchetul General iar pt. al doilea incendiu nu era finalizat de echipa de ”competenți” din corpul de control al cîțului, cel atât de interesat de demiterea lui Voiculescu, motiv pentru care îi trebuia orice argumentare, indiferent cât de neadăvărată era. Aceași metodă a aplicat cîțu și în cazul lui Stelian Ion, mințind cu nerușinare atunci când l-a acuzat de nefinalizarea desființării SIIJ (deși asta nu se putea face decât prin Parlament), la fel ar fi urmat să facă și cu Ghinea, că doar încă nu a venit aprobarea PNRR, la fel cu ministru de la sănătate, că doar rafila obosise pe marginea terenului de atâta încălzire. Scopul este evident și în asentimentu total al lui iohannis cel atât de îndatorat lui felix varanul voiculescu. Acela de a reface de facto usl, sub forma unei guvernări pnl minoritară cu susține psd în Parlament. Exact ca în timpul guvernării lui trădiceanu în perioada 2006 - 2008.
  • +13 (23 voturi)    
    Multumim (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:43)

    Harald2 [utilizator]

    pentru reamintirea faptului ca sub atenta coordonare a domnului premier Citu, transparenta institutionala este o gluma.

    Corpul de control al guvernului? Un fel de jandarm la dispozitia primului ministru.

    Pe de alta parte, sa fim seriosi. Domnul Citu face demersuri mult mai grave, as spune antidemocratice, dar termenul ar fi prea limitativ si mi-ar scapa aspectele clinice ale problemei.

    Cu exceptia rudelor si apropiatilor celor implicati in tristele evenimente, restul romanilor sunt mult mai socati de continua degringolada politica la originea careia stau domnul Florin C. si cei 67 de oportunisti.
  • -3 (29 voturi)    
    intreab-o pe pupila ta (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:47)

    aero [utilizator]

    ca doar tu ai condus in ultimele luni - din umbra...
  • +3 (7 voturi)    
    Cu totii stim! (Marţi, 14 septembrie 2021, 23:13)

    mihaivls [utilizator]

    Paturile ATI ale lui Tataru, facute "pe genunchi", improvizate prin saloane, fara ventilatie ci climatizare adecvate, ect, au "prajit" pacientii! Cred ca si Arahat a pus umarul la asta...
  • -1 (11 voturi)    
    ăsta spune (Marţi, 14 septembrie 2021, 23:15)

    oldman_boy [utilizator]

    că următorul ministru USR nu s-a mai interesat de aceste evenimente nefericite.
    O nouă demonstrație de prostie.
    • +3 (3 voturi)    
      Citește articolul, nu doar titlul (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:24)

      Jester [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Și apoi comentează. Investigațiile sunt făcute de Parchetul General și Corpul de control al premierului. Ce treabă are ministrul Sănătății cu ele?
    • +1 (1 vot)    
      prost (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      ești tu dacă nu îți dai seama că-l acuză pe cîțu de mușamalizarea celor două rapoarte (la ordinul lui, evident), acum că lipsa acestora din perioada amintită de Voiculescu l-a ajutat pe șoricelul bețiv să-l demită. Deh, boc era supărat că fusese demis pretinul lui director la spitalul județean Cluj-Napoca, transparența practicată de Voiculescu nu-ți lăsa hoții să manevreze cum voiau ei în interesul buzunarului propriu, concursul de ocupare a directorilor CNAS județene se voia a fi susținut pe bune, nu pe pile, etc.
  • -4 (8 voturi)    
    Chiar asa... (Marţi, 14 septembrie 2021, 23:53)

    calinsab [utilizator]

    Noul ministru al sanatatii de ce nu a venit cu un rezultat? cine o tine de gura? ... a stai tocmai au deminionat toti cei din USR.... mda... ce sa mai zici? daca si USR a musamalizat raportul...
  • 0 (4 voturi)    
    Are (Miercuri, 15 septembrie 2021, 7:04)

    autan [utilizator]

    In sfarsit curaj VV sa loveasca in Arafat? Bine de TIR-uri nu zice nimic.