Situație cruntă la Institutul Oncologic, unde bolnavii de cancer au rămas de 10 zile fără citostatice. Managerul spitalului: Situația s-ar putea rezolva săptămâna viitoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2021, 12:05 Actualitate | Sanatate


Institutul Oncologic Bucuresti
Foto: Institutul Oncologic Bucuresti
​Situație cruntă la Institutul Oncologic din București, unde bolnavii de cancer au rămas de aproximativ 10 zile fără citostatice, iar o parte dintre medicii și șefii de secții din spital avertizează, într-o notă internă obținută de HotNews.ro, în legătură cu "imposibilitatea actului medical corect". Conducerea Institutului Oncologic spune că spitalul a preluat, în ultima perioadă, un număr mare de pacienți din alte centre care nu au mai funcționat din cauza pandemiei și unde acești bolnavi nu au mai putut fi tratați. Situația s-ar putea rezolva săptămâna viitoare, a declarat Bogdan Tănase, managerul spitalului, pentru HotNews.ro.

Fără citostatice de 10 zile


În acest moment, la Institutul Oncologic "nu pot fi administrate serii de chimioterapie cu intenție curativă, paleativă și nici terapii de urgență (factori de creștere, acid zoledronic, acid ibandronic)", atrag atenția medicii din spital, într-o notă internă obținută de HotNews.ro. Ei cer "urgentarea aprovizionării cu cele necesare, pentru a nu atenta la siguranța pacienților noștri".

Problemele au început acum 10 zile, potrivit notei interne semnate de o parte dintre medicii din spital. Aceștia au scris conducerii institutului că "Vă aducem la cunoștință lipsa citostaticelor uzuale din farmacia IOB de aproximativ 10 zile și imposibilitatea actului medical corect în consecință."

Nota internă semnată de o parte dintre medicii Institutului Oncologic din București:


Cine a lăsat bolnavii fără medicamente?


Instututul Oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu București se află în subordinea Ministerului Sănătății. Noul manager, medicul Bogdan Tănase, a fost numit în funcție de fostul ministru Vlad Voiculescu în urmă cu o lună. Anterior, Bogdan Tănase a ocupat funcția de director medical al Institutului Oncologic.

Actuala conducere a Institutului Oncologic spune că problema nu ține însă de Ministerul Sănătății, ci mai degrabă de fosta conducere a spitalului: "În acest moment, ne confruntăm și gestionăm o criză în aprovizionarea cu citostatice uzuale. Cauzele sunt multiple. În primul rând, Institutul Oncologic a preluat un număr mare de pacienți de la nivelul altor centre care nu au mai funcționat din cauza pandemiei și unde acești pacienți nu au putut fi tratați. Politica de achiziții dusă până recent nu a permis o aprovizionare predictibilă cu medicamente și materiale sanitare. Acest fapt a fost și imputat conducerii anterioare a unității medicale."

"Constrângerile legale inerente sistemului de achiziții publice nu permit aprovizionarea în urgență, iar metodele împrumutului din farmaciile altor unități, respectiv achizițiile directe, au fost folosite la limită. Suntem în punctul în care le-am utilizat la maximum, pentru a veni în sprijinul pacienților", spun reprezentanții spitalului.

"Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București asigură prin Programul Național de Oncologie un buget calculat, în principal, în funcție de istoric. Ca urmare a fluxului de pacienți oncologici mai mare comparativ cu alte perioade de referință, bugetul este insuficient în acest moment. Am semnalat situația către CASMB și așteptăm o rezolvare rapidă. În acest moment, procedurile de negociere simplificată sunt în derulare", arată actuala conducere a spitalului.

