Epidemiologul Octavian Jurma: Tinerii pot confunda ușor cu o răceală infecția cu tulpina Delta / Doar 6 secvențieri pe zi, o rușine pentru instituțiile statului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2021, 16:35 Actualitate | Sanatate


Coronavirus in Romania
Foto: Cristian Cristel / Xinhua News / Profimedia
Tinerii pot confunda ușor cu o răceală infecția cu tulpina indiană a coronavirusului, Delta, și astfel vor participa la evenimente sociale și riscă să răspândească boala, mai ales dacă nu sunt vaccinați, avertizează epidemiologul Octavian Jurma. Potrivit acestuia, 35% din cele 42 de cazuri noi secvențiate în ultima săptămâna sunt cu tulpina indiană Delta. Octavian Jurma subliniază și că "6 secvențieri pe zi la nivel național e o rușine pentru instituțiile statului care pretind că se ocupă de sănătatea publică".


Octavian Jurma / Foto: arhiva personală

Tulpina indiană a coronavirusului (Delta) infectează mai ușor adulții care au deja imunitate naturală sau vaccinală superficială, dar și tinerii nevaccinați din categoria 18-24 de ani, tabloul clinic fiind uțor diferit la tineri decât până acum, este avertismentul lui Octavian Jurma: "<Răcelile> de care se plâng tot mai mulți tineri pot fi de fapt infecții cu tulpina Delta, care la tineri evoluează cu dureri de cap, dureri de gât, rinoree (curge nasul) și febră. Simptomele clasice persistă, dar pierderea mirosului nu mai este așa comună. Tinerii pot confunda ușor o raceală cu infecția cu Delta și astfel vor participa la evenimente sociale și răspândi boala, mai ales dacă nu sunt vaccinați. Vaccinarea este în continuare cea mai eficientă metodă de protecție și prevenție împotriva tuturor variantelor, inlclusiv tulpina indiană (Delta)."

"Numărul de cazuri confirmate cu varianta Delta (B1.617.2) a depășit săptămâna trecută pragul de 100 de cazuri și 4 decese. 35% din cele 42 de cazuri noi secvențiate în ultima săptămână sunt Delta. Merită doar să menționez că 6 secvențieri pe zi la nivel național e o rușine pentru instituțiile statului care pretind că se ocupă de sănătatea publică. Doar Timișoara poate secvenția de 4-5 ori mai mult cu un minim de finanțare", afirmă epidemiologul Octavian Jurma, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Tulpina Delta (indiana) a fost confirmată oficial în Romania încă din luna aprilie 2021, "dar se află deja în circulație comunitară și în creștere exponențială de la începutul lunii iunie. Chiar dacă tulpina Alpha (britanică) este în continuare dominantă, se află în retragere accelerată și va fi depășită de Delta în următoarele 1-3 săptămâni", adaugă Octavian Jurma.

Octavian Jurma a postat pe pagina sa de Facebook și un grafic din care reiese că ponderea variantei Delta din totalul variantelor VOC (variante care produc îngrijorare) crește rapid. Astfel, numărul total de infectări cu tulpina Delta a ajuns sa fie de 4 ori mai mare decât tulpina Gamma (braziliană), deși Delta este în circulație de mai puțin timp:

*Săptămâna S26 are valori extrapolate pentru că nu a fost publicat raportul oficial, precizează OctavianJurma.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9613 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    Vaccinul împotriva răcelii (Luni, 26 iulie 2021, 16:52)

    Gheonoaia [utilizator]

    Tinerii să se vaccineze împotriva răcelii!
  • +4 (42 voturi)    
    mii de decese pe zi (Luni, 26 iulie 2021, 16:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    il stim pe nenea asta , cade cerul pe noi ! sau lupul ! cum vreti !
  • +16 (24 voturi)    
    Despre el insusi: "nu sunt" (Luni, 26 iulie 2021, 16:58)

    traianw [utilizator]

    Octavian Jurma:
    - nu sunt clinician sau medic de laborator
    - nu sunt „cercetător științific”
    - nu sunt epidemiolog și nici expert în sănătate publică
    - nu sunt bio-statistician
    - nu am nici o specializare medicală formală și nici un titlu academic sau administrativ

    Via FB:
    “Pentru că în ultima vreme am apărut mai des la televiziuni și în presă și am fost numit în diverse moduri e important să precizez că: – sunt medic doctor: am absolvit Universitatea de Medicină cu titlul de Medic Doctor (M.D.) dar nu sunt clinician sau medic de laborator; – am studii postuniversitare cu un premiu 1 pentru excelență și multiple studii publicate în neuroștiințe și biologie moleculară în SUA, deci sunt cercetător în sensul minim al definiției termenului din dicționar (DEX) – „1. Adj. Care cercetează. 2. S. m. și f. Persoană care se ocupă cu cercetarea în domeniul științei sau al tehnicii; om de știință” – dar nu sunt „cercetător științific” în sensul administrativ al cuvântului; – studiez pandemia dar nu sunt epidemiolog și nici expert în sănătate publică; – folosesc metode statistice și algoritmice că sa studiez pandemia dar nu sunt bio-statistician și am predat 2 ani ca asistent universitar în SUA dar nu sunt profesor; – de fapt nu am nici o specializare medicală formală și nici un titlu academic sau administrativ în România pentru că nu m-a interesat revenirea în sistemul românesc după experiența americană."
  • -3 (17 voturi)    
    Variante (Luni, 26 iulie 2021, 17:09)

    P.Antipov [utilizator]

