VIDEO Rezultatele primului studiu privind eficiența vaccinurilor COVID în România: Persoanele vaccinate au risc de deces de 14 ori mai mic și risc de infectare de 12 ori mai mic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2021, 14:14 Actualitate | Sanatate


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Persoanele vaccinate împotriva COVID-19 au risc de deces de 14 ori mai mic decât cele nevaccinate, risc de internare și spitalizare în ATI de 12 ori mai mic și risc de infectare de 10 ori mai mic - sunt rezultatele primului studiu privind eficiența vaccinului efectuat în România, prezentate astăzi de medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19.


Eficiența împotriva infectării:
  • vaccinați peste 14 zile de la doza 2 - 90,2%
  • vaccinați 1-14 zile de la doza 2 - 83,9%
  • vaccinați primele 14 zile de la doza 1 până la doza 2 - 16,3%

Eficiența împotriva internării:
  • vaccinați peste 14 zile de la doza 2 - 92,8%
  • vaccinați 1-14 zile de la doza 2 - 85,4%
  • vaccinați primele 14 zile de la doza 1 până la doza 2 - 67%

Eficiența împotriva internării în ATI:
  • vaccinați peste 14 zile de la doza 2 - 92,1%
  • vaccinați primele 1-14 zile de la doza 2 - 80,5%

Eficiența împotriva deceselor:
  • vaccinați peste 14 zile de la doza 2 - 93,2%
  • vaccinați primele 1-14 zile de la doza 2 -79,6%

Concluzii - Vaccinarea cu schemă completă:
  • Scade de 14 ori riscul de deces
  • Scade de 12 ori riscul de spitalizare și de internare în ATI
  • Scade de 10 ori riscul de infectare cu SARS-CoV2

Datele în baza cărora a fost efectuat acest studiu sunt din perioada valului 3 al pandemiei în România, când tulpina britanică Alpha era cea dominantă, însă datele din alte țări arată că eficiența vaccinurilor se menține la peste 90% și în cazul tulpinii indiene Delta, atunci când vorbim despre prevenirea spitalizărilor, a formelor grave și a deceselor, a precizat Valeriu Gheorghiță.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7026 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Eficienta vaccin: 27.1% îmbolnăvire; 70.8% deces! (Marţi, 17 august 2021, 14:22)

    Rower [utilizator]

    Romania:
    - Nr. locuitori 19.41 mil.
    - Vaccinați anti-Covid-19: 4934807 (pana pe 9 August 2021). (Vezi: https://vaccinare-covid.gov.ro/actualizare-zilnica-09-08-evidenta-persoanelor-vaccinate-impotriva-covid-19/)

    In concluzie:

    Probabilitatea sa fii vaccinat este 25.4% și să nu fii 74.6%! Adica, dacă vaccinurile ar fi doar produse placebo (fără efect) ar trebui ca din totalul de infectați 74.6% sa fie nevaccinați și 25.4% vaccinați.

    Valeriu Gheorghiță spune ca 81.5% din îmbolnăvirile de COVID-19 și 92,6% dintre decese sunt la nevaccinați. Asta înseamna ca:

    - Eficienta vaccin la prevenirea îmbolnăvirilor = (81.5-74.6)/(100-74.6)= 27.1%

    - Eficienta la prevenire deces = (92.6-74.6)/(100-74.6) = 70.8%

    (Metoda de calcul măsoară cât de departe, pe o scara de la 0 la 100, sunt cifrele comunicate de Gheorghiță fata de eficienta zero.)

    Citat:
    "Valeriu Gheorghiță: 81,5% dintre îmbolnăvirile de COVID-19 și 92,6% dintre decese, la persoane nevaccinate"
    • +3 (13 voturi)    
      Analfabet functional de manual (Marţi, 17 august 2021, 16:19)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Tu esti un exemplu perfect! Ai citit de-a latul un articol, nu ai nicio treaba cu subiectul, dar tragi concluzii de "iexpert".

      Procentele prezentate sunt relative la CAZURILE DE COVID, nu la intreaga populatie.

      In medie, din 100 cazuri de covid, doar 9.8% sunt vaccinati, restul de 90.8% nu.
      Din 100 de decese cauzate de covid, 6.8% sunt vaccinati, restul de 93,2% nu.

      E grea matematica, stim, probabil te-ai luptat mult cu bac-ul ala. Si tare am impresia ca indiferent ce ti-ar spune cineva, esti atat de indobitocit ca nu esti capabil sa intelegi...
      • -3 (5 voturi)    
        La 100 cazuri 74.6% nevaccinați e eficienta zero! (Miercuri, 18 august 2021, 11:22)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Ideea de baza a comentariului meu precedent este ca dacă ai 100 cazuri de Covid-19 din care 74.6% la nevaccinați, eficienta vaccinului este zero. Mai citește-l odată cu atenție.

        Daca vaccinul nu are nici un efect atunci orice eșantion de 100, 1000, etc. persoane este vaccinat în proporție de 74.6%. Mai clar, dacă nimeni nu este de fapt vaccinat ci doar 74.6% din romani sunt trecuți într-o baza de date ca vaccinați atunci din orice eșantion de infectați, neinfectați sau grup mixt, mereu 74.6% vor fi vaccinați (fictiv).

        Datele tale dau eficiente foarte apropiate de cele calculate de mine.
        • 0 (2 voturi)    
          mai baiatule (Joi, 19 august 2021, 15:24)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          Tu ori esti greu de cap, ori citesti doar ce-ti convine tie.

          Din cele 100 de cazuri confirmate 90 au fost nevaccinati.

          Acest procent se va aplica la oricare 100 de oameni luati random, 75 nevaccinati si restul 25 vaccinati, care sunt expusi unei doze de virus suficient de mare.
          Daca aplici regula de mai sus, din cei 75 de oameni nevaccinati, 90% se vor imbolnavi (adica 67) iar la cei 25 vaccinati, 10% adica 2-3.