Medicul Bogdan Tănase, managerul Institutului Oncologic București

Situația s-ar putea rezolva săptămâna viitoare


Medicul Bogdan Tănase, managerul Institutului Oncologic, a declarat, pentru HotNews.ro, că situația s-ar putea rezolva până săptămâna viitoare: "Asigur pacienții și aparținătorii, precum și întreg corpul medical, de tot suportul și efortul meu în rezolvarea acestei situații. Îmi pare nespus de rău că suntem nevoiți să trecem prin acest moment. Așa cum bine știți deja, prioritatea mea au fost și rămân pacienții și nu voi conteni niciodată să caut soluții pentru a veni în sprijinul lor. Lupta lor cu boala este lupta mea pentru a le asigura un acces rapid la cel mai bun tratament, indiferent de câte piedici birocratice, procedurale, legislative și umane există."

Noul ministru al Sănătății, Ioana Mihăilă, a aflat despre criza de citostatice de la Institutul Oncologic aseară, imediat după preluarea mandatului. Ioana Mihăilă spune că a discutat aseară cu managerul Institutului Oncologic, Bogdan Tănase, iar astăzi are programată o discuție cu directoarea Direcției Politica Medicamentului din Ministerul Sănătății.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4193 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    Cinic,ironic (Joi, 22 aprilie 2021, 12:11)

    Alin Delin [utilizator]

    VV a inceput sa fie cunoscut cu reteaua citostaticelor , a ajutat multi bonavi de cancer cu procurarea medicamentelor necesare.
    In 2021 VV e ministru al santatii iar citostaticele nu se gasesc.
    OK VV nu mai e ministru de saptamana trecuta, si am avut 1 saptamana si ceva scandal dar iata ca pe langa Covid sunt muuulte alte probleme, unele chiar mai grave.
    Urat!
    • +6 (12 voturi)    
      ba citostaticele se gasesc! (Joi, 22 aprilie 2021, 12:24)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      dar in spitalele private. Vrei? Scoti banul!
      • +6 (6 voturi)    
        corect (Joi, 22 aprilie 2021, 12:46)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui AES

        Dar nu mai platesc asigurarea de sanatate.
        Corect , nu?
        Pentru ce mama supararii mai platim asigurarile? Ca sa mergem la privat cand avem nevoie de asa ceva?
        Cat de cinici puteti fi? Care e diferenta intre o fiinta uman si un animal in cazul de fata?
        Niciuna.
        • +2 (2 voturi)    
          pai poate ne explici de ce (Joi, 22 aprilie 2021, 14:21)

          AES [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          in ultimele 3 luni au fost cozi monstruoase la analize compensate, ia sa vedem stii? Ca era Veve ministru... :))))
      • +3 (7 voturi)    
        asa este (Joi, 22 aprilie 2021, 13:30)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui AES

        suntem de dreapta, ai banu dai cu el pe masa ai , nu "ghinion" cum zice ficusz, sau iei imprumut de la banca platesti de te rupi, suntem de dreapta sau nu mai suntem
      • +2 (2 voturi)    
        Pai (Joi, 22 aprilie 2021, 13:39)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui AES

        La privat nu poti sa dormi in papuci ca la stat! Desi nici clinicile private din Romania nu sunt cu mult mai bune.

        Avand un caz in familie, recomand tuturor care primesc un astfel de diagnostic sa vanda tot ce pot, sa faca cheta si campanii de strangere de fonduri pt tratament in strainatate! Altfel, risti sa te omoare incompetenta sistemului medical din Romanistan!

        Ruda mea a povestit ca pe culoarele clinicii din Turcia erau zeci de romani la tratament si toti spuneau acelasi lucru: trebuia sa ma tratez in strainatate de la bun inceput si sa nu imi risc viata facand tratament in Romania.
    • +9 (13 voturi)    
      Gresit, un spital nu are citostatice (Joi, 22 aprilie 2021, 12:32)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      iar directorul e de doar 1 luna pe post.
      Deci daca anteriorul director incepea procedurile la timp, poate se finalizau pana acum.
    • 0 (10 voturi)    
      ! (Joi, 22 aprilie 2021, 13:00)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Trebuia sa apara un ..... care sa spuna ca Vlad Voiculescu e de vina :)). Natia care a votat hoti si infractori timp de 30 ani urla ca in 3 luni nu s-a schimbat schimbat peste noapte totul in perfectiune!
    • -1 (13 voturi)    
      alt psdist spurcat... (Joi, 22 aprilie 2021, 13:04)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      e vina lui VV care a fost ministru 3 luni... nu e vina javrelor psdiste puse pe pile in pozitii de conducere. Nu e vina lu' tanti Fierea care a condus acest oras atata timp.

      penibili psdisti... putrezeste pamantul sub voi si voi mirositi panselute.
      • 0 (4 voturi)    
        vezi ca nu te-am jignit cu nimic (Joi, 22 aprilie 2021, 13:55)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Chiar te-as te-as invita in sala de proces ca sunt membru PSD, sau ca am votat cu PSD.
        • 0 (0 voturi)    
          hai sictir.. (Luni, 26 aprilie 2021, 14:46)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          hai sictir..
  • +8 (8 voturi)    
    Lipsa procedurii între MS-ANM-Spital (Joi, 22 aprilie 2021, 12:21)

    un domn [utilizator]

    Naște monștrii
    Principial Parchetul ar trebui sa se autosesizeze
    • -4 (10 voturi)    
      spitalul e al Primariei ? (Joi, 22 aprilie 2021, 13:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      spitalul e al Primariei ? ce vrei sa iti faca MS daca tu ai votat Piedone atata timp ?
      • +2 (2 voturi)    
        ce? (Joi, 22 aprilie 2021, 14:23)

        userul_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        IOB se afla in Sectorul 2 si tine de MS, nu are treaba cu nicio primarie.
  • +5 (11 voturi)    
    Astia de la IOB (Joi, 22 aprilie 2021, 12:55)

    adi_69 [utilizator]

    sunt o parte din mafia cu care a luptat Vladut. Se opun reformei, au pretentii prea exagerate. Auzi la ei ce vor, spital de oncologie sa aiba citostatice!
  • -2 (4 voturi)    
    aha (Joi, 22 aprilie 2021, 13:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    multumim, d. Mihaila!
  • +5 (9 voturi)    
    iar?! (Joi, 22 aprilie 2021, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    noi chiar nu invatam sa nu mai repetam greselile trecutului?! plm....

    ma bucur in schimb ca e discriminare sa obligi angajatii sa se vaccineze... tu ca stat sa lasi efectiv oamenii sa moara e ok... fmm
  • +1 (1 vot)    
    problemele sunt grave (Joi, 22 aprilie 2021, 13:42)

    ..13 [utilizator]

    Pe de o parte statul iroseste niste resurse pentru niste nevoi pe care cetatenii ei le ignora si aici fac referire la vaccinurile care au fost importate dar pentru care cetatenii ei par ca nu se prea grabesc sa le foloseasca ca mai asteapta soarele si luna sa se intalneasca si...

    ZOnele unde statul, si din proasta alocare si managementul defectuos, le lasa descoperite - zona aceasta este una dintre multe altele.

    depinde rezolvarea acestor probleme si de stat, si de guv, mf dar si de cetatenii sai ca sa fie responsabili si sa sesizeze cu maxima celeritate aspectele care sunt in durere...

    Sigur ca un management adecvat in sanatate ar ajuta mult dar cred ca mai este mult pana departe.

    Vad cum unii deja sunt gata pe metereze cu comentariile
  • +1 (5 voturi)    
    zădărnicirili (Joi, 22 aprilie 2021, 14:09)

    di livio [utilizator]

    hai milițienii spărgători de nunți, hai cu autosesizărili, zădărnicirili, vedeți cu ce se ocupă tănticili din MS...singura lor ocupație fuse săparea lu Vlad Voiculescu