DOCUMENT Cum vor fi recompensați românii care se vaccinează: 100 de lei sub formă de bonuri de masă și premii în bani acordate la Loteria vaccinării

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2021, 18:16 Actualitate | Sanatate


Copil vaccinat anti-Covid
Foto: Yasser Al-Zayyat / AFP / Profimedia Images
​100 de lei sub formă de tichete de masă pentru fiecare persoană care se vaccinează împotriva COVID-19 cu schema completă - câte două doze de vaccin Pfizer, Moderna sau AstraZeneca sau o doză de vaccin Johnson&Johnson - dar și premii în bani pentru persoanele care, după ce s-au vaccinat cu schema completă, se înscriu la Loteria de vaccinare. Valoarea acestor premii nu a fost încă stabilită. Proiectul de Ordonanță de Urgență inițiat de Ministerul Sănătății ce prevede modul în care vor fi recompensați românii care se vaccinează a fost publicat astăzi în dezbatere publică.

Ce prevede proiectul de Ordonanță de Urgență:

  • Persoanele care se vaccinează cu schemă completă de vaccinare, după data intrării în vigoare a prezentei Ordonanțe de Urgență, beneficiază de o alocație de hrană, în valoare totală de 100 de lei, sub formă de tichete de masă.
  • Cheltuielile aferente se suportă din bugetul Ministerului Sănătății.
  • Se aprobă organizarea Loteriei de vaccinare, ca măsură de încurajare a vaccinării.
  • Loteria de vaccinare constă în acordarea de premii în bani cetățenilor români vaccinați cu schemă completă de vaccinare.
  • Sumele de bani acordate potrivit prevederilor prezentei Ordonanțe reprezintă premii în înțelesul art. 108 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
  • Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului stabilește fondul anual de premiere pentru Loteria de vaccinare, precum și repartizarea acestuia.
  • Pentru anul 2021, prima extragere are loc în luna octombrie.
  • În anul 2021, suma necesară pentru asigurarea fondului de premiere pentru Loteria de vaccinare se asigură prin virări de credite bugetare, cu încadrarea în bugetul aprobat al Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, conform legislației în vigoare.
  • Modul de organizare a Loteriei de vaccinare, structura premiilor precum și procedura de acordare a premiilor în bani se stabilesc prin Ordin comun al Ministerului Sănătății și al Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei Ordonanțe.
  • Persoanele vaccinate cu schemă completă se pot înscrie pentru patriciparea la Loteria de vaccinare în condițiile stabilite prin Ordin comun al Ministerului Sănătății și al Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului.

Proiectul de Ordonanță de Urgență a fost inițiat de Ministerul Sănătății și publicat astăzi în transparență decizională. Pentru a fi aprobat, proiectul de act normativ așteaptă acum aviz de la vicepremier, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Ministerul Afacerilor Interne, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Ministerul Justiției.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4609 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    O prostie! (Marţi, 24 august 2021, 18:29)

    Roby745 [utilizator]

    Mita pentru vaccinare….cam atat ii duce mintea pe desteptii de guvernanti…in sfanta traditie romaneasca.

    Nu asa se educa populatia. O sa apara o mafie intrega cu certificate de vaccin falsificate, ca sa fure banii, dar cei care nu vor, tot nu se vor vaccina. Pentru ca atat ii duce capul pe ei.
    • -3 (15 voturi)    
      Nu zau?! (Marţi, 24 august 2021, 18:58)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui Roby745

      Daca s-a facut in SUA Canada India Hong Kong Indonezia de ce nu ar fi bine si in Romania? daca mai fac vaccin chiar si numai un milion in plus si tot e bine.
      • 0 (0 voturi)    
        ZAU! :) (Joi, 26 august 2021, 16:50)

        Roby745 [utilizator] i-a raspuns lui costicatrombon

        Pentru ca o prostie e o prostie, indiferent daca o fac si altii sau nu.

        daca sunt oameni care vor face vaccin doar pentru cei 100 de lei , e mai bine pentru toata lumea sa nu-l faca:

        - pentru ei pentru ca dupa ce vor face vaccinul vor incepe sa se intrebe daca nu cumva le face rau, sa se convinga ca orice rpoblema medicalaa o vor avea dupa e din cauza vacinului, si deci pe termen lung vor deveni si mai convinsi ca vaccinurile sunt o porcarie.