          E greu?
          • -1 (3 voturi)    
            Adica după tine toți romanii sunt infectați ! (Vineri, 20 august 2021, 0:10)

            Rower [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Citat Justin:
            "Din cele 100 de cazuri confirmate 90 au fost nevaccinati.
            Acest procent se va aplica la oricare 100 de oameni luati random"

            Ceea ce spui este echivalent cu afirmația: "Toti cei 19.41 mil. romani sunt sau vor fi infectați și 90% sunt nevaccinați."

            Ipoteza ta este falsa atâta timp cât doar aproximativ 75% sunt nevaccinați și, în al doilea rând, nu ai de unde sa știi ca toată lumea din Romania se va infecta cu Covid-19.
  • +5 (21 voturi)    
    asta nu e nici un secret (Marţi, 17 august 2021, 14:26)

    Coresponedntu [utilizator]

    fara vaccinuri omenirea ramanea la nivelul evului mediu, cu o mortalitatea de 70-80-90% in urma pandemiilor si epidemiilor.
    Stai sa vedem cand vine valul 4 in aceasta toamna si da iama virusul in satele amarate din Campia Romana si din zonele sarace ale Moldovei, unde rata de vaccinare e in unele locuri si sub 1%. Ii rareste si pe ei si pe adeptii lui Fecalli FCSB.
  • +4 (28 voturi)    
    da, dar... (Marţi, 17 august 2021, 14:26)

    Andrei__ [utilizator]

    Dar romanasii nostri destepti vor continua sa traiasca in bula lor si nu se vor vaccina, pentru ca nu le zice lor nimeni ce sa faca! Ei sunt daci liberi! Si cand ajung la ATI vor da orice pentru a fi tratati de medici si vor baga orice in ei pentru a se vindeca. Asta-i ipocrizia romaneasca in actiune. Si o vom vedea in curand.
  • -7 (9 voturi)    
    De ce e Romania (Marţi, 17 august 2021, 14:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    la coada cozii in UE, de ce nu a studiat? Esecul campaniei i se datoreaza, asa incât eu unul nu cred in „studiile” acestui „expert” care mai mult se exhiba prin studiourile tv si emite numai banalitati.
  • +3 (27 voturi)    
    Sa le spuneti gogosile astea celor din Israel (Marţi, 17 august 2021, 15:48)

    Lukkian [utilizator]

    Sunt sigur ca o sa se bucure nespus cand o sa auda de studiul din Romania, se vor simti in siguranta, asta clar! Nr de infectari a crescut deja la peste 8700 pe zi. Ma intreb, daca nu erau vaccinati, aveau 87.000 de cazuri pe zi (pe ideea ca vaccinul scade de 10 ori riscul de infectare covid)? Serios? Pai nu au trecut de 11.000 niciodata, inainte de vaccin.
    Hai sa fim seriosi si sa nu ne mai ascundem dupa deget. Acest asa-zis "vaccin" e apa de ploaie, am mai zis-o. A fost o mare pacaleala, de la bun inceput.
    • +1 (13 voturi)    
      Ai zis-o tu, un cunoscut epidemiolog, nu? (Marţi, 17 august 2021, 16:23)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Asa, voi sosocii, spuneti tu "am mai zis-o", "va zic eu", etc, voi fiind doar saormari sau sculeri matriteri...
      D-asta nu ascultati de oamenii de stiinta sau de doctori, ca nu aveti creier sa intelegeti ce va spun ei!
      Voi ascultati de Dragnea, de popi, de AUR si de restul...
      • +1 (7 voturi)    
        Diferenta dintre mine si tine (Marţi, 17 august 2021, 18:29)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Diferenta este ca eu chiar imi folosesc creierul, sincer iti spun, si fara sa te jignesc. Cu alte cuvinte, prefer sa gandesc, sa ma informez si sa trag niste concluzii.

        Daca tu te uiti la situatia din Israel si la studiul din Romania, ce intelegi? Cred ca primul lucru pe care il observi si intelegi e ca ori studiul e gresit, ori in Israel ceva e ciudat rau.

        Asa, sa arunci cu noroi e simplu.
    • -2 (2 voturi)    
      Ar (Miercuri, 18 august 2021, 8:39)

      sorance2000 [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      fi bine sa fie doar apa de ploaie, dar...
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ar fi sa le-o spunem.. (Marţi, 14 septembrie 2021, 9:38)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      ....celor din Danemarca, ce zici? Tocmai au inlaturat toate restrictiile si au o rata de vacciare de peste 80 la suta la persoanele peste 12 ani. Apa de ploaie ai tu in creier!
  • -1 (9 voturi)    
    Datele astea (Marţi, 17 august 2021, 16:25)

    My50cents [utilizator]

    Desi e statistica curata si probabil cat se poate de corecta, palesc in fata atotputernicului fb
    Unde toti antivaxerii stii ei mai bine, ca asa azis Sosoaca si asa scrie pe fb
    Plus o tarla de video youtube care de care mai tampite si ilogice
  • +1 (7 voturi)    
    auzi, (Miercuri, 18 august 2021, 7:06)

    nick1587873340950 [utilizator]

    Gheorge, Chiar asa sa ne crezi prosti pe toti ?
    Stim ca ID2020 trebuie implementat dar mai bine spuneti adevarul gol golut si nu ne mai aburiti
    Vrei si Dovezi ? Cu carul
    Unde nu poti circula fara vaccin ? In stranatate
    Unde nu poti circula fara noul buletin ? In straintate
    Unde se implementeaza noul buletin in tara ? La Cluj, care are 70% vaccinati
    Deci lasa vrajala