    Nu pot sa nu zâmbesc când vad scris "varianta indiana Delta". :-)
    S-a trecut la notarea cu litere grecesti tocmai pentru a nu asocia variantele cu locuri si populatii, lucru care, stim de la "gripa spaniola" si "virusul chinezesc", pot fi eronate.
  • +19 (31 voturi)    
    Dl dr.... (Luni, 26 iulie 2021, 17:33)

    noi2013 [utilizator]

    Daca tinerii confunda o usoara raceala cu varianta delta, deci au manifestari, mai conteaza daca sunt vaccinati sau nu cand il imprastie?!
    • -19 (33 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 iulie 2021, 17:54)

      [anonim] i-a raspuns lui noi2013

      • +7 (7 voturi)    
        "Cu 50% mai putin", dar RASPANDESC ! (Marţi, 27 iulie 2021, 5:23)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui

        "Vaccinatii raspandesc cu 50% mai putin , conform rezultatelor unor studii prezentate aici, pe HN. Le gasesti usor."
        =============================

        "Cu 50% mai putin", dar RASPANDESC ! Iar daca intra doi intr-o camera, raspandesc cu 100% mai mult decat unul sanatos dar nevaccinat.

        Deci, ca ce chestie ca vaccinatii sa nu fie verificati si ceilalti da? Ca sa poata raspandi linistiti si sa dea vina pe nevaccinati, probabil.
        Cine ii apara pe nevaccinati de virusul transmis de vaccinati?
        • -7 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 iulie 2021, 7:44)

          [anonim] i-a raspuns lui Sympa

        • -8 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 iulie 2021, 8:31)

          [anonim] i-a raspuns lui Sympa

      • +6 (6 voturi)    
        Nu există studii confirmate științific (Marţi, 27 iulie 2021, 8:48)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui

        este vorba doar de păreri formulate în baza nivelului de material viral care a fost calculat a exista în organismul persoanelor; acest nivel este - de cele mai multe ori - irelevant, pentru că încă nu știm ce cantitate minimă îi trebuie unui individ ca să aibă un risc de 100% să se îmbolnăvească (să se îmbolnăvească nu să se infecteze).
        • -4 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 iulie 2021, 10:27)

          [anonim] i-a raspuns lui hsl

  • +21 (31 voturi)    
    Am facut si covid.. (Luni, 26 iulie 2021, 19:27)

    Ciprian1979c [utilizator]

    - desi, nu mai sunt chiar tanar, am 40 de ani, nu a fost nici macar ca o raceala mai serioasa, a fost nas infundat vreo 2 zile si atat! M-am si vaccinat (pentru formalitati).... dar in ce calitate vorbeste nenea asta?! De absolvent de medicina (fara rezidentiat - nu a fost niciodata doctor), distribuitor de medicamente, biolog statistician (ce o mai fi si ala)...?! Sa nu mai vorbim de ipocrizie, cand cerea public in toamna-iarna sa intram in lockdown ca vine ''sfarsitul lumii' si ii facea reclama agentiei de turism a neveste-sii (pe aceeasi pagina de Facebook unde cerea lockdown) ca duce oameni in Zanzibar!!! In plin val 3!
  • +8 (12 voturi)    
    Alt habarnist catastrofist!!! (Luni, 26 iulie 2021, 21:36)

    Fu Leng [utilizator]

    Mai bade, dece se tem cei vaccinati??? Nu-i bun vaccinul???
  • +6 (10 voturi)    
    E grav! (Marţi, 27 iulie 2021, 0:11)

    Luk [utilizator]

    E foarte grav daca o pot confunda cu o raceala, trebuie sa-i vaccinam pe toti chiar daca pot transmite si vaccinati. Ce nu trebuie sa facem e sa le spunem varstnicilor ca ar trebui sa se vaccineze daca vor sa scape. E de preferat sa vaccinam copii pana la 12 ani, doar n-am cumparat atatea doze degeaba…
  • +3 (3 voturi)    
    Gura (Marţi, 27 iulie 2021, 8:58)

    sorance2000 [utilizator]

    lui adevar graieste, caci e vorba de acelasi lucru.
  • +7 (7 voturi)    
    De când tre' să luăm medicamente la viroze ușoare? (Marţi, 27 iulie 2021, 9:05)

    hsl [utilizator]

    Eu am luat prafuri de pus în apă doar când mi-au curs mucii mai ceva ca la un robinet defect, în orice alt caz era suficient să-mi fac igiena pentru ca totul să fie în regulă.
    Nici varianta delta, nici una având altă literă grecească, nu prea mai afectează persoanele care au fost deja infectate cu o altă variantă (pe tineri nici atât, pentru că ei au de regulă sisteme imunitare puternice), în schimb îi infectează pe cei vaccinați (e drept că într-o măsură mai mică decât dacă n-ar fi fost vaccinați), deci, în condițiile în care pentru ei este o răceală pe care nici măcar n-o bagă în seamă, n-ar fi logic ca toată vara tinerii să fie lăsați să se infecteze pentru a dobândi imunitate (DEFINITIVĂ sau măcar de lungă durată), în loc să fie constrânși să folosească un vaccin care inhibă o parte din mecanismele sistemului imunitar (îl determină să producă în cantități mai mari proteine pentru a contracara spike - proteine pe care le va elimina repede, văzând că nu are nevoie de ele - în timp ce celelalte aspecte ale virusului sunt puse pe planul doi sau ignorate)?!
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 iulie 2021, 17:42)

      [anonim] i-a raspuns lui hsl