        -p pentru restul : in primil rand ca platim banii astia din buzunarul nostru, doar pentru a salva de la boala niste prosti; prin contrast, ca acei nu se vaccineaza, noi ramanem cu banii si o sa fie mai putini prosti in tara :) ; in plus, pentru fiecare nevaccinat care si-o fura, or sa fie cativa priteni/famile care or sa se vaccineze de frica.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 24 august 2021, 18:51)

    Azra [utilizator]

    Si banii astia, cate 100 de lei/persoana, + premii la tombola, se vor plati din cei 3 miliarde de lei alocati Ministerului Sanatatii, la rectificarea bugetara?
    • +1 (5 voturi)    
      Banii (Marţi, 24 august 2021, 21:01)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Si banii astia se vor plati....din banii celor mai constiinciosi cetateni, recte a contribuabililor vaccinati,
  • +9 (15 voturi)    
    Loteria Vaccinarii! Vor sa te cumpere cu 100 RON (Marţi, 24 august 2021, 18:54)

    Gryphus [utilizator]

    adica e o loterie in functie de vaccinul pe care il alegi si in functie de norocul pe care il ai in viata.

    dar sa te vaccinezi pt 100 de ron inseamna chiar sa nu ai nici un gram de demnitate, chiar si ideea e jignitoare
  • +9 (11 voturi)    
    Loterie pentru toti! (Marţi, 24 august 2021, 18:59)

    dandra [utilizator]

    Tombola trebuie sa includa toti vaccinatii indiferent de momentul vaccinarii ca doar nu sunt mai prosti cei vaccinati in mai versus creier de neanderthal "ma vaccinez si poate castig".
    • +5 (7 voturi)    
      exact! (Marţi, 24 august 2021, 20:02)

      behemot [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ce gainarie (dar cine se mai mira...)
  • +2 (2 voturi)    
    parlamentarii vaccinati primesc pensii speciale (Marţi, 24 august 2021, 19:20)

    eucomentez [utilizator]

    ca sa nu moara de foame.
  • -1 (9 voturi)    
    Citesti, te freci la ochi si-ti dai palme. E ireal (Marţi, 24 august 2021, 20:08)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    100 RON inseamna 2(doi) euro... S-a ajuns cam prea departe nu credeti?
    • +7 (7 voturi)    
      Putin peste 20 de euro. (Marţi, 24 august 2021, 20:46)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Tot e o suma infima.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce idee geniala.. (Miercuri, 25 august 2021, 0:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    Oare cine a propus-o? Sa iasa in fata si sa-si asume…
  • +3 (5 voturi)    
    Mare și ultragicantică atenție! (Miercuri, 25 august 2021, 6:50)

    Spiky [utilizator]

    O sursă secretă guvernamentală a prezentat ultima hotărâre în domeniu: premiile pentru vaccinați vor consta în: vilă, mașină și nevastă/soț tânăr/ă pentru burlaci/țe (cu ocazia asta se combate și situația demografică nasoală!); plata cheltuielilor de divorț pentru cei căsătoriți plus oferta pentru cei necăsătoriți. Vilele, mașinile și tinerelele vor fi confiscate de la mahării PSD - deci calitate prima-ntâi!!!
    Premiul I: vila lui Dragna+Irinuca+ce bolid mai are el în dotare!!!
    • +1 (1 vot)    
      cool (Miercuri, 25 august 2021, 12:17)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      deci nu se ia nimic de la mafia portocalie! m-am relaxat